مقالات

13 مزیت استفاده از کولر گازی در زمستان

استفاده از کولر گازی در زمستان

در قدیم از کولر گازی صرفا جهت خنک کردن محیط استفاده می شد؛ اما امروزه دستگاه هایی وارد بازار شده است که نه تنها در تابستان برای سرمایش، بلکه در زمستان، برای ایجاد گرما به کار می روند.

برای استفاده از کولر گازی در زمستان لازم است که در ابتدا بدانید دستگاه مورد نظر، از این قابلیت برخوردار است؟ در مرحله بعد چگونه حالت گرمایش آن را فعال کنید، تنظیمات دستگاه و تمیز بودن دریچه بازدید داکت اسپلیت را مورد بررسی قرار داده و در نهایت با مزایا و معایب استفاده از حالت گرم کنندگی کولر گازی آشنا شوید.

چگونگی استفاده از کولر گازی در زمستان برای گرم کردن

کاربرد کولر گازی در گذشته، همانطور که از نامش پیداست صرفا برای سرد کردن بوده است، اما در گذر زمان امکانی مانند گرم کردن نیز به آن افزوده شده است. این قابلیت، با توجه به محل قرار گیری کولر بر روی دیوار و اشغال نکردن جای اضافی و صرفه جویی در هزینه خرید وسایل مختلف، بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

پیش از اینکه بخواهید نحوه تنظیم کردن دستگاه را برای ایجاد گرما در فصل زمستان یاد بگیرید، لازم است که بدانید اساسا کولرگازی شما این قابلیت را دارد یا دستگاهی تک فصله است؟

آیا کولر گازی قابلیت گرمایش دارد؟

قابلیت گرمایش در کولرگازی

برای آگاهی از وجود این ویژگی در دستگاه خریداری شده، چند روش وجود دارد که عبارتند از:

 1. مطالعه دفترچه راهنما
 2. بررسی برچسب موجود بر روی بدنه دستگاه که در آن تمام مشخصات فنی مانند داشتن سیستم گرمایش یا سرمایش نمایش داده می شود. این امکان در برچسب با کلمات cooling و heating قابل رویت است.
 3. با مشاهده دکمه های ریموت کنترل؛ در صورت داشتن این توانایی، دکمه ای در روی ریموت تعبیه شده است.
 4. استعلام از سایت رسمی شرکت 
 5. پرسیدن از فروشنده 
 6. استفاده از حالت گرمایش کولر گازی در گذشته

نحوه عملکرد سیستم گرمکن کولر گازی 

نحوه عملکرد دستگاه با استفاده از یک شیر چهار طرفه یا معکوس صورت می گیرد، گاز خارج شده از کمپرسور که درجه حرارت بالایی دارد به سمت اواپراتور حرکت کرده و لوله های آن در اثر جریان گاز داغ، گرم می شود. در این حالت هوای سرد محیط با عبور از روی این لوله های داغ، تغییر درجه حرارت داده و گرم می گردد. 

عملکرد کولرگازی یک تفاوت عمده در ایجاد سرما و گرما دارد. در حالت تابستانی، بعد از اینکه دمای محیط به اندازه دلخواه کم شد، کمپرسور خاموش شده و یا با دور کند (مدل های اینورتر) به فعالیت خود ادامه می دهد، اما در حالت زمستانی، بعد از تنظیم دمای محیط، فن خاموش شده و شروع به دیفراست کردن پنل خارجی یا کندانسور می کند.

تنظیمات گرمایشی لازم در کولر گازی با ریموت

air conditioner

با استفاده از ریموت کنترلی که همراه با دستگاه ارائه می شود، می توان حالت تابستانی دستگاه را به زمستانی تبدیل کرده و از آن برای تولید گرما استفاده کرد. برای این منظور لازم است طبق مراحل زیر اقدام کنید:

در مرحله اول باید با استفاده از دکمه Menu یا Mode به قسمت تنظیمات دستگاه رفته و با انتخاب Heat از میان حالت های Fan (پنکه)، Cool (دانه برف)، Heat (خورشید)، Auto (فلش های مدور)، Dry (قطره آب)، عملکرد دستگاه را از سرمایشی به گرمایشی تغییر دهید.

در مرحله بعدی نیاز است که درجه حرارت دستگاه را با استفاده از دکمه Temp در حدود دمای طبیعی بین 25-26 درجه تنظیم کنید. کولرهای گازی می توانند تا حداکثر دمای 30 درجه، افزایش حرارت داشته باشند.

13 مزیت استفاده از کولر گازی در زمستان:

استفاده از کولر گازی نسبت به سایر وسایل گرمایشی برتری های فراوانی دارد که عبارتند از:

 1. امنیت بالا و عدم گاز گرفتگی و آتش سوزی. 
 2. جلوگیری از خشک شدن پوست 
 3. محافظت از بدن در برابر ویروس ها
 4. کاهش خطر حمله قلبی‌ در اثر تنظیم درجه حرارت 
 5. دارای برنامه زمان بندی روش و خاموش کردن دستگاه
 6. صرفه جویی در هزینه ها 
 7. مناسب گرم کردن فضاهای بزرگ
 8. سرعت بالا در گرم کردن محیط
 9. بهبود کیفیت خواب 
 10. عدم اشغال فضای زیاد
 11. عدم ایجاد آلودگی و دوده در محیط
 12. نگهداری با هزینه اندک
 13. داشتن عملکرد بهتر در مقایسه با بخاری برقی

4 عیب به کارگیری کولر گازی برای گرم کردن

هر چند استفاده از کولر گازی در زمستان برای گرم کردن، مزیت های زیادی دارد؛ اما مانند هر وسیله دیگری کاستی هایی دارد که شامل موارد زیر است:

 1. محدود بودن درجه حرارت دستگاه
 2. وارد آمدن فشار به کمپرسور در صورت استفاده مداوم و بالا بردن درجه حرارت
 3. صدمه به محیط زیست
 4. هزینه بالا خرید دستگاه

مناسب ترین TEMP برای زمستان

درجه حرارت مناسب در زمستان

طبق نظر کارشناسان، بهترین دما برای استفاده از کولرگازی در زمستان بین 25 تا 28 درجه سانتی گراد است. این دمای بهینه مناسب افراد معمولی است، اگر در خانه کودک یا فرد میانسالی زندگی می کند می توانید حرارت را 2-3 درجه افزایش دهید.

نکات مهمی که برای عملکرد بهتر کولر گازی باید رعایت کنید! 

برای استفاده بهینه و درست از کولرگازی در زمستان باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. جلوگیری از ایجاد هرگونه انسداد در مسیر جریان هوا از طریق تمیز کردن فیلتر
 2. 2. بستن تمام درها و پنجره ها و ممانعت از خروج گرمای محیط
 3. خاموش کردن دستگاه در صورت عدم نیاز به آن
 4. سرویس منظم کولرگازی به صورت سالانه یا هر دو سال یکبار
 5. کم کردن Temp و استفاده از پوشش بیشتر
 6. کار نکردن مداوم دستگاه
 7. انتخاب کولر در اندازه مناسب متراژ محیط 
 8. صرفه جویی در مصرف انرژی با انتخاب دستگاهی با رتبه بالا
 9. انتخاب دمای مناسب هر اتاق در صورت استفاده از داکت اسپلیت

علت کار نکردن گرمایش کولر گازی:

air conditioner

در صورتی که کولر بر روی حالت گرمایشی قرار بگیرد، حدود 5 دقیقه زمان نیاز دارد تا کار خود را شروع کند؛ اما اگر به دلیل سرد بودن هوا و یخ بستن پنل خارجی، نیاز به انجام عمل دیفراست باشد، زمان شروع به کار 15 دقیقه طول خواهد کشید. اما گاهی مدت زمان بیشتر از این مقادیر می گذرد و دستگاه قادر به گرم کردن محیط نیست. در این حالت ممکن است مشکلاتی برای دستگاه ایجاد شده باشد که می تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • ظرفیت دستگاه متناسب با متراژ محیط نیست.
 •  پنل خارجی ممکن است دچار خرابی و نقص فنی شده باشد.
 • گاز کولر کم بوده و یا به اتمام رسیده باشد.
 • فیلترهای هوا تمیز نبوده و جریان هوا به درستی انجام نگیرد.
 • دمای هوا به درستی تنظیم نگردیده باشد.
 • اختلالات فنی در سیکل گرمایش پدیدار شده باشد.
 • فن دستگاه خراب باشد.

قطعاتی که پیش از استفاده نیاز به سرویس دارند

سرویس کولرگازی در زمستان

برای استفاده بهینه از دستگاه لازم است پیش از فعال کردن حالت گرمایشی، قطعات اصلی آن را تمیز کنید. قسمت هایی که نیاز به نظافت دارند عبارتند از:

 • قسمت های داخلی مانند فن، فیلتر و کویل ها
 • توری ها و بادگیرها
 • قسمت های بیرونی مانند کمپرسور، مبدل حرارتی و پنل خارجی
 • بررسی سالم بودن ترموستات، نداشتن نشتی در قسمت مبرد و گاز

روش نگهداری از کولر گازی در فصل زمستان

برای افزایش طول عمر کولرگازی و دریافت بیشترین میزان بهره وری باید از دستگاه نگهداری کرده و اجزا و قطعات داخلی وخارجی را به درستی تمیز کرده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید.

کولرهای تک فصله

در صورتی که کولر گازی فقط قابلیت سرمایش داشته باشد در این صورت در فصل زمستان عملا کاربردی نداشته و باید اقدام به تمیز کردن و کاور کردن دستگاه نموده تا با شروع فصل گرما به راحتی بتوانید از آن مجددا استفاده کنید. از جمله اقداماتی که برای این منظور می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • استفاده از کاور مناسب و جلوگیری از کثیف شدن کندانسور که با این کار باعث افزایش طول عمر و افزایش عملکرد دستگاه در هنگام استفاده می شوید.
 • قطع کردن برق دستگاه در مدتی که از آن استفاده نمی کنید.
 • باتری را برای جلوگیری از سولفاته شدن آن، از داخل کولر خارج کنید.

کولرهای دو منظوره

کولرهایی که هم قابلیت سرمایش و هم گرمایش دارند، در روزهای سرد سال نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برای تغییر حالت تابستانی به زمستانی باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • سرویس و تمیز کردن پنل و قطعات داخلی دستگاه
 • قرار دادن دستگاه بر روی حالت گرمایشی با استفاده از کلید MODE موجود بر روی ریموت
 • تنظیم درجه حرارت که بین 16 تا 30 که برای محیط های مختلف

کلام نهایی

برای استفاده از کولر گازی جهت گرم کردن محیط در زمستان، ابتدا با مراجعه به دفترچه راهنما، مطالعه برچسب روی دستگاه یا حتی با پرسیدن از فروشنده می توانید متوجه شوید که آیا دستگاه از این قابلیت برخوردار است یا خیر؟ 

در صورت داشتن این ویژگی، باید ابتدا کولر را سرویس کرده و در صورت نیاز فیلترها و توری ها و قطعاتی که دچار آلودگی شده اند را تمیز و یا تعویض کنید. سپس با استفاده از ریموت و کلید MODE، تنظیمات سیستم را بر روی Heat قرار داده و با دکمه Temp درجه حرارت مورد نیاز را که می تواند مقداری بین 18 تا 39 درجه سانتی گراد باشد، تنظیم کنید. 

استفاده از کولر گازی در زمستان برای گرم کردن مزایای زیادی مانند عدم اشغال فضای زیاد، ایجاد نکردن دوده و کثیفی، صرفه جویی در هزینه ها، امنیت بالا و جلوگیری از خطراتی مانند گازگرفتگی و آتش سوزی را به همراه دارد؛ اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که این دستگاه در مقایسه با سایر لوازم گرم کننده، قیمت بالاتری داشته و درجه حرارت آن از یک مقدار مشخص، بالاتر نمی رود.

سوالات متداول

مزیت های استفاده از کولرگازی برای گرمایش چیست؟

صرفه جویی در هزینه ها، امنیت بالا و جلوگیری از خطراتی مانند گازگرفتگی و آتش سوزی، عدم اشغال فضای زیاد، ایجاد نکردن دوده و کثیفی و… از جمله مزیت های استفاده از کولر گازی به عنوان یک وسیله گرمایشی در زمستان است.

مناسب ترین دما برای تنظیم حالت گرمایش کولر گازی چیست؟

بهترین دما برای استفاده از کولرگازی در زمستان، بین 24 تا 26 درجه سانتی گراد است.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *