سیستم های تهویه, مقالات

فن کویل کاستی چیست؟ (معرفی انواع + مزایا و معایب)

فن کویل کاستی چیست؟ (معرفی انواع + مزایا و معایب)

امروزه بازار استفاده از فن کویل، آنقدر داغ شده است که همه می دانند فن کویل چیست و چه کاربردی دارد. اما ممکن است افراد در هنگام خرید به دلیل تنوع در مدل های مختلف این دستگاه، دچار سردرگمی شوند. مثلا ندانند کاربرد دقیق فن کویل کاستی چیست؟ برای صرفه جویی در وقت و هزینه، بهتر است از همان ابتدا با انواع فن کویل آشنا شوید و بهترین گزینه را متناسب با شرایط انتخاب کنید. در این مقاله قصد داریم یکی از زیباترین و کاربردی ترین انواع فن کویل را به شما معرفی کنیم.

فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل Cassette، یکی از مدل های فن کویل سقفی است که به صورت توکار نصب می شود. وظیفه فن کویل کاستی مانند دیگر فن کویل ها تنظیم کردن دمای محیط و گردش هوا از سمت بالا به پایین می باشد. این سیستم تهویه مطبوع، به دلیل فضای محدودی که در بر می گیرد و زیبایی خاصی که به محیط می دهد، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

عملکرد دستگاه فن کویل کاستی

درون سیستم های فن کویل کاستی، لوله هایی وجود دارد که آب گرم یا سرد را از خود عبور می دهند. زمانی که هوا از طریق دریچه فن کویل، وارد دستگاه می شود از میان لوله های حاوی آب عبور می کند و بعد از دریافت گرما یا سرما، مجدد به کمک فن، وارد محیط می شود.

انواع فن کویل کاستی

در پاسخ به این سوال که انواع فن کویل کاستی چیست؟ می توان گفت، فن کویل های کاستی به طور کلی به سه دسته یک طرفه، چهار طرفه و مدور360 درجه تقسیم بندی می شود که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

فن کویل کاستی یک طرفه

فن کویل کاستی یک طرفه

فن کویل های کاستی یک طرفه، هوا را تنها در یک جهت در فضا پخش می کنند. بهتر است این مدل فن کویل ها، در قسمت های گوشه سقف و یا نزدیک به دیوار نصب شوند تا بهترین عملکرد را در پخش هوا داشته باشند و بتواند هوای محیط را به طور یکسان گرم یا سرد کنند.

فن کویل کاستی چهار طرفه

فن کویل کاستی چهار طرفه

این مدل فن کویل کاستی، چهار دریچه در 4 جهت اصلی دارد که می تواند هوا را به قسمت های مختلف محیط پخش کند. این سیستم معمولا در وسط سقف نصب می شود تا بتواند بهترین عملکرد را در توزیع هوا داشته باشد.

فن کویل مدور 360 درجه

فن کویل مدور 360 درجه

فن کویل مدور کاستی، همانطور که از نام آن پیداست، در تمام جهات، هوا را پخش می کند. شاید ندانید کاربرد این مدل فن کویل کاستی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، طراحی سیستم تهویه مطبوع کاستی مدور، به گونه ای است که می تواند هوا را در تمام جهات به گردش در آورد.

اجزاء فن کویل کاستی

انواع فن کویل شامل کاستی، سقفی، زمینی و غیره از قسمت های مختلفی تشکیل می شوند که در ادامه اجزاء فن کویل کاستی را به شما معرفی می کنیم.

نصب فن کویل سقفی کاستی

در پاسخ به این سوال که علت محبوبیت فن کویل کاستی چیست؟ می توان گفت، مهم ترین عاملی که این مدل فن کویل را معروف کرده است، محل نصب آن است. فن کویل کاستی تهویه، در سقف ساختمان قرار می گیرد و در صورت استفاده از آن ها در سقف های کاذب، در ناحیه زیرین سقف کاذب جایگذاری می شوند.

نصب فن کویل سقفی کاستی نسبت به مدل های توکار بسیار راحت تر است، چون برای قراردادن دستگاه، نیازی به کانال کشی درون ساختمان وجود ندارد. این ویژگی باعث شده، فن کویل کاستی از نظر اقتصادی نیز، مقرون به صرفه باشد. در ادامه با ویژگی های این دستگاه، بیشتر آشنا خواهید شد.

مزایا و معایب فن کویل کاستی تهویه

فن کویل کاستی تهویه، مزیت های زیادی دارد که افراد را برای خرید ترغیب می کند. برای آشنایی بیشتر با فن کویل کاستی، در ادامه مزایا آن را بیان می کنیم.

  • اشغال فضای کم محیط
  • دارا بودن پمپ های تخلیه آب
  • عملکرد مستقل دستگاه
  • ظاهری زیبا و ظریف
  • ظرفیت و راندمان کاری بالا
  • تمیزکاری و نگهداری راحت
  • مناسب برای سقف های کوتاه
  • آلودگی صوتی پایین

در پاسخ به پرسش معایب فن کویل کاستی چیست باید گفت: تنها ایرادی که به این سیستم تهویه مطبوع وارد شده، پنل های پلاستیکی آن ها است که استحکام کمی دارد و افراد باید در هنگام نصب و زمان تمیز کردن، به پنل های فن کویل، آسیب یا ضربه وارد نکنند. بهتر است در صورت بروز مشکل به مقاله معایب فن کویل مراجعه کنید تا با کمک نکات فنی مطرح شده، عیب یابی درستی از دستگاه خود داشته باشید.

راهنمای خرید فن کویل کاستی

در هنگام خرید دستگاه فن کویل کاستی، فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید. دستگاه های فن کویل کاستی در انواع مختلفی از نظر ابعاد، نوع ساختار بدنه و ظرفیت ساخته می شوند. این ویژگی ها با توجه به نوع کاربرد هر دستگاه متغیر است و تاثیر مستقیمی روی قیمت فن کویل کاستی دارد.

کاتالوگ دستگاه فن کویل کاستی

بعد از اینکه دانستید فن کویل کاستی چیست و با انواع مختلف آن آشنا شدید بهتر است جهت خرید، کاتالوگ این دستگاه را مطالعه کنید تا با داشتن آگاهی فنی، متناسب ترین سیستم فن کویل را انتخاب کنید.

مدل دستگاه

واحد

KT-GC-300

KT-GC-400

KT-GC-600

KT-GC-900

حجم هوادهی

High.Medium.low

300-250-200

400-340-300

600-510-450

900-760-675

ظرفیت سرمایشی

BTU/h – KW

8600-2.53

11200-3.27

19200-5.64

26700-7.85

ظرفیت گرمایشی

BTU/h -KW

19245-5.64

24635-7.22

41765-12.22

62000-18.2

سطح صدا

High/med/low

37-34-32

39-36-34

44-41-39

48-45-42

دبی آب

GPM

1.9

2.48

4.27

5.94

افت فشار آب

Kpa

14.2

9.5

11.4

24.3

قطر لوله آب ورودی

Inch (mm)

3/4 (19.5)

3/4 (19.5)

3/4 (19.5)

3/4 (19.5)

و اما در نهایت فن کویل کاستی، بهترین سیستم تهویه مطبوع

در این مقاله دانستیم فن کویل کاستی چیست و چه تفاوتی با دیگر فن کویل ها دارد. در واقع این سیستم تهویه مطبوع از نظر عملکرد، شبیه دستگاه های دیگر فن کویل عمل می کند اما از نظر ظاهری و جهت گردش هوا با انواع Fan coil تفاوت دارد. بی شک بهترین سیستم گرمایشی و سرمایشی برای محیط های تجاری و خانگی که اهمیت زیادی به زیبایی می دهند، فن کویل کاستی است. شما می توانید با دریافت راهنمایی خرید از فروشگاه آپاداناکالا، انواع فن کویل های کاستی 1 طرفه و 4 طرفه را تهیه کنید.

سوالات متداول

تفاوت های فن کویل های یک طرفه و چهار طرفه در چیست؟

فن کویل کاستی یک طرفه دارای یک کویل می باشد و تنها عمل سرمایش یا گرمایش را انجام می دهد، اما نوع چهار طرفه دارای دو کویل می باشد که می تواند گرمایش و سرمایش را به طور همزمان ایجاد کند.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *