مقالات

همه چیز درمورد سیستم تهویه مطبوع مترو

سیستم تهویه مطبوع مترو

آیا تا به حال به دریچه تهویه مترو توجه کرده اید؟ تهویه ایستگاه های مترو بسیار حائز اهمیت است و باید برای تهویه هوا، خنک کردن و همچنین رفع هوای دم کرده و آلوده و تأمین هوای تازه از سیستم های تهویه مطبوع مترو استفاده شود. در واقع با استفاده از هواسازها و هواکش ها می توان عمل مکش و دهش هوا در ایستگاه های مترو را تنظیم نمود و دمای مورد نیاز ایستگاه را حفظ کرد.

تأسیسات مکانیکی مترو در قسمت ایستگاه ها شامل دستگاه های مختلفی است که عملیات وارد نمودن هوای تازه و تعویض آن با هوای آلوده و نامناسب قبلی، تغییر دما و رطوبت آن و فیلتراسیون هوا را به خوبی انجام می دهند تا شرایط محیطی مطلوبی برای تنفس مسافران و افراد حاضر در ایستگاه ها به وجود آید. اگر می خواهید با سیستم تهویه مطبوع مترو بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم که تا پایان با ما همراه باشید.

ساز و کار مترو و میکروارگانیسم های رایج در آن

پیش از آنکه به بررسی سیستم تهویه مطبوع مترو بپردازیم بهتر است که در مورد فضای مترو و رایج ترین آلودگی های موجود در آن صحبت کنیم تا به اهمیت و ضرورت وجود تهویه مطبوع ایستگاه مترو بیشتر پی ببرید. همان طور که اشاره شد ایستگاه مترو متشکل از اجزای مختلفی است که از جمله آن ها می توان به باجه تهیه بلیط، کابین های قطار، گیت ورود، سالن تغییر مسیر، تونل ها، پله های برقی و … اشاره نمود.

سازوکار متروها با برق است. به دلیل انرژی الکتریکی که در این محیط استفاده می شود گرمایی آزاد می شود و نیاز به تهویه دارد. اگر چه در فضای بسته مترو از سوخت های فسیلی برای حرکت این وسیله حمل و نقل عمومی استفاده نمی شود. اما بازهم از فعالیت های الکتریکی مترو مقدار گرمایی منتشر شده و فضا را تحت تأثیر قرار می دهد.

وجود این گرما در فضای بسته ایستگاه های مترو موجب ایجاد رطوبت می شود و بستری عالی برای رشد و تکثیر میکروارگانیسم ها به وجود می آورد. از این رو متروها نیاز مبرمی به سیستم های تهویه مطبوع دارند.

نگاهی کلی بر تهویه مطبوع ایستگاه مترو

نگاهی کلی بر تهویه مطبوع ایستگاه مترو

در حالت کلی برای مکان هایی مانند ایستگاه مترو مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع، تهویه مکانیکی می باشند و باید طراحی و نوع این سیستم متناسب با ساختار ایستگاه انجام شود. بخش های اصلی مترو به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند.

 1. تونل
 2. داخل کابین قطار
 3. سکوی انتظار ایستگاه

هر یک از این بخش ها به تهویه مطبوعی به صورت اختصاصی نیازمند هستند. هدف اصلی از نصب این دستگاه ها این است که هوای محبوس موجود در فضای مترو با هوای تازه تبادل شود و میزان دما، رطوبت و هوای آلوده ایستگاه کنترل گردد و بدین ترتیب افراد بتوانند به راحتی رفت و آمد نماید و از انتشار آلودگی جلوگیری گردد.

نحوه عملکرد سیستم مکانیکی تهویه

طراحی سیستم های تهویه مکانیکی مترو به نحوی انجام شده است که شرایط محیطی در ایستگاه ها و تونل ها را در دما و رطوبت مناسب حفظ می نماید و همچنین هوای تازه و مناسب برای مسافران تامین می کند. در واقع این سیستم ها تحت عنوان تهویه اضطراری در شرایط ضروری عمل می کند و به این ترتیب دود و گازهای ناشی از آتش سوزی سریعاً از ایستگاه خارج می شوند. اما در شرایط معمولی دما و رطوبت هوای تازه را تنظیم کرده و آلاینده های آن را می زداید و از طریق ایستگاه به نیم تونل های اطراف ایستگاه هدایت می کند.

سیستم های تهویه شامل موارد زیادی مثل دریچه بازدید، درب بخاری و سیستم های تهویه در مکان های مختلف مثل نساجی و انبار و مترو می شوند که در تمام مقالات سایت آپادانا کالا در تلاش هستیم تا این مفاهیم و اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم.

سپس هوای آلوده و گرم که در واحدهای تخلیه میانی تونل و میان دو ایستگاه متوالی وجود دارد به کمک فن های تخلیه به بیرون راه می یابند؛ بنابراین می توان گفت که هر سیستم تهویه مطبوع واحد مترو متشکل از فن های هوادهی و تخلیه هستند که در هر ایستگاه و تونل های مجاور آن تعبیه شده اند. عملکرد این سیستم با توجه به شرایط موجود در ایستگاه ها متفاوت است.

تجهیزات هواساز ایستگاه مترو

در ایستگاه مترو تجهیزات هواسازی مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کانال های توزیع و هدایت هوا
 • دریچه های خروجی هوا و کیوسک های ورودی هوا
 • صداگیرها به منظور کاهش صدا
 • دمپرها معمولی برای هدایت هوا به سیستم
 • دمپرهای دود برای هدایت دود به خارج ایستگاه
 • هواشوی حوضچه آب، نازل، اتصالات، شیرآلات و پمپ
 • فن محوری
 • تابلوی (MCC) Motor control center

انواع سیستم تهویه ایستگاه مترو

انواع سیستم تهویه ایستگاه مترو

همانطور که مطلع هستید، انواع سیستم های تهویه مطبوع کاربردهای زیادی در صنایع و مکان های مختلف دارند. یکی از این کاربردها استفاده در سیستم تهویه مطبوع مترو می باشد که مدل های متفاوتی دارد و هر یک کارایی و مزایای مختلفی دارند. از جمله انواع سیستم تهویه ایستگاه مترو می توان به موارد زیر اشاره نمود:

·سیستم ایرواشر و موتورخانه

برای خنک کردن هوا در سیستم های تهویه مترو از ایرواشر استفاده می کنند. این دستگاه در دفع گرد و غبار هوا نیز مؤثر است. به این صورت که هوای گرم با میزان رطوبت کم به آن راه می یابد و با عبور از صفحه سوراخ های هادی هوا و قطره گیر وارد ایستگاه می شود. عملکرد در ردیف نازل های آب پاش باعث می شوند که میزان رطوبت نسبی هوا حدود 90 درصد افزایش پیدا کند.

نحوه عملکرد ایرواشر در سیستم های تهویه مطبوع مترو به این صورت است که حوضچه ایرواشر آب نازل های آب پاش را از طریق دو پمپ سانتریفوژ تأمین می کند و به این ترتیب به دبی و ارتفاع لازم دست می یابد. در ایرواشر روی هوا تحولی دینامیکی اتفاق می افتد.

طی این تحول هوا با دمای رطوبت ثابت از شرایط با دمای خشک بالا و رطوبت نسبی پایین به دما خشک کم و رطوبت زیاد تغییر پیدا می کند. اگر آب تنها از یک ردیف نازل پاشیده شود حدود 60 درصد رطوبت نسبی هوا افزایش می یابد اما در صورت پاشش دو ردیفه رطوبت نسبی 90 درصد افزایش خواهد داشت.

·سیستم هواساز، چیلر و موتورخانه

سیستم تهویه مطبوع مترو می تواند از نوع هواساز، چیلر و موتورخانه باشد. هواسازها نیز همانند ایرواشرها متشکل از انواع فیلتر، تجهیزات کاهنده و افزایش دهنده رطوبت هستند. همچنین سیستم گرمایش نیز به آبگرم بویلر متصل است اما سیستم سرمایشی مانند ایرواشر نیست از چیلر و کویل آب سرد استفاده می شود و دیگر تزریق آب سرد در مسیر عبور هوا اتفاق نمی افتد.

به عبارتی چیلر آب را سرد کرده و از طریق پمپ به کویل مسی هواساز پمپاژ می نماید. در نتیجه دمای هوا با سطح سرد کویل برخورد می کند و از دما کاسته می شود. این نوع از سیستم ها مناسب شهرهایی مثل اهواز هستند که دارای رطوبت و گرمای بالایی هستند. زیرا سیستم تهویه مطبوع ایرواشر نمی تواند به خوبی دما و رطوبت را در شهرهای گرم و مرطوب کاهش دهد.

یکی دیگر از دستگاه هایی که می توان از آن به عنوان سیستم تهویه مطبوع مترو استفاده نمود دستگاه روف تاپ پکیج است که عملکردی مشابه چیلر و هواساز دارد.

در ادامه نحوه عملکرد چیلر و هواساز در سیستم تهویه مطبوع مترو را بیشتر مورد بررسی قرار می دهیم.

هواساز

هواساز

هواساز که آن را با نام اختصاری AHU نمایش می دهند شامل مجموعه ای از تجهیزات است که این تجهیزات می تواند یک یا چند فن باشد که برای تمیزکردن، خنک کردن، گرم کردن، مرطوب نمودن، ادغام هوا و رطوبت زدایی کاربرد دارد. همانطور که تا حدودی متوجه شدید که هواساز چیست، در طی دهه های اخیر تکنولوژی های به کار رفته در دستگاه های هواساز تغییرات چندانی نیافته است اما با این وجود تعدادی از این تجهیزات جدید و بروز هستند و استفاده بهینه از آن ها می تواند تأثیر بسزایی در راندمان تهویه مطبوع داشته باشد.

هواسازها از اجزای مختلفی مانند بدنه، استراکچر، فن، فیلترهای هوا، الکتروموتور، افشانک های رطوبت زنی، کویل های سرمایشی و گرمایشی، تجهیزات کنترلی، دمپرهای هوای ورودی و خروجی تشکیل شده اند. از هواساز معمولاً برای کنترل پارامترهای درجه حرارت، رطوبت، پاکیزگی هوا و حرکت هوا در محیط موردنظر استفاده می شود.

·چیلر

چیلر دستگاهی است که با استفاده از سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر که در اکثر مواقع آب است را برای تهویه مطبوع خنک می نماید. از این آب سرد در اواپراتور چیلر برای خنک سازی در سیستم های صنعتی و همچنین در تهویه مطبوع جهت خنک کردن هوا مورد استفاده قرار می گیرند و هوای سرد را به کمک فن کویل و هواساز منتقل می کنند.

قیمت و خرید سیستم تهویه مطبوع مترو

سیستم تهویه مطبوع مترو دارای مدل های متنوعی است و این سیستم از تجهیزات مختلفی تشکیل شده است. با توجه به تعداد و تنوع این تجهیزات، برند، مدل و ظرفیت آن ها قیمت های متفاوتی دارند. سیستم های تهویه مطبوع برندهای خارجی با توجه به نوسانات قیمت ارز قیمت بالاتری دارند و بسیار با کیفیت هستند. قیمت بالای قطعات این سیستم ها و هزینه تعمیر و نگهداری آن ها باعث شده که مشتریان در هنگام خرید این سیستم ها دقت بیشتری نمایند تا بتوانند باکیفیت ترین و مناسب ترین سیستم را انتخاب و خریداری کنند.

سخن پایانی

در اینجا با اهمیت و لزوم استفاده از سیستم تهویه مطبوع مترو و انواع آن ها آشنا شدید. فروشگاه ها و نمایندگی های مختلفی در کشور در زمینه عرضه انواع سیستم های تهویه مطبوع مشغول به فعالیت هستند. یکی از بهترین و معتبرترین مراکزی که در زمینه فروش سیستم تهویه مطبوع فعالیت دارد مجموعه آپادانا کالا است که سیستم های تهویه مطبوع و دریچه تهویه هوا را از معروف ترین برندها به همراه گارانتی و با قیمتی مناسب ارائه می دهد. از این رو می توانید با اطمینان خاطر برای خرید به وب سایت آن ها مراجعه کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *