مقالات

فن کویل کانالی چیست؟ (معرفی انواع و کاربرد آن)

فن کویل کانالی چیست

امروزه استفاده از دستگاه های تهویه در مجموعه های صنعتی ساختمان ها و … به بخش مهمی تبدیل شده است. فن کویل ها در این امر بسیار موثر هستند که از دو بخش کویل و فن تشکیل شده اند. دانستن این موضوع که فن کویل کانالی چیست آشنایی با انواع این تجهیزات قیمت و کارایی آنها نیاز به دانش کافی دارد.

فن کویل ها سیستم هایی هستند که گرمایش و سرمایش محیط را با عبور جریان آب از داخل لوله ها تامین می کنند. بر مبنای تعداد لوله های ورودی و خروجی، این تجهیزات به انواع دو لوله و چها رلوله تقسیم می شوند.

فن کویل کانالی چیست؟

فن کویل ها انواع مختلفی دارند از جمله فن کویل سقفی، فن کویل کانالی و فن کویل زمینی. با توجه به ساختار این دستگاه، هوای تازه می تواند به دو طریق تامین شود. به عنوان مثال اگر فن کویل حالت ایستاده داشته باشد از طریق دریچه فن کویل که در پشت آن قرار دارد؛ هوای تازه وارد دستگاه می شود.

تقسیم بندی فنکویل های کانالی

تمام سیستم های گرمایشی و سرمایشی از انواع مختلفی برخوردار هستند که فن کویل های کانالی نیز از این قاعده مستثنی نیست که تنوع زیادی نیز دارند انواع فن کویل عبارتند از :

فن کویل های کانالی توکار

فن کویل های توکار جزو فن کویل های سقفی هستند که با سر و صدای کمتری عمل میکنند و بسیار مناسب محیط های مسکونی، اداری، تجاری، و هتل ها می باشد که معمولا در قسمتی از سقف قرار می گیرند.

فن کویل های کانالی روکار

فن کویل های روکار در دو دسته اصلی فن کویل های روکار ایستاده و دیواری وجود دارند. فن کویل های ایستاده دیواری دارای کانال هستند و در هر موقعیتی قابلیت استفاده دارند. فن کویل های دیواری فاقد کانال می باشند که معمولا در دسته بندی کانالی قرار نمی گیرند.

فنکویل

فن کویل های کانالی دو لوله

در فن کویل های دو لوله ای معمولا یک لوله ورودی برای ورود آب وجود دارد و یک لوله خروجی برای خروج آب، می توان با توجه به دستگاهی که به فن کویل متصل می شود نوع حالت سرمایشی و گرمایشی آن را مشخص نمود.

فن کویل های کانالی چهار لوله

همانند فن کویل های دو لوله ای، فنکویل های 4 لوله ای نیز دارای دو لوله ورودی آب و دو لوله خروجی هستند. در این فن کویل ها به صورت همزمان آب سرد و گرم جریان پیدا می کند و همزمان به چیلر و بویلر متصل می شوند.

ویژگی های فن‌ کویل کانالی

 1. وجود فیلتر: وجود فیلترهای آلومینیومی که قابلیت تعویض و قابل شستشو را دارند؛ یکی از مهم ترین ویژگی های فن کویل کانالی مرغوب است.
 2. دسترسی آسان به اجزاء داخلی: فن کویل هایی که امکان برداشت پنل در آنها وجود دارد و می توان به راحتی آنها را سرویس کرد و اجزای آنها را تمیز کرد جزو با کیفیت ترین فن کویل ها هستند.
 3. وجود فن: فن یکی از مهم‌ترین و اساسی ترین اجزای فن کویل است که فن های سه سرعته از نوع سانتریفیوژ که از فلزات ضد زنگ و مقاوم ساخته شده اند؛ بهترین فن ها برای فن کویل های کانالی هستند.

از دیگر ویژگی های بهترین فن کویل های کانالی عبارتند از:

 1. راندمان و عملکرد بالا در ظرفیت های مختلف
 2. ایجاد سرمایش و گرمایش به صورت یکنواخت و مطبوع در محیط
 3. بدنه فلزی مقاوم به زنگ زدگی و خوردگی
 4. وجود سینی تخلیه درین فلزی با اندازه مناسب
 5. قابلیت اتصال به هوای آزاد

فن کویل

مزایای فن کویل کانالی چیست؟

فن کویل ها نیز مانند تمامی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی دارای مزایایی هستند که از این مزایا می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 1. امکان نصب در فضا های کم حجم
 2. کنترل دمای محیط
 3. امکان اتصال به انواع تجهیزات مانند بازیابی حرارتی
 4. فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو
 5. مناسب استفاده در محیط های آرام

فن کویل کانالی چه معایبی دارد؟

از معایب فن کویل ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 1. نیاز به کانال کشی و نصب دشوار
 2. تعمیر و نگهداری فنکویل های
 3. کانالی دشوار و سخت است
 4. دسترسی سخت به آن به علت نصب در سقف

قیمت خرید فن کویل کانالی

مسائل مختلفی از جمله کیفیت در قیمت فن کویل های کانالی موثر است اما اگر اختلاف قیمتی در انواع فن کویل مشاهده کردید بهتر است به کیفیت آن توجه داشته باشید چون معمولا قیمت آنها به کیفیت بستگی دارد.

نتیجه گیری

فن کویل های دارای انواع مختلفی هستند که فن کویل های کانالی یکی از این مدل هستند که در دو نوع سقفی و دیواری تقسیم بندی می شوند. نوع سقفی در سقف کار شده دارای سر و صدای کمتری می باشد و از معایب آن می توان به تعمیر و نگهداری دشوار آن اشاره کرد. مهمترین ویژگی های فن کویل کانالی چیست ؟ می توان به وجود فیلتر، دسترسی آسان به اجزاء داخلی، وجود فن اشاره نمود.

سوالات متداول

فن کویل ها به چند نوع تقسیم بندی می شوند؟

انواع مختلفی از فن کویل وجود دارند که از رایج ترین آنها میتوان به فن کویل روکار ایستاده و دیواری اشاره کرد.

مزایای فن کویل کانالی چیست؟

امکان نصب در فضا های کم حجم، کنترل دمای محیط، امکان اتصال به انواع تجهیزات مانند بازیابی حرارتی، فیلتر های آلومینیومی قابل شستشو، مناسب استفاده در محیط های آرام.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *