سیستم های تهویه

علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست؟

علت گرم نکردن داکت اسپلیت

چرا داکت اسپیلت گرم نمیکند؟ اصلا داکت اسپیلت (اسپلیت) چیست؟ اسپلیت های خانگی را داکت اسپلیت می گویند. می توان گفت یکی از متداول ترین نوع سیستم های تهویه در دنیا بوده که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند. از این رو می توان گفت که این سیستم تهویه هم نیاز به دریچه تهویه در جهت کنترل هوای خروجی و ورودی محیط را دارد.

گاهی اوقات پیش می آید که سیستم گرمایشی این دستگاه به مشکل برخورده و فضا را به خوبی گرم نمی کند، در صورتی که با تنظیم دریچه داکت، دستگاه به خوبی گرما تولید نکند باید حتما علت این مشکل را بررسی کنید. اگر برای شما هم سؤال پیش آمده که علت گرم نکردن داکت اسپلیت یا همان علت خنک نکردن داکت اسپلیت چیست در ادامه با این مقاله همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست و چه کاربردی دارد؟

داکت اسپلیت چیست؟ + علت خنک نکردن داکت اسپلیت

در ابتدا گفته شد که این دستگاه ها به اسپلیت های خانگی معروف هستند. می توان داکت اسپلیت را نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی دانست که برای خنک کردن فضا در فصل گرم و همچنین گرم کردن فضا در فصول سرد به کار برد. یکی از مزیت های اصلی این دستگاه این است که سرما و گرما توسط آن به طور یکنواخت در فضای محیط هدایت خواهد شد و این دستگاه برای گرم ترین و سردترین مناطق کشور طراحی شده و کاربرد دارد.

این دستگاه از دو قسمت با نام های کندانسور و هواساز تشکیل شده که هر کدام از این قسمت ها دارای قطعات مختلفی هستند.

 • قطعات کندانسور: پروانه، دینام، فین، کمپرسور و …
 • قطعات هواساز: سینی، دینام، پروانه، اوپراتور و …

گاهی اوقات ممکن است این دستگاه گرم کنندگی خوبی نداشته باشند؛ علت گرم نکردن داکت اسپلیت می تواند متفاوت باشد.

علت گرم نکردن داکت اسپلیت | چرا داکت اسپیلت گرم نمیکند؟

در فصول سرد سال زمانی که به سیستم گرمایشی داکت اسپلیت نیاز است، اهمیت سیستم تهویه و تنظیم کردن سیستم گرمایشی این دستگاه اولین نکته قابل توجه بوده و اگر این سیستم به خوبی گرما تولید نکند و دمای محیط را بالا نبرد باید علت آن را جست و جو کرد. اگر در این زمینه تخصص کاملی ندارید ادامه مطالب به شما کمک می کند که بتوانید علت خنک نکردن داکت اسپلیت را پیدا کنید.

آموزش 0 تا 100 هواگیری کویل داکت اسپلیت در این مقاله بیاموزید!

1. سرویس قطعات و شست و شو دریچه داکت

سرویس قطعات و شست و شو داک اسپلیت

برای این که دستگاه شما در هر فصل از گرما و سرما هنگام راه اندازی دارای راندمان بالایی باشد لازم است که حتما بر طبق تغییرات فصل آن را سرویس کنید و به نظافت آن بپردازید.

اگر سرویس دستگاه به خوبی انجام نگیرد شاهد عملکرد نامناسبی از دستگاه خواهید شد.

قطعه های داکت اسپلیت مانند یونیت داخلی و خارجی در زمان استفاده از حالت گرمایشی باید شسته شوند. در ابتدا باید دریچه بازدید آن را از دستگاه جداسازی کنید (برای انجام این کار باید صبور بود زیرا جداسازی باید درست انجام گیرد) و سپس می توانید به شست وشو آن با آب و مواد شوینده بپردازید.

می توان گفت که قابل شست وشو بودن فیلترهای موجود در این دستگاه یکی از مهم ترین مزیت های آن بوده است. 

پس از شست وشوی یونیت داخلی داکت اسپلیت باید یونیت خارجی آن را بشوئید. در این مرحله باید دقت بالایی داشته باشید زیرا شست وشو نادرست موجب بروز آب به درون موتور فن و دریچه داکت دستگاه می شود و اگر آب به موتور این دستگاه نفوذ کند، عملکرد آن و در واقع گرم کردن فضا دچار اختلال خواهد شد. می توان گفت این موضوع یکی از اصلی برای علت خنک نکردن داکت اسپلیت می باشد.

توصیه کارشناسان آپادانا کالا برای شما این است که چند وقت یکبار گرد و غبار فیلترها را به درستی تمیز کنید.

2. کنترل کردن شیرهای آب ورودی و خروجی در داکت اسپلیت

باز نکردن شیرهای آب ورودی و خروجی این دستگاه را می توان به عنوان یک علت باد گرم داکت اسپلیت دانست. آبی که گرم می شود (در موتورخانه و یا به وسیله پکیج) در بخش کویل های دریچه داکت جریان پیدا می کند. به این صورت که فن یونیت داخلی باید به چرخش در بیاید و سپس هوا با قسمت داغ بالای کویل برخورد کرده و باعث گرم شدن محیط خواهد شد.

نکته کلیدی هنگام روشن کردن داکت اسپلیت چیست؟

روشن کردن داکت اسپلیت

هواگیری کردن شیر قبل از روشن شدن داکت اسپلیت

باید نوع سیستم گرمایشی سازه را بشناسید (در برخی از سازه ها با روشن کردن دستگاه کار کردن شیرآب هم انجام بگیرد مانند پکیج ها).

3. تغییر حالت کنترلر در داکت اسپلیت

تغییر حالت در طراحی سیستم تهویه مطبوع و این نوع سیستم گرمایشی قانون خاص خود را دارد. کنترلر داکت اسپلیت را باید بر روی حالت گرم قرار داده و سپس متناسب با نیازی که دارید می توانید درجه گرمای آن را تغییر دهید. دما در این دستگاه بین 18 تا 25 درجه متغیر بوده که برای روشن کردن سیستم گرمایشی این دستگاه بهتر از ابتدا از پائین ترین درجه یعنی 18 درجه شروع به گرماسازی کند پس از مدتی می توانید کم کم درجه آن را بالا ببرید.

باید به این نکته توجه کرد که دمای محیط باعث روشن و همچنین خاموش شدن قسمت کمپرسور این دستگاه شده پس باید متوجه داشته باشید که اگر دستگاه را در ابتدای کار روی 25 درجه قرار دهیم در حالتی که هوای محیط هنوز گرم و متناسب نشده باشد، دستگاه باد گرمی را تولید خواهد کرد.

در برخی موارد علت خنک نکردن داکت اسپلیت همین ناموزونی و تنظیم نبودن ترموستات و یا کنترلر می باشد.

4. باز نبودن دریچه داکت خروجی اسپلیت

دریچه داکت خروجی این دستگاه در هنگام استفاده باید حتما باز باشند، پس باید به این نکته توجه داشت که تمامی دریچه ها را باز نگه داریم. در صورتی که دریچه های خروجی در هنگام استفاده از داکت اسپلیت ها بسته باشند، جریان هوای مناسب در محیط ایجاد نمی شود و در نتیجه محیط اتاق گرم نخواهد شد.

باید گفت که باز نبودن دریچه داکت خروجی، یک علت گرم نکردن داکت اسپلیت بوده است.

5. اطراف یونیت خارجی و مکش هوا در داکت اسپلیت ها

زمانی که می خواهید از سیستم گرمایشی این دستگاه استفاده کنید باید از قبل بدانید که هواساز چیست و همچنین به طراف یونیت خارجی توجه کنید، کناره های یونیت خارجی داکت اسپلیت باید چیزی قرار ندهید تا هوای مناسب به راحتی در آن قسمت در چرخش باشد. دلیل این کار ایجاد بستری مناسب برای مکش هوا از پشت دستگاه بوده که پس از آن بتواند از قسمت جلوی دستگاه گرما را به بیرون منتقل کند. اگر به باز بودن اطراف یونیت های خارجی توجه نشود، محیط مورد نظر توسط داکت اسپلیت به خوبی گرم نخواهد شد و در نتیجه علت خنک نکردن هواساز را به همراه دارد.

اگر داکت اسپلیت هواساز باد گرم تولید نکند، مشکل آن چیست؟

مشکل هواسازباد

زمانی که این مشکل در اسپلیت هواساز پیش آید باید توجه کنید که ورودی آب گرم و پکیج کاملا سالم باشند. در صورتی که در این قسمت ها خرابی وجود نداشته باشد، باید به هواگیری سیستم و همچنین دمای لوله رفت و برگشت کویل آب گرم و همچنین زیر پکیج دقت کنیم، این قسمت ها باید داغ باشند.

مورد دیگر علت خنک نکردن هواساز توسط داکت اسپلیت ها اصولی نبودن انتخاب ظرفیت این دستگاه است.

به زبانی دیگر می توان گفت باید برای محیط مورد نظر داکت اسپلیتی را انتخاب کنید که قدرت تامین گرمایشی و سرمایشی را داشته باشد و فضای تحت پوشش این دستگاه باید حتما با ظرفیت آن متناسب باشد.

باید در زمان خرید داکت اسپلیت به اندازه فضا و همچنین ظرفیت گرمایشی و سرمایشی دستگاه توجه کنید.

سخن پایانی

در این مقاله داکت اسپلیت و همچنین دلایل گرم نکردن آن زمانی که به سیستم گرمایشی نیاز است مورد بررسی قرار گرفت. در هنگاهی که به سیستم گرمایشی داکت اسپلیت نیاز است باید به تمامی مواردی که در این مقاله به آن ها اشاره شد، توجه کرد. برای داشتن یک داکت اسپلیت خوب که در عین زیبایی، با فضای محیط متناسب بوده و همچنین نیاز شما را برآورده کند، می توانید به سایت آپادانا کالا مراجعه کرده و دستگاه مورد نیاز خود را با اطمینان کامل و به راحتی سفارش دهید.

سوالات متداول

مهم ترین علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست؟

سرویس قطعات و شست و شو داک اسپلیت – تغییر حالت کنترلر در داکت اسپلیت – باز نبودن دریچه های خروجی در داکت اسپلیت و … که به طور مفصل در این مقاله برایتان توضیح داده ایم.

اگر داکت اسپلیت هواساز باد گرم تولید نکند، مشکل آن چیست؟

زمانی که این مشکل در اسپلیت هواساز پیش آید باید توجه کنید که ورودی آب گرم و پکیج کاملا سالم باشند.

4.1/5 - (23 امتیاز)
بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “علت گرم نکردن داکت اسپلیت چیست؟

 1. آواتار عطایی عطایی گفت:

  سلام فیلتر الکتروموتور داخل ساختمان را طبق نظر شما تمیز کردم هوا ی داخل ساختمان گرم شد لذا از پیشنهاد کار ساز شما تشکر مینمایم واگر زنده ماندم در تابستان برای راه اندازی سیستم سرمایش از تنکنسین کار امد شما دعوت خواهم کرد چون همانطوریکه میدانید در داکت اسپیلیت برق زیاد مصرف میکند بخصوص در تابستان وبایستی مبالغ زیادی پرداخت تماینان هم برای من بازنشسته با حقوق قلیل.

  1. آواتار APADANAKALA APADANAKALA گفت:

   سلام عطایی دوست داشتنی عزیز:
   خیلی ممنون از نظر پر لطفتون.
   در خدمتتون هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *