مقالات

چگونه از شر رسوب کولر آبی خلاص شویم؟

رسوب زدن کولر

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی است که از دیرباز مهمان خانه های مردم در فصل تابستان بوده است. این وسیله در کنار مزایای زیاد، دارای برخی ایرادات است که معمولا به راحتی قابل رفع است. رسوب کولر آبی، یکی از مشکلاتی است که اکثر افراد با آن مواجه شده اند. این مشکل باعث ایجاد بوی بدی می شود که آن را از دریچه کولر آبی احساس می کنید. برای رفع کولر آبی راه های زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را انتخاب کنید. همچنین می توانید از وقوع این اتفاق جلوگیری نمایید و جلو هزینه های بیشتر را بگیرید.

رسوب کولر آبی چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

اگر رسوبات کولر آبی انجام نشود، مشکلاتی به وجود می آورد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

خراب شدن پمپ کولر

پمپ کولر، آبی که در کف قرار دارد را به سمت بالا هدایت می کند. ممکن است در این آب رسوباتی وجود داشته باشد و اگر پمپ رسوبات را به داخل بکشد، ممکن است پروانه آن گیر کرده و پمپ خراب شود و نیاز به تعویض آن داشته باشید. همچنین در صورت از بین نبردن رسوبات کولر، ممکن است روی پوشال ها رسوب زیادی جمع شود و این رسوب از بالا به داخل پمپ بیفتد و باعث شود پمپ بسوزد.

خنک نشدن هوا

هنگامی که رسوبات روی پوشال ها زیاد شود و حالت شوره مانند پیدا کند، آب نمی تواند در پوشال ها جریان داشته باشد؛ این موضوع باعث می شود همه قسمت های پوشال ها خیس نشود و پوشال ها حالت خنک کنندگی خود را از دست بدهند و نتوانند هوای خانه را خنک کنند.

اختلال در عملکرد موتور

گاهی اوقات رسوبات آنقدر زیاد می شوند که ممکن است به سقف کولر بچسبند و به موتور نیز سرایت کنند. این موضوع باعث اختلال در کارکرد موتور نیز می شود و ممکن است سرعت آن را کم کند.

بوی بد کولر آبی

یکی دیگر از مشکلاتی که به علت رسوب کولر آبی رخ می دهد، بوی بدی است که این کولرها می گیرند و آن را به داخل خانه هدایت می کنند. این موضوع باعث می شود نتوانید هوای خانه را تحمل کنید.

رفع شوره کولر

شوره زدن کولز

اگر کولر آبی شما شوره یا رسوب به خود گرفته باشد، با روش های زیر می توانید آن را برطرف کنید.

از آب و مواد شوینده استفاده کنید!

برای تمیز کردن شوره کولر، از آب، مواد شوینده و مواد سفید کننده استفاده نمایید و با یک برس سیمی، کولر را تمیز کنید. همچنین قطعات قابل شستشوی کولر را باز کرده و آن ها را نیز تمیز کنید. لازم به ذکر است مواد شوینده اسیدی به بدنه کولر آسیب می رساند.

استفاده از سرکه یک روش موثر

یکی دیگر از روش های رایج برای از بین بردن شوره کولر آبی، استفاده از سرکه است. سرکه قدرت تمیزکنندگی بالایی دارد و می توانید با ریختن آن روی قطعات و کف کولر، با برس آن را تمیز کنید.

پاک کردن رسوب کولر آبی با جوهر نمک

یکی دیگر از روش های پاک کردن شوره کولر، استفاده از جوهر نمک است. البته استفاده از این ماده خطرناک است و هنگام استفاده حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید. برای این کار مقداری جوهر نمک روی قطعات بریزید و سپس آن ها را با آب بشویید و حواستان باشد قطعات را مدت طولانی در جوهر نمک نگذارید.

جلوگیری از رسوب کولر آبی

با روش های زیر می توانید رسوبات کولر آبی را از بین ببرید و از ایجاد مشکلات دیگر جلوگیری نمایید.

استفاده از پد سلولزی

پدهای سلولزی، یکی از بهترین جایگزین ها برای پوشال های عادی هستند که ساختار شبکه ای دارند و از بسته شدن رسوب و شوره جلوگیری می کنند. این پدها رسوبات را به خود می گیرند و هنگام سرویس کولر آبی، با کمی آب، به راحتی جدا می شوند. همچنین می توانید به جای کولرهای معمولی از کولرهای سلولزی استفاده کنید. شاید رسوب نزدن مهمترین تفاوت کولر سلولزی با معمولی باشد؛ اما این کوار ویژگی های زیاد دیگری دارد که آن را از کولرهای آبی متمایز می کند.

استفاده از رسوب گیر کولر

رسوب گیر کولر می تواند در زمینه از بین بردن رسوبات کولر آبی کمک زیادی کند. این وسیله را می توانید در فروشگاه های ابزارآلات کولر پیدا کنید. رسوب گیر کولر دارای فیلتر رزین است که باعث می شود آب از داخل آن عبور کند و با جذب املاح، از ایجاد رسوب جلوگیری نماید. با این دستگاه نیازی نیست کل کولر را رسوب گیری نمایید؛ بلکه کافی است این دستگاه را تمیز کنید تا مجددا رسوب های آن گرفته شده و از کولر در برابر این موضوع محافظت کند.

استفاده از مایع شوره گیر

مایع شوره گیر

یکی دیگر از روش هایی که می توانید از شوره زدن کولر جلوگیری نمایید، استفاده از شوره گیرهای مخصوصی است که در بازار وجود دارد. فرمولاسیون این مایع به گونه ای است که تا مدت زیادی در کولر باقی مانده و سختی آب را از بین می برد؛ این امر از شوره زدن کولر جلوگیری می کند.

توپ شوره گیر

توپ شوره گیر

توپ شوره گیر یکی از وسایلی است که توسط محققین ایرانی ساخته شده و جنس آن روغن تالو است. این توپ در سینی کف کولر قرار گرفته و یون های کلسیم را خنثی کرده و از به وجود آمدن رسوب در اجزای کولر جلوگیری می نماید.

سخن پایانی

رسوب کولر آبی، یکی از معضلاتی است که ممکن است هنگام استفاده از این وسیله سرمایشی با آن مواجه شده باشید. روش های مختلفی وجود دارد که می توانید از شر رسوب کولر خلاص شوید؛ اما بهترین راه، جلوگیری از شوره زدن است. برای این کار می توانید از پدهای سلولزی، توپ شوره گیر، رسوب گیر و… استفاده کنید و هوای مطبوع را به خانه برید. با توجه به نقش مهم دریچه کولر آبی در استفاده از کولر، می توانید انواع دریچه کولر آبی را از آپاداناکالا تهیه کنید.

سوالات متداول

چگونه رسوب کولر را برطرف کنیم؟

برای برطرف کردن رسوب کولر می توانید از مواد شوینده، جوهر نمک و سرکه استفاده کنید.

چگونه جلو رسوب زدن کولر را بگیریم؟

با استفاده از پدهای سلولزی، توپ شوره گیر و رسوب گیر از شوره زدن کولر جلوگیری کنید.

 

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *