مقالات

تن تبرید چیست؟ (اطلاعاتی کامل در مورد تن تبرید)

همه چیز درباره تن تبرید

در هنگام خرید انواع دستگاه های سرمایشی مانند داکت اسپلیت، چیلر و غیره باید فاکتورهای زیادی را در نظر بگیرید. یکی از مهم ترین عواملی که در انتخاب سیستم های تهویه مطبوع باید بررسی کنید، میزان ظرفیت سرمایش تولید شده توسط سیکل تبرید تراکمی است. آیا می دانید تن تبرید چیست؟ احتمالا در هنگام تهیه سیستم های سرمایشی، در گفتگو با فروشنده این کلمه به گوشتان خورده است اما اطلاع دقیقی از آن ندارید. بدون شک اطلاع از شاخص ظرفیت (معیاری برای تعیین میزان توانایی دستگاه، جهت تولید سرمایش) می تواند به شما در انتخاب بهترین سیستم تهویه مطبوع سرمایشی کمک کند.

تن تبرید از کجا پیدا شد؟

قبل از  هر چیز شاید برایتان جالب باشد بدانید تاریخچه پیدایش تن تبرید چیست؟ در گذشته مردم آمریکا برای خنک کردن هوای محیط از بلوک های یخ 1 تنی استفاده می کردند؛ به این صورت که تعدادی یخ را در مسیر هوای گرم قرار می دادند تا گرما به بلوک های یخی برخورد کند و در نهایت هوای خنک ایجاد شود. برای مثال اگر هوای محیطی با سه تن یخ خنک میشد، مهندسین اینگونه عنوان می کردند که ظرفیت سرمایشی این فضا 3 تن یخ است. از همین رو این موضوع موجب شد امروزه نیز برای سنجیدن ظرفیت سیستم های برودتی از واحد تن تبرید استفاده کنند.

تعریف ساده تن تبرید چیست؟

در دستگاه های برودتی بزرگ، ظرفیت سرمایشی یا توان سیستم با یک واحد مشخص به نام تن تبرید (RT یا TR) اندازه گیری می شود. این واحد اندازه گیری هیچ ارتباطی با وزن دستگاه ندارد و تنها به مقدار سرمایشی که سیستم می تواند تولید کند، اختصاص می یابد. لازم است بدانید برای دستگاه های خانگی مانند چیلر که کوچک تر هستند اغلب از واحد بی تی یو بر ساعت (BTU/Hr)، واحدی برای اندازه گیری انرژی گرمایی استفاده می شود. البته واحد TR نیز به کار می رود.

در واقع واحدهای تن تبرید و بی تی یو بر ساعت، برای اندازه گیری ظرفیت برودتی (میزان انتقال حرارت) سیستم های تهویه به کار می روند.

معنای علمی تن تبرید

در تعریف تخصصی در مورد اینکه تن تبرید چیست، باید گفت: تن تبرید مقدار گرمایی است که سیستم تهویه مطبوع یا دستگاه سرمایشی مورد نظر در بازه زمانی 24 ساعته از 1 تن یخ در دمای 0 درجه دریافت می کند تا آن را به طور کامل ذوب کرده و به آبی با دمای 0 درجه تبدیل کند.

تبدیل واحد های مختلف به تن تبرید

تبدیل واحد تن تبرید

امروزه بین متخصصین دستگاه های سرمایشی به وفور از واژه تن تبرید استفاده می شود. این در حالی است که ممکن است کاتالوگ های محصولات سیستم داکت اسپلیت، چیلر و … یکاهای کیلو وات (kw) و بی تی یو بر ساعت (Btu/hr) محاسبه شده باشد. از همین رو ما نیاز داریم نحوه تبدیل 4 واحد اندازه گیری به تن تبرید را یاد بگیریم.

1. فرمول تبدیل TB به KW

اگر بخواهید تن تبرید را به کیلو وات تبدیل کند فقط کافیست عدد مورد نظر را در فرمول زیر قرار دهید. (برای آسان تر شدن محاسبه، نحوه دستیابی به این رابطه بیان نشده است)

KW=TB 3.52

2. فرمول تبدیل TB به BTU/Hr

ممکن است ظرفیت دستگاه های برودتی بر اساس بی تی یو بر ساعت یا تن تبرید اندازه گیری شده باشند. در هر صورت شما می توانید با استفاده از فرمول زیر آن ها را به یکدیگر تبدیل کنید.

TB×12000=BTU/Hr

3. فرمول تبدیل HP به TR

یکی دیگر از شاخص های توان که بیانگر میزان انرژی است، اسب بخار نام دارد. شما می توانید برای تبدیل اسب بخار به تن تبرید یا بالعکس از رابطه ریاضی زیر استفاده کنید.

TR=HP 4.781

4. فرمول تبدیل TR به Kcal/hr

این تبدیل واحد ممکن است کمتر مورد استفاده قرار گیرد، اما شما در صورت نیاز می توانید برای تبدیل تن تبرید به کیلوکاری بر ساعت، عدد تن تبرید را در 3024 ضرب کنید.

شیوه محاسبه تن تبرید در سیستم تهویه مطبوع

بعد از اینکه دانستیم تن تبرید چیست، نیاز است شیوه محاسبه آن را فراگیریم. به طور کلی دو روش رایج برای محاسبه تن تبرید وجود دارد که در ادامه هر یک را بیان می کنیم.

روش اول، محاسبه تن تبرید از طریق فرمول

در روش اول شما با قرار دادن داده های زیر در فرمول مربوطه می توانید نرخ انتقال حرارت یا همان تن تبرید را به طور دقیق محاسبه کنید.

جرم یخ =m

گرمای نهان ذوب یخ =

مدت زمان انتقال حرارت =t

تن تبرید چیست؟ (اطلاعاتی کامل در مورد تن تبرید)

روش دوم، محاسبه سرانگشتی تن تبرید

در روش دوم بر اساس فاکتورهای موجود مانند مساحت، شرایط جوی و نوع کاربری می توانید میزان ظرفیت را به طور تقریبی تخمین بزنید. در این مورد شما می توانید از فرمول زیر پیروی کنید.

مساحت مفید (بدون در نظر گرفتن مساحت حمام، سرویس و غیره) * ضریب شهر = ظرفیت سرمایشی لازم

برای نمونه، ضریب شهر تهران برای ساخت مناطق مسکونی با سه آب و هوای مختلف بیان شده است:

  • در مناطق مسکونی با آب و هوای معتدل بین 400 تا 500
  • در مناطق مسکونی با آب و هوای گرم بین 500 تا 600
  • در مناطق مسکونی با آب و هوای خیلی گرم 600 تا 700

لازم است بدانید به جز روش های بیان شده، راه حلی بسیار دقیق برای تعیین ظرفیت دستگاه های سرمایشی وجود دارد. در این روش شما با کمک نرم افزار مخصوص Carrier HAP می توانید میزان ظرفیت مورد نظر را به طور دقیق محاسبه کنید.

کاربرد تن تبرید

تا به اینجا مقاله حتما متوجه شده اید کاربرد تن تبرید چیست؟ بدون شک شما برای انتخاب یک دستگاه مناسب باید میزان ظرفیت سرمایش سیستم مورد نظر را در نظر بگیرید. چون زیاد بودن یا کم بودن ظرفیت سرمایشی نه تنها منجر به کاهش بازدهی دستگاه می شود، بلکه ممکن است به آن آسیب وارد کند.

نحوه محاسبه ظرفیت برودتی چیلر

برای افرادی که در حوزه سیستم های سرمایشی کار می کنند، محاسبه ظرفیت انواع چیلرهای جذبی و تراکمی بسیار اهمیت دارد. روش محاسبه ظرفیت برودتی چیلر بر خلاف باور برخی از تکنسین ها بسیار راحت است، تنها کافی داده های مورد نیاز را در فرمول زیر جایگذاری کنید.

Q= Cp × p × V × dT

V =دبی حجم آب

P =چگالی آب معادل 1000 کیلوگرم بر متر مکعب

Cp =مقدار ثابت ظرفیت گرمایی معادل 4.2 کیلو گرم سانتی گراد

dT =اختلاف دمای آب ورودی و خروجی بر حسب فارنهایت

حرف آخر، اهمیت یادگیری تن تبرید

تن تبرید واحدی جهت اندازه گیری ظرفیت سیستم های سرمایشی است. شاید برایتان سوال شده باشد اهمیت یادگیری تن تبرید چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: محاسبه تن تبرید با 2 شیوه بیان شده به شما کمک می کند در هنگام خرید بتوانید بهترین دستگاه را با ظرفیت مناسب انتخاب کنید.

برای محاسبه شما می توانید از روش فرمولی استفاده کنید یا با در نظر گرفتن عواملی مانند شرایط آب و هوایی، متراژ محیط، کاربری بنا و … یک محاسبه تقریبی از ظرفیت مکان مورد نیاز مکان خود داشته باشید. در این محاسبه سرانگشتی، فرض کنید هر متر مریع نیازمند 400 بی یو تی می باشد. البته در شهرهای مختلف این عدد می تواند متفاوت باشد. اگر دستگاهی تهیه کردید و نیازمند تجهیزات جانبی آن بودید؛ پیشنهاد می کنیم به مجموعه آپاداناکالا مراجعه کنید.

سوالات متداول

روش های محاسبه تن تبرید چیست؟

تن تبرید، واحد اندازه گیری ظرفیت سیستم های سرمایشی مانند چیلر، داکت و غیره است که از دو روش فرمولی و تقریبی محاسبه می شود. برای آشنایی با نحوه محاسبه تن تبرید کلیک کنید.

دانستن تن تبرید چه کمکی به ما می کند؟

شما می توانید با اندازه گیری تن تبرید محیط مورد نظر به کمک روش های بیان شده، دستگاهی متناسب با ظرفیت مورد نیاز خود خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *