مقالات

8 علت لرزش کولر آبی و صدای زیاد آن

علت لرزش گولر آبی

با شروع فصل گرما افراد به سراغ وسایل سرمایشی می روند و به دنبال راهی برای خلاص شدن از شر این هوا هستند. کولرهای آبی، از دیرباز جزو لوازم سرمایشی پرطرفدار بوده اند که نسبت به کولرهای گازی، مصرف انرژی کمتری دارند. این کولرها دارای عمر طولانی هستند و می توانید تا سال ها از آن استفاده کنید. اما گاهی اوقات ممکن است کولر شما با مشکلاتی مواجه شود و شاهد لرزش کولر باشید. لرزش کولر با صدای بدی همراه است که آسایش را از ساکنان سلب می کند.

علت لرزش کولر آبی چیست و چگونه باید آن را برطرف کرد؟ گاهی اوقات خرابی دریچه کولر آبی علت این اتفاق است و یا ممکن است برخی از قطعات کولر دچار مشکل شده باشند که با رفع آن می توایند لرزش و صدای بد کولر را از بین برید.

چرا کولر آبی می لرزد؟

کولر آبی از گذشته مهمان اکثر خانه ها بوده است و سرمایش آن ها را تامین کرده است. اما این وسیله دوست داشتنی در برخی از موارد با صداهای عجیب، باعث مختل شدن آسایش افراد می شود. اما علت صدای زیاد کولر آبی و لرزش آن چیست؟ لرزش کولر آبی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که برخی از آن ها شامل موارد زیر است:

تراز نبودن کولر آبی

جایی که کولر آبی روی آن قرار می گیرد، باید حتما مسطح باشد و بدون سراشیبی، پستی و بلندی، روی پایه های محکم قرار بگیرد. نکته مهم در زمان نصب، استفاده از چارچوب فلزی زیر کولر است تا بین آن و زمین فاصله باشد. چهارپایه حتما باید محکم باشد و تکان نخورد؛ در غیر این صورت با تکان آن کولر نیز شروع به لرزیدن می کند. هنگام نصب یا سرویس کولر آبی برای تابستان حتما به این نکته توجه کنید.

کاهش توان موتور

گاهی اوقات علت لرزش کولر آبی، قدیمی شدن موتور و افت توان است؛ بنابراین لازم است هنگام سرویس، بررسی مولر نیز در مد نظر گرفته شود.

خرابی دینام کولر آبی

دینام، یکی از قطعات الکتریکی است که در کولرهای آبی اهمیت زیادی دارد. در صورت خرابی این قطعه صدای گوشخراش و آزار دهنده ای تولید می شود و بدنه کولر می لرزد. این لرزش ممکن است به سایر قطعات کولر نیز آسیب برساند. در صورت خرابی دینام حتما باید این کار را به یک تکنسین ماهر بسپارید و اگر خودتان در این زمینه تخصص ندارید، اقدامی برای دستکاری و تعمیر آن انجام ندهید.

خرابی پروانه کولر

خرابی پروانه کولر

ممکن است علت لرزش کولر آبی به خرابی پروانه کولر مربوط باشد. به دلایل گوناگون احتمال آسیب مخزن حلزونی کولر وجود دارد که تاثیر مستقیمی روی پروانه می گذارد و موجب تاب برداشتن آن می شود. تاب برداشتن پروانه نیز، حرکت نادرست آن را به همراه دارد که در نتیجه کولر می لرزد.

خرابی تسمه پروانه

خرابی تسمه پروانه نیز می تواند علت صدای زیاد کولر آبی باشد. تسمه کولر به پولی ها متصل است و چرخش آن باعث چرخش پروانه می شود؛ بنابراین در صورت خرابی تسمه، تمام قطعات کولر دچار لرزش خواهند شد. پس هنگام بررسی کولر به این تسمه نیز توجه کنید. دلایل خراب شدن تسمه می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کیفیت پایین تسمه
  • عدم تنظیم درست تسمه
  • فرسودگی
  • ترک

هنگام مواجهه با مواردی مانند ترک برداشتن، پوسته پوسته شدن یا ریش ریش شدن تسمه حتما نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

خرابی یاتاقان ها

در مرکز پروانه، یک محور فلزی وجود دارد که در دو سر آن دو عدد یاتاقان قرار گرفته اند و از طیق تسمه و پولی ها، نیروی چرخشی را از دینام پروانه انتقال می دهند. این دو یاتاقان ممکن است با گذشت زمان دچار زنگ زدگی، رسوب یا شکستگی شوند. در صورت مشکل در یاتاقان ها، عملکرد کولر تغییر کرده و با لرزش و صدای بلند مواجه می شود.

همچنین خشک بودن یاتاقان ها نیز ممکن است علت صدای زیاد کولر آبی باشد؛ بنابراین لازم است به روغن کاری آن بپردازید.

خرابی پولی ها

هر کولر آبی دو عدد پولی دارد که یکی از آن ها در کنار دینام و دیگری در کنار پروانه قرار گرفته است. این دو پولی به وسیله یک تسمه لاستیکی حرکت می کنند. در صورت خراب شدن هریک از پولی ها، کولر دچار لرزش خواهد شد. خرابی پولی تنها باعث لرزش کولر نمی شود؛ بلکه آسیب های جدی تری نیز به آن وارد می کند.

اتصال مستقیم کولر به کانال

یکی از کارهای اشتباه که برخی از سرویس کاران کولر انجام می دهند، نصب مستقیم به کولر است. این کار باعث می شود لرزش کولر، به کانال منتقل شده و صدای مهیبی تولید کند. اگر هنگام نصب کولر مستقیما به کانال وصل شود، لگد زدن کولر آبی را به همراه خواهد داشت.  دهانه کولر باید با استفاده از پارچه برزنتی به کانال وصل شود تا شاهد لرزش کولر نباشید.

دیگر دلایلی که می تواند روی لرزش کولر تاثیر بگذارد شامل موارد زیر است:

  • سوراخ یا خراب شدن کانال ها
  • خرابی دریچه کولر
  • محکم نبودن تسمه پروانه
  • وجود یک جسم سنگین روی کولر

سخن آخر

کولر آبی یکی از وسایل سرمایشی در فصل تابستان است که بسیاری از مردم از آن استفاده می کنند. یکی از مشکلاتی که ممکن است افراد در استفاده از این وسیله با آن مواجه شوند، لرزش کولر است که سروصدای بدی ایجاد می کند. خرابی یکی از قطعات کولر ممکن است علت لرزش کولر آبی باشد. همچنین ممکن است علت صدای زیاد کولر آبی، خرابی کانال یا دریچه کولر باشد. اگر علت لرزش کولر فنی باشد، می توانید از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید تا آن را حل کند. همچنین در صورت نیاز به دریچه کولر آبی می توانید آن را از آپاداناکالا تهیه کنید.

سوالات متداول

علت لرزش کولر آبی چیست؟

لرزش کولر می تواند به علت خرابی یکی از قطعات، کاهش توان موتور، نصب نادرست و خرابی دریچه ها باشد.

چگونه لرزش کولر را رفع کنیم؟

با پیدا کردن علت لرزش کولر و رفع آن می توانید این مشکل را برطرف کنید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *