مقالات

فیلتر داکت اسپلیت چه کاربردی دارد؟

فیلتر داکت اسپلیت

داکت اسپلیت یکی از سیستم های تهویه مطبوع است که کاربرد زیادی دارد. این سیستم دارای اجزای مختلفی است که هرکدام کارایی خاص خود را دارند. فیلتر داکت اسپلیت، یکی از مهمترین اجزای این دستگاه است که اهمیت بسیار بالایی دارد. محل قرارگیری این فیلتر ممکن است در دستگاه های مختلف متفاوت باشد. در دستگاه های داخلی می توانید از طریق دریچه بازدید داکت اسپلیت به آن دسترسی پیدا کنید.

فیلتر داکت اسپلیت چیست؟

فیلتر داکت اسپلیت یکی از اجزای مهم این دستگاه است که در ارتقای سطح کیفی هوا نقش مهمی دارد و باعث توزیع هوای پاک در فضای داخلی می شود. در اطراف ما بسیاری آلایندگی وجود دارد که نفوذ آن ها به همره ذرات معلق گرد و غبار، کاهش کیفیت هوار را در بر دارد. همچنین این آلودگی ها بستر مناسبی برای انواع بیماری های تنفسی مانند آسم و آلرژی فراهم می کند.

فیلترها با تجهیزات پاکسازی هوا، امکان انتشار و توزیع هوای عاری از آلودگی را به وجود می آورند و با فیلتراسیون قوی، از ورود آلودگی، گرد و غبار، ویروس و میکروب ها جلوگیری می کند. بنابراین هوایی تمیز و حاوی اکسیژن پاکیزه در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد.

انواع فیلتر سیستم داکت اسپلیت

فیلترهای داکت اسپلیت انواع مختلفی دارند که در زیر به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

فیلتر هوای فایبرگلاس

فایبرگلاس، جزو فیلترهای یک بار مصرف است که به عنوان مانعی برای ذرات مضر عمل می کند و به دلیل هزینه کمی که دارد، از محبوبیت بالایی برخوردار است.

فیلتر هوای Plisse

این فیلترها، به فیلترهای فایبرگلاس شباهت دارند و از پلی استر یا دیگر مواد پارچه ای برای فیلتراسیون استفاده می کنند. این فیلترها از توانایی بیشتری برای به دام انداختن جریان گرد و غبار در اتاق برخوردار هستند. پارچه پلی استر به صورت آکاردئونی چین خورده است و آن ها را متراکم تر از فیلترهای تخت می کند. از این رو سطح بزرگتر، مقاومت کمتری در جریان هوا اعمال می کند و یاعث عمر طولانی تر آن ها می شود.

فیلتر هپا

فیلتر هپا

فیلتر هپا جزو فیلترهای معروف است که می توانند تا 99.97 درصد ذرات میکروبی را فیلتر کنند. این فیلترها از توانایی بالایی برای به دام انداختن گرد و غبار برخوردارند؛ اما مشکلی که در رابطه با این فیلترها وجود دارد این است قیمت بالایی دارند و برای نصب به یک پیمانکار حرفه ای نیاز دارند.

فیلترهای قابل شست و شو

انواع فیلتر اکت اسپلیت

فیلترهای قابل شست و شو، فیلترهایی هستند که از پارچه تشکیل شده اند و می توان آن ها را شست و دوباره استفاده کرد. هنگام تمیز کردن این فیلتر باید مواظب بود تا به آن آسیب وارد نشود.

اهیمت فیلتر داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت معمولا در بخش یونیت داخلی این سیستم و در مسیر خروجی هوا قرار دارند. عملکرد این قطعه باعث افزایش سطح کیفی هوای ورودی به محیط می شود. این فیلتر در صنعت تهویه مطبوع، نقش برجسته ای ایفا می کند و افزایش لطافت و سلامت هوا را به همراه دارد.

کارکرد مداوم و مستمر این قطعه، باعث کاهش کارایی و بازدهی فیلتر تصفیه می شود و  در راندمان سیستم اثر نا مطلوبی دارد. برای جلوگیری از این مشکل لازم است فیلتر در بازه های مشخص مورد ارزیابی شود. این ارزیابی معمولا به صورت ماهانه است. در صورت کثیف شدن لایه های فیلتر، لازم است برای تمیزی آن اقدام شود و در صورت مشاهده فرسودگی، باید برای تعویض آن اقدام نمایید.

مشکلات فیلترهای داکت اسپلیت

فیلتر داکت اسپلیت نقش اساسی در این سیستم دارد؛ با این حال ممکن است گاهی با مشکلاتی نیز رو به رو شود. دو مشکل  اساسی در فیلترهای تهویه شامل موارد زیر است:

کثیف بودن فیلتر

کثیف بودن و نفوذ آلودگی ها، یکی از مشکلات اساسی فیلتر داکت اسپلیت است. در بسیاری از موارد، کثیف بودن فیلترهای دستگاه، کاهش بار سرمایشی و توان خنک کنندگی سیستم را به همراه دارد و فرایند تهویه هوا با اختلال مواجه می شود. برای رفع این مشکل باید از اطمینان حاصل کردن از سلامت فیلتر، آن را تمیز نماییم.

فرسودگی

مشکل دیگر فیلتر داکت اسپلیت، فرسودگی و فرسایش لایه های آن است. با توجه به این که فیلتر تصفیه به طور دائم فعالیت می کند، با گذشت زمان کارکرد آن کاهش می یابد. با بررسی فیلتر می توان به راحتی به فرسودگی آن پی برد و در این صورت لازم است فیلتر را تعویض نمایید.

مزایای شستشو و تعویض فیلتر هوا

فیلترهای هوا باید به صورت مرتب تمیز شوند و هر چند وقت نیز باید آن ها را تعویض کرد. این کار مزایایی دارد که شامل موارد زیر است:

افزایش راندمان دستگاه

شستشو با تعویض فیلتر داکت اسپلیت، افزایش راندمان دستگاه را به همراه دارد. هنگامی که به صورت مداوم از دستگاه استفاده می شود، منافذ فیلتر به وسیله گرد و غبار محیط، مسدود می شود. اگر فیلترهای هوا تمیز نباشد، جریان هوای کمی از دستگاه عبور می کند و کارایی دستگاه کمتر می شود. پس باید برای شستشو یا تعویض آن اقدام کرد تا شاهد افزایش کارایی آن بود.

جلوگیری از انتشار ذرات گرد و غبار

کار فیلتر، جلوگیری از انتشار ذرات آلاینده و جذب آن ها است. با توجه به اینکه فیلتر در چه محیطی نصب شده، زمان شستشو یا تعویض آن متفاوت است؛ با توجه به میزان گرد و غبار موجود در محیط، فیلتر هوا باید بین سه الی شش ماه تعویض شود.

هوای تمیز و پاک

هنگامی که فیلتر تمیز باشد، باعث ایجاد محیطی عاری از گرد و خاک می شود. این ویژگی یک امتیاز بسیار حیاتی برای فیلتر داکت اسپلیت محسوب می شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر داکت اسپلیت

تمیز کردن فیلتر داکت اسپلیت

برای تمیز کردن فیلتر داکت اسپلیت لازم است مراحل زیر را طی کنید:

سیستم را خاموش کنید

پیش از تمیز کردن فیلتر، لازم است دستگاه را خاموش کنید. اگر چه خارج کردن فیلتر کار خطرناکی نیست؛ اما خاموش کردن دستگاه یک اقدام امنیتی محسوب می شود.

فیلتر را پیدا کنید

محل قرارگیری فیلتر در دستگاه های مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد. این فیلتر معمولا در پنل جلوی تهویه بدون کانال یا یونیت داخلی قرار دارد. برای این کار پنل جلو را باز کرده و از دست زدن به قطعات فلزی خودداری کنید. ناحیه مورد نظر را با یک پارچه خشک تمیز کنید تا بتوانید به راحتی فیلتر را بیرون بکشید.

فیلتر را تمیز کنید

هنگامی که فیلتر را خارج کردید، از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ سپس فیلتر را با یک شوینده ملایم و اسپری آب بشویید تا هرگونه ذراتی از آن پاک شوند پس از آن فیلتر را با آب بشویید و بگذارید تا در هوای آزاد و فضای سایه دار خشک شود.

فیلتر را درون واحد قرار دهید

پس از خشک شدن کامل فیلتر، آن را در جای خود قرار دهید. برای این کار مجدد پنل را باز کنید و فیلتر را در مسیر تعیین شده بلغزانید و دو سر آن را فشار دهید تا به درستی در جای خود قرار بگیرد.

سخن پایانی

فیلتر داکت اسپلیت، یکی از اجزای مهم این سیستم تهویه است که باعث ایجاد هوای پاک در محیط می شود. فیلترها انواع مختلفی دارند و جای آن ها در دستگاه های مختلف متفاوت است. برای کارایی بهتر این فیلترها لازم است آن ها را به صورت مرتب، تمیز یا تعویض نمایید و هوای پاک را به درون خانواده بیاورید. در سیستم های تهویه علاوه بر فیلتر، دریچه ها نیز نقش مهمی در افزایش کیفیت هوا دارند. شما می توانید انواع دریچه داکت اسپلیت، دریچه تهویه و… را از آپاداناکالا سفارش دهید.

سوالات متداول

فیلتر داکت اسپلیت چه فایده ای دارد؟

فیلتر داکت اسپلیت جلوی انواع آلایندگی ها را گرفته و هوایی پاک برای محیط فراهم می کند.

فیلتر داکت اسپلیت در کجا نصب می شود؟

محل قرارگیری این فیلتر در دستگاه های مختلف متفاوت است؛ اما معمولا در پنل جلو دستگاه قرار دارند.

 

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *