سیستم های تهویه, مقالات

مزایا و معایب داکت اسپیلت (کاهش معایب سیستم + نقش برند در خرید دستگاه)

مزایا و معایب داکت اسپیلت (کاهش معایب سیستم + نقش برند در خرید دستگاه)

یکی از رایج ‌ترین سیستم‌ های سرمایش و گرمایش در ایران و دنیا، سیستم داکت اسپلیت است. چند سالی است که این دستگاه جایگزین کولرهای آبی در نقاط مختلف جهان شده است. راندمان بالای دستگاه، صرفه‌جویی در مصرف آب و کارکرد سرمایشی و گرمایشی باعث شده تا در همه خانه‌ ها و ساختمان ‌ها به چشم بخورد. با وجود محبوبیتی که این دستگاه در سراسر جهان دارد، نمی ‌توان منکر معایب داکت اسپلیت هم شد. یکی از بزرگ ‌ترین معایب آن مصرف بالای برق بوده که نتیجه آن روی قبض مشخص می ‌شود. به همین دلیل هنگام خرید حتما باید به سراغ برند های دوست‌دار محیط زیست بروید.

مزایا و معایب داکت اسپلیت

از آن جایی که قیمت اسپلیت نسبت به کولر های آبی بیشتر است، هنگام خرید آن باید دقت داشته باشید. بهتر است قبل از اینکه به سراغ خرید بروید، به طور کامل نسبت به مزایا و معایب داکت اسپلیت اطلاعات کسب کنید.

مزایای داکت اسپلیت

فارغ از مزایا و معایب داکت اسپلیت این وسیله وظیفه سرمایش و گرمایش ساختمان را برعهده دارد. بنابراین متراژ واحدی که قرار است اسپلیت در آن نصب شود به صورت مستقیم روی عملکرد آن تاثیر می‌ گذارد. به همین دلیل حتما قبل از خرید با پشتیبانی برند مورد نظرتان تماس بگیرید تا در مورد سایز مناسب مشاوره دریافت کنید.

کاهش مصرف آب

یکی از مهم ‌ترین مزایای اسپلیت به خصوص در مناطقی که با بحران بی ‌آبی روبرو هستند، این است که مصرف آب ندارد. همین مساله باعث شده تا کشورهای گرمسیر به سراغ آن بروند. علاوه بر این برای محیط ‌های مرطوب هم گزینه بسیار خوبی است.

تامین هوای تازه

عملکرد اسپلیت به این صورت است که هوای خارج از ساختمان را وارد بخش بیرونی دستگاه می‌کند. بعد از تغییر دمای هوا، آن را از طریق اپراتور داخلی به واحد تزریق می‌ کند. بنابراین با روشن کردن اسپلیت می ‌توانید هوای تازه و مملو از اکسیژن بیرون را استشمام کنید.

فیلتر هوا

علاوه بر تامین اکسیژن و هوای تازه، با استفاده از فیلتر آن را از انواع آلودگی‌ ها هم پاکسازی می ‌کند. فقط فراموش نکنید که در زمان مناسب فیلتر هوای دستگاه را تعویض کنید. عدم توجه به این موضوع می تواند یکی از دلایل گرم نکردن این سیستم باشد. ضمن اینکه، عدم شست و شوی قطعات و دریچه داکت اسپیلت هم به عنوان علت گرم نکردن داکت اسپیلت باید مد نظر قرار گیرد.

هزینه انرژی کمتر

در ساختمان ‌هایی که سیستم گرمایش و سرمایش مرکزی دارند، یک مشکل عمده این است که هر واحد باید هزینه ثابتی را بپردازد. با این حال چنانچه نکات مربوط به نحوه تنظیم سرمایش داکت اسپیلت رعایت شود، با نصب این دستگاه می ‌توانید در پرداخت هزینه‌ ها مستقل شده و در مجموع هزینه کمتری برای انرژی مصرفی بپردازید.

معایب داکت اسپلیت

با وجود بررسی مزایا، نگاه به معایب آن هم ضروری است؛ زیرا به شما دید واقع‌ بینانه ‌تری نسبت به خرید می‌ دهد. گاهی اوقات اگر به معایب وسیله‌ توجه نکنیم در نهایت به این نتیجه برسیم که انتخاب مناسبی برای ما نبوده است. به همین دلیل نه تنها متضرر هزینه اضافه می ‌شوید که باید مجددا خرید کنید.

صدای زیاد

یکی از مهم ‌ترین معایب اسپلیت این است که صدای بسیار زیادی دارد. بنابراین اگر آن را با کولر آبی هم مقایسه کنید، متوجه می ‌شوید که سروصدای زیاد آن مانع از استراحت و خواب می‌ شود. به همین دلیل برخی از افراد مجبور هستند هنگام خواب آن را خاموش کنند.

هم ‌دما شدن همه اتاق‌ ها

یک مشکل دیگر دستگاه این است که همه اتاق ‌ها هم‌ دما می ‌شوند. بنابراین نمی ‌توانید مانند کولر آبی دریچه داکت اسپیلت یکی از اتاق ‌ها را ببندید تا دمای آن کاهش پیدا نکند. علاوه بر این اگر سایز مناسب با متراژ منزل را خریداری نکرده باشید، برای هم ‌دما کردن اتاق‌ ها فشار زیادی به دستگاه وارد می ‌شود.

هزینه نگهداری بالا

هزینه ‌های نگهداری اسپلیت نسبت به روش ‌های دیگر بیشتر است. مشکلاتی مانند نشت شلنگ ‌ها و سرویس سالیانه آن گران‌ قیمت بوده و بدون حضور متخصص هم نمی ‌توانید انجام دهید.

نداشتن فضای داخلی و خارجی مناسب

یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت این است که باید فضای داخلی و خارجی مناسبی برای نصب دو بخش دستگاه داشته باشید. از طرفی هر دو بخش دستگاه باید نزدیک به هم باشند زیرا از طریق یک لوله مسی به هم متصل هستند.

راهکارهایی برای کاهش معایب داکت اسپلیت

راهکارهایی برای کاهش معایب داکت اسپلیت

برای کاهش هرچه بیشتر معایب باید به این شکل عمل کنید. در ابتدا باید سعی کنید مدل و برند مناسبی را برای خرید انتخاب کنید. در وهله بعدی دقت در نصب درست داکت اسپلیت و واگذاری اینکار به نصاب اهمیت زیادی دارد.

برای اینکه داکت صدای کمتری بدهد، یونیت را در جای درست خود نصب کنید. باید در طراحی کانال های هوایی دقت کرده و استانداردهای لازم را رعایت کنید. برای بازدهی بیشتر، بهتر است کانال های هوا را عایق کرده تا از هدر رفت دمایی و انرژی جلوگیری کنید.

برای جلوگیری از هم دما شدن کل محیط، بهتر است از دریچه های دمپردار استفاده کنید. از طرفی می توان برای هر اتاق از یک ترموستات جداگانه بهره برد. در این حالت هر فرد می تواند به سلیقه خود، دمای محیط زندگی و کار خود را تنظیم کند.

اگر بخواهید، می توان یکی از بزرگ ترین معایب داکت اسپلیت یعنی مصرف انرژی بالا را برطرف کرد. کافی است برای حالت گرمایشی این سیستم، از کویل های آب گرم جداگانه استفاده کنید. لوله کشی آب گرم از درون اسپلیت گذشته و هوای گرم لازم را تامین می کند. به منظور بهینه کردن عملکرد گرمایش این سیستم لازم است تا هواگیری کویل داکت اسپلیت جهت خروج هوا و گازهای اضافی هر چند وقت یکبار انجام شود.

آیا برند داکت اسپلیت در کاهش عیوب دستگاه موثر است؟

سوالی که ذهن بسیاری را درگیر کرده، در خصوص برند دستگاه است. خرابی و معیوب شدن در تمامی دستگاه ‌ها دیده می‌شود. به طور کلی می توان مشاهده کرد که دستگاه هایی با برند بهتر، کمتر از سایرین خراب می شوند.

اگر بخواهیم بین این دو موضوع رابطه ای برقرار کنیم، باید گفت که برند دستگاه بر طول عمر دستگاه موثر است. هرچه هزینه بیشتری کرده و دستگاه بهتری بخرید، احتمال بروز عیوب مختلف در داکت اسپلیت کمتر خواهد شد.

البته گفتنی است که عوامل مختلفی بر کیفیت دستگاه اثر دارند. مزایا و معایب داکت اسپلیت در هر برندی خود را داشته و این موضوع قابل بررسی است. با توجه به نظرات در مورد داکت اسپلیت می توان برندی با بیشترین بازدهی و عملکرد را خریداری نمود. ضمن اینکه با خرید بهترین مدل داکت اسپیلت از پرداخت هزینه های اضافی بایت تعمیر یا سرویس قطعات آن جلوگیری کرد.

آیا نصب غیر اصولی داکت اسپلیت باعث بروز معایب مختلف می‌ شود؟

آیا نصب غیر اصولی داکت اسپلیت باعث بروز معایب مختلف می‌ شود؟

یک نکته بسیار مهم در خرید لوازم خانگی این است که باید برای نصب آن‌ها از متخصص مربوطه کمک بگیرید. ممکن است گاهی به نظر بیاید که نصب برخی لوازم کار سختی نیست. حتی اگر تنها کاری که باید بکنید اتصال کابل برق به پریز باشد، باید به کارشناس مربوطه خبر بدهید.

برخی افراد در خصوص معایب داکت اسپلیت گله کرده و از خرید خود ناراضی هستند. در میان آن‌ها افراد زیادی هستند که دستگاهی سالم خریده اما خودشان باعث خرابی آن شده ‌اند. در مورد وسیله‌ ای حساس مثل داکت اسپلیت، لازم است که حتما به نصاب کاربلد زنگ بزنید.

افراد بسیار کمی هستند که می توانند به تنهایی اسپلیت را بدون بروز هیچگونه مشکل نصب کنند. شرکت های تولید کننده معمولا در تمامی شهرها تیم هایی جهت نصب و تعمیرات داکت اسپلیت دارند. با خرید این دستگاه‌ها می توانید از خدمات شرکت گارانتی دهنده نیز بهره مند شوید.

هر زمان اقدام به خرید همچین محصولی کردید، باید یک نکته را خوب بدانید. در صورت خرابی دستگاه به دلیل نصب غیر اصولی، مسئولیت از بین رفتن گارانتی به عهده شخص شما است. اکثر شرکت های تولیدی تنها زمانی کارت ضمانت نامه را به شما می دهند که خودشان این دستگاه را نصب کرده باشند.

سخن آخر، چطور اسپلیتی با کمترین معایب بخریم؟

یک تصمیم عاقلانه این است که هنگام خرید، معایب داکت اسپلیت را هم مدنظر قرار دهید. این کار باعث می‌ شود تا بعد از خرید، بابت نکات منفی آن شگفت ‌زده نشوید. اول از همه باید به سراغ برند های معروف و شناخته‌ شده بروید.

بعد از آن حتما از یک فرد معتبر برای نصب دستگاه درخواست کنید. با نصب صحیح نیمی از این مشکلات برطرف می‌ شوند. حتما دقت کنید که باید به صورت مداوم دستگاه سرویس شود تا مشکلی برای آن پیش نیاید.

 برای پیشگیری از پرداخت هزینه های اضافی بابت تعمیر سیستم داکت اسپیلت یا دیگر سیستم های سرمایش و گرمایش خود، از افراد متخصص برای خرید بهترین مدل دستگاه مشورت بگیرید. مشاوران ما در آپادانا کالا این خدمات را به شما ارائه می دهند. برای دریافت نکات فنی بیشتر در خصوص این سیستم ها می توانید به بخش بلاگ این وب سایت مراجعه کنید.

سؤالات متداول

مهم ترین معایب داکت اسپیلت چیست؟

صدای زیاد، هم ‌دما شدن همه اتاق‌ ها، هزینه نگهداری بالا و نداشتن فضای داخلی و خارجی مناسب

برای کاهش صدای داکت اسپیلت چه باید کرد؟

لازم است تا یونیت را در جای درست خود نصب کرد. طراحی کانال های هوایی باید با دقتی بالای و رعایت استانداردهای لازم انجام شود. ضمن اینکه، جهت جلوگیری از هدر رفت دمایی و انرژی بهتر است کانال های هوا را عایق کرد.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *