مقالات

نحوه تمیز کردن دریچه کولر آبی چگونه است؟

تمیز کردن دریچه کولر

حتما تا به حال برای شما پیش آمده هنگام روشن کردن کولر آبی با ورود گرد و خاک به داخل ساختمان مواجه شده اید؛ این مسئله ممکن است در نگاه اول چیز خاصی به نظر نرسد و بعضی از افراد به آن اهمیت چندانی ندهند؛ اما برای برخی دیگر، این امر به یک کابوس بزرگ تبدیل شده است و به صورت مرتب دریچه کولر آبی را تمیز می کنند. این کار اصولی دارد که اگر رعایت شود دیگر نیازی به تمیز کردن مداوم آن نیست. نحوه صحیح تمیز کردن دریچه کولر آبی چگونه است؟

چرا تمیز کردن دریچه کولر مهم است؟

همان طور که دریچه کولر، هوا را به محیط انتقال می دهد، در خود ذرات گرد و خاک و موی حیوانات خانگی را نیز نگه می دارد. این امر باعث گرفتگی دریچه های کولر و در نهایت کاهش راندمان دستگاه می شود؛ پس لازم است با تمیز کردن کانال و دریچه کولر، به کاهش آلاینده ها و خوش بو بودن محیط کمک کنیم و از هوای مطبوع آن لذت ببریم.

چگونه دریچه کولر را تمیز کنیم؟

برای تمیز کاری دریچه کولر کار سختی ندارید و می توانید بدون نیاز به کسی دیگر این کار را انجام دهید. ابتدا لوازم زیر را فراهم آورید:

 • جارو برقی
 • دستمال های مخصوص برای گردگیری و آبگیری
 • میله بلند یا تی
 • آب
 • مایع شوینده
 • پیچ گوشتی
 • برس نرم

پس از این که وسایل مربوطه را آماده کردید می توایند کار را شروع کنید. مراحل تمیز کردن

کانال و دریچه کولر شامل این موارد است:

 • ابتدا دریچه کولر را با پیچ گوشتی باز کنید. اگر در ورودی دریچه کرد و غبار زیادی انباشته شده است، اول آن را با جارو برقی تمیز کنید. پس از آن دریچه را در محلول آب و صابون یا مواد شوینده دیگر قرار دهید. در صورت نیاز با یک برس نرم به تمیز کردن سطوح و زوایای پنهان آن بپردایزد. فقط مواظب باشید که روی دریچه خش نیاندازید. همچنین می توانید آن را در ماشین ظرفشویی بشویید.
 • مرحله دیگر نوبت تمیز کردن کانال کولر است. اگر این کار را انجام ندهید، عملا دریچه کولر را تمیز نکرده اید و همه زحمات خود را بر باد داده اید. زیرا هرچه شما دریچه را تمیز کنید و کانال کثیف باشد، این آلاینده ها به راحتی به دریچه کولر انتقال پیدا می کند. پس برس جارو برقی را تا حد امکان داخل کانال بکشید و دیواره های آن را تمیز نماید. می توانید از تی یا جاروهایی که دسته های بلند دارند نیز برای این کار استفاده کنید. سپس با مکش جارو برقی قطعات بزرگی که داخل کانال مانده را جمع آوری کنید. سپس با یک دستمال مرطوب، داخل کانال را تمیز کنید تا ذرات باقی مانده نیز برطرف شوند.

تمیز کردن سایر بخش های کولر

همانطور که تمیز کردن کانال و دریچه کولر اهمیت زیادی دارد، باید از بخش های دیگر کولر نیز غافل نشوید. سایر بخش های کولر نیز که باید آن ها را تمیز یا تعویض کنید شامل موارد زیر است:

تمیز کردن حلزونی کولر

تسمه و پروانه کولر داخل یک محفظه حلزونی شکل قرار دارند که درون اتاق کولر جای گرفته اند. به مرور زمان حلزونی کولر گرد و غبار زیادی به خود جذب می کند و دیر یا زود شاهد انتقال این آلاینده به دریچه کولر می شوید؛ پس هرچه شما دریچه و کانال را تمیز کنید و به حلزونی توجه نداشته باشید، انگار دریچه را تمیز نکرده اید. پس هر گاه دریچه را تمیز کردید، حلزونی را نیز تمیز کنید.

تمیز کردن کف کولر

با گذر زمان و خاموش بودن کولر آبی، گرد و خاک زیادی کف کولر جمع می شود که لازم است آن را تمیز کنید. این کار معمولا هنگام سرویس کولر آبی برای تابستان انجام می شود. برای تمیز کردن کف کولر لازم است این کارها را انجام دهید:

 • ابتدا کولر را از برق بکشید و مطمئن شوید که بدنه دستگاه برق ندارد.
 • درب کولر آبی را باز کنید و کف کولر را آب تمیز بریزید. با یک کاردک یا جارو کف کولر را تمیز کنید و با برداشتن در پوش کف، آب را از کولر خارج نمایید. این کار را چند بار انجام دهید تا کف آن به خوبی تمیز شود.

تعویض پوشال کولر

پوشال ها جزو مهمترین بخش های کولر محسوب می شوند که نقش مهمی در عملکرد صحیح کولر دارند. گرد و خاک زیادی نیز روی این پوشال ها می نشیند و بهتر است هر دو سال برای تعویض آن ها اقدام کنید. همچنین شما می توانید از کولرهایی استفاده کنید که به جای پوشال در آن ها از پد سلولزی استفاده شده است. این نوع پدها، با جذب رطوبت، از وارد شدن گرد و خاک به اتاقک کولر و دریچه ها جلوگیری می کنند.

بررسی وضعیت برزنت کولر

برزنت کولر قسمتی از کولر است که از دریچه کولر به کانال وصل شده و باد کولر را به داخل کانال هدایت می کند. این برزنت باید همیشه سالم و بدون گرد و غبار باشد.

هرچند وقت یک بار باید دریچه کولر را تمیز کرد؟

تمیز کردن دریچه کولر

لازم است سالی یک یا دو بار دریچه کولر را تمیز نمایید. البته افرادی که دچار آلرژی های فصلی یا دائمی هستند این کار را باید بیشتر انجام دهند؛ زیرا وجود ذرات ریز در هوا باعث اختلال در سیستم تنفسی می شود. همچنین در مناطق صنعتی مانند اراک یا مناطقی که تحت تاثیر ریزگردها هستند مانند استان های خوزستان و سیستان بلوچستان و … تمیز کردن دریچه ها باید به دفعات بیشتری صورت بگیرد.

نکات لازم هنگام تمیز کردن کانال و دریچه کولر

هنگام تمیز کردن کانال و دریچه کولر لازم است به نکات زیر دقت نمایید:

 • از خاموش بودن ترموستات مطمئن شوید.
 • اگر دریچه کولر در ارتفاع وجود دارد از یک چارپایه یا نردبان امن استفاده نمایید و مراقب باشید سقوط نکنید!
 • برای کاهش دفعات تمیزکاری، یک حوله نمناک مقابل دریچه کولر قرار دهید.
 • از چشم خود محافظت کنید! هنگام تمیز کاری از عینک استفاده کنید تا گرد و غبار وارد چشم شما نشود. پس از گردگیری نیز چشمان خود را بشویید و از قطره اشک مصنوعی استفاده نمایید تا اگر گردو غبار وارد چشمان شما شده خارج شود و چشم شما عفونت نکند.
 • اگر به گرد و خاک حساسیت دارید از ماسک استفاده کنید یا یک دستمال تمیز جلو دهان و دماغ خود را ببنیدید.
 • هنگامی که مدت طولانی از کولر استفاده نمی کنید، مانند نیمه دوم سال، با بستن دریچه کولر، به وسیله چوب، پارچه یا برزنت دریچه کولر را ببندید.

 در نهایت با تمیز کردن کانال و دریچه کولر، هوای مطبوعی را تجربه کنید!

وجود گرد و غبار در کولر، علاوه بر کاهش راندمان کولر، احساس ناخوشایندی به افراد می دهد. اگر با هر بار روشن کردن کولر گرد و خاک زیادی را مشاهده کرده اید می توانید این امر را به خوبی لمس کنید. پس با تمیز کردن دریچه کولر، احساس خوشایندی به محیط دهید و هوای مطبوعی را تجربه نمایید. استفاده از دریچه کولرهای با کیفیت زمان تمیز کردن آن را کاهش می دهد. شما می توانید انواع دریچه کولر را از آپاداناکالا تهیه کنید و هوای تازه را به خانه بببرید.

سوالات متداول

چرا باید دریچه کولر را تمیز کنیم؟

دریچه کولر، علاوه بر انتقال هوا، گردو خاک را نیز به خود جذب می کند که این امر هم کارایی کولر را پایین می آورد هم باعث ایجاد هوای نامطبوع می گردد؟

هر چند وقت دریچه کولر را تمیز کنیم؟

لازم است این کار را سالی یک یا دو بار انجام دهید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *