سیستم های تهویه

تخلیه آب داکت اسپلیت + 8 راه حل رفع نشتی آب داکت اسپلیت

تخلیه آب داکت اسپلیت + 8 راه حل رفع نشتی آب داکت اسپلیت

اگر شما هم به منظور سرمایش یا گرمایش هوا از اسپلیت استفاده می کنید، احتمالا با مشکل نشتی آب از این دستگاه مواجه شده اید. با توجه به این که آبریزی از اسپلیت می تواند موجب آسیب های جدی تری به دستگاه شود، در نتیجه باید با مشاهده آن، نسبت به رفع آن اقدام کنید. دردسر نشتی آب از سیستم داکت اسپلیت تنها به خرابی دستگاه ختم نمی شود؛ این که وسایل منزل خیس شود، به خودی خود یک دغدغه بزرگ آزاردهنده برای ساکنین منزل مخصوصا خانم های خانه خواهد بود. در ادامه دلایل عدم تخلیه آب داکت اسپلیت و 8 راه حل رفع نشتی آن بیان می شود تا بتوانید این مشکل را هر چه سریع تر حل کنید.

البته تنوع سیستم های تهویه مطبوع به دلیل اهمیت وجود آن در ساختمان، بسیار بالا بوده و می توان از دستگاه های دیگری نیز برای ایجاد هوای تازه استفاده نمود. از جمله آن ها فن کویل می باشد که جهت سرمایش و گرمایش هوای محیط هم به کار می رود. البته تجهیزات آن نیز ممکن است دچار مشکل گردد و آشنایی با دلیل آب دادن فن کویل نیز برای رفع مشکلات احتمالی مفید می باشد.

 دلایل نشتی آب داکت اسپلیت و راه حل رفع آن

اولین نکته ای که با مشاهده نشتی آب اسپلیت به ذهن خطور می کند، خرابی لوله آب منزل می باشد، در حالی که باید مشکل را در جای دیگر جستجو کرد. در بیشتر مواقع علت آب دادن داکت اسپلیت از سیستم تهویه مطبوع یا خود دستگاه اسپلیت می باشد. در ادامه به مهم ترین دلایل نشتی آب داکت اسپیلت می پردازیم.

خرابی لوله ورودی آب گرم داکت اسپلیت

خرابی لوله ورودی آب گرم داکت اسپلیت

احتمال اینکه شیرها و لوله های ورودی آب گرم دچار گرفتگی یا خرابی شده باشد، بسیار زیاد است.

راه حل خرابی لوله ورودی

قطعات و تجهیزاتی مانند لوله ها و شیر را بررسی کنید و در صورت مشکل، آنها را تعویض یا تعمیر کنید.

مسدود بودن شیلنگ های درین، علت عدم تخلیه آب داکت اسپلیت

شیلنگ درین، آب خروجی داکت اسپلیت را به بیرون هدایت می کند و اگر دچار گرفتگی شود، می تواند علت آب دادن داکت اسپلیت باشد.

راه حل مسدودی شلنگ درین

حتما از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

نشتی آب پس از عملکرد طولانی درین

اگر درین بعد از مدتی کار کردن، به طور ناگهانی باز شود، می تواند موجب نشتی آب شود.

 راه حل نشتی آب

باید درین را ببندید.

عدم نصب درست یونیت داخلی داکت اسلیت

عدم نصب درست یونیت داخلی داکت اسلیت

اگر یونیت داخلی دستگاه به درستی نصب نشده باشد و به نوعی تراز نباشد، می تواند موجب نشتی آب داکت اسپلیت شود. با توجه به اینکه آن را معمولا در سقف خانه یا راه پله ساختمان نصب می کنند، اگر درست این کار انجام نشود، بعد از گذشت چند سال، باعث چکه کردن آب از سقف یا رطوبت زدگی بخش از آن می گردد. توجه داشته باشید اگر یونیت داخلی تراز نباشد و موجب آبریزی داکت اسپلیت شود، ممکن است به صورت کامل سقف خانه را خراب کند.

به طور کلی انواع دریچه تهویه برای تنظیم هوای خروجی دستگاه های تهویه مطبوع مانند فن کویل و داکت اسپلیت استفاده می شود و اگر یونیت های خارجی به خصوص بخش هایی که درون سقف قرار دارند، به نحو صحیح نصب نگردد باعث خرابی یا ریزش سقف می شود.

راه حل نشتی از یونیت داخلی

 باید حتما یونیت داخلی را درست نصب کنید.

عدم عایق بودن لوله های انتقال آب 

عدم عایق بودن لوله های انتقال آب 

لوله های انتقال آب در اسپلیت باید عایق باشند، در غیر این صورت لوله ها یخ می زنند و پس از گرم و آب شدن یخ ها، آب از آن چکه خواهد کرد.

راه حل عایق نبودن لوله ها

از لوله های عایق برای سیستم تهویه مطبوع خود استفاده کنید.

کم بودن گاز مبرد داکت اسپلیت

کم بودن گاز داکت اسپلیت نیز می تواند علت آب دادن داکت اسپلیت باشد. اگر گاز دستگاه شما کم شده باشد ممکن است درون لوله ها یخ زدگی ایجاد شود. در این صورت دستگاه اسپلیت نمی تواند به درستی کار خود را ادامه دهد و بعد از مدتی که گرم شود، آب فراوان از دستگاه سرازیر می گردد.

راه حل کمبود گاز مبرد

باید گاز دستگاه را مجددا شارژ کنید.

سوراخ شدن اواپراتور

سوراخ شدن اواپراتور یکی دیگر از دلایل رایج نشت آب داکت اسپلیت است. در صورت کیفیت نامرغوب آلیاژ به کار رفته در ساخت کویل، امکان سوراخ شدنش وجود دارد و در این صورت آب از داکت اسپلیت به بیرون نشت می‌ کند.

راه حل سوراخی اواپراتور

باید کویل آبگرم داکت اسپلیت تعویض گردد.

شکستن پمپ درین

آبی که از طریق شیلنگ درین از دستگاه خارج می شود، به وسیله یک پمپ درون شلنگ پمپاژ می شود. اگر این پمپ دچار شکستگی شود، هیچ نیرویی آب را به خارج دستگاه هدایت نمی کند. در نتیجه سیستم مملو از آب شده و نشت می کند.

راه حل شکستگی پمپ درین

در صورت وقوع این مشکل باید پمپ درین عوض گردد.

تاثیر رطوبت بالا ناشی از هوای شرجی بر داکت اسپلیت

سیستم اسپلیت، هوای داخلی اتاق را می گیرد و اگر رطوبت در محیط زیاد باشد، رطوبت متراکم شده و به بیرون منتقل می گردد. اگر در منطقه ای شرجی زندگی می کنید، سیستم با رطوبت شدیدی درگیر خواهد شد. البته این اتفاق در صورتی که آب زیادی از دستگاه خارج نشود، مشکلی ایجاد نمی کند.

جانوران موذی یکی دیگر از عوامل عدم تخلیه آب داکت اسپلیت

گاهی اتفاق می افتد که حشرات موذی و جانوران کوچک در مسیر لوله خروجی آب قرار بگیرد و در نتیجه دستگاه عمل کندانس را نمی تواند به خوبی انجام دهد و آب از آن نشت می کند.

راه حل نشتی داکت اسپلیت به دلیل ورود حشرات

کافیست مسیر لوله ها و خروجی دستگاه را چک کرده و پاکسازی نمایید.

برای رفع مشکل نشتی گاز داکت اسپلیت چه کنیم؟

برای رفع مشکل نشتی گاز داکت اسپلیت چه کنیم؟

قطعا سرویس های دوره ای و مداوم بخش های مختلف دستگاه اسپلیت از جمله شیرهای ورودی آب گرم، گاز دستگاه و غیره می تواند باعث شود تا مشکلات دستگاه را سریع تر تشخیص داده و قبل از آبریزی، آب داکت اسپلیت را تخلیه نمایید. داکت اسپلیت با برندهای مختلفی در بازار موجود هستند که می توان به انواع مختلف مانند بکو، سامسونگ، ال جی و بوش اشاره کرد.

علت آب دادن داکت اسپلیت در همه برندها بسیار شبیه به هم هستند و تفاوت چندانی ندارند. اگر نتوانید از دلیل نشت آب داکت اسپلیت خود را متوجه شوید، باید از متخصصان و تکنسین های این حوزه کمک بگیرید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که گاهی باید علت گرم نکردن داکت اسپلیت را نیز در نشت آب از آن جستجو کرد.

نتیجه گیری

داکت اسپلیت یکی از سیستم های محبوب و پرطرفدار در واحد های تجاری و مسکونی است. یکی از مشکلات رایج این دستگاه ها، نشتی آب می باشد که به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. خرابی لوله های ورودی یا کم شدن گاز مبرد در دستگاه از مهمترین علل عدم تخلیه آب داکت اسپلیت است. برای رفع مشکلات احتمالی باید به طور مرتب نسبت به چکاب این دستگاه اقدام کنید. به منظور تخلیه آب داکت اسپلیت و رفع مشکلات ناشی از نشتی آب از آن می توانید از متخصصین حرفه ای در این حوزه نیز کمک بگیرید.

سوالات متداول نشتی آب داکت اسپلیت

علت آب دادن داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت ممکن است به دلایلی از جمله خرابی لوله ورودی آب گرم، مسدودی شلنگ های درین، عملکرد طولانی مدت دستگاه و عایق نبودن لوله هاب انتقال آب ایجاد شود. در این مقاله اطلاعات کامل تری برای دلایل نشتی آب اسپلیت ارائه شده است.

نحوه تخلیه آب داکت اسپلیت چیست؟

برای تخلیه آب داکت اسپلیت راه حل های متعددی وجود دارد. این روش ها شامل اقداماتی مانند بررسی لوله ها و شیرهای اسپلیت، بستن درین، نصب مناسب یونیت داخلی و تعویض پمپ درین می باشد.

4.4/5 - (7 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

1 دیدگاه در “تخلیه آب داکت اسپلیت + 8 راه حل رفع نشتی آب داکت اسپلیت

  1. مقاله مفیدی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *