مقالات

لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ (4 علت سرد شدن)

لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم

تجهیزات گرمایشی بسیاری در بازار موجود است، اما بخاری های گازی حضور پررنگی در گرمایش منازل دارند. یکی از موارد امنیتی که باید به آن توجه کنید این است که در زمان استفاده لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ لوله های خروجی هوا وقتی که بخاری روشن است، باید همیشه گرم باشند. اگر لوله بخاری گازی سرد باشد، به این معناست که خروجی مناسبی ندارد و هوای گرم به سمت بالا حرکت نکرده و آلاینده ها خارج نمی شود. در نتیجه احتمال اینکه گاز های سمی حاصل از سوختن گاز شهری در محیط پخش شود زیاد است. 

اگر در محیطی که بخاری گازی را قرار داده اید دریچه تنظیم هوا وجود داشته باشد، علاوه بر اینکه مانع انفجار وآتش سوزی می شود، باعث خروج آلاینده های تولید شده توسط بخاری نیز می شود. 

لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟

لوله بخاری

اولین سوالی که بعد از نصب و روشن کردن بخاری ممکن است به ذهنتان برسی این است که لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ بگذارید برای همیشه به این سوال جواب دهیم. لوله های بخاری به علت سوختن گاز، همیشه گرم هستند به صورتی که اگر دمای بخاری را زیاد کنید دیگر نمی توانید دست تان را بر روی آن نگاه دارید.

اگر متوجه سرد بودن لوله بخاری شدید، سریعا آن را خاموش کنید، در و پنجره ها را باز بگذارید و سپس دودکش و مسیر خروجی بخاری را چک کنید.

4 علت سرد شدن لوله بخاری گازی 

اگر دودکش بخاری سرد باشد، دلایل مختلفی دارد که باید بررسی شود. مهم ترین عوامل در سرد شدن لوله بخاری و دودکش آن، شامل خرابی بخاری، مسدود شدن دودکش، نصب غیر اصولی، کمبود اکسیژن و… است.

1. دودکش بخاری گازی

نصب صحیح لوله بخاری

اولین مورد در گرم نشدن لوله بخاری، اشکال در دودکش است. این موارد که شامل استفاده از دودکش های نامناسب، طراحی اشتباه در پشت بام و قرار دادن دودکش در مسیر باد، هستند از جمله مشکلاتی هستند که در دودکش بخاری های گازی ایجاد می شود. 

جهت رفع این مشکل ما به شما توصیه می کنیم از دودکش های H مانند برای خروج آلاینده های شیمیایی در بخاری، استفاده کنید. زیرا این نوع دودکش ها، توسط عوامل محیطی مسدود نمی شود و اگر در مسیر باد قرار بگیرد مشکلی برای خروج گاز های سمی ندارد.

2. خرابی در قطعات داخلی بخاری

یکی از مواردی که باعث سرد ماندن لوله می شود، خراب شدن بخاری و بروز مشکلات فنی در آن است. در این حالت گاز خطرناک و سمی مونوکسید کربن که به عنوان قاتل خاموش، شناخته می شود، در محیط پخش می گردد.

3. نصب غیر اصولی

نصب غیر اصولی بخاری های گازی در انواع ایستاده و دیواری، خطرناک بوده و جدا از پخش گازی مسموم کننده، ممکن است سبب آتش سوزی و انفجار شود. بنابراین این کار باید به شکلی اصولی توسط افراد متخصص انجام شود. 

4. دمای بسیار پایین و سرمای زیاد

لوله بخاری سرد

گاهی مشکل گرم نشدن لوله بخاری گازی، نه در قطعات داخلی بخاری است نه در دودکش آن، بلکه می تواند از محیط بیرون و مکان بخاری باشد و ارتباط مستقیمی با دمای محیط بیرون دارد. در مکان هایی که سرمای آن بسیار زیاد است، گرم بودن لوله بخاری، مشخص نمی شود؛ در حالی که بخاری کاملا سالم است.

نکات ضروری در هنگام نصب لوله بخاری

این سوال که آیا لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم، بستگی به رعایت نکات ضروری در نصب دارد و اگر این کار به درستی انجام شود، همیشه لوله آن گرم و داغ است. جهت جلوگیری از بروز مشکل و پخش گاز مونوکسید کربن، موارد ضروری زیر را در حین نصب لوله بخاری گازی به خاطر داشته باشید:

 1. پس از راه اندازی بخاری گازی و نصب دودکش آن، بلافاصله لوله آن را چک کنید تا گرم شده باشد. اگر این چنین نبود احتمال پخش شدن گاز کشنده مونوکسید کربن و به دنبال آن مسمومیت وجود دارد. 
 2. لوله دودکش را پیچ در پیچ و طولانی وصل نکنید.
 3. دودکشی را به صورت مشترک در بین تجهیزات گرمایشی قرار ندهید و برای هر یک، راه خروجی مجزا تهیه کنید.
 4. پس از نصب مجدد و سالیانه بخاری، حتما از مسدود نبودن راه های خروجی اطمینان حاصل کنید.
 5. برای تهویه هوا و عملکرد بهینه سنسور حرارتی OBS، دریچه تنظیم هوا در خانه کار بگذارید.
 6. هرگز از دودکش های پلاستیکی و آکاردئونی آلومینیوم در این نوع از تجهیزات گرمایشی گازسوز استفاده نکنید.
 7. دودکش های H مانند، نسبت به دیگر دودکش ها بهتر است.
 8. مسیر خروجی گاز های سمی را در فضای باز بین ساختمان ها قرار ندهید، زیرا احتمال نشت گاز به هر یک از واحد ها احتمال دارد.
 9. دودکش را به صورت افقی نصب نکنید زیرا گازهای محترقه در آن تجمع می کنند و به داخل بر می گردند. 
 10. هرگز دودکش را بدون کلاهک، زیر بالکن و سقف نصب نکنید.

نشانه های مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

گازگرفتگی

گاز مونوکسید کربن که از احتراق گاز شهری در بخاری های گازی تولید می شود، گازی بسیار خطرناک و کشنده است. این گاز که هیچ رنگ و بویی ندارد، دارای طیف وسیعی نشانه های مسمومیت است. متاسفانه بسیاری از این علائم شبیه به سرما خوردگی می باشند و افرادی که از گاز کشنده مونوکسید استشمام کرده اند، فکر می کنند به علت کاهش دمای هوا، دچار سرما خوردگی شده اند و تمایل دارند بخوابند و استراحت کنند. از رایج ترین علائم گاز گرفتگی می توان به کاهش دید، سرگیجه، تهوع و استفراغ، سردرد، ضعف جسمانی و… اشاره کرد. 

در آخر

در پاسخ به این سوال که آیا لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ باید بگویم که تمامی بخاری های گازی دارای لوله بخاری گرم و داغ هستند. اگر لوله دودکش بخاری گازی سرد باشد، یک بخش از فرایند نصب بخاری به درستی انجام نشده است یا یکی از اجزای داخلی بخاری دارای نقص فنی می باشد.

هنگامی که آلاینده های شیمیایی حاصل از سوختن گاز بنا به هر دلیلی، در محیط پخش می شود؛ دریچه تنظیم هوا از آتش سوزی و انفجار جلوگیری می کند. همچنین در فصل سرد زمستان مانع کمبود اکسیژن در خانه شده تا سنسور حرارتی OBS، عملکردی عکس نداشته باشد.

شما می توانید با مراجعه به سایت آپاداناکالا، دریچه تنظیم هوای متناسب با منزلتان را تهیه کرده تا جلو پخش شدن گازهای شیمیایی و آلودگی های هوا گرفته شده و از بروز مشکلات تنفسی پیشگیری کنید.

سوالات متداول

دلایل سرد بودن لوله بخاری چیست؟

لوله بخاری به دلایلی مانند استفاده از دودکش نامناسب، دمای پایین محیط، نصب غیراصولی بخاری و… سرد می تواند سرد باشد.

هنگام نصب لوله بخاری به چه مواردی باید توجه شود؟

بعد از نصب چک شود تا به درذستی در جای خود قرار گرفته باشد. طول لوله زیاد نبوده و برای چند دستگاه از یک خروجی هوا یکسان استفاده نشود. دودکش به صورت افقی نصب نگردد. از دودکش H شکل استفاده شود.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

3 دیدگاه در “لوله بخاری باید سرد باشد یا گرم؟ (4 علت سرد شدن)

 1. آواتار علی پناهی علی پناهی گفت:

  سلام وقت شما بخیر، لوله بخاری خانه ما پس از مدتی سرد میشود و وقتی پنجره را باز میکنیم مجددن داغ میشود، علت چیست؟ 🙏

 2. آواتار حسین حسین گفت:

  سلام.وقت بخیر.لوله بخاری هر یک ربع گرم میشه مجدد دوباره سرد میشه.مسیر دودکش رو هم چک کردم مشکلی نداره.شعله بخاری هم یکنواخت روشنه و به رنگ آبی هم هست.لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

 3. آواتار علی سرهنگی علی سرهنگی گفت:

  مشکل بخاری ما اینه که وقتی در رو باز میذاریم لوله گرم میشه ولی وقتی دررو میبندیم لوله سرد میشه ، لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *