مقالات

مصرف برق داکت اسپیلت (راهکارهای کاهش هزینه برق)

مصرف برق داکت اسپلیت

داکت اسپیلت یکی از دستگاه های تولید سرمایش و گرمایش در ساختمان ها است که هوای مطبوعی به ساختمان می بخشد. این دستگاه انواع مختلفی دارد و از اجزای مختلفی تشکیل شده است. هواساز این سیستم به صورت توکار نصب می شود و از طریق کانال کشی هوا را منتقل می کند و برای دسترسی به آن از دریچه بازدید داکت اسپلیت استفاده می شود. مصرف برق داکت اسپلیت در دستگاه های مختلف متفاوت است و دلایل مختلفی دارد.

میزان مصرف و هزینه برق داکت اسپیلت

داکت اسپیلت ها دارای دو نوع ساده و اینورتر هستند. میزان مصرف برق در داکت اسپیلت های اینورتر کمتر از مدل های ساده این محصول است. علت این موضوع حل شدن مشکل روشن و خاموش شدن مداوم موتور در اینورترها است. داکت اسپلیت های اینورتر دارای کمپرسور دیجیتالی هستند که با تغییر دور موتور، سبب کاهش میزان مصرف برق داکت اسپلیت خواهند شد. در نتیجه، هزینه برق داکت اسپیلت در ماه نیز کاهش می یابد. استفاده صحیح از داکت اسپیلت، انتخاب مناسب ترین برند، مراقبت هایی مانند تخلیه آب داکت اسپلیت  و… علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، می تواند در هزینه برق داکت اسپلیت هم تاثیرگذار باشد.

محاسبه هزینه برق داکت اسپیلت

برای اینکه بخواهید هزینه برق داکت اسپیلت در ماه را محاسبه کنید، ابتدا باید بر اساس آخرین قبض خود، قیمت هر کیلو وات ساعت مصرف برق را پیدا کنید. سپس، به کمک کاتالوگ دستگاه توان ماکزیمیم داکت اسپلیت را بر حسب کیلو وات محاسبه نمایید. بعد از آن این دو حاصل را با یک دیگر ضرب کرده و عدد به دست آمده نشان دهنده هزینه برق داکت اسپلیت در یک ساعت با توان ماکزیمم می باشد.

راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپیلت

کاهش مصرف برق

روش هایی برای کاهش میزان مصرف برق داکت اسپیلت وجود دارد. شما با آگاهی و استفاده از آنان می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کرده و همچنین باعث کاهش مصرف انرژی شوید.

5 راهکار برای کاهش میزان مصرف برق داکت اسپیلت

انتخاب هرکدام از این روش ها می تواند به کاهش هزینه برق داکت اسپیلت در ماه کمک کند.

1- انتخاب برند مناسب

شناخت برندهای متفاوت و آگاهی از معایب و مزایا هرکدام و همچنین مطالعه نظرات در مورد داکت اسپیلت از دیگر کسانی که پیش از شما تجربه استفاده از این دستگاه را داشته اند، کمک بسیار زیادی به شما برای انتخاب مناسب ترین فضا می کند.

2- انتخاب داکت اسپیلت های دارای اینورتر

اسپیلت های دارای اینورتر، برای کسانی که قصد کاهش هزینه مصرف برق داکت اسپیلت را دارند، بهترین گزینه است. اینورترها به دلیل تغییر دور کمپرسور از خاموش و روشن شدن مکرر کمپرسور یا موتور کولر جلوگیری می کنند. در نتیجه، باعث کاهش مصرف برق داکت اسپیلت می شوند.

3- شناخت فضا و انتخاب بر حسب محیط و ظرفیت

هنگام خرید دستگاه باید با توجه به محیطی که قصد خرید داکت اسپیلت برای آن را دارید، انتخاب کنید. فاکتور هایی مانند تفاوت ساختمان های اداری، تجاری و خانگی، مساحت محیط داخلی و… باید مورد توجه قرار بگیرند. در این صورت می توانید کاملا بر حسب نیاز محیط مناسب ترین داکت اسپیلت را خریداری کنید.

4- شناخت نحوه تنظیمات صحیح در فصول مختلف

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت و همچنین گرمایش آن بسیار در کنترل میزان مصرف انرژی و همچنین افزایش عمر دستگاه تاثیرگذار است. شما در هنگام تنظیمات، می توانید بسیاری از مشکلات و عیب های دستگاه را شناخته و جهت رفع آن ها اقدام کنید.

5- نصب کویل آب گرم در فصل های سرد سال

داکت اسپیلت ها دارای قابلیت سرمایش و گرمایش برای تمامی فصل های سال هستند. در فصل های سرد، با نصب کویل آب گرم، دستگاه آب گرم مورد نیاز خود را از موتورخانه و پکیج مهیا می کند. در نتیجه، دمای محیط نیز از جریان آب گرم تامین می شود.

میزان مصرف برق داکت اسپیلت در زمستان و تابستان

مصرف برق داکت اسپلیت

هزینه برق داکت اسپلیت در زمستان، در مقایسه با فصل هایی مانند تابستان، کاهش پیدا کرده و مقرون تر و به صرفه تر از استفاده در فصل های گرم است. به دلیل اینکه، فرآیند سرمایش در سیستم داکت اسپیلت با مشارکت کلیه اجزا و قطعات موجود در پنل داخلی و بیرونی دستگاه صورت می گیرد و نیاز به انرژی بیشتری برای فعالیت دارد.

در فرایند گرمایش داکت اسپیلت بسیاری از قطعات از روند فعالیت خارج شده و در لحظه کارایی ندارند. به همین جهت با کاهش فعالیت قطعات داخلی دستگاه، هزینه ها و همچنین میزان مصرف هزینه مصرف برق داکت اسپیلت نیز کمتر می شود.

مصرف برق داکت اسپلیت 36000 مدل گری

داکت اسپیلت های 36000 مدل GHF از فناوری اینورتر، کلاس آب و هوای T3 ساخت کشور آمریکا هستند. این داکت اسپیلت ها امروزه بسیار مورد توجه و استقبال خریداران قرار گرفته است. داکت اسپیلت 36000 دارای فناوری هوشمند و مجهز به اینورتر هستند. همین مسئله به تنهایی باعث کاهش مصرف مصرف برق داکت اسپلیت 36000 و توجیه پذیر بودن آن برای خرید می شود.

ویژگی های داکت اسپیلت 36000 گری

این سری از تولیدات این محصول دارای کلاس آب و هوای t3 هستند، از این رو، باعث به وجود آمدن کاربردهای بسیار کارآمدی هم شده است.

 • مخصوص مناطق گرمسیری و حاره‌ ای است.
 • قدرت سرمایشی و گرمایشی آن برابر 36000 BTU/h است.
 • مناسب برای فضاهای متراژ بالا
 • استفاده از گاز بی خطر مبرد R410a

مصرف برق یک داکت اسپیلت با توان 36000

 • نوع داکت اسپلیت = معمولی
 • ظرفیت دستگاه = 3 تن تبرید
 • COP = 3.13
 • EER = 2.80
 • ابعاد یونیت داخلی (mm) = 890×785×290
 • ابعاد یونیت خارجی (mm) = 903×354×857
 • برق مصرفی سرمایش (kw) = 3.79
 • برق مصرفی گرمایش (kw) = 3.74

مصرف برق داکت اسپیلت ال جی

مصرف برق

داکت اسپیلت های ال جی، ساخت کشور کره جنوبی و مجهز به کمپرسورهای تروپیکال بوده و همین موضوع باعث کاهش مصرف برق داکت اسپیلت ال جی می شود. به علت داشتن این نوع از کمپرسورها مناسب برای استفاده در آب و هوا گرم و شرجی هستند. این داکت اسپیلت ها با ظرفیت های 24000، 30000، 48000، و 54000 و 36000 تولید شده که در زیر سقف کاذب، به صورت توکار نصب می شوند.

ویژگی های داکت اسپیلت ال جی

 • مصرف پایین انرژی (60% کاهش مصرف)
 • ابعاد کوچک و اشغال فضای کم
 • صدای بسیار پایین
 • راندمان بالا
 • طراحی مدرن، مجهز به مبدل حرارتی
 • استفاده از گاز مبرد R140a
 • فن سه سرعته با قابلیت تنظیم
 • 5 سال ضمانت کمپرسور و 2 سال ضمانت قطعات فنی

مصرف برق داکت اسپیلت ریم (REEM)

داکت اسپیلت ریم طراحی بسیار زیبا و مدرنی دارد. همچنین به دلیل کوچک بودن ابعاد ظاهری می تواند با بسیاری از دکوراسیون ها تطبیق یابد. این داکت اسپیلت ها دارای بدنه ای مقاوم از جنس ورق گالوانیزه ساخته شده اند. داکت اسپلیت کانالی ریم با ظرفیت 42000 بی تی یو بر ساعت، توانسته مورد توجه بسیاری قرار بگیرد.

ویژگی های داکت اسپیلت ریم

 • کمپرسور قدرتمند
 • امکان اتصال همزمان چند هواساز
 • فن با کیفیت و بی صدا
 • مجهز به سیستم های نوین سرمایشی و گرمایشی
 • استفاده از گاز بی خطر مبرد R140a
 • 1 سال گارانتی محصولات

کلام آخر

استفاده از داکت اسپیلت ها به دلیل داشتن امکانات بالا و همزمانی سرمایش و گرمایش، برای محیط ها بیش از گذشته رواج پیدا کرده است. برای کاهش هزینه مصرف برق در ماه و صرفه جویی در مصرف انرژی، می توان با استفاده از راهکارهای متفاوتی مانند استفاده از اینورترها، نصب فن کویل و … مصرف برق داکت اسپیلت را به حداقل رساند.

با توجه به برندهای متفاوت موجود در بازار و رعایت نکات بسیاری هنگام خرید داکت اسپیلت می توانید با مشاورین متخصص آپادانا کالا ارتباط برقرار کرده و با راهنمایی آنان بهترین و مناسب ترین داکت اسپیلت موجود را خریداری کنید.

سوالات متداول

راهکارهای کاهش مصرف برق داکت اسپیلت چیست؟

انتخاب برندهای برتر، استفاده از اینورتر، شناخت محیط و…

چرا مصرف برق در زمستان کمتر از فصل های سرد است؟

به دلیل اینکه بسیاری از قطعات مانند فن ها از روند فعالیت خارج شده و در لحظه کارایی ندارند.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

2 دیدگاه در “مصرف برق داکت اسپیلت (راهکارهای کاهش هزینه برق)

 1. ممنون از توضیحات کاربردی

  1. آواتار APADANAKALA APADANAKALA گفت:

   ممنون از لطف شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *