سیستم های تهویه

سیستم های تهویه مطبوع سرمایشی یا سیستم HVAC چیست؟

سیستم hvac چیست

سیستم HVAC چیست؟ در واقع Air Conditioning System، یا همان سیستم های تهویه مطبوع، از اصلی ترین مباحث در علم مهندسی مکانیک است. سیستم تهویه مطبوع، با نام سیستم HVAC هم شناخته می شود. سیستم HVAC از عبارات Heating, Ventilation and Air Conditioning تشکیل شده و معنای سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع را می دهد.

دریچه تهویه وظیفه تنظیم هوای خروجی از منبع هواساز، که می تواند برای انواع کولرهای آبی و گازی مورد استفاده قرار گیرد را به درستی انجام می دهد و قادر است دمای محیط، فشار و کیفیت هوا، رطوبت را در ساختمان ها در سطح مقبول و استانداردی تنظیم کند تا آرامش و آسایش ساکنین ساختمان های صنعتی تجاری یا مسکونی از بین نرود.

سیستم HVAC چیست؟

سیستم HVAC چیست؟ در واقع بخش مهمی از یک ساختمان مسکونی، صنعتی و تجاری را تشکیل می دهد. امروزه در تمام ساختمان های گران بها و مجلل طراحی سیستم تهویه مطبوع وجود دارد و عدم وجود این سیستم در ساختمان های گرانبها و مجلل به معنای بی ارزش بودن ساختمان است.

سیستم تهویه مطبوع در ساختمان های صنعتی برای ایجاد شرایط مهم برای تولید محصولات و کالاها موجود و همچین سیستمی ضروری است. بنابراین برای به تعادل رساندن دما و رطوبت محیط یا کنترل و مهار دما و رطوبت و خنک کردن محیط می توانید از این سیستم پیشرفته و مدرن استفاده کنید.

کاربرد سیستم تهویه مطبوع

برای تهویه مطبوع و قابل قبول هوا در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی از دستگاهی استفاده می شود تا ظرفیت آن متناسب با محیط ساختمان باشد. سیستم تهویه مطبوع هر ساله به جهت کارکرد آن کنترل می شود. مهندسین مکانیک وظیفه طرح ریزی سیستم تهویه مطبوع را برعهده دارند و با استفاده از اصول ترمودینامیک و اصول انتقال حرارت و …. سیستم تهویه مطبوع را در اندازه و انواع مختلف طرح ریزی می کنند.

ASHRAE استاندارد مرجع سیستم HVAC در آمریکا بوده که در مباحث 14 و 16 نظام مهندسی به عنوان منبع طراحی استفاده می شود. همچنین نرم افزار آنالیز ساعتی کریر یا Carrier HAP یک نرم افزار محبوب در بین مهندسین ایران است که بارهای حرارتی و برودتی را محاسبه می کند. در سیستم تهویه مطبوع تمام آب از دستگاه های حرارتی استفاده می شود که می توان به دیگ آب گرم یا دیگ بخار اشاره کرد.

همچنین در ساختمان ها در فصل زمستان برای گرمایش هم استفاده می شود.

برای فصل های گرم سال در موتورخانه ساختمان ها از آب سرد کن یا چیلر به منظور تهیه آب سرد مورد نیاز ساختمان استفاده می شود. تمام ساختمان های صنعتی، ساختمان های مسکونی، ساختمان های تجاری و ساختمان های اداری سیستم تهویه مطبوع کاربرد دارد. در بیمارستان ها و سیستم های حمل و نقل هم از سیستم HVAC به منظور تهویه مطبوع و گرمایش استفاده می شود.

معایب و مزایای سیستم HVAC

معایب و مزایای سیستم hvac

سیستم تهویه مطبوع تمام آب قادر به تغییر میزان رطوبت هوا نبوده و به دلیل کم بودن حجم تاسیسات و کم هزینه بودن راه اندازی و نگهداری می تواند نسبت به سایر سیستم ها مناسب باشد. کاهش هزینه ها، یکی از مزایای سیستم تهویه مطبوع است. درصد زیادی از انرژی مصرفی ساختمان ها به منظور گرمایش و سرمایش ساختمان استفاده می شود.

امروزه در ساختمان های جدید و قدیمی از یک سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود تا در بلندمدت بتواند هزینه های مصرفی انرژی را کاهش دهد. ممکن است قسمت به خصوصی از یک اتاق یا خانه احتیاج به سرما یا گرمای بیشتری داشته باشد. به همین دلیل با استفاده از ترموستات کنترل هوشمند می توان این قسمت ها را به صورت خودکار شناسایی کرد.

از دیگر مزایای سیستم تهویه مطبوع می تواند تهویه مطلوب آن باشد.

سیستم تهویه مطبوع در مقایسه با سیستم های دیگر بی صدا است و موجب ایجاد سکوت و آرامش در محیط می شود. راندمان سیستم تهویه مطبوع بالا بوده و در صورتی که نگهداری از آن مطابق دستورالعمل باشد طول عمر آن افزایش می یابد.

مهمترین وظایف سیستم های تهویه مطبوع

همان طور که می دانید وقتی دمای محیط بالا می رود دمای بدن انسان ها هم متناسب با دما تغییر می کند، زیرا درجه حرارت بدن انسان با دمای محیط ارتباط مستقیم دارد. به همین دلیل ممکن است در هنگام صبح در بدنتان احساس سستی و خستگی کنید. دلیل این امر می تواند دمای محیط باشد لذا اگر دمای محیط اتاق بیش از حد استاندارد باشد مشکلاتی برای شما به وجود می آورد.

اگر دمای اتاق یا خانه گرمتر از حد استاندارد یا سردتر از حد استاندارد باشد، مشکلاتی از جمله سستی و خستگی، سردرد و… برای شما ایجاد می شود. دمای اتاق به دلایل مختلفی از جمله استفاده از لامپ ها یا تابش نور خورشید و… بالا می رود یا برعکس اگر از وسایل نامناسب برای گرم کردن هوای خانه استفاده کنید دمای خانه به شدت افت می کند.

امروز تکنولوژی پیشرفت کرده است و سیستم های تهویه مطبوع جدیدی تولید شده اند که قادرند دمای هوای محیط را متعادل کنند.

سیستم تهویه مطبوع می تواند دمای محیط را مهار و کنترل کند تا دما به شکل اتوماتیک تغییر کند یا ثابت بماند. سیستم تهویه مطبوع می تواند دمای محیط را در حد استاندارد نگه دارد تا زندگی برای انسان ها مطلوب و لذت بخش شود.

انواع سیستم های تهویه مطبوع یا سیستم HVAC

انواع سیستم های تهویه مطبوع یا سیستم havc

سیستم تهویه مطبوع شامل رطوبت زنی، رطوبت زدایی، تصفیه هوا و سرمایش و گرمایش است. در واقع سیستمی که بتواند سرعت جریان هوا و دما و رطوبت را کنترل کند، سیستم تهویه مطبوع است. انواع سیستم‌ تهویه مطبوع به دلیل استوار بودن بر روی یک سیال قادرند سرما و گرما را منتقل کنند. بنابراین می توان گفت از لحاظ نوع سیال سیستم های تهویه مطبوع به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

انواع سیستم تهویه مطبوع شامل سیستم آب و هوا، سیستم تهویه مطبوع تمام هوا و سیستم تهویه مطبوع تمام آب اشاره کرد. گرمایش در سیستم های هوا و آب به وسیله آب و سرمایش در سیستم های هوا و آب با استفاده از هوا انجام می شود. توجه کنید که در سیستم های هوا و آب گرمایش با آب به دو صورت انجام می شود.

گرمایش با آب گرم و گرمایش با آب داغ از روش های گرمایی با آب در این سیستم بوده که در مرحله اول با دمای ۷۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد انجام می شود و در مرحله دوم که گرمایش با آب داغ است کل سیستم تحت فشار قرار می گیرد و دمای آب به حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد یا ممکن است بالاتر افزایش می یابد.

البته توجه شود که مرحله دوم یا گرمایش با آب داغ تنها در ساختمان های بزرگ و… استفاده می شود.

 پارامترهایی که بر میزان مصرف انرژی سیستم تهویه اثر دارند:

اگر در یک محیط رطوبت افزایش یابد مشکلات متعددی از جمله قارچ پوستی خارش پوست و… ایجاد می شود. بنابراین لازم است جهت کنترل رطوبت محیط از سیستم تهویه مطبوع استفاده شود. امروزه برای مهار و کنترل رطوبت در ساختمان ها از یک سیستمی به نام سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود که دارای عملکرد مناسب بوده و رطوبت هوا را کاهش یا افزایش می دهد.

اگر هوای خشک در یک محیط افزایش یابد سیستم تهویه مطبوع وظیفه کاهش رطوبت نسبی را دارد و برعکس اگر در صورتی که در یک محیط دمای هوا کاهش یابد این سیستم وظیفه افزایش میزان رطوبت نسبی را دارد. هوای آلوده، یکی از معایب زندگی در کلان شهرها است.

در حقیقت آلاینده هایی که در هوای آلوده وجود دارد صدمات زیادی به دستگاه تنفسی انسان ها وارد می کنند. به همین دلیل استفاده از دستگاهی که بتواند هوای آلوده داخل خانه را پاکسازی کند ضروری است. این سیستم ها نیاز به سیستم توزیع دارند تا بتوانند متناسب با شرایط محیطی هوای مورد نیاز مطلوبی ارائه دهند.

توجه کنید که سیستم توزیع متناسب با روش های تهویه، نوع مبرد و کویل های فن، لوله های آب و مجاری هوا و… تفاوت دارند. متراژ فضای مورد نظر، آب و هوای محلی مکان پروژه ، نوع سوخت مصرفی و میزان استفاده از پارامترهایی هستند که بر روی مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع اثر دارند.

اجزای اساسی سیستم تهویه مطبوع و پارامتر های طبقه بندی این سیستم

اجزای اساسی سیستم تهویه مطبوع

اجزای اساسی این سیستم شامل فیلتر هوا، سیستم هوای برگشتی، فن عرضه و دستگاه های انتهایی، فن اگزاست خروجی هوا یا کمکی، پلنیوم هوای مختلط ورودی هوا خارج از خانه، کویل های سرمایش و گرمایش، دیگ بخار و خنک کننده آبی، واحد سرمایش خودکار یا گرمایش، تجهیزات رطوبت زدایی و برج خنک کننده، پلنیوم هوای مختلط و… است.

یکی از اساسی ترین تجهیزات در ساختمان ها سیستم تهویه مطبوع است. پارامترهای طبقه بندی سیستم های تهویه مطبوع شامل؛ موقعیت مکانی، منطقه، موقعیت توزیع، ظرفیت هوادهی، رطوبت و دمای مورد نیاز محیط است. همان طور که از اهمیت سیستم تهویه مشخص است سیستم hvac برای گرمایش در فضای مورد نظر استفاده می شود.

در حال حاضر در مکان هایی که هوا سرد است از سیستم های حرارت مرکزی به منظور گرمایش استفاده می شود. سیستم حرارت مرکزی در موتورخانه قرار داشته و این سیستم از دستگاه های مختلفی بهره می برد. امروز به منظور بهبود کیفیت هوا آسایش و آرامش ساختمان ها از سیستم تهویه مطبوع استفاده می شود. سیستم تهویه هوا بر اساس فرایند های لازم به انواع فرایند تهویه گرمایش و فرایند خنک کننده تقسیم می شود. البته فرایند رطوبت زدایی از دیگر فرایند های دیگر سیستم تهویه مطبوع است.

نتیجه­ گیری

سیستم تهویه مطبوع به دلیل استفاده در زمینه ­های طراحی نظر مخترعان را به خود جلب کرده و افراد زیادی آن را در شرکت­ های خودشان استفاده می کنند و هدف آن کیفیت و بهبود هوا می باشد. سه عملکرد مهم دارد که هر سه آن­ ها زمانی به طور کامل و صحیح عمل می کنند که با هم و موازی بایکدیگر فعالیت داشته باشند. خرید و مصرف آن با توجه به نوع و برند، ظرفیت و … دارای هزینه­ های مختلفی است و بهتر است با توجه به هزینه ه­ای که برای آن در نظر گرفتید اقدام به انتخاب و سپس نصب و اجرا کنید.

سوالات متداول

سیستم HVAC چیست؟

در واقع Air Conditioning System، یا همان سیستم های تهویه مطبوع، از اصلی ترین مباحث در علم مهندسی مکانیک است. سیستم تهویه مطبوع، با نام سیستم HVAC هم شناخته می شود. اطلاعات بیشتر در مقاله بیان شده است.

مهمترین وظایف سیستم های تهویه مطبوع چیست؟

سیستم تهویه مطبوع می تواند دمای محیط را مهار و کنترل کند تا دما به شکل اتوماتیک تغییر کند یا ثابت بماند. سیستم تهویه مطبوع می تواند دمای محیط را در حد استاندارد نگه دارد تا زندگی برای انسان ها مطلوب و لذت بخش شود.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *