مقالات

سرویس کولر آبی برای تابستان

کولرهای آبی از جمله سیستم های سرمایشی هستند که به دلیل ارزان بودن در فصل تابستان بیشترین کاربرد را دارند. با توجه به اینکه این سیستم سرمایش در فصول سرد سال به طور کامل کنار بلااستفاده هستند، سرویس و راه اندازی آنها برای شروع فصل گرم ضروری است. سرویس کولر آبی برای تابستان از موارد مهمی است که می تواند ضمن کاهش هزینه های سرویس و نگهداری، عملکرد این کولرها در این فصل را افزایش دهد.

کولرهای آبی دارای قطعات مختلفی هستند. چک کردن تمام این قطعات و تعویض قطعات معیوب از جمله نکاتی است که می تواند بازدهی این دستگاه را در تابستان افزایش دهد. از چک کردن درب کولر، شیر تخلیه و … گرفته تا تعویض قطعات معیوب، از ملزومات کارکرد موثر کولرهای آبی هستند. خرید دریچه کولر آبی، پمپ آب و سایر قطعات می تواند متضمن افزایش بازدهی سرمایش این سیستم باشد.

اقدامات لازم سرویس کولر آبی برای تابستان

برای دریافت یک کارکرد بهینه در کولرهای آبی، سرویس های ماهانه و سالانه این سیستم ها اهمیت دارد. عدم توجه به نکات کلیدی جهت راه اندازی کولر آبی در تابستان می تواند کاهش بازدهی سرمایش این سیستم، تعمیر و یا حتی تعویض آن را در پی داشته باشد.

راه اندازی کولر به معنای فشار دادن یک دکمه برای روشن شدن آن نیست؛ بلکه لازم است تا تمام قطعات داخل و خارج این سیستم سرمایش سرویس شوند.

شستشوی بدنه داخل کولر آبی

اولین گام جهت راه اندازی و سرویس کولر آبی برای تابستان، شستشوی فضای داخلی کولر برای حذف گرد و غبار و کثیفی است. این مرحله به ویژه برای کولرهای آبی که در فصل سرد سال هیچ عملیات مراقبتی از آن صورت نگرفته است، اهمیت دارد.

در صورت مشاهده پوسیدگی و زنگ زدگی کفی کولر، این قطعه باید تعویض شود. برای تعویض کفی کولر، مراحل زیر را طی کنید:

 • درب های کولر را بردارید
 • شیر تخلیه کولر ار باز کنید تا آب موجود در قسمت کفی به طور کامل تخلیه شود. ( باز کردن شیر تخلیه به راحتی با دست انجام می شود. در صورت جمع شدن رسوبات روی شیر تخلیه، بهتر است از آچار استفاده کنید.)
 • بعد از تخلیه کامل آب داخل کفی، پمپ آب را تمیز کرده و روغن کاری کنید.
 • سبد پلاستیکی داخل بدنه کولر را از حیث تمیز و سالم بودن بررسی کنید. این دو ویژگی سبد پمپ آب بر عملکرد کولر تاثیر بسزایی دارند. شکسته شدن این قطعه و یا پر شدن آن از اجسام خارجی می تواند باعث بالارفتن فشار در پمپ آب کولر و در نهایت سوختن پمپ شود.
 • در ادامه، فن کولر را بشویید. تمیز بودن این قطعه مانع از ورود گرد و خاک به داخل فضای مورد نظر می شود. با توجه به موقعیت نزدیک موتور کولر به فن، لازم است تا این مرحله از شستشو با نهایت دقت انجام شود.
 • پس از شستشوی فن کولر، با استفاده از فرچه سیمی کف کولر را بشویید.

چک کردن پمپ آب کولر آبی

بررسی پمپ آب کولرهای آبی شامل شستشو و چک کردن جریان برق و آب این قطعه است. اولین نکته مهم مراقبتی این قطعه، کارکردن پمپ برای تایمی کوتاه پیش از روشن شدن موتور کولر است. این کار ضمن جریان آب کافی داخل کولر، از سوختن پمپ جلوگیری می کند. جهت سرویس این قطعه از کولر آبی برای تابستان، نکات زیر حائز اهمیت هستند:

 • از جریان آب کافی درون پمپ اطمینان حاصل کنید. در غیر اینصورت، پمپ می سوزد.
 • در مناطقی با آب دارای املاح فراوان، تجمع رسوبات منجر به گرفتگی و در نهایت سوختن این قطع می شود.

با مشاهده عدم کارکرد پمپ، در صورت عدم وجود مشکل در جریان آب و برق این قطعه، یک پمپ جدید جایگزین این قطعه کنید.

در صورت وزش باد گرم به داخل فضای موردنظر، از سالم بودن پمپ آب کولر اطمینان حاصل کنید.

بررسی بست های برزنتی کولر آبی

سالم نبودن بست های برزنتی کولرهای آبی از نکاتی است که منجر به کاهش بازدهی این سیستم ها در فصول گرم سال می شود. وجود هر گونه نشتی یا درز در این قطعات باعث انتقال هوای خنک به بیرون و مکش هوای گرم به داخل فضای مدنظر می شود.

 تعویض پوشال های کولر آبی

ار دیگر اقدامات مهم سرویس کولر آبی برای تابستان، تعویض پوشال های آن است. به طور معمول، این پوشال ها باید سالی یک بار تعویض شوند. این عملیات نقش بسزایی در بازدهی سرمایش کولر آبی دارد.

 با مشاهده علائم زیر باید برای تعویض پوشال های کولر اقدام کنید:

 • مشاهده املاح روی پوشال ها
 • وجود حشرات موذی و آلاینده ها روی پوشال
 • رویت آلودگی در آب سینی کولر

روغن کاری موتور و یاتاقان های کولر آبی

موتور و یاتاق ها از قطعات الکتریکی و مکانیکی موجود در کولرهای آبی هستند. عملکرد روان این سیستم سرمایش، مستلزم روغن کاری این قطعات است. برای روغن کاری یاتاق ها مراحل زیر را دنبال کنید:

درپوش یاتاقان ها را بردارید و چند قطره روغن روی آنها بچکانید. برای روغنکاری بیشتر، ضمن چرخش پروانه با دست خود و حرکت روغن به سمت پایین، می توانید این کار را انجام دهید.

تنظیم تسمه کولر آبی

تنظیم استاندارد تسمه کولرهای ابی از مهم ترین نکات برای جلوگیری از صدای ناهنجار کولر، افزایش طول عمر قطعات و در نهایت عملکرد صحیح کولر است. با انجام سرویس های لازم برای این قطعه می توان از گرم شدن موتور و گریپاژ تسمه کولر جلوگیری کرد. در سرویس کولر آبی برای تابستان توجه به این آیتم می تواند باعث شتاب گرفتن موتور و دریافت بهترین عملکرد سرمایش در این تجهیزات سرمایشی شود.

تنطیم شناور داخل کولر آبی

شناور قطعه ای از کولر آبی است که در تنظیم آب داخل کفی نقش دارد. تنظیم کردن این قطعه برای راه اندازی کولر آبی در تابستان حائز اهمیت است. برای اطمینان از کارکرد صحیح این قطعه به شکل زیر اقدام کنید:

 • شیر آب ورودی به کولر را باز کنید.
 • در صورت سالم بودن شناور، با رسیدن آب داخل کفی به اندازه استاندارد، جریان آب در نتیجه بالا آمدن بازویی شناور قطع می شود.
 • در صورت عدم تنظیم شناور، با چرخاندن پیچ روی بازویی این قطعه تنظیمات لازم را انجام دهید.

اطمینان از سالم بودن شلنگ های کولر آبی

استفاده از شلنگ های سالم آیتمی مهم برای کارکرد بهینه کولرهای آبی است. در انجام مراحل سرویس کولر آبی برای تابستان، با مشاهده هر نوع پوسیدگی و پاره شدن شلنگ های کولر، لازم است تا برای تعویض آنها اقدام کنید.

راه اندازی کولر آبی در تابستان برای حداکثر راندمان سرمایش

 • بهتر است برای فصولی که این سیستم سرمایش غیر قابل استفاده است، از سایه بانی روی کولر استفاده کنید.
 • روغن کاری یاتاقان ها و موتور کولر از دیگر نکات مهم برای بازدهی بالاتر عملکرد سرمایش آن است. (کولرهای آبی مجهز به دو یاتاقان هستند که در لبه هر یک از آنها سوراخی کوچک جهت ریختن روغن وجود دارد)
 • استفاده از شلنگ های مرغوب برای دریافت بیشترین بازدهی سرمایشی کولرهای آبی حائز اهمیت است.
 • از هدر رفت آب از کولر در بخش های مختلف آن جلوگیری کنید. برای این منظور بازرسی کاملی از مسیر آب ورودی تا لوله تخلیه داشته باشید
 • بررسی کارکرد صحیح تمام اتصالات برق و آب، کلیدها و شیر برق از دیگر موارد مهم در سرویس کولر آبی برای تابستان است.
 • طراحی کانال های طولانی کولرهای آبی می تواند باعث افزایش سرمایش این سیستم در فضای مورد نظر شود.

در پایان، سرویس های هفتگی و ماهانه کولر آبی را جدی بگیرید!

تعمیر و نگهداری منظم کولرهای آبی برا ی اطمینان از یک عملکرد بهینه و به حداقل رساندن احتمال خرابی آن ضرورت دارد. سرویس کولرهای آبی پیش از راه اندازی و استفاده از آن، عملکرد بهینه این سیستم را تضمین می کند. انجام این سرویس ها به صورت هفتگی و ماهانه پس از راه اندازی کولر نیز حائز اهمیت هستند. از شستشو بدنه داخلی و قطعات کولر گرفته تا روغن کاری و بررسی فنی قطعات مهم این سیستم، همگی از مهم ترین نکات راه اندازی کولرهای آبی برای استفاده در فصل گرم هستند.

جهت سرویس کولر آبی برای تابستان از یک سرویس کار ماهر در این زمینه کمک بگیرید. همچنین در صورت نیاز به دریچه کولر می توانید به فروشگاه آپاداناکالا مراجعه کنید.

 

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *