مقالات

فن کویل با چی کار میکنه؟ (معرفی قطعات و تجهیزات فن کویل)

یکی از سیستم های سرمایشی و گرمایشی در دسته سیستم های تهویه مطبوع برای کنترل دما فن کویل می باشد. از این سیستم در ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می شود. برای پاسخ به سوال فن کویل با چی کار میکنه قبل از هرچیز باید بدانید که سبک کار و نصب فن کویل به کانال مرتبط نیست و با دکمه خاموش و روشن و یا ترموستات کار می کند.

این محصول از قطعات مختلفی مانند الکتروموتور، کویل، دریچه فن کویل و… تشکیل شده است که هر یک عملکرد مخصوص به خود را دارند. فن کویل ها بر اساس نوع نصب و لوله کشی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند.  شما می توانید با شناخت آن ها برحسب نیاز خود فن کویل مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

می دونید فن کویل با چی کار میکنه؟

فن کویل با چی کار می کنه

فن کویل ها هوای داخل اتاق را به داخل دستگاه کشانده و طبق عملکرد تعریف شده برایشان هوای مکیده شده را گرم تر یا سردتر به داخل اتاق می دمند. برای بسیاری از شما این سوال وجود دارد که فن کویل با چی کار می کنه؟ یا عملکرد داخل دستگاه چجوریه؟ برای جواب دادن به این سوال اول از هر چیز باید گفت قطعه ای به نام فن وظیفه مکش هوا اتاق را به عهده دارد.

قطعه کویل خنک کننده و یا گرم کننده هوای مکیده شده است. تفاوت در خروج هوای گرم و سرد در دمای آب داخل کویل است. در تابستان از آب سرد و در زمستان از آب گرم استفاده می شود. باید بدانید که در تابستان آب سرد توسط چیلر و در زمستان آب گرم توسط پکیج و یا موتورخانه تامین می شود.

نکته قابل توجه این است که، فن کویل ها در دو نوع دو لوله و یا چهار لوله تولید می شوند. در فن کویل هایی که دارای دو لوله هستند امکان استفاده از سیستم گرمایشی و سرمایشی به طور همزمان وجود ندارد. اما، در فن کویل های چهار لوله ای استفاده همزمان از خنک کننده و گرم کننده امکان پذیر است.

انواع فن کویل کدامند؟

فن کویل ها در ساخت انواع مختلفی دارند که هرکدام متناسب با فضا و موقعیت های مختلف هستند.

 • فن کویل دیواری

این نوع ساخت از فن کویل ها بسیار مشابه اسپلیت های دیواری می باشد. حجم کاری کم و قابل استفاده بودن در فضاهای کوچک علت انتخاب این نوع از فن کویل ها می باشد. فن کویل های دیواری ظرفیتی بین 200 تا 800 سی اف ام دارند و در دسته رو به رو زن ها قرار می گیرند.

 • مدل کاستی

یکی از محبوب ترین مدل های فن کویل مدل کاستی می باشد. چرا که، به دلیل قرار گرفتن تمامی اجزاء داخل سقف کاذب پوشش چهار طرفه دارند. این مدل در دو نوع دو لوله و چهار لوله در بازار قابل دسترسی است.

 • مدل زمینی روبرو زن یا بالازن

مدل هایی که در گذشته از این نوع فن کویل تولید می شد، از یک پیچ سه ساعته برای کنترل استفاده می کرد که تاثیری در دما و درجه آن نداشت. اما در مدل های جدید وجود ترموستات باعث کنترل اتوماتیک دما شده است. یکی از معایب این فن کویل ها اشغال فضای زیادی از محیط است.

 • مدل سقفی توکار

این مدل در سقف قرار می گیرد و زیر آن یک دریچه بزرگ تعبیه می شود. مکش هوا در مدل های سقفی توکار از زیر و یا پشت دستگاه انجام می شود. دریچه دیگری در جلوی دستگاه وظیفه پرتاب باد به فضا را دارد. ساختار این فن کویل ها بسیار ساده بوده و امکانات خاصی به همراه ندارند.

ساختار فن کویل

تمامی دستگاه ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که یک وظیفه خاص خود را به تنهایی در روند کارایی و خروجی دستگاه ایفا می کنند. قطعات تشکیل دهنده فن کویل شامل موارد زیر می شود. شناخت این قطعات می تواند به شما برای رسیدن به جواب سوال فن کویل با چی کار میکنه کمک کند.

 • فن
 • الکتروموتور
 • کویل (مبدل حرارتی)
 • شیر هواگیری
 • فیلتر
 • سینی درین
 • ترموستات

تجهیزات جانبی در ساختار فن کویل

فن کویل

در کنار قطعات اصلی فن کویل تجهیزات دیگری نیز وجود دارند که در چرخه هوای ورودی و خروجی بسیار تاثیرگذار بوده و نقش مهمی را ایفا می کنند.

 • بررسی شیر متعادل کننده

وظیفه نگهداری دبی آب در لوله کشی های زیاد

 • شیر سه راهه برقی

وظیفه تامین و تثبیت دبی آب در سرمایش و گرمایش با یونیت های فن کویل را دارد.

 • شیر دو راهه PICV

وظیفه تحت فشار قرار دادن آب برای هدایت یکسان آب به تمامی بخش ها

 فن کویل هوای تازه تولید می کنه؟

علاوه بر این سوال که فن کویل با چی کار میکنه سوال دیگری هم برای برخی مطرح است که فن کویل هوای تازه هم تولید می کنه؟ برای جواب این سوال می توان فن کویل ها را به دو دسته تقسیم کرد.

در نوع اول فن کویل ها می بایست برای استفاده از هوا ساز استفاده کنید. چرا که آن ها به هیچ وجه برای ساخت هوای تازه تولید نشده اند. نقش هواساز در فن کویل ها این است که بعد از تولید هوای تازه و فیلتر کردن آن رطوبت تعریف شده را نیز تامین کنند. سپس به شکل گرما و یا سرما به سیستم فن منتقل می شود.

در نوع دوم ساخت فن کویل ها بیشتر فن کویل های کانالی وظیفه تهویه مطبوع و تامین هوای تازه را هم بر عهده دارند. با استفاده از این نوع فن کویل ها نیازی به هوا ساز نداشته و در حین استفاده از فن کویل برای رسیدن به دمای مطلوب، هوای تازه را نیز می توانید تنفس کنید.

کلام آخر

فن کویل ها جز پرکاربردترین و محبوب ترین سیستم های سرمایش و گرمایش برای محیط ساختمان های اداری و مسکونی هستند. قطعا بسیاری از شما این سوال را دارید که فن کویل با چی کار میکنه؟ جواب این سوال در ساخت قطعاتی مانند الکتروموتور، کویل، فن و… همچنین در شناخت نوع ساخت فن کویل ها می باشد. برای خرید انواع فن کویل و دریافت راهنمایی تخصصی قبل از خرید می توانید به آپادانا کالا مراجعه کنید.

سوالات متداول

فن کویل با چی کار میکنه؟

قطعه کویل خنک کننده و یا گرم کننده هوای مکیده شده است. تفاوت در خروج هوای گرم و سرد در دمای آب داخل کویل است. در تابستان از آب سرد و در زمستان از آب گرم استفاده می شود. باید بدانید که در تابستان آب سرد توسط چیلر و در زمستان آب گرم توسط پکیج و یا موتورخانه تامین می شود.

قطعات اصلی فن کویل کدامند؟

فن، الکتروموتور، کویل (مبدل حرارتی)، شیر هواگیری، فیلتر، سینی درین، ترموستات

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *