سیستم های تهویه

دستگاه ایرواشر چیست و چه کاربردی در صنعت تهویه دارد؟

ایرواشر چیست

با توجه به تغییر فصول دمای هوا تغییر می کند. پس عموم مردم نیاز به تجهیزاتی برای متعادل کردن دمای محیط دارند. امروزه دستگاه های فراوانی تولید شده که می توانند در تهویه هوا و متعادل کردن دما به ما کمک کنند. دستگاه ایرواشر (Air Washer) یکی از این محصولات تهویه هوا است. همچنین لازم به ذکر است که دریچه تهویه توانایی کنترل هوای خروجی و ورودی به محیط را دارد. از این رو این محصول شامل دو قسمت سرمایشی و گرمایشی است. به عبارتی دیگر در کل طول سال می توانید از این محصول بهره بگیرید. با ما همراه باشید تا این دستگاه را به طور کامل بررسی کنیم.

دستگاه ایرواشر چیست؟

ایرواشر

دستگاه تهویه ایرواشر وسیله ای گرمایشی و سرمایشی برای چهار فصل است. این محصول توانایی فیلتر نمودن و پاکسازی هوا را از هرگونه آلودگی دارد.

 باعث افزایش رطوبت هوا می شود که در تهویه سوله ها و ساختمان ها بسیار پرکاربرد است.

در طراحی این محصول قطعاتی مانند فن و موتور الکتریکی متصل به آن، دریچه آب گرم متصل به بویلر، موتورخانه یا پکیج گازسوز، فیلترها، بدنه و شاسی، سیستم خنک کننده تبخیری، حسگرها، کنترلر و… به کار رفته است.

 دستگاه ایرواشر در صنعت تهویه

معمولاً روغن هایی که در بخار هواساز وجود دارند از عملکرد ماشین آلات در سرعت های بسیار بالا تشکیل می شود. این ذرات روغن می توانند عملکرد سیستم را مختل کنند. از جمله مواردی که می توان با استفاده از آن این اشکال را برطرف کرد دستگاه تهویه هوا است. مضرات وجود روغن در سیستم به حدی زیاد است که می تواند شما را مجبور به خاموش کردن آن کند. در این موارد می توان از دستگاه ایرواشر برای تهویه استفاده کرد.

دستگاه تهویه ایرواشر نقش بسزایی در افزایش رطوبت هوا دارد. در سوله های صنعتی که رطوبت مشکلی برای فرایند تولید ایجاد نمی کند می توان از این دستگاه استفاده کرد. با توجه به قیمت پایین این محصول گزینه مناسبی برای تهویه مطبوع فضا به حساب می آید. این محصول یکی از ساده ترین مکانیزم های خنک کاری در صنعت سیستم مطبوع کارخانه را دارد. حتی می توان از آن برای رطوبت زنی در دستگاه های هواساز نیز استفاده کرد.

ایرواشر آپارتمانی چیست؟

شاید به این موضوع فکر کنید که چگونه در خانه یا آپارتمان خود هوای پاک و تمیزی استشمام کنید. جالب است بدانید که برای کاهش خشکی و آلودگی هوای محل سکونت خود، می توانید از دستگاه ایرواشر آپارتمانی (Apartment air washer) استفاده نمایید.

 5 کاربرد اصلی ایرواشر در تهویه هوا

کاربرد دستگاه ایرواشر

  1. کمک به خنک کردن هوا به روش تبخیری
  2. از بین بردن گرد و خاک
  3. از بین بردن انواع زیادی از آلودگی ها
  4. رطوبت گیری
  5. رطوبت زنی

پمپ این محصول می تواند از نوع کفکش داخل دستگاه یا از نوع زمینی با قدرت بسیار بالاتر از بیرون دستگاه باشد. دستگاه تهویه ایرواشر هوا را با استفاده از فن به داخل می کشد و با کمک فیلتر ها آلاینده ها را از هوا می گیرد. بعد از آن هوای پاک شده به قسمت آبفشان محصول می رود.

این محصول معمولا دارای تشک ذخیره آب و پمپ مجزای اسپری آب به همراه نازل های مخصوص در تعداد لازم است.

در این قسمت از آب برای تصفیه کردن هوا استفاده می کند. این گونه که هوا را به صورت یکپارچه در دستگاه پخش می کند و بعد از آن به واسطه نازل های ابفشان ذرات پودری آب را در این قسمت دستگاه پخش می کند. در طراحی این محصول از گردانه هایی استفاده شده که هوای مکش شده را از درون محفظه های آبی ایجاد شده بواسطه افشانه ها عبور می دهد.

به این صورت که غبارها و سایر آلاینده های به جا مانده به واسطه آب گرفته می شود. می توان گفت این یکی از بهترین روش ها برای حذف آلودگی، ذرات گیاهی، باکتری ها و… از هوا است. در آخر هوایی که کاملا پاک شده از دستگاه خارج می شود. این هوا به دلیل استفاده از آب نسبت به قبل بسیار خنک تر است.

در چه مکان هایی می توان از ایرواشر استفاده کرد؟

استفاده از دستگاه ایرواشر

فضاهای شلوغ

شما می توانید از این محصول در فضاهای شلوغ و نسبتاً بسته استفاده کنید. مثلا در مساجد به دلیل تردد زیاد و بسته بودن فضا،  هوا حتما نیاز به تهویه دارد. همچنین این محصول عملکرد گرمایشی و سرمایشی نیز دارد که یک مزیت بزرگ به حساب می آید.

ساختمان مسکونی

در ساختمان های مسکونی می توان ازایرواشر صنعتی استفاده کرد؛ اما نکته حائز اهمیت این است، که قبل از استفاده از این محصول در این ساختمان ها باید حتماً مکانی را برای نصب آن در نظر گرفته باشید.

ساختمان اداری

بر کسی پوشیده نیست که میزان رفت و آمد در ساختمان های اداری بسیار زیاد است. همین امر سبب بروز انواع آلودگی در این مکان ها می شود. پس به محصولی نیاز است که بتواند هوا را به خوبی تهویه کند. علاوه بر این در گرما و سرما تاثیرگذار باشد. ایرواشر سقفی گزینه خوبی برای این مکان ها به حساب می آید.

صنایع

همان طور که پیش تر گفتیم در صنایع مختلف به دلیل استفاده از ابزارآلات بزرگ و پیشرفته میزان روغن و آلودگی بسیاری در هوا پخش می شود. به همین دلیل حتماً برای عملکرد و بازدهی بهتر دستگاه ها نیاز است از محصولی استفاده کنیم که بتواند هوا را تهویه کند. ایرواشر صنعتی تهویه عملکرد خوبی دارد و بسیار پربازده است.

5 مزیت طلایی دستگاه ایرواشر

قبل از خرید انواع سیستم‌ تهویه مطبوع، گرمایش و سرمایشی لازم است به طور دقیق آن را بررسی کنید و از مزایا و معایب آن اطلاع پیدا کنید. بررسی مزایا و معایب محصولات به شما کمک می کند که انتخاب صحیح تری داشته باشید و از نظر اقتصادی ضرر نکنید. از مزایا دستگاه تهویه ایرواشر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. هزینه کم

این محصول نسبت به سیستم های مشابه از هزینه کمتری برخوردار است. پس افرادی که می خواهند تعداد زیادی از آن را در مقیاس صنعتی بزرگ یا ساختمان های مسکونی به کار ببرند گزینه مناسبی است.

2. مصرف بهینه برق

در سیستم ایرواشر جریان برق فقط برای عملکرد فرمان و پمپ استفاده می شود. به همین دلیل مصرف برق بسیار کمتری نسبت به دیگر سیستم های مشابه دارد.

3. صدای کم

افرادی که قصد خرید این نوع سیستم ها را دارند به صدای آن ها توجه ویژه می کنند. صدای بلند یک محصول قابل تحمل نیست. اما خوشبختانه صدای ایرواشر سقفی نسبت به دیگر دستگاه ها بسیار کمتر است.

4. عملکرد چند منظوره دستگاه

از سیستم ایرواشر برای گرمایش و سرمایش نیز استفاده می شود. پس می توان گفت مزیت دو برابری نسبت به دستگاه های دیگر دارد، زیرا که قابلیت سرمایش گرمایش و تهویه هوا را با هم دارد.

5. تعمیرات ارزان

معمولاً هر شخصی که قصد خرید یک محصول را دارد به تعمیرات و هزینه تعمیر و نگهداری از آن توجه می کند. انتخاب یک محصول نامرغوب و نامناسب می تواند این هزینه ها را خیلی افزایش دهد. این دستگاه از جمله محصولاتی است که هزینه سرویس و نگهداری پایینی دارد و به راحتی می توانید نسبت به تعویض قطعات آن اقدام کنید.

معایب دستگاه ایرواشر

معایب ایرواشر

عدم فازبندی

اگر شما قصد داشته باشید این سیستم را در قسمت هایی از ساختمان قطع کنید و فقط در قسمت های لازم و ضروری از آن استفاده کنید این امکان را ندارید، زیرا بعد از نصب این محصول به تمام قسمت های تعیین شده دسترسی پیدا می کند و هنگام روشن کردن کل فضا را با طراحی سیستم تهویه مطبوع، سرد و گرم می نماید. پس نمی توان دمای هوا را در قسمت خاص افزایش یا کاهش داد یا به طور کلی قطع کرد.

رطوبت زایی

میزان رطوبت این کالا زیاد است. پس در مناطق شرجی و مناطقی که رطوبت هوا به نسبت بالا باشد نمی توانید از این محصول استفاده کنید.

سخن پایانی

دستگاه ایرواشر در میان محصولات تهویه هوا به دلیل کار کرد چند سویه ای که دارد جز بهترین گزینه ها است. این محصول می تواند هوا را به خوبی گرم، سرد، تهویه و تصفیه نماید. اما نکته ای که حائز اهمیت است خرید این محصول از مرکزی معتبر با قیمت مناسب است. شما می توانید این محصول را از آپادانا کالا با قیمت بسیار مناسب تهیه کنید. همچنین می توانید از اصل بودن این محصول اطمینان خاطر داشته باشید.

سوالات متداول

در چه مکان هایی می توان از ایرواشر استفاده کرد؟

فضاهای شلوغ – ساختمان مسکونی – ساختمان اداری – صنایع

دستگاه ایرواشر چیست؟

دستگاه تهویه ایرواشر وسیله ای گرمایشی و سرمایشی برای چهار فصل است. اطلاعات بیشتر در مقاله بیان شده است.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *