مقالات

8 مرحله نگهداری از کولر آبی در فصل زمستان

راهکارهای خلاقانه برای نگهداری از کولر آبی در فصل سرما

با شروع فصل سرما و جابه جایی بخاری با کولر، بیشتر افراد، برای نگهداری از کولر آبی، آن را به مکانی خشک، انتقال می دهند. در پشت بام که امکان جابه جایی کولر وجود ندارد، با پوشش های پلاستیکی، می توان آن را در برابر باران و برف محافظت کرد. شما هم نیز می توانید این اقدامات را برای محافظت از کولر تان در پیش بگیرید. از دیگر مراحل نگهداری از کولر می توان به قطع کردن برق و آب، بستن دریچه کولر آبی، روغن کاری، تعویض پوشال ها و… اشاره کرد.

مراحل نگهداری از کولر آبی در زمستان

نگهداری از کولر آبی در زمستان

نگهداری از کولر آبی در زمستان، یک کار مهم است که باعث افزایش طول عمر و سلامت وسیله سرمایشی می شود. با انجام این کارها، زمانی که بخواهید مجددا از آن وسیله استفاده نمایید، با مشکلاتی از قبیل، کار نکردن کولر، خرابی اتصالات برق، زنگ زدگی و… مواجه نمی شوید.

برای مراقبت از کولر آبی، باید اقداماتی مانند قطع کردن برق، روغن کاری موتور، قطع شیر آب، بررسی و تعویض پوشال ها و… را انجام دهید.

1. قطع کردن برق

در هوای سرد که نیازی به خنک کردن هوا، توسط کولر آبی وجود ندارد، قطع کردن برق آن، اولین اقدام برای سرویس و نگهداری این وسیله سرمایشی محسوب می شود. 

با این کار، باعث افزایش طول عمر دستگاه شده، از فرسودگی زودرس قطعات جلوگیری به عمل آورده و کاهش مصرف انرژی را به دنبال خواهد داشت. با این حال، قبل از قطع کردن برق کولر آبی، بهتر است دفترچه راهنمای آن را بخوانید، شاید نکته جالب و جدیدی از کولر شما در آن وجود داشته باشد.

2. روغن کاری موتور

پس از چند سال استفاده از کولر آبی، وجود آلودگی و رسوب هایی که در تسمه، موتور و فن جا خوش کرده اند، باعث ایجاد صدا های خش دار و خشک شدن عملکرد کولر می شود. در صورت بروز چنین مشکلی می توانید با روغن کاری و تمیز کردن داخل کولر، از شر این صدا های مزاحم و عملکرد خشک کولر، خلاص شوید. 

3. قطع شیر آب کولر آبی

قطع شیر آب کولر

در هوای سرد زمستان، بهتر است که شیر آب کولر را پس از اطمینان از قطعی برق ببندید تا از یخ زدگی آن جلوگیری کنید.

پس از بستن شیر آب منتهی به کولر، مخزن آب را تخلیه کنید تا وسیله سرمایشی خشک شده و سرما تا تابستان سال بعد در داخل دستگاه باقی نماند. آب و رطوبت در کولر می تواند منجر به خرابی موتور و زنگ زدگی بدنه، پمپ کولر و دینام یا همان موتور شود و شرایط خوبی را برای رشد انواع قارچ و کپک ها، ایجاد کند.

4. بررسی و تعویض پوشال ها

پوشال ها، یکی از قسمت های کولر هستند که مانع از نفوذ گرما، آلودگی، گرد و خاک به داخل کولر می شوند؛ بنابراین، این بخش از کولر، زودتر کثیف می گردد و باید به صورت مرتب تمیز شده تا در تابستان بادی خنک و تازه به ما بدهد.

برای تعویض و تمیز کردن این قسمت مهم در کولر، ابتدا بدنه را جدا کرده و سپس پوشال ها را با فرچه به آرامی تمیز کنید؛ اگر آلودگی و رسوبات در پوشال ها زیاد بود، بهتر است آن را تعویض کنید.

5. تمیز کردن بخش های داخلی کولر

معمولا پس از مدتی استفاده از کولر، رسوبات و آلودگی هایی در آن به وجود می آید که باید هر چند وقت یک بار تمیز شود. شما می توانید برای تمیز کردن، این بخش های داخلی، از فرچه و جارو برقی استفاده کرده و در صورت نیاز به جرم گیرهای قوی، روی بیاورید.

اگر برای شما هم، تحمل گاز شیمیایی حاصل از، محلول های تمیز کننده و جرم گیر، طاقت فرسا است؛ می توانید از ترکیب جوش شیرین با سرکه یا آبلیمو با نمک استفاده کنید. 

6. پاکسازی بخش های بیرونی کولر از آلودگی

پاکسازی بخش های بیرونی کولر از آلودگی

پاکسازی بخش های بیرونی کولر از آلودگی، به افزایش عمر و ماندگاری آن، کمک می کند. برای تمیز کردن بیرون کولر، از محلول های تمیز کننده استفاده کنید و حتما پس از اتمام کار بدنه را خشک کنید تا دچار زنگ زدگی، نشود.

7. بستن دریچه کولر آبی در زمستان

بستن دریچه کولر آبی در زمستان

پوشاندن دریچه کولر در زمستان، یک اقدام مهم برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی محسوب می شود؛ زیرا با باز بودن دریچه آن، هم دریچه کثیف می شود و نیز، هوای سرد از بیرون به داخل خانه نفوذ می کند. چگونه دریچه کولر را ببندیم؟ دریچه کولر رو با چی ببندیم؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن است با آن ها مواجه شوید.

بهترین روش پوشاندن دریچه کولر، استفاده از فوم است که مزایای آن عبارت اند از:

  • مانع از ورود انواع آلودگی های محیطی و صوتی است.
  • در برابر حرارت و رطوبت به عنوان عایق عمل می کند.
  • به راحتی قابل استفاده بوده و نیازی به مراجعه به افراد متخصص ندارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که اگر می خواهید دریچه را بپوشانید، ابتدا باید به بستن کانال کولر اقدام کرده و با تمیز کردن دیچه کولر از نفوذ آلودگی به منزل جلوگیری به عمل آورید. جهت تمیز کردن دریچه کولر، می توانید از ابر یا فرچه های کوچک یقه شور استفاده کنید تا به راحتی تمیز شود.

8. محافظت و پوشاندن کولر آبی در طول فصل زمستان

محافظت و پوشاندن کولر آبی در طول فصل زمستان

پوشاندن کولرهای آبی در زمستان، در صورتی که به درستی انجام شود، مانع از خرابی و زنگ زدگی آن ها در برابر باران وبرف شده و طول عمر دستگاه را افزایش می دهد.

اگر کولر شما در محلی قرار گرفته است که امکان جابجایی دارد، آن را به گاراژ یا انباری (محلی که فاقد رطوبت باشد) منتقل کنید؛ در غیر این صورت، از ایده برای پوشاندن دریچه کولر با برزنت کانتینر یا دیگر کاور های پلاستیکی می توانید استفاده کنید.

به سادگی از کولر آبی در زمستان نگهداری کنید

تمیز کردن کولر در زمستان و جمع کردن آن، یک اقدام مهم برای محافظت و نگهداری از کولر آبی در زمستان است. برای محافظت از کولر آبی با ورود به فصل سرما باید کارهای مختلفی مانند قطع کردن برق، آشنایی با نحوه بستن دریچه کولر در زمستان، روغن کاری موتور، قطع شیر آب، بررسی پوشال ها، تمیز کردن داخل و خارج کولر، بستن دریچه و محافظت و پوشاندن کولر آبی را انجام دهید. در صورتی که نیاز به تعویض دریچه خروجی هوا دارید، می توانید انواع دریچه های کولر آبی چوبی و آلومینیومی با کیفیت را از طریق سایت آپاداناکالا تهیه نمایید.

سوالات متداول

برای نگهداری از کولر آبی در زمستان چه باید کرد؟

برای مراقبت از کولر در فصل سرد زمستان باید اقداماتی شامل قطع کردن برق و آب، بستن دریچه کولر آبی، روغن کاری، تعویض پوشال ها، تمیز کردن داخل و خارج کولر و پوشاندن آن در فصل زمستان انجام داد.

چرا باید آب موجود در کولر را خارج کنیم؟

در کولر پس از قطع آب، باید باقی مانده آن را نیز خالی کرد، زیرا پس از مدتی باعث خرابی و زنگ زدگی موتور و کولر می شود.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *