سیستم های تهویه

عملکرد بلوور فن داکت اسپلیت به چه صورت است؟

عملکرد بلوور فن داکت اسپلیت به چه صورت است؟

سیستم داکت اسپلیت وظیفه تامین سرمایش و گرمایش محیط‌ های داخلی را برعهده دارد. کارکرد بهینه آن بستگی به این دارد که سیستم داکت متناسب با متراژ محیط خریداری شده باشد. در غیر این صورت عملکرد آن در طی زمان کوتاهی ضعیف می‌ شود.

بلوور فن داکت اسپلیت، یک قطعه مهم بوده که وظیفه تولید جریان هوا را برعهده دارد. این قطعه درون پنل داخلی ساختمان قرار داشته، اگر بلوور خراب شود،‌ اولین پیامد آن قطع شدن جریان باد است. پس اینطور می‌توانیم نتیجه بگیریم که عملکرد آن به صورت مستقیم روی کارکرد کولر گازی تاثیر می‌گذارد.

بلوور فن داکت اسپلیت چه اهمیتی دارد؟

قبل از اینکه به این موضوع بپردازیم که بلوور یا دمنده چه اهمیتی در دستگاه اسپلیت دارد، باید ببینیم که این قطعه چیست. بلوور فن داکت اسپلیت، توزیع هوا را در اتاق انجام می ‌دهد. بلوور به فرم یک پروانه و شکل استوانه‌ ای طراحی می‌ شود.

دیواره این استوانه، پره پره بوده تا هم جریان هوا افزایش پیدا کند و هم اصطکاک کم شود. با توجه به اهمیت وظیفه این قطعه، در صورت خرابی کل دستگاه از کار می ‌افتد.

با روشن کردن کولر گازی، این دمنده نیز کار خود را شروع کرده و بعد از آن جریان هوای تولید را به طرف دریچه‌ های خروجی هدایت می ‌کند. پس علاوه بر دمنده، سالم بودن موتور کولر نیز اهمیت زیادی دارد.

نکته مهمی که در مورد بلوور وجود دارد این است که باید از بهترین متریال مصرفی تهیه شود. دلیل آن هم این بوده که یک قطعه پر کاربرد و پر مصرف است. علاوه بر این باید به شکل و با رعایت اصول استاندارد تهیه شده باشد.

انواع بلوور فن داکت اسپلیت

انواع بلوور فن داکت اسپلیت

بلوور اسپلیت براساس مدل دستگاه و نوع آن، از جنس‌ های مختلفی تهیه می ‌شود. پس در صورتی که دستگاهتان نیاز به تعمیر داشت، حتما مدلی مشابه قطعه اصلی تهیه کنید. در غیر این صورت، ممکن است نه تنها عملکرد دستگاه دچار مشکل شود؛ که به طور کلی از کار بیوفتد. در ادامه با انواع بلوور داکت اسپلیت آشنا می ‌شویم.

بلوور پلاستیکی

یکی از انواع مواد اولیه ‌ای که برای دمنده‌ ها استفاده می‌ شود، پلاستیک است. از آن جایی که پلاستیک قیمت کمتری هم دارد، هزینه نهایی خرید یا تعویض دستگاه کم می ‌شود. بنابراین افراد زیادی به دنبال این مدل بلوورها هستند.

علاوه بر قیمت پایین که نکته مثبتی محسوب می‌ شود؛ این بلوور یک مزیت و یک عیب بزرگ دارد. مزیت آن این که سروصدای بسیار کمی داشته و در سال‌ های اولیه عملکرد خیلی خوبی دارد.

با این یک نکته منفی هم دارد که همانا عمر کوتاه آن نسبت به مدل ‌های دیگر است. از آن جایی که افراد از اسپلیت برای گرم و خنک کردن هوا استفاده می ‌کنند. این قطعه مدام در معرض هوای گرم و سرد بوده، بنابراین زود تغییر فرم داده و خراب می ‌شود.

بلوور پلی آمید

پلی آمید، ماده اولیه دیگری برای ساخت دمنده است. بلوورهای پلی آمید، کیفیت بسیار بالا، دوام طولانی و صدای کمی دارند. پس می ‌توان گفت که یکی از بهترین انتخاب‌ های شما، بلوورهای پلی آمید است.

گفتیم که بلوررهای پلاستیکی صدای بسیار کمی تولید می ‌کنند. باید بگوییم که دمنده پلی آمید حتی صدای کمتری هم از نمونه‌ های پلاستیکی دارند. بنابراین اگر به دنبال خرید یک جنس با کیفیت و با دوام هستید، حتما به سراغ این نمونه بروید.

بلوور فلزی

اولین سری بلوورها از آلومینیوم و گالوانیزه ساخته شده ‌اند. به همین دلیل بلوورهای فلزی در بازار، قدمت بسیار طولانی دارند. دمنده‌ های فلزی عمر بسیار طولانی و کیفیت خیلی خوبی داشته، تنها مشکل اساسی آن‌ ها، صدای تولید شده زیاد است.

بنابراین برای محیط‌ های پرسروصدا مانند مدرسه گزینه مناسب ‌تری به شمار می ‌رود. راندمان این مدل بلوورها بسیار بالا است اما همانطور که گفتیم به دلیل صدای تولیدی زیاد، احتمالا گزینه محبوبی برای مردم به شمار نمی ‌رود.

بلوور ABS

اگر بخواهیم از لحاظ قیمت و کیفیت، نمونه دیگری را با دمنده ‌های پلاستیکی مقایسه کنیم؛ باید به سراغ ABS برویم. ABS از خانواده پلیمرها بوده و عملکرد بهتری نسبت به پلاستیک دارد. از طرفی در مقابل تغییر حرارت هم مقاوم هستند. در نتیجه به راحتی تغییر فرم نمی ‌دهند.

با این حال انتخاب بسیار بی نقصی نیستند. فقط از آن جهت که نسبت به بلوور پلی آمید، قیمت کمتری دارند: بسیاری از خریداران به سراغ آن می ‌روند.

چطور بهترین بلوور فن داکت اسپیلت را انتخاب کنیم؟

چطور بهترین بلوور فن داکت اسپیلت را انتخاب کنیم؟

هر کسی که در خانه یا محل کار اسپلیت دارد، باید روزی بلوور آن را تعویض کند. با توجه به میزان استفاده شما، طول عمر این قطعه متغیر خواهد بود. معمولا هر سه سال یکبار نیاز است که بلوور فن داکت را عوض کنید.

هنگام خرید باید به چند نکته مهم توجه کنید. در درجه اول سعی کنید از فروشگاهی خرید کنید که سابقه خوبی در تامین قطعات اسپلیت داشته باشد. اصل بودن کالا در میزان کارکرد آن در دراز مدت اثر مستقیمی دارد. در وهله بعدی باید دقت کنید که قطعه مد نظر شما چه میزان حجم و جریان هوایی را می تواند جابجا کند.

هر دستگاهی دارای مشخصات مخصوص به خود بوده و باید سعی کنید تا جای ممکن قطعه ای تهیه کنید که مشابه نسخه اصلی باشد. از طرف دیگر توان و قدرت الکتروموتور فن نیز روی مدل بلوور فن داکت اسپلیت تاثیر گذار است.

هرچه موتور شما قوی تر باشد، باید از قطعه ای با کیفیت بالاتر استفاده کنید تا مدت بیشتری عمر کند. از طرف دیگر ظرفیت سرمایش و گرمایش خود داکت اسپلیت، که در دفترچه آمده، به نحوی تعیین کننده نوع فن داکت است.

حتما به جنس و ضخامت بلوور فن دقت کنید. اگر این دو پارامتر را درست انتخاب کنید، نتیجه نهایی مطلوب خواهد بود. همیشه صحبت کردن با یک کارشناس و نصاب اسپلیت به شما کمک خوبی خواهد کرد.

بهترین بلوور فن داکت اسپلیت کدام است؟

هر دستگاه اسپلیتی قدرت و امکانات مخصوص به خود را دارد. به همین جهت شرکت تولید کننده برای هر دستگاه، بلوور متفاوتی تولید کرده است. به دلیل مهم بودن نقش بلوور داکت در دستگاه اسپلیپ، این قطعه معمولا فرسوده شده و باید هر چند سال یکبار تعویض شود. شما می توانید با نظارت در مورد داکت اسپلیت ازخرابی و هزینه زیاد جلوگیری کنید.

هر بلوور قدرت پرتاب باد متفاوتی دارد و می‌ تواند حجم باد مشخصی را جابجا کند. بهترین بلوور داکت اسپلیت آن قطعه ای است که دقیقا برای همان مدل دستگاه ساخته شده است. ممکن است نتوان قطعه مورد نظر را در بازار پیدا کرد، بنابراین باید نظر یک کارشناس را در این مورد جویا شد.

در برخی موارد اگر بلوور داکت اسپلیت شما پیدا نشود، باید قطعه قبلی تعمیر گردد. معمولا می توان مشابه قطعه اصلی را پیدا کرده و یا بلووری با جنس بدنه متفاوت برای آن انتخاب کرد. برای آگاهی از نوع قطعه و همینطور تعویض آن، می توانید از یک تعمیرکار اسپلیت کمک بگیرید.

یک مجموعه معتبر با دارا بودن تمامی مدل های بلوور فن داکت، می تواند شما را در پیدا کردن قطعه مورد نظر راهنمایی کند. می توانید با این مجموعه تماس گرفته و نظر کارشناسی فروشندگان آن‌ ها را جویا شوید. بهترین بلوور اسپلیت، باید جنس اصل بوده و ضمانت کیفیت داشته باشد.

در آخر، خرید بلوور فن داکت اسپلیت قیمت مناسب

همانطور که گفته شد، این قطعه در دستگاه بسیار کاربردی است. انتخاب و خرید یک قطعه مناسب که طول عمر بالایی هم داشته باشد، مزیت بزرگی محسوب می‌ گردد. این قطعه یکی از پر مصرف ترین لوازم یدکی اسپلیت به حساب می آید.

پیدا کردن یک توزیع کننده خوب، منفعت زیادی برای تعمیرکاران و فروشندگان قطعات یدکی اسپلیت خواهد داشت. برای تهیه بلوور فن داکت اسپلیت می‌ توانید به فروشگاه های معتبر مراجعه کنید.

قطعا می‌ توانید برای تهیه قطعه خود به هر فروشگاهی مراجعه کرده و یا تمام بازار را بگردید. خرید از مجموعه معتبر این مزیت را دارد که ثبت سفارش به صورت آنلاین است. در لحظه و دقیقا بعد از درخواست بلوور، سفارش شما آماده شده و به سراسر ایران ارسال خواهد شد. برای آنکه سیستم گرمایشی و سرمایشی با کیفیت را خریداری کنید، می توانید از مشاوران آپادانا کالا مشورت بگیرید.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *