مقالات

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ ضرورت، کاربرد و انواع آن!

پکیج تصفیه فاضلاب چیست

ورود آلاینده های شیمیایی و مخرب به محیط زیست، دغدغه بسیار مهمی برای جمعیت رو به رشد محسوب می شود؛ اما، پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ یکی از راه حل های بسیار موثر برای بازیافت پساب ها از مواد آلی، فلزات سنگین و میکرو ارگانیسم های واگیردار! به تمام این مزایا، بازگردانی آب مصرف شده را نیز بعد از تصفیه به چرخه طبیعت اضافه کنید، که در بحران خشکسالی بسیار کارآمد خواهد بود.

 به طور کلی، سیستم فاضلاب در هر ساختمان مسکونی یا فضای صنعتی، بخش مهمی از تاسیسات به حساب می آید که آلاینده های ایجاد شده را از محیط خارج می کند. تکنسین ها نیز عملکرد صحیح این سیستم را به صورت منظم، از طریق دریچه بازدید، بررسی می کنند. اما با این همه آلاینده چه باید کرد؟ قطعا بازیابی مجدد فاضلاب و بازگردانی آن به چرخه کاری، علاوه بر حفاظت از محیط زیست، در هزینه های جاری نیز صرفه جویی خواهد کرد.

پکیج تصفیه فاضلاب شامل چه بخش هایی می شود؟

برای تصفیه فاضلاب از آلاینده های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیک در محیط های صنعتی، بیمارستانی یا مسکونی، باید پساب ها از بخش های مختلف پکیج تصفیه عبور کنند. بخش های پکیج تصفیه فاضلاب با توجه به روند کاری آن، شامل موارد زیر است:

سیستم جداسازی آشغال

پساب ها در اولین مرحله بعد از پمپاژ، به لوله ورودی پکیج تصفیه فاضلاب پمپاژ می شوند. در بخش آشغالگیری، تمام ذرات جامد از طریق دانه بندی فیزیکی، پاکسازی می شوند.

هوادهی فاضلاب

در بخش هوادهی، با رشد میکروارگانیسم ها، توده هایی از لجن ایجاد می شود. این لجن ها از مواد موجود در فاضلاب تغذیه می کنند. در نتیجه از آلودگی موجود در پساب کاسته می شود.

مرحله ته نشینی

لجن های تولید شده، مجددا به بخش هوادهی پمپاژ می شوند و قسمت باقیمانده آن ها، به بخش بعدی در پکیج تصفیه فاضلاب منتقل می شوند.

هضم لجن

لجن های باقیمانده از بخش ته نشینی، در این بخش نگهداری می شوند.

سیستم ضدعفونی کننده

اما مهم ترین بخش پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ پساب در مرحله ضدعفونی، استریل می شود و از شر باقی میکروب ها راحت خواهد شد! فرایند ضدعفونی پساب از روش های زیر انجام می شود:

 1. افزودن کلر
 2. افزودن ازن
 3. تماس پساب با اشعه یو وی (UV)

کنترل خودکار تصفیه فاضلاب

فاضلاب استریل شده، آماده بازگشت و تخلیه در محیط زیست خواهد بود. اما کل فرایند کاری پکیج تصفیه فاضلاب، از طریق واحد کنترل کننده مورد ارزیابی قرار می گیرد. این بخش، ورودی ها و خروجی های سیستم را با کمک یک تابلو برق کنترل می کند.

فیلترهای مورد استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب

از تجهیزات کارآمد در پکیج تصفیه فاضلاب می توان به انواع فیلتر اشاره نمود. فیلتراسیون صحیح و باکیفیت، منجر به تولید پساب های تصفیه شده کم خطر برای محیط زیست خواهد شد. انواع فیلتر مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

 • فیلتر پرس برای خشک کردن لجن های اضافه از مرحله ته نشینی
 • فیلتر شنی جهت بهبود کیفیت پساب با به دام انداختن جامدات باقیمانده
 • فیلتر کربنی جهت کاهش مواد آلی موجود در فاضلاب

آشنایی با انواع پکیج تصفیه فاضلاب از نظر مخزن

پکیج تصفیه فاضلاب چیست

سیستم های موجود برای تصفیه فاضلاب را می توان از جنبه های مختلفی همچون کاربرد و یا جنس مخزن به کار رفته دسته بندی نمود. این تجهیزات از نظر کاربرد در دو دسته پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و انسانی قرار می گیرند. اما از نظر جنس مخزن، مدل های مختلف پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

پکیج فاضلاب با مخزن بتنی

 • از این مدل، برای پاکسازی پساب هایی با حجم بالا استفاده می شود.
 • در فضاهایی با مساحت بالاتر از 500 مترمکعب کارایی دارد.
 • ساخت پکیج تصفیه فاضلاب بتنی نسبت به سایر مدل ها، مقرون به صرفه تر خواهد بود.
 • این تصفیه خانه را به دو صورت سطحی و مدفون می توان در محل مورد نظر اجرا نمود.
 • در بین انواع مختلف پکیج تصفیه، این سیستم طول عمر نسبتا بالایی دارد.

سیستم پکیج تصفیه فاضلاب فلزی

 • در این مدل، از فولاد ST37 و ST52 به همراه ورق های پروفیل در بخش دیواره استفاده می شود.
 • پکیج های فلزی تصفیه فاضلاب برای بازیابی پساب های بهداشتی، مراکز درمانی و صنعتی کاربرد دارند.
 • خروجی این سیستم با استانداردهای سازمان محیط زیست مطابق می باشد.
 • نصب و راه اندازی پکیج تصفیه فلزی با سرعت بالا قابل انجام است.
 • این سیستم، مصرف انرژی پایینی دارد.
 • برای ساخت پکیج تصفیه فاضلاب فلزی، نیازی به عملیات ساخت و ساز در محل مورد نظر وجود ندارد.
 • این پکیج تصفیه، امکان جابجایی، تغییر و ارتقا بعد از نصب را نیز دارد.
 • باعث کاهش چشمگیر مصرف آب در صنایع فولاد می شود.

پکیج های تصفیه فاضلاب پلی اتیلن

 • برای محیط هایی با رطوبت بالا، بسیار مناسب است.
 • قابلیت اجرای سیستم، برای تصفیه به صورت دفنی وجود دارد.
 • سازه پکیج از پلی اتیلن گرید 100 و پایپینگ آن از گالوانیزه، پلی اتیلن و پلی پروپیلن ساخته می شود.
 • آب تصفیه شده برای مصارفی مانند کشاورزی قابل استفاده خواهد بود.

سیستم تصفیه فاضلاب فایبرگلاس

 • این پکیج، در برابر تمام آلاینده ها و ترکیب های موجود در فاضلاب مقاوم است.
 • برای موقعیت های حساس از نظر محل نصب تصفیه خانه بسیار مناسب است.

معرفی انواع سیستم تصفیه فاضلاب از نظر نوع عملکرد

با توجه به روند کاری بازیابی پساب، انواع پکیج تصفیه فاضلاب در دسته های زیر قرار می گیرند:

پکیج تصفیه فاضلاب هوازی

در انواع هوازی، از فرایندهای بیولوژیکی برای بازیابی فاضلاب استفاده می شود. مواد آلی موجود در پساب، با میکروارگانیسم ها و باکتری های هوازی، واکنش داده و توسط آن ها بلعیده می شوند. استفاده از روش های هوازی تصفیه فاضلاب، در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی از جمله کارخانجات نساجی، کارخانجات تولید مواد غذایی، مراکز درمانی و کشنتارگاه رواج دارد.

پکیج فاضلاب چربی گیر DAF

در سیستم تصفیه فاضلاب چربی گیر، ذرات کلوئیدی، نفت، بنزین و چربی های شناور، از پساب حذف خواهند شد. این مدل، غالبا در کارخانجات پتروشیمی، تولیدی های مواد غذایی و پالایشگاه های نفتی و گازی کاربرد دارد.

سیستم تصفیه فاضلاب خاکستری

از این پکیج بیشتر برای تصفیه فاضلاب خانگی استفاده می شود، که بار آلایندگی نسبتا بالایی در حد خاکستری (Graywater) نیز دارند. در واقع فاضلاب بازیابی شده ناشی از آب برای حمام، شستن دست و صورت ایجاد شده است.

5 کاربرد بسیار مهم پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟

حل بحران افزایش آلاینده ها و کمبود آب و انرژی، در راس مهم ترین کاربردهای استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب قرار دارد. به ویژه، نصب این سیستم در محیط های صنعتی و بیمارستانی اهمیت دوچندان پیدا می کند، چراکه خطرناک ترین پساب ها از این اماکن سرچشمه می گیرند.

1. پکیج تصفیه فاضلاب برای صنایع پتروشیمی

از مهم ترین کاربردهای تصفیه پساب، می توان به صنعت پتروشیمی اشاره کرد، چراکه با ورود مواد شیمیایی موجود در پساب های آن، خسارت های جبران ناپذیری به محیط زیست وارد می شود. به علاوه پکیج های تصفیه فاضلاب از خام فروشی نفت نیز جلوگیری می کند و راندمان این صنعت را چندین برابر خواهد کرد.

2. استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب خاکستری

تصفیه پساب های ایجاد شده در محیط های مسکونی، نظامی، آموزشی و بیمارستانی، از کاربردهای مهم پکیج تصفیه فاضلاب محسوب می شود. طبق اطلاعات موجود از سرانه مصرف آب کشور، 80 تا 90 درصد این آب ها به فاضلاب تبدیل می شوند. در حالی که با بازیابی و حذف آلودگی آب، می توان مجددا از آن برای شستشو استفاده نمود.

پکیج تصفیه آب خاکستری با استفاده از حوض هوادهی، ته نشینی و کلرزنی، باکتری ها و سایر آلاینده های موجود در فاضلاب بهداشتی یا انسانی را حذف می کند.

3. کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب در کارخانجات کاغذ و مقواسازی

فرایند تولید کاغذ و مقوا، که از محصولات ضروری نیز به حساب می آیند، با تولید فاضلاب های بسیار پرخطر برای محیط زیست همراه است. استفاده از پکیج مناسب تصفیه فاضلاب، از ورود مواد آلی موجود در پساب ها به چرخه طبیعت جلوگیری می کند و هزینه های تولید را نیز کاهش می دهد.

4. پکیج تصفیه فاضلاب صنایع نساجی، چرم سازی و رنگرزی

صنعت نساجی، نیاز بسیار مبرمی به آب دارد و در کشور ما نیز، کارخانجات متعددی در این زمینه فعالیت می کنند. در نتیجه، با تصفیه پساب های تولید شده و بازگردانی آن ها به چرخه کاری، مقادیر قابل توجهی در مصرف آب صرفه جویی می شود.

رنگرزی نیز بخشی از صنعت نساجی محسوب می شود، که برای انتخاب پکیج تصفیه فاضلاب مناسب، حتما باید به نوع رنگ های به کار رفته در آن دقت نمود. هم چنین، روش به کاررفته برای بازیابی فاضلاب رنگرزی، ترکیبی از شیوه های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خواهد بود.

5. پکیج تصفیه فاضلاب در کارواش ها

یکی از مضاغل پرمصرف از نظر آب، کارواش ها هستند، که تصفیه پساب های آن نه تنها به کاهش مصرف آب کمک شایانی می کند، بلکه هزینه های کارواش را به حداقل می رساند. فایده استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ این سیستم به صورت بهینه شده، قادر به حذف مواد شوینده و آلاینده های خودرو از آب خواهد بود و آن را برای استفاده مجدد، آماده می کند.

کلام آخر

پکیج تصفیه فاضلاب چیست؟ یک سیستم کامل برای حذف مواد آلاینده خطرناک از پساب های ایجاد شده توسط فعالیت های خانگی و صنعتی است که امکان بازگردانی آب را به چرخه زندگی فراهم می کند. این پکیج از 6 بخش اصلی شامل آشغالگیری، هوادهی، ته نشینی، هضم لجن، سیستم ضدعفونی کننده و کنترل فرایند تشکیل شده است.

از کاربردهای بسیار مهم استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب، علاوه بر حفاظت از محیط زیست در برابر مواد آلی و باکتری های مضر، می توان به صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب اشاره نمود.

در کنار دستگاه های تصفیه، سیستم های تهویه نیز نقش مهمی دارند که می توایند انواع دریچه تهویه را از آپاداناکالا سفارش دهید.

 

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *