مقالات

بهترین روش پوشاندن دریچه کولر چیست؟

بهترین روش پوشاندن دریچه کولر

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که افراد زیادی از آن استفاده می کنند تا گرمای طاقت فرسای تابستان را قابل تحمل کنند. این وسیله سرمایشی با استفاده کانال و دریچه، سرما را وارد محیط ساختمان می کند؛ اما یکی از مشکلات دریچه کولر، ورود هوای سرد در فصل زمستان است؛ بنابراین باید در ماه های سرد سال دریچه را پوشاند تا علاوه بر جلوگیری از ورود هوای سرد، از خروج هوای گرم و اتلاف انرژی نیز جلوگیری شود؛ اما بهترین روش پوشاندن دریچه کولر چیست و چگونه دریچه کولر آبی را ببندیم؟

راه های بستن دریچه کولر آبی

راه های زیادی وجود دارد که می توانید دریچه کولر را ببندید که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم:

پوشاندن دریچه کولر با ایده های خانگی

برخی از افراد با روش های خانگی و استفاده از لوازم دم دستی مانند مقوا، طلق و انواع پلاستیک با توجه به دکوراسیون، سعی در بستن دریچه کولر آبی دارند. ممکن است استفاده از این روش ها خلاقیت محسوب شود؛ اما اگر به خوبی انجام نشود راه را برای ورود سرما باز می گذارد و ممکن است باعث ایجاد سروصدا شود.

استفاده از مسدود کننده چسبی

مسدود کننده چسبی، یکی از محصولاتی است که برای پوشاندن دریچه کولر استفاده می شود. این محصول کاربرد زیادی دارد و می توان آن را روی انواع دریچه فلزی، دریچه پلاستیکی و… نصب کرد. شاید بتوان این راه را، بهترین روش برای پوشاندن دریچه کولر به شمار آورد. این محصول مزایای زیادی دارد که شامل موارد زیر است:

 • قابلیت نصب آسان و سریع
 • جلوگیری از هدررفت انرژی
 • چسبندگی محکم
 • سازگاری با دکور
 • نماندن جای چسب بعد از کندن آن
 • جلوگیری از ورود گرد و غبار به ساختمان

استفاده از دریچه های ریموت دار

دریچه ریموت دار، نوعی دریچه است که به صورت کامل باز و بسته می شود و بعد از بستن آن هیچ درزی وجود نخواهد داشت. این دریچه های دارای چرخ پره هستند و عملکرد خوبی دارند.

استفاده از مسدود کننده آهن ربایی

این محصول عملکردی مشابه مسدودکننده چسبی دارد؛ اما برای چسباندن یا برداشتن مشکلی نخواهید داشت؛ زیرا لبه های این محصول سراسر آهن ربایی هستند و به خوبی به دریچه متصل می شوند؛ البته نمی توانید از این محصول برای دریچه چوبی یا پلاستیکی استفاده نمایید.

نحوه پوشاندن دریچه کولر آبی

بستن دریچه کولر آبی

روش های زیادی وجود دارند که می توانید به وسیله آن از ورود هوای سرد جلوگیری نمایید. به طور کل اقداماتی که لازم است پیش از نصب دریچه انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • از یک نردبان یا چهارپایه مطمئن استفاده کنید و مطمئن شوید که به دریچه کاملا مسلط هستید.
 • در این مرحله به تمیز کردن دریچه کولر بپردازید و گرد و غبار را از روی آن بزدایید. این کار را در حالت بسته بودن دریچه انجام دهید تا مجددا گرد و غبار روی قسمت های تمیز ننشیند.
 • ابعاد دریچه را اندازه گیری کنید و با توجه به آن اقدام به بستن مسدود کننده نمایید.
 • پوشش را دقیقا روی دیرچه قرار داده و آن را بچسبانید.

در ویدیو زیر می توانید روش بستن دریچه کولر آبی را ببینید:

بستن انواع دریچه کولر آبی

نحوه بستن هر دریچه ممکن است تفاوت هایی با دیگر دریچه ها داشته باشد. با بستن صحیح دریچه کولر می توانید جلو ورود گرد و غبار را بگیرید. در زیر به نحوه بستن انواع دریچه ها می پردازیم:

دریچه معمولی

این دریچه ها به صورت مستطیلی شکل موجود است و ابعاد مختلفی دارد. برای بستن این دریچه، آن را به طرف پایین بکشید تا جریان هوا برقرار شود. پس از آن با دو دست دریچه را به سمت بالا فشار داده و ببندید.

دریچه شکافی

این نوع دریچه نیز در اندازه و شکل های مختلف وجود دارد و به منظور جلوگیری از ورود گرد و خاک و حشرات به داخل کولر طراحی شده است. برای بستن این دریچه آن را به سمت پایین بکشید سپس آن را به راست و چپ حرکت دهید تا دریچه در جای خود قرار بگیرد.

دریچه قابل حرکت

این نوع دریچه برای تنظیم جریان کولر طراحی شده و در فضاهای بزرگ به کار می رود. برای بستن این دریچه آن را به سمت پایین بکشید سپس به طرف بالا فشار داده تا دریچه بسته شود.

نکات ایمنی هنگام پوشاندن دریچه کولر

بستن دریچه کولر ممکن است در نگاه اول نکات ایمنی خاصی نداشته باشد؛ اما اگر نسبت به آن بی توجه باشید ممکن است با آسیب جسمانی مواجه شوید. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

 • قبل از شروع کار مطمئن شوید که کولر خاموش است. بستن دریچه کولر آبی در حالی که روشن است ممکن است باعث آسیب به شما شود.
 • از دور به دریچه کولر نگاه کنید و اطمینان حاصل کنید هیچ قطره آبی در حال خروج از آن نیست.
 • اگر دریچه کولر دارای اهرم باز و بسته کردن است، با دستان خود دریچه را به سمت پایین کشیده تا هوای داخل با هوای بیرون تعادل پیدا کند.
 • در آخر مطمئن شوید که دریچه کولر آبی به درستی بسته شده است و جای هیچ شکافی در آن نیست.

سخن آخر

دریچه کولر آبی نقش مهمی در انتقال سرما و پخش هوای مطبوع به محیط دارد. این دریچه در زمستان نیز هوای سرد را به داخل می آورد و باعث می شود وسایل گرمایشی نتوانند محیط را گرم نمایند. از این رو باید با بستن آن از اتلاف انرژی جلوگیری نمود. اما بهترین روش پوشاندن کولر چه روشی است؟ راه های مختلفی برای این کار وجود دارد که می توانید با توجه به نوع دریچه بهترین را برگزینید.

آپاداناکالا بهترین دریچه های کولر آبی که به راحتی بسته می شوند را برای آسایش مشتریان عرضه می کند و شما می توانید این محصول را به آسانی سفارش دهید.

سوالات متداول

بهترین روش پوشاندن دریچه کولر آبی کدام است؟

یکی از بهترین روش های بستن دریچه کولر آبی، استفاده از مسدودکننده های چسبی یا آهن ربایی است.

چرا بستن دریچه کولر در زمستان اهمیت دارد؟

دریچه کولر، در فصل زمستان هوای سرد بیرون را به داخل محیط آورده و همچنین باعث اتلاف انرژی می شود.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *