سیستم های تهویه

فن کویل چیست؟ (ناگفته هایی درباره انواع فن کویل)

فن کویل چیست؟ (ناگفته هایی درباره انواع فن کویل)

یکی از تجهیزات کاربردی و مؤثر در تنظیم گرمایش و سرمایش هر ساختمانی، فن کویل است که نقش مهمی در تهویه هوای درونی ساختمان و صرفه جویی انرژی دارد. امروزه سیستم فن کویل با توجه به ساختار و محیط مورد استفاده (منزل، محیط صنعتی و اداری) در انواع گوناگونی تولید می شود که در بیشتر مکان ها به صورت توکار در سقف نصب می شوند و تنها چیزی که دیده می شود دریچه فن کویل است.

معرفی دستگاه فن کویل

در معرفی این دستگاه ابتدا باید بدانید فن کویل چیست؟ Fan coil دستگاهی است که از دو بخش فن (انتقال دهنده هوا) و کویل (مبدل حرارتی) تشکیل شده است. فن کویل یکی از انواع دریچه تهویه هوا به شمار می رود که امروزه مدل های مختلف از این دستگاه متناسب با هر محیطی ساخته شده است. که با توجه به نیاز و شرایط فضای مورد نظر از هر نوع استفاده می کنند.

در واقع فن کویل دستگاهی است که برای تهویه هوای محیط ساخته می شود به این صورت که هوای محیط را دریافت می کند و طبق فرایندی با کمک ترموستات آن را تنطیم کرده و به محیط بر می گرداند.

عملکرد فن کویل

عملکرد فن کویل

نحوه کار به این صورت است که در تابستان هوای گرم محیط را دریافت می کند و با توجه به آب سردی که از منبع وارد لوله ها شده است آن را خنک کرده و به فضا مجدد بر می گرداند. در زمستان ها نیز این داستان برعکس است. در ابتدا درون لوله های فن کویل آب گرم وارد می شود، بعد از اینکه هوا از طریق فن، میان لوله ها جریان پیدا کرد و گرم شد دوباره به محیط بازگردانده می شود.

از همین جهت با توجه به کاربردی که دارند به عنوان فن کویل سرمایشی و گرمایشی نیز نامیده می شوند. چون اساس کار آن ها ایجاد سرمایش و گرمایش در فصول مختلف سال است.

انواع فن کویل

انواع دریچه فن کویل با توجه به کاربردی که در مکان های مختلف دارند در انواع گوناگونی تولید می شوند. در پاسخ به این سوال که فن کویل چیست، می توان گفت: Fan coil از آن دسته دستگاه هایی است که تمام نیاز های کاربران را در نظر گرفته و در سطح گسترده ای در مدل های مختلف تولید شده است. به همین جهت چندین دسته بندی برای آن ها در نظر گرفته شده است که در ادامه انواع فن کویل ها را با توجه به شکل و ساختار داخلی آن ها بررسی می کنیم.

فن کویل دیواری چیست؟

فن کویل دیواری چیست؟ این نوع از فن کویل ها به صورت روکار بر روی دیوار نصب می شوند و در این مدل سیستم فن کویل به گونه است که در حالت رو به روزن کار می کند. از مزیت های نوع دیواری می توان به نصب راحت، عملکرد خوب، قابلیت شستشو فیلتر های آن اشاره کرد.

فن کویل کانالی چیست؟

فن کویل کانالی چیست؟ Fan coil کانالی نوعی فن کویل سقفی است که به صورت توکار در سقف نصب می شود. تفاوت آن با فن کویل سقفی توکار این است که در نوع کانالی، قدرت پرتاب هوا بیشتر است و هوای تازه تولید می کند. به همین دلیل با توجه این که ظرفیت بالایی در تامین هوا دارد بیشترین کاربرد را در محیط های بزرگ دارد.

فن کویل زمینی چیست؟

فن کویل زمینی چیست؟

بعد از دانستن اینکه فن کویل چیست، می خواهیم به معرفی نوع زمینی این دستگاه بپردازیم. فن کویل های زمینی از انواع سیستم های تهویه مطبوع، جهت تامین سرمایش و گرمایش منازل، ساختمان ها یا محل های کار هستند. این دستگاه، متشکل از یک مبدل حرارتی و فن است. با توجه به عدم وجود منبع حرارتی و برودتی، استفاده از آن به یک سیال آب نیاز دارد. سرمایش مورد نیاز این دستگاه در فصل تابستان، با چیلر تامین می شود. در زمستان نیز، دیگ یا پکیج به عنوان منبع تغذیه سیستم، جهت تامین گرمایش عمل می کند.

این دستگاه های تهویه مطبوع، در ظرفیت های cfm 1000-200 در بازار موجود هستند. پس از معرفی دستگاه، در پاسخ به این سؤال که انواع فن کویل زمینی چیست، توضیحاتی ارائه می دهیم.

انواع فن کویل زمینی

انواع فن کویل زمینی در دو نوع دو لوله ای و چهار لوله ای نیز وجود دارند. در نوع دو لوله ای فن کویل زمینی، تنها یک نوع عملکرد گرمایش یا سرمایش در یک زمان از دستگاه انتظار می رود. در حالیکه، در فن کویل های زمینی چهار لوله، هر دو عملکرد در یک زمان امکان پذیر است. فن کویل های زمینی از نظر دمش باد و ظاهری که دارند، در انواع مختلفی تولید می شوند. بر اساس تقسیم بندی دیگری، انواع مختلف این دستگاه عبارتند از:

 • بالازن
 • کوتاه
 • روبروزن
 • شیبدار

مزایای فن کویل زمینی چیست؟

 • قیمت مناسب و به صرفه
 • سهولت نصب و تعمیر به دلیل روکار بودن دستگاه و دسترسی راحت به فن کویل
 • قابل استفاده در محیط های مختلف، به ویژه بناهایی که امکان شکافتن سقف یا دیوار وجود ندارد.
 • تنوع رنگ، ظاهر و طراحی فن کویل های زمینی
 • عاملی مؤثر در دکوراسیون منازل

معایب فن کویل های زمینی

در پاسخ به این پرسش که معایب فن کویل زمینی چیست، می توان مهم ترین عیب دستگاه را صدای حاصل از آن عنوان کرد. میزان صدای تولید شده در فن کویل های زمینی، با توجه به نوع دستگاه و نحوه نصب آن متفاوت است. نصب صحیح فن کویل های زمینی، در کاهش یا حذف صدای تولید شده دستگاه نقش مؤثری دارد.از دیگر معایب فن کویل های زمینی، می توان به فضای اشغال شده آن اشاره کرد. خوشبختانه، مدل های جدید این دستگاه در حجم های کمتر و باریک تر ساخته شده اند. قبل از خرید، حتما فضای مورد نظر برای نصب را مد نظر قرار دهید.

عملکرد فن کویل های زمینی

عملکرد فن کویل زمینی، به صورت مکش هوا از روبرو یا پشت و دمش هوا از سمت بالا تعریف می شود. تامین گرمایش یا سرمایش محیط توسط دستگاه، از طریق دریچه های ورودی و خروجی آن صورت می گیرد. دریچه های ورودی، در قسمت پایین و دریچه های خروجی در قسمت بالایی دستگاه قرار دارند. در فصل سرد سال، هوای سرد از طریق دریچه ورودی وارد می شود. پس از گرم شدن و خروج از دریچه خروجی بالای آن، در محیط مورد نظر بازگردانده می شود.

در فصول گرم سال، همین فرایند انجام می گردد. با این تفاوت که، هوای گرم وارد شده به دستگاه، پس از سرد شدن و خروج از دریچه، فضا را خنک می سازد. اگر فن کویل شما دچار مشکل شده و نیاز به عیب یابی فن کویل دارید بهتر است شناخت کاملی از دستگاه داشته باشید تا بتوانید به خوبی، ایراد آن را تشخیص داده و رفع کنید.

نحوه نصب و راه اندازی فن کویل زمینی

گرچه نصب این دستگاه آسان است، اما می دانید مهم ترین نکته قبل از خرید و نصب فن کویل زمینی چیست؟ اصلی ترین نکته، مشخص کردن نوع اتصال دستگاه (چپ یا راست بودن) است. پس از تعیین این اتصال، با قرار دادن فن کویل روی زمین، یک طرف آن به دیوار و طرف دیگر آن به زمین وصل می شود. سایر نکات مهم برای نصب فن کویل های زمینی عبارتند از:

 • نحوه انجام لوله کشی دستگاه (روش روکار یا توکار)
 • استفاده از سیستم حرارت مرکزی به جای پکیج برای بهره مندی از بازدهی بالاتر

معیارهای انتخاب بهترین فن کویل زمینی

بعد از اینکه دانستیم نوع زمینی دستگاه فن کویل چیست، بررسی بهترین معیارهای خرید آن حائز اهمیت است. ممکن است این پرسش برای شما مطرح شود که مهم ترین معیارهای انتخاب فن کویل زمینی چیست؟ سه فاکتور مهم که در انتخاب و خرید فن کویل های زمینی باید مد نظر قرار گیرند، به شرح زیر است:

 • ظرفیت سنجی درست
 • انتخاب مکان صحیح جهت نصب و راه اندازی
 • انتخاب برند بر اساس ویژگی های مورد نظر

فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل کاستی چیست؟

فن کویل کاستی چیست؟ فن کویل های کاستی یکی از پرطرفدار ترین مدل های فن کویل به شمار می روند. چون به صورت توکار نصب می شوند (در سقف) و همین موجب می شود شیک و جذاب تر به نظر برسند. علاوه براین، با نصب آن ها در سقف، هیچ جایی از محیط اشغال نمی شود. به همین دلیل این مدل، در مکان های کوچک بیشترین کاربرد را دارند.

بعد از دانستن اینکه فن کویل کاستی چیست؟ بهتر است با نقاط ضعف آن هم آشنا شوید. بالا بودن هزینه سرویس و پایین بودن کیفیت فیلتر های دستگاه تنها مشکل فن کویل کاستی می باشد. فن کویل کاستی در دو نوع دو لوله و چهار لوله ساخته می شود و در مدل های یک طرفه، دوطرفه و چهار طرفه به بازار عرضه می شوند.

فن کویل سقفی چیست؟

فن کویل سقفی چیست؟

در پاسخ به این سوال که انواع فن کویل چیست؟ می توانیم نوع سقفی را معرفی کنیم. فن کویل های سقفی در سه نوع روکار، توکار و کانالی ساخته می شوند. مدل های توکار و کانالی قابل نصب در زیر سقف کاذب هستند و فن کویل های روکار بر روی زمین نیز نصب می شوند. برای بررسی و بازدید عملکرد فن کویل سقفی، در زیر آن دریچه ای قرار می دهند. این نوع فن کویل ها بیشترین کاربرد را در ورودی فضاهای مختلف دارد.

فن کویل دو لوله

ساختار این نوع از فن کویل ها به گونه ای است که درون آن ها دو لوله وجود دارد. یک لوله برای ورود آب گرم یا سرد و یک لوله برای خروج آن تعبیه شده است که در یک زمان مشخص فقط می تواند سرمایش یا گرمایش را ایجاد کند.

فن کویل چهار لوله

فن کویل های چهار لوله، دو لوله برای ورود آب گرم و سرد به صورت مجزا دارد و دو لوله دیگر برای خروج آن ها است. وجه تمایز این نوع دستگاه، با فن کویل دو لوله این است که نوع چهار لوله همزمان می تواند سرمایش و گرمایش را باهم ایجاد کند.

اجزاء جدا ناپذیر فن کویل

انواع دستگاه های فن کویل به طور کلی شامل چند بخش می شوند. در ادامه هر یک از اجزاء آن ها برای شما معرفی شده است. برای این که به طور کامل بدانید فن کویل چیست؟ بهتر است با تجهیزات تشکیل دهنده آن آشنا شوید.

1. فن یا بلوور

1. فن یا بلوور

در سیستم فن کویل، بلوور وظیفه به جریان انداختن هوا را دارد. جنس این قطعه معمولا از پلاستیک یا آلومینیوم است.

2. کویل حرارتی

کویل حرارتی قطعه ای است که از ترکیب لوله های دستگاه و فین های آلومینیومی تشکیل می شود و از اجزای داکت فن کویل به شمار می رود که جنس این لوله ها از مس است که وظیفه انتقال آب را به عهده دارند.

3. فیلتر

نقش فیلتر در فن کویل، جلوگیری از گرد و غبار و آلودگی به فضای داخلی دستگاه است که با توجه به نوع فن کویل در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید می شوند. فیلتر ها قابل شستشو هستند و به راحتی قابل تعویض می باشند.

4. الکتروموتور

همان طور که در مورد فن کویل چیست؟ به صورت سلیس و روان صحبت کردیم در مورد موتور فن کویل باید بدانیم که با توجه به نوعی که دارد می تواند تک شفت، دو شفت و شفت کوتاه باشد. وظیفه اصلی الکترو موتور به حرکت درآوردن فن دستگاه است که هرچقدر دور موتور بالاتر باشد میزان هوا دهی نیز بیشتر می شود.

5. ترموستات و کلید سلکتوری

در فنکویل های زمینی، برای تنظیم دما و کنترل دور فن از کلید سلکتوری 4 حالته، استفاده می کنند اما در نوع سقفی ترموستات مورد استفاده قرار می گیرد.

6. شیر هواگیری فن کویل

6. شیر هواگیری فن کویل

این شیر بر روی لوله اصلی قرار می گیرد که وظیفه هواگیری سیستم فن کویل را به عهده دارد. اگر نمی دانید هواگیری فن کویل چگونه انجام می شود می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید و هواگیری فن کویل سقفی، هواگیری فن کویل زمینی، هواگیری فن کویل کاستی و غیره… را با مِتد جدید انجام بدهید.

7. لوله درین فن کویل

در پاسخ به این سؤال که لوله درین فن کویل چیست؟ می توان گفت : هنگامی که هوای گرم توسط کویل سرد می شود، آب تولید شده روی لوله ها، وارد سینی زیر دستگاه می شود و توسط لوله درین از سیستم فن کویل خارج می شود.

مزایا Fan coil

حال بعد از دانستن این که فن کویل چیست؟ شاید برایتان سؤال شده باشد که سیستم فن کویل چه مزیتی نسبت به دیگر سیستم های گرمایشی و سرمایشی دارد؟ در ادامه مزایا استفاده از این دستگاه برایتان بیان شده است.

 • تامین یکنواخت سرما و گرما در محیط
 • قابلیت کنترل دما
 • قابلیت استفاده در تمام سال
 • نصب ساده و هزینه نگهداری کم
 • اشغال کم محیط
 • عدم نیاز به کانال کشی در ساختمان
 • داشتن مدل های متنوع
 • صرفه جویی در انرژی مصرفی در ساختمان

معایب فن کویل

بعد از اینکه دانستید فن کویل چیست؟ و چه کاربرد هایی دارد بهتر است با معایب فن کویل نیز بیشتر آشنا شوید تا بتوانید بهترین نمونه را متناسب با نیاز خود انتخاب کنید. در سیستم فن کویل نیاز به تعیمر و نگهداری و ضعیف بودن فیلترهای هوا دو عیب رایج است. راه حل ساده ای برای کمتر خراب شدن انواع فنکویل ها وجود دارد. بهتر است هر سال دستگاه سرویس شود و هر چند وقت یکبار فیلتر آن تمیز شود.

نکات مهم در هنگام خرید انواع فن کویل

 • با توجه به فضای مورد نظر، فن کویل خود را انتخاب کنید.
 • به ظرفیت، قدرت موتور، جنس دستگاه و ظاهر فن کویل توجه کنید.
 • قیمت را با توجه به امکاناتی دارد بررسی کنید.

حرف آخر، مناسب ترین فن کویل چیست؟

 فن کویل چیست؟ دستگاه فن کویل وظیفه تهویه هوا و تنظیم دمای محیط را بر عهده دارد که با توجه به نیاز های مختلف مردم در انواع گوناگونی تولید شده است. هر کدام از این مدل ها ویژگی و مشخصات مخصوص خود را دارند که در هنگام خرید باید به اندازه محیط و جنس دستگاه و موارد دیگری که بیان شد دقت کرد. اگر می خواهید برای فضای کوچکی دفتر یا شرکت خود خرید کنید بهتر است از نوع کاستی استفاده کنید، چون فضایی را در بر نمی گیرد و زیبایی اتاق را تحت تاثیر قرار نمی دهد. در غیر این صورت برای محیط های بزرگ بهتر است از فن کویل کانالی استفاده کنید.

آپادانا کالا از مجموعه مراکزی است که به صورت جزئی و کلی در زمینه فروش فن کویل فعالیت می کند. برای دریافت مشاوره و خرید می توانید با کارشناسان مجموعه در ارتباط 03137395877 باشید.

سوالات متداول

فن کویل چیست؟

Fan coil دستگاهی است که از دو بخش فن (انتقال دهنده هوا) و کویل (مبدل حرارتی) تشکیل شده است. فن کویل یکی از انواع دریچه تهویه هوا به شمار می رود که امروزه مدل های مختلف از این دستگاه متناسب با هر محیطی ساخته شده است. اطلاعات بیشتر در مقاله برایتان بیان شده است.

عملکرد فن کویل چگونه است؟

در ابتدا درون لوله های فن کویل آب گرم وارد می شود، بعد از اینکه هوا از طریق فن، میان لوله ها جریان پیدا کرد و گرم شد دوباره به محیط بازگردانده می شود. از همین جهت با توجه به کاربردی که دارند به عنوان فن کویل سرمایشی و گرمایشی نیز نامیده می شوند.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *