مقالات

 مزایا و معایب بخاری برقی چیست؟

 مزایا و معایب بخاری برقی چیست؟

با شروع فصل سرما استفاده از تجهیزات گرمایشی برای ایجاد فضایی مطبوع رونق پیدا می کند. بخاری های برقی یا همان هیترهای الکتریکی به عنوان یکی از وسایل گرمایشی کارآمد در این فصل بسیار پرکاربرد هستند. این تجهیزات با دریافت انرژی الکتریکی و تبدیل آن به انرژی گرمایی باعث گرم شدن فضای مورد نظر می شوند.

اگرچه این گروه از تجهیزات گرمایشی پرفروش و محبوب هستند، اما با شناخت نقاط قوت و ضعف هیترهای الکتریکی و ویژگی های ابعادی و معماری محیط مورد نظر می توان با قطعیت بیشتری برای انتخاب یا عدم انتخاب این وسیله گرمایشی تصمیم گیری کرد. برخلاف انواع بخاری های گازی که استفاده از دودکش، لوله بخاری، دریچه تنظیم هوا و … در ایمنی و عملکرد موثر آنها تاثیرگذارند، این تجهیزات گرمایشی مستقل از اجزای ذکر شده کار می کنند و فاکتورهایی چون توان بخاری، فن دار بودن، نوع المنت و … در کارایی آنها تاثیرگذار هستند.

مزایا و معایب بخاری برقی

 مزایا و معایب بخاری برقی

برای دریافت حداکثر بهره وری از یک وسیله گرمایشی و البته هدر ندادن هزینه پرداخت شده، لازم است تا قبل از خرید درباره مزایا و معایب آن اطلاعات کافی کسب کرد تا بتوان متناسب با فضای مورد نظر بهترین گزینه را انتخاب نمود.

 هیترهای الکتریکی مزایای زیادی دارند، اما مانند هر دستگاه گرمایشی دیگری از معایب خاصی نیز برخوردارند. با آگاهی از مزایا و معایب این گروه از تجهیزات گرمایشی با اطمینان بیشتری می توان درباره مناسب بودن یا نبودن آن برای فضای خانه، محل کار و … اظهار نظر کرد.

مزایای هیترهای الکتریکی

مزایای هیترهای الکتریکی

مزایای متعدد بخاری های برقی باعث شده است که این وسایل جهت گرم کردن فضاهای مختلف چون خانه های مسکونی، مکان های تجاری، شرکت ها و … مورد استقبال قرار گیرند. از مهم ترین نقاط قوت این وسایل گرمایشی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. تنوع در مدل و طرح هیترهای برقی

بخاری های برقی موجود در بازار از لحاظ رنگ، ابعاد، طراحی ظاهر و مشخصات فنی از تنوع بالایی برخوردارند. این تجهیزات گرمایشی در دو مدل فن دار و فاقد فن (تابشی) تولید و عرضه می شوند. در طراحی انواع فن دار، فن هایی در کنار المنت های ایجاد کننده حرارت تعبیه شده است که به انتقال گرمای ایجاد شده در محیط کمک می کند. وجود این فن ها در سرعت گرم شدن محیط نقش موثری دارد.

بخاری های برقی بدون فن فاقد این قطعه برای انتشار سریع گرما هستند. در طراحی گروهی از این نوع تجهیزات گرمایشی نیز از تابش مادون قرمز برای گرم کردن فضا استفاده شده است. این مدل از بخاری ها کاربرد چندانی جهت گرمایش فضای خانه ها ندارند.

2. سازگاری با محیط زیست

در مبحث بررسی مزایا و معایب بخاری برقی، عدم نیاز این تجهیزات گرمایشی به سوخت های فسیلی را می توان یکی از مهم ترین مزایای آنها محسوب کرد. این وسایل گرمایش جهت تامین گرمای محیط از نیروی برق استفاده می کنند. بنابراین، ضمن صرفه جویی در مصرف این منابع تجدید ناپذیر، با محیط زیست سازگار هستند و مواد آلاینده محیطی نیز تولید نمی کنند.

هیترهای الکتریکی با استفاده از انرژی الکتریسیته، آلاینده هایی چون گرد و غبارهای معلق در فضا را به حداقل می رسانند. علاوه براین، با استفاده از این وسایل احتمال خفگی ناشی از تولید گاز منواکسید کربن به حداقل می رسد.

3. تجهیزاتی با صرفه اقتصادی بالا

بخاری های برقی طراحی ساده ای دارند. ساختار آنها متشکل از چهار بخش اصلی کلید، بدنه، المنت و عایق است. در نتیجه، هیترهای الکتریکی در مقایسه با تجهیزات گرمایشی گازی با قیمت ارزان تری قابل خرید هستند. علاوه بر این، به سرویس و نگهداری کمتری هم نیاز دارند. با توجه به این ویژگی می توان بیان کرد که استفاده از آنها در بلند مدت مقرون به صرفه تر تمام می شود.

4. ابعاد کوچک و حمل و نقل آسان

انواع تک فاز بخاری های برقی معمولا در ابعاد کوچکی طراحی می شوند. از این رو، قابلیت حمل آسانی دارند. همین ابعاد کوچک هیترهای برقی راندمان حرارتی بالایی تولید می کند. به همین دلیل برای ساختمان های صنعتی و تجاری گزینه مناسبی تعریف می شوند. در حالیکه، بخاری های گازی از ویژگی های عکس انواع برقی برخوردارند.

معایب بخاری برقی

معایب بخاری برقی

در مقوله بررسی مزایا و معایب بخاری برقی مزیت مهمی چون قیمت ارزان تر این وسایل گرمایشی در مقایسه با انواع گازی آن ممکن است باعث شود تا مصرف کننده معایب و مضرات بخاری برقی را نادیده بگیرد. هیترهای برقی علیرغم مزایای متعدد از معایبی نیز برخوردارند. با شناخت این نقاط ضعف می توان آگاهانه برای خرید این وسایل تصمیم گیری کرد.

1. راندمان گرایش پایین دستگاه

المنت های طراحی شده در هیترهای برقی عموما بازدهی گرمایشی پایینی دارند. استفاده از المنت های فین دار در طراحی این وسایل می تواند باعث افزایش سطح گرمایش و افزایش سرعت انتقال دما شود.

2. سیستم ایمنی غیر استاندارد و احتمال خطر آتش سوزی

در برخی از برندهای نامعتبر هیترهای الکتریکی سیستم ایمنی غیر استانداردی طراحی می شود. این ویژگی می تواند خطراتی از جمله احتمال آتش سوزی در شرایطی چون عبور ولتاژ بالاتر از حد توان دستگاه ایجاد کند. خطر آتش سوزی در نتیجه داغ شدن بیش از حد المنت های دستگاه نیز ایجاد می شود. با استفاده از یک ترموستات داخلی در این گروه از وسایل گرمایشی می توان خطر ایجاد آتش سوزی را کاهش داد. این قطعه در شرایط افزایش بیش از حد دما با قطع اتوماتیک برق ورودی دستگاه احتمال بروز این خطر را به حداقل می رساند.

3. عدم امکان استفاده از ترموستات محیطی و کنترل دمای محیط

از دیگر مواردی که در مقوله مزایا و معایب بخاری برقی به آن اشاره می شود، عدم امکان اتصال برخی مدل های این وسیله به ترموستات محیطی است؛ ویژگی ای که به عنوان یکی دیگر از عیوب هیترهای برقی عنوان می شود. عدم استفاده از تابلو برق در ساختار برخی از انواع این تجهیزات گرمایشی کاربرد ترموستات محیطی را امری نشدنی می سازد؛ در نتیجه نمی توان دمای محیط را کنترل کرد.

4. ذوب شدن یا سوختن کلیدها

در بخاری های برقی احتمال ذوب شدن یا سوختن کلیدهای تنظیم بخاری وجود دارد. عواملی چون نوسان برق یا بالا رفتن دمای هیتر می توانند زمینه ساز ایجاد این مشکل شوند.

5. ایجاد سرطان پوست از مضرات بخاری برقی

در زمینه بررسی عیوب بخاری برقی می توان به ایجاد سرطان پوست ناشی از این دستگاه اشاره کرد. این معضل به عنوان یکی از مضرات بخاری برقی است که فقط در شرایطی که پوست در تماس مستقیم با هیتر باشد ایجاد می شود. بنابراین، چندان نگران کننده نخواهد بود.

 انتخاب هیترهای برقی فن دار بهتر است یا تابشی؟

در پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا مزایا و معایب بخاری برقی فن دار و تابشی را با هم مقایسه کنید و با توجه به نوع نیاز و ویژگی های مورد نیازتان بهترین گزینه را انتخاب نمایید. بخاری برقی فن دار در مقایسه با انواع تابشی این بخاری ها گرمای بیشتر تولید می کنند. دارای ترموستات هستند و در شرایط رسیدن دما به حد مطلوب، به طور اتومات خاموش می شوند. 

علاوه بر این، به دلیل وجود فن باعث سریع تر گرم شدن محیط می شوند. در مقابل، وجود فن در این مدل ها می تواند نسبت به انواع تابشی سروصدای بیشتری ایجاد کند. البته در مدل های جدید این بخاری، از تکنولوژی به روزتری برای رفع این مشکل استفاده شده است.

در ساخت هیترهای برقی تابشی بیشتر به مقوله زیبایی در طراحی توجه شده است. در نتیجه این تجهیزات عملکرد گرمایشی پایین تری دارند. این هیترها با ساطع کردن گرما به محیط عمل می کنند. بنابراین، استفاده از آنها برای گرم کردن فضاهایی با مساحت زیاد مناسب نیست. مزیت استفاده از بخاری های برقی تابشی مصرف برق پایین این مدل هاست. با توجه به موارد گفته شده می توان هیترهای برقی فن دار را گزینه مناسبی برای گرم کردن محیط به ویژه برای مساحت های بالا معرفی کرد . البته در شرایطی که مصرف برق اولویت مصرف کننده باشد نه راندمان گرمایش، انواع تابشی بخاری های برقی گزینه مناسب تری هستند.

سخن آخر

بخاری های برقی، جزو وسایل گرمایشی هستند که به دلیل کوچک بودن و اشغال فضای کم، محبوبیت زیادی دارند و می توان از آن ها در مکان هایی که دسترسی به تجهیزات گزرمایشی ندارند استفاده کرد. همچنین بخاری های برقی، تنوع زیادی دارند و با محیط زیست سازگار هستند؛ البته این وسایل سیستم ایمنی غیر استانداری دارند و ممکن است باعث آتش سوزی شوند. با شناخت مزایا و معایب بخاری برقی می توانید برای خرید این وسیله برقی اقدام نمایید. در صورت انتخاب دیگر وسایل گرمایشی مانند بخاری گازی، داکت اسپیلت و… می توانید از آپاداناکالا درب بخاری و انواع دریچه های تهویه را سفارش دهید

سوالات متداول

بخاری های برقی چه مزایا و معایبی دارند؟

مزایا و معایب بخاری برقی بسیار است، تنوع در طرح و مدل، سازگاری با محیط زیست، تجهیزاتی اقتصادی و به صرفه، حمل و نقل آسان و کوچک بودن از مزایای این تجهیزات گرمایشی محسوب می شود و معایب آن شامل رادمان گرایشی پایین، سیستم ایمنی غیر استاندارد، عامل ایجاد سرطان پوست، سوختن کلید ها و عدم استفاده از ترموستات است.

بخاری برقی فن دار بهتر است یا تابشی؟

بخاری برقی فن دار، گرمای بهتری را تولید می کند و با وجود ترموستات، پس از رسیدن به دمای مطلوبی به طور اتومات خاموش می شود؛ اما هیترهای برقی تابشی، عملکرد پایین تری را دارند و برای محیط هایی با مسافت زیاد مناسب نیستند. بنابراین بخاری برقی فن دار بهتر است.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *