مقالات

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی (کولر گازی بهتر است یا داکت اسپلیت؟)

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی

داکت اسپیلت و کولرهای گازی از سیستم های تهویه مطبوع پرطرفدار هستند. طراحی و ساخت سیستم داکت اسپیلت یا کولرهای گازی جهت تامین محدوده آسایش انسان از لحاظ دما و رطوبت مورد نیاز انجام شده است. انتخاب بهترین این سیستم ها برای تامین نیاز سرمایش و گرمایش، چالش پیش روی اکثر افراد است. از این رو، بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی و کسب اطلاعات لازم در زمینه ویژگی ها و نحوه عملکرد آنها می تواند انتخاب را برای افراد راحت تر کند.

داکت اسپلیت و نحوه عملکرد آن

در داکت اسپلیت ها، هوای خنک تولید شده در یونیت داخلی از طریق کانال کشی مورد استفاده قرار می گیرد. یونیت خارجی نصب شده در خارج از ساختمان، جریان مبرد را به یونیت داخلی قرار گرفته درون سقف کاذب ارسال می کند. این جریان با عبور از شیر انبساط و ورود به لوله های کویل اپراتور، دمای هوای عبوری را کاهش می دهد. جریان هوای خنک خارج شده از یونیت داخلی، پس از عبور از مسیر کانال کشی در فضای ساختمان توزیع می گردد.

کولرهای گازی و نحوه عملکرد آنها

در این سیستم ها از گاز مبرد برای خنک کردن هوا استفاده می شود. در کولرهای گازی پنجره ای، تنها یک یونیت جذب گرمای اتاق و دفع آن را انجام می دهد. اما در نوع اسپلیت، دو یونیت داخلی (درون اتاق) و خارجی (محیط آزاد) در این فرایند نقش دارند. جریان مبرد در از طریق یونیت خارجی به سمت یونیت داخلی ارسال می شود. سپس، مبرد وارد کویل اپراتور شده و باعث جذب گرمای اتاق و کاهش دمای آن می گردد. در ادامه، مبرد گرم شده مجدد به یونیت خارجی باز می گردد. با تکرار مجدد این سیکل، فرایند سرمایش انجام می شود.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی از نظر 8 ویژگی

بسیاری از ما برای تامین سرمایش و گرمایش ساختمان و انتخاب یک سیستم مناسب دچار سردرگمی می شویم. داکت اسپیلت و کولر گازی از سیستم های پرطرفدار سرمایش و خنک کننده ساختمان هستند. قاعدتا، تفاوت هایی از نظر ویژگی های ساختاری و فنی هر یک از این سیستم ها وجود دارد. با شناخت تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی و با توجه به نیازهای هر ساختمان می توان مناسب ترین سیستم را انتخاب کرد.

1. ظرفیت سرمایش و گرمایش

بخشی از تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی به ظرفیت سرمایش این دو سیستم تهویه مطبوع مربوط می شود. داکت اسپیلت ها بر خلاف کولرهای گازی قابلیت سرمایش و گرمایش همزمان چند اتاق را دارند. تفاوت ظرفیت سرمایش و گرمایش این سیستم ها را به صورت کمی می توان به این صورت بیان کرد:

داکت اسپیلت: با حداکثر 8 تن تبرید و قابلیت تهویه فضایی حدود 200 متر مربع

کولر گازی: با حداکثر ظرفیت 5 تن تبرید

در اولین گام برای انتخاب کولر گازی یا داکت اسپیلت باید به متراژ تحت پوشش هر سیستم توجه کرد. با توجه به مساحت محیط و تعیین ظرفیت کولر گازی یا داکت اسپیلت می توان بهترین سیستم را انتخاب کرد. در جدول زیر ظرفیت های مختلف هر یک از سیستم ها به تفکیک متراژ تحت پوشش آنها ذکر شده است.

ظرفیت کولر گازی (btu)

9000

12000 24000

32000

متراژهای تحت پوشش برای واحدهای زیر پشت بام (m2)

12

17 34

45

متراژهای تحت پوشش برای واحدهای دیگر (m2)

15

22 45

64

جدول 1. ظرفیت کولر گازی

ظرفیت داکت اسپیلت (btu)

18000

24000

30000

36000

محیط مسکونی (m)

40-30

55-40

70-50

80-60

محیط تجاری (m)

30-20

40-30

50-40

60-50

جدول 2. ظرفیت داکت اسپلیت

2. موقعیت نصب و تامین زیبایی طراحی داخل ساختمان

نحوه نصب سیستم های داکت اسپیلت به گونه ای است که یونیت داخلی آن زیر سقف کاذب قرار می گیرند. دریچه داکت اسپیلت، تنها بخش قابل رؤیت از این سیستم است. در این سیستم ها یونیت داخلی در راهرو اتاق ها نصب می شود و اتصال بخش های مختلف آن از طریق کانال کشی انجام می گردد.

در کولرهای گازی، نصب یونیت داخلی و خارجی به شکل دیواری و در معرض دید است. این ویژگی باعث ایجاد جلوه ای نامطلوب در نمای بیرونی ساختمان می شود.

3. آلودگی صوتی

صدای کارکرد سیستم های سرمایش و گرمایش ساختمان به بخش یونیت داخلی و خارجی این سیستم ها مربوط می شود. موقعیت نصب یونیت خارجی در فاصله ای دور چون پشت بام می تواند در کاهش آلودگی صوتی و عدم انتقال صدا به طبقات پایین مؤثر باشد؛ در حالیکه، نصب این یونیت در بخشی چون تراس باعث انتقال صدای کارکرد به داخل ساختمان می شود. در بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از آلودگی صوتی باید به صدای کارکرد بالای داکت اسپلیت ها اشاره کرد.

4. قابلیت تنظیم دما

تنظیم دما بخشی دیگر از تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی است که به تفاوت ساختاری این دو سیستم مربوط می شود. در کولرهای گازی به دلیل وجود یک کندانسور و اپراتور برای هر اتاق، امکان تنظیم مستقل دمای هر اتاق وجود دارد. این ویژگی در داکت اسپیلت ها وجود ندارد. در این سیستم ها، اتصال همه اتاق ها از طریق کانال کشی به یک اپراتور، دمای همه اتاق ها را به یک اندازه سرد یا گرم می کند. تنها در صورت افزودن ترمینال باکس در مسیر هر کانال اتاق، امکان تنظیم مستقل دمای هر اتاق وجود دارد. این شرایط به دلیل افزایش قیمت داکت اسپیلت، چندان به صرفه نیست. به همین دلیل، استفاده از داکت اسپیلت برای مکان هایی چون سالن های یک تکه توصیه می شود.

5. قدرت سرمایش و گرمایش

قدرت سرمایش و گرمایش نیز از ویژگی های قابل بررسی در تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی است. قدرت سرمایشی داکت اسپلیت ها به دلیل مرکزی بودن و طراحی آن در حجمی متمرکز بالاتر است. در هر یک از سیستم های ذکر شده می توان ضمن معکوس کردن شیر چهار طرفه مخصوص، از حالت گرمایشی آنها در فصول سرد بهره برد. با توجه به هزینه بالای مصرف برق برای گرمایش، انجام این کار به صرفه نخواهد بود. به همین دلیل، سیستم های مکمل هر یک از این تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرند.

در محیط هایی که کولر گازی به عنوان سیستم سرمایش مطلوب انتخاب می شود، بخاری گازسوز، پکیج یا رادیاتور به عنوان سیستم مکمل گرمایشی استفاده می گردد. در محیط هایی که داکت اسپیلت ها کاربرد دارند، تنها با نصب یک کویل آبگرمکن می توان به روشی مقرون به صرفه هوای گرم و با قدرت بالاتر را تامین کرد.

6. میزان مصرف انرژی در حالت گرمایش

بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی از نظر میزان مصرف انرژی و هزینه برق مصرفی، به ویژه در کشور ما، اهمیت بالایی دارد. میزان مصرف انرژی در حالت گرمایش کولر گازی تفاوت چندانی با حالت سرمایشی آن ندارد. چرا که در هر دو حالت، کمپرسور در تامین سرمایش و گرمایش نقش دارد. اما این قطعه در گرمایش سیستم های داکت اسپیلت دخیل نیست. گرمایش این سیستم ها توسط موتورخانه مرکزی یا آب گرم پکیج انجام می شود. به همین دلیل، حالت گرمایش داکت اسپیلت ها مصرف برق بالایی ندارد.

7. قیمت داکت اسپلیت و کولر گازی (هزینه خرید، نصب و نگهداری)

مقایسه تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی به عنوان یکی از معیارهای مهم مشتریان در هنگام خرید، نصب و اجرا این سیستم هاست. کانال کشی و لوله کشی زیاد در داکت اسپیلت ها، هزینه های نصب و راه اندازی این سیستم ها را بالا می برد. قیمت داکت اسپلیت ها نسبت به سایر سیستم های برودتی چون کولرهای گازی کمتر است.

از نظر میزان مصرف برق و هزینه های تعمیر و نگهداری، داکت اسپیلت ها مصرف برق کمتری دارند. البته، نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت یا گرمایش آن در افزایش یا کاهش این میزان نقش دارد.

برند و کیفیت دستگاه

از فاکتورهای مهم در قیمت خرید داکت اسپیلت یا کولر گازی، برند و کیفیت محصول است. خرید از برندهای معتبر به دلیل کیفیت بالای محصول تولید شده، بهره وری بالاتر انرژی و نیاز به تعمیرات کمتر، به صرفه تر است. با یک سرچ ساده در اینترنت و بررسی نظرات در مورد داکت اسپیلت یا کولر گازی می توان بهترین برند هر یک از این سیستم ها را انتخاب کرد.

8. تهویه و هوای تازه محیط

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی به لحاظ تهویه مطبوع فضا از دیگر ویژگی های قابل بررسی است. در کولرهای گازی یا اسپیلت ها امکان ایجاد هوای تازه وجود ندارد. در نتیجه، ایجاد تهویه و ایجاد فشار مثبت داخل ساختمان امکان پذیر نیست. در مقابل، نصب و راه اندازی داکت اسپیلت ها استفاده از هوای تازه را برای ساکنان فراهم می کند.

کولرهای گازی، مزایا و معایب آن

مزایا و معایب کولرهای گازی

از مهم ترین مزایای کولرهای گازی می توان به این موارد اشاره کرد:

 • قابلیت خنک کنندگی سریع محیط
 • عدم تولید صدا
 • عدم استفاده از آب به عنوان خنک کننده

معایب این سیستم ها نیز عبارتند از:

 • قیمت بالا
 • مصرف برق بالا
 • افزایش آلودگی هوا

داکت اسپلیت، مزایا و معایب

مزایا و معایب داکت اسپلیت

صدای بالای داکت اسپلیت و عدم امکان تنظیم مستقل دمای هر اتاق از مهم ترین معایب مربوط به این سیستم هاست. مزایای داکت اسپلیت ها را می توان به صورت زیر معرفی کرد:

 • تامین گرمایش از طریق کویل آبگرم
 • مستقل بودن هزینه مصرف انرژی هر واحد
 • فیلتر کردن هوای ورودی و جذب رطوبت هوا
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • تامین هوایی با اکسیژن بالا

سخن آخر، تفاوت داکت اسپلیت با کولر گازی، کدام بهتر است؟

برای پاسخ به این سؤال باید تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی و مزایا و معایب هر یک از این سیستم ها را بررسی کرد. در اولین نگاه ممکن است به دلیل مزایای بیشتر داکت اسپیلت، این سیستم را به عنوان بهترین گزینه انتخاب کرد. اما بررسی تمام جوانب از جمله میزان برق مصرفی، قدرت و ظرفیت سرمایش و گرمایش و دیگر فاکتورهای معرفی شده در این مقاله حائز اهمیت خواهد بود. در یک قاعده کلی می توان داکت اسپیلت ها را برای فضاهای بزرگ و کولرهای گازی را برای محیط های کوچک انتخابی مناسب معرفی کرد.

 استفاده از یک یا دو کولر گازی برای متراژ زیاد جوابگو نخواهد بود. در این شرایط با افزودن یونیت های داخلی دیگر، بکارگیری یونیت های خارجی هم مورد نیاز است. با پیش بینی فضای لازم برای نصب یونیت های خارجی و در نظر گرفتن حداقل فاصله آن نسبت به یونیت های داخلی، استفاده از اسپلیت ها در این شرایط با مشکل مواجه می شود. این در حالی است که در داکت اسپلیت ها می توان تهویه مطبوع متراژ بالایی را حتی با یک یونیت خارجی پوشش داد. برای انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع در محل کار یا سکونت خود می توانید با مشاورین ما در آپادانا کالا در تماس باشید.

سؤالات متداول

مصرف انرژی گرمایش داکت اسپلیت و کولر گازی چگونه است؟

میزان مصرف انرژی در حالت گرمایش کولر گازی تفاوت چندانی با حالت سرمایشی آن ندارد. چرا که در هر دو حالت، کمپرسور در تامین سرمایش و گرمایش نقش دارد. اما گرمایش سیستم های داکت اسپیلت توسط موتورخانه مرکزی یا آب گرم پکیج انجام می شود. به همین دلیل، حالت گرمایش داکت اسپیلت ها مصرف برق بالایی ندارد.

برای فضاهای بزرگ داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

گرچه داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی هزینه نصب و راه اندازی بالاتری دارد، اما به دلیل قدرت سرمایش و گرمایش بالاتر، مصرف بهینه انرژی در حالت گرمایش، تنظیم مستقل دمای هر اتاق برای فضاهای بزرگ مناسب تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *