سیستم های تهویه

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت (عملکرد + نکات تنظیم سرمایش و گرمایش)

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت (عملکرد + نکات تنظیم سرمایش و گرمایش)

با شروع فصل گرما و افزایش دمای هوا، تنظیم حالت سرمایش و برودت داکت اسپلیت از مهم ترین اقداماتی است که باید انجام شود. نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت نقش مهمی در افزایش کارکرد و راندمان این دستگاه دارد. سرویس و تعمیر این سیستم نیز در تنظیم سرمایش و افزایش توان برودتی آن مهم تلقی می شود. در حالت گرمایش داکت اسپیلت هم توجه به این موارد حائز اهمیت است. حین تنظیم، سرویس یا تعمیر می توان معایبی چون علت گرم نکردن داکت اسپلیت، کاهش توان گرمایشی و … را، جهت بهره برداری حداکثر از راندمان دستگاه، برطرف کرد.

ظرفیت سرمایش داکت اسپیلت و چگونگی عملکرد آن

ظرفیت سرمایش داکت اسپیلت و چگونگی عملکرد آن

داکت اسپیلت ها، از مرسوم ترین انواع سیستم های تهویه مطبوع هستند. این دستگاه ها در بیرون از ساختمان نصب می شوند. یونیت داخلی دستگاه شامل هواساز و یونیت بیرونی آن، از کندانسور، کمپرسور و .. تشکیل شده است. اتصال این دستگاه به یونیت داخلی جاسازی شده در سقف کاذب، از طریق لوله کشی مسی انجام می شود. تامین هوای تازه، مصرف سوخت کمتر و استفاده از هوای برگشت به منظور افزایش کارایی دستگاه، از مزایای داکت اسپیلت ها محسوب می شوند.

سرمایش داکت اسپیلت بر پایه سیکل تبرید تراکمی انجام می شود. هوای سرد شده در این دستگاه، از طریق کانال کشی به داخل اتاق های ساختمان یا یک قسمتی از  آن منتقل می شود.

ظرفیت سرمایشی داکت اسپیلت ها در مقایسه با اسپیلت ها بیشتر است. تامین این ظرفیت، نیاز به استفاده از برق سه فاز دارد. با توجه به اینکه این دستگاه ها در تهویه محیط به صورت مرکزی عمل می کنند، می توان نصب یک داکت اسپیلت مرکزی را جایگزین استفاده از یک اسپلیت در هر اتاق یا یک قسمت از ساختمان کرد.

در سیستم داکت اسپیلت، تامین سرمایش و گرمایش ساختمان از طریق هواساز و با مکش هوای داخلی انجام می شود.

تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان

جهت راه اندازی داکت اسپیلت ها در فصل تابستان، تنظیم آن قبل از شروع فصل ضروری است. تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان با غیر فعال کردن حالت قبلی این دستگاه انجام می شود. نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت در فصل تابستان، نیازمند غیر فعال کردن حالت گرمایش و فعال کردن حالت سرمایش این دستگاه است.

نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت

بیشترین استفاده داکت اسپیلت ها، مربوط به فصل بهار و تابستان است. با گرم شدن هوا در اواخر بهار، تنطیم و راه اندازی سرمایش داکت اسپیلت ها ضرورت پیدا می کند. گرچه ممکن است این عملیات آسان به نظر برسد، اما به افراد متخصص نیاز دارد. در غیر اینصورت، عملکرد دستگاه مختل می شود.

نحوه راه اندازی سرمایش داکت اسپیلت

فعال شدن حالت سرمایش داکت اسپیلت در فصل بهار و تابستان از طریق کمپرسور و گاز مبرد انجام می شود. در ارتباط با نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت، انجام مراحل زیر باید مد نظر قرار گیرد:

 • در اولین مرحله لازم است تا آب داخل کویل خالی شود. این کار از پوسیدگی لوله ها و کویل ها جلوگیری می کند.
 • قبل از تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان، سرویس دستگاه انجام شود. در این مرحله، تمیز کردن یا تعویض فیلترهای دستگاه و پاک کردن رادیاتورهای آن با استفاده از محلول تمیزکننده و دستمال ضرورت دارد.
 • در صورت لازم، شارژ گاز مبرد داکت اسپیلت انجام شود. در ادامه، باید با بررسی کمپرسور و راه اندازی جداگانه آن، از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کرد.
 • بعد از انجام تنظیمات سرمایشی، برای اطمینان از عدم خروج باد داکت اسپیلت از محیط و توزیع هوای خنک در فضای داخلی ساختمان، در، پنجره و تمام روزنه های موجود در فضا بسته شوند.
 • در آخرین مرحله از تنظیم داکت اسپلیت برای تابستان، فعال کردن دکمه cool روی ترموستات دستگاه و تنظیم دمای آن بر اساس دمای دلخواه (26-24 درجه) انجام شود.

تنظیم اشتباه حالت سرمایشی سیستم داکت اسپیلت، باعث کاهش بازدهی دستگاه می شود. پس، بهتر است این روند توسط افراد ماهر و متخصص انجام شود.

نکات کلیدی برای افزایش توان سرمایشی داکت اسپیلت

توجه به هریک از مراحل ذکر شده فوق در افزایش قدرت برودتی داکت اسپیلت نقش دارد. از مهم ترین نکات در این زمینه می توان به این موارد اشاره کرد:

 • بسته بودن تمام منافذ موجود در محیط (درب ها، پنجره ها و اتاق های بلا استفاده)
 • تعویض فیلترهای فرسوده دستگاه
 • ارزیابی شارژ گاز مبرد داکت اسپیلت

تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان

تنظیم داکت اسپلیت برای فصل زمستان همانند نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت باید با رعایت نکاتی انجام شود تا عملکرد دستگاه را با مشکل مواجه نسازد. چنانچه تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان توسط افراد بی تجربه و تنها با تغییر کارکرد دستگاه روی ریموت کنتلر انجام شود، ضررهای جبران ناپذیری خواهد داشت.

نحوه تنظیم گرمایش داکت اسپلیت

تامین گرمایش داکت اسپیلت ها توسط موتورخانه یا پکیج انجام می شود. با شروع فصل پاییز و زمستان، حالت گرمایش دستگاه باید با توجه به نکات زیر تنظیم شود:

 • قبل از تنظیم گرمایش داکت اسپیلت ها، بهتر است سرویس آن برای جلوگیری از بروز مشکل حین کار کردن دستگاه مد نظر قرار گیرد. این سرویس، شامل رسوب زدایی لوله های آب گرم، تمیز کردن فیلترها، دریچه داکت اسپیلت، رادیاتورها، یونیت داخلی و خارجی و … است.
 • چنانچه منبع تامین گرمایش داکت اسپیلت موتورخانه است، پس از سرویس دستگاه، باز کردن شیرهای آب گرم جهت ورود آب به آنها انجام می شود. در صورت تامین گرمایش دستگاه از طریق پکیج، تنها کافی است فعال کردن حالت گرمایش انجام گردد.
 • در ادامه، برای جلوگیری از ایجاد سر و صدا در زمان گرم کردن، باید هواگیری کویل داکت اسپلیت اجرا شود.
 • در این مرحله، بر خلاف نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت، برای تنظیم گرمایش دستگاه باید دکمه Heat فعال شود.
 • بهتر است در ابتدا درجه گرمایش داکت اسپیلت روی 18 درجه تنظیم گردد. در صورت نیاز، به صورت تدریجی دما افزایش داده شود.

جهت تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان، حتما از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

سخن آخر، ضرورت توجه به تنظیم سرمایش و گرمایش داکت اسپیلت

داکت اسپیلت ها به عنوان پرکاربردترین سیستم های سرمایشی ما ایرانی ها شناخته می شوند. از این رو، نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت به شکلی صحیح برای عملکرد برودتی بهینه آن و کاهش هزینه های سرویس دستگاه ضرورت دارد. با مطالعه این مقاله اطلاعات مفیدی درباره این تنظیمات بدست می آورید.

برای جلوگیری از ایجاد مشکل در راه اندازی حالت سرمایش یا گرمایش داکت اسپیلت، می توانید با مشاوران ما در فروشگاه اینترنتی آپادانا کالا تماس بگیرید. برای خرید این سیستم گرمایشی و سرمایشی با بالاترین راندمان، آپادانا کالا را به خاطر بسپارید.

سؤالات متداول

برای افزایش توان سرمایشی داکت اسپلیت رعایت چه نکاتی ضروری است؟

در نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپلیت، بسته بودن تمام منافذ موجود در محیط، تعویض فیلترهای فرسوده دستگاه و ارزیابی شارژ گاز مبرد باعث افزایش قدرت سرمایشی دستگاه می شود.

جهت تنظیم داکت اسپلیت برای زمستان چه مواردی باید مد نظر قرار گیرد؟

سرویس داکت اسپیلت، هواگیری کویل، تنظیم مود Heat روی ترموستات دستگاه و تنظیم دمای مورد نظر

5/5 - (3 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *