مقالات

آشنایی با انواع کلاهک دودکش

انواع دریچه دودکش

دودکش یکی از مهمترین اجزای خانه است که دود تولید شده را به بیرون هدایت کرده و باعث کاهش مواد مضر در خانه می شود. اهمیت دودکش مانند دریچه تهویه یا دریچه تامین هوا است که هوای مطبوعی برای ساختمان فراهم می کند. کلاهک دودکش نیز یکی از وسایلی است که به سر دودکش متصل شده و جلو ورود برف، باران، گرد و خاک و… را به داخل خانه می گیرد. انواع کلاهک دودکش با توجه به کاربرد در ساختمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

مزایای کلاهک دودکش

کلاهک های دودکش بر روی بام های ساختمان های اداری، مسکونی و تجاری نصب می شوند و مزایای زیادی دارند. برخی از این مزایا به شرح زیر است:

  • تخلیه هوای نامطلبوب موتورخانه ها و پکیج ها
  • جلوگیری از مسدود شدن مسیر لوله مکش
  • ایجاد زیبایی و مدرن شدن فضا

انواع کلاهک دودکش

کلاهک دودکش دارای انواع مختلفی است که هرکدام از آن ها با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از این انواع شامل موارد زیر هستند:

کلاهک به شکل اچ (H)

دودکش اچ

این کلاهک به شکل H است و دارای کاربردهای مختلفی است. همچنین این نوع کلاهک مصرف انرژی را کاهش می دهند و به همین دلیل محبوبیت زیادی دارند.

کلاهک اچ  گرد

کلاهک اچ گرد جزو قدیمی ترین انواع کلاهک دودکش محسوب می شود و همانطور که از نام آن پیدا است، ظاهر این کلاهک به شکل طرح H گرد است. این کلاهک به وسیله یک پایه که به آن متصل است هوای داخل لوله دودکش را تخلیه می کند. یکی از نکات مهم در این کلاهک این است که تمامی اجزا باید دارای قطر همسان با لوله اصلی دودکش باشند تا بتوانند هوا را به خوبی تخلیه کنند. هرگونه کاهش در قطر کلاهک می تواند منجر به خفگی مسیر و اختلال در جریان مکش هوا شود.

از نکات مهم هنگام نصب کلاهک این است که ارتفاع کلاهک از سطح بام باید حداقل یک و نیم متر باشد تا عملیات تخلیه با مکش بیشتری انجام شود.

کلاهک اچ چهار گوش

این کلاهک نیز مانند دودکش های دیگر است و باید قطر لوله های دودکش با یکدیگر برابر باشد تا بتواند به خوبی دود را تخلیه کند. جنس این دودکش از ورق گالوانیزه یا استیل است و بر روی بام های مسطح یا شیب دار نصب می شود.

هنگام نصب این دودکش نیز باید ارتفاع یک و نیم متری را رعایت کنید.

کلاهک دودکش با طرح پره ای

کلاهک چهار گوش

یکی دیگر از انواع کلاهک دودکش کلاهک با طرح پره ای است. این کلاهک دارای دو نوع کلاهک پره ای چهار گوش و کلاهک پره ای گرد است که کلاهک پره ای چهارگوش کابرد بیشتری دارد و دارای چن پره با شکل Z است. نحوه قرار گرفتن این پره ها به گونه ای است که از ورود برف، باران و دیگر عوامل مزاحم جلوگیری می کند.

ارتفاع مناسب برای این کلاهک 30 سانتیمتر است؛ اما با توجه به موقعیت ساختمان می توانید آن را تغییر دهید. البته باید کاملا مطمئن شوید که دود در داخل خانه محبوس نشده و به خوبی خارج می شود.

کلاهک دودکش پره ای گرد نیز یک پایه استوانه ای شکل دارد که پره های آن گرد هستند که در بالای پایه قرار دارند. در ساخت این دودکش باید دقت کافی رعایت شود تا عملکرد صحیحی داشته باشد. این دودکش را می توان در هر قطر و جنسی تولید کرد و در مواد اولسه آن هیچ محدودیتی وجود ندارد.

کلاهک دودکش چینی

این نوع کلاهک نیز دارای یک استوانه خالی هستند و یک تاج خالی در انتهای آن قرار دارد. کلاهک دودکش چینی نیز دارای دو نوع گرد و چهار گوش است. در طرح گرد، قطر تاج از قطر پایه کلاهک بزرگتر است و به همین علت از نفوذ آب به لوله جلوگیری می کند. همچنین این تاج باید از پایه فاصله گرفته باشد تا علاوه بر ممانعت از ورود باران و برف، مانع خروج دود نشود.

کلاهک دودکش چینی چهارگوش مانند طرح گرد آن است و تنها در ظاهر دارای تفاوت هستند.

کلاهک دودکش آلمانی

دودکش آلمانی

کاربرد این کلاهک بیشتر در صنعت است و می توایند آن ها را روی سقف کارخانه های غذایی ببنید. دلیل استفاده از این نوع کلاهک این است که به خوبی می تواند از ورود ذرات گرد و غبار ورطوبت به داخل، جلوگیری نماید.

این کلاهک معمولا از ورق گالوانیزه ساخته می شود؛ اما می توان در ساخت آن از مواد اولیه دیگری استفاده کرد. با این وجود ضخامت ورقی که استفاده می شود بر روی کاربرد این کلاهک اثرگذار است.

کلاهک گردان

این نوع کلاهک جهت مکش هوای داخل کارخانه ها، سرویس های بهداشتی، انبارها، سوله ها و… بدون استفاده از انرژی الکتریکی و تنها به وسیله جریان هوا به کار می رود.

دیگر انواع کلاهک دودکش شامل موارد زیر هستند:

  • کلاهک بادی
  • کلاهک ژاپنی
  • کلاهک شومینه

سخن آخر

کلاهک های دودکش از اهمیت بالایی برخوردار هستند و به دودکش کمک می کنند تا دود ناشی از وسایل را به بیرون منتقل کنند. همچنین جلو ورود باران، برف و گرد و غبار را به داخل ساختمان می گیرند. هرگونه گرفتگی در مسیر دودکش یا کلاهک دودکش باعث برگشتن دود وارد ساختمان شده و خطرات جدی به همراه دارند.

در کنار دودکش ها، دریچه های تهویه نیز اهمیت زیادی دارند تا هوای مطبوع را برای ساختمان فراهم کنند. این دریچه ها را می توانید از آپاداناکالا سفارش دهید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *