نمایش دادن همه 4 نتیجه

نمایش 24

همواره داشتن هوای سالم و عاری از آلودگی از استانداردهای اولیه هر خانه و ساختمانی است. با توجه با‌ آلودگی های بسیاری که امروزه در کنار ما وجود دارد، استفاده از دریچه های تهویه نقش مهم و اساسی دارد. اینجاست که متوجه می شویم که نقش دریچه آلومینیوم چیست و چه اهمیتی در مطبوع کردن هوای ساختمان دارد.

دریچه آلومینیوم چیست؟

دریچه آلومینیومی یکی از کاربردی ترین اجزا برای تهویه هوا در ساختمان های امروز است. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید بدانید آلومینیوم از چه چیزی و یا به چه صورت درست شده است و همچنین از قیمت دریچه آلومینیومی و مشخصات آن اطلاعاتی به دست بیاورید.

آلومینیوم جز عناصر شیمیایی به رنگ سفید مایل به آبی (نقره‌ای)، کانی نرم و چکش‌ پذیر است. این عنصر در رتبه سوم از نظر فراوانی است که در ابتدا مردم یونان به خواص آن پی برده‌ اند و برای ساخت تجهیزات جنگی خود از آن استفاده می‌ کردند. البته با گذشت زمان یونان توانست به درجه خلوص بیشتری از این کانی دست یابد.

دریچه هوا

دریچه هوا

دریچه تهویه هوا به عنوان کانال و یا راهی برای جا‌ به‌ جایی هوا است. با کمک دریچه، هوای داخل محفظه بسته تازه می‌ شود. انتخاب دریچه به خاطر اهمیت و کاربردی که دارد، بسیار مهم است؛ زیرا هوای داخل فضای بسته به دریچه و سیستم به کار رفته در داخل آن مربوط می‌ شود.

انواع دریچه آلومینیومی

فلزی (آلومینیوم، آهن)

این نوع دریچه مربوط به صنعت بوده که خود به بخش‌ های مختلف تقسیم می‌ شود.

پلاستیکی

این نوع برای مصارف خانگی بیشتر کاربرد دارد برای مثال برای تهویه هوا سرویس بهداشتی و یا کولر از آن استفاده می‌ شود.

چوبی(MDF)

این نوع دریچه بیشتر برای زیبایی و نما از آن استفاده می‌ شود. دریچه چوبی در فضای داخلی خانه بیشتر کاربرد دارد.

دسته بندی دریچه هوای آلومینیومی:

 1. آلومینیوم دیواری
 2. آلومینیوم خطی
 3. آلومینیوم سقفی
 4. آلومینیوم مشبک
 5. آلومینیوم قوس دار
 6. آلومینیوم گرد
 7. آلومینیوم تایلی

دریچه هوا فلزی آلومینیومی

دریچه هوا فلزی آلومینیومی

برای داشتن هوای مطبوع بیشتر از دریچه فلزی استفاده می‌ کنند. در واقع جنس پره‌ های این دریچه از آلومینیوم است. دریچه هوا آلومینیومی خود شامل: دریچه تایلی، دریچه هوا سقفی، دریچه خورشیدی، دریچه دیواری، دریچه مشبک، دریچه هوا خطی است.

شبکه دمپر کمک یار دریچه هوا دیواری

دریچه هوا دیواری در واقع مانند یک دیوار دارای چهار ضلع بوده که با استفاده از شبکه دمپر که در پشت آن طراحی شده و دارای پره‌هایی است که کمک می کند هوای داخلی را به بیرون هدایت کرده و هوای تازه بیرون را به داخل می‌ کشد. جهت این پره‌ ها قابل تنظیم است.

سرعت بی حد و مرز با دریچه هوا سقفی

همان طور که از اسم این دریچه مشخص است این دریچه بر روی سقف متصل شده و با سرعت بی حد و مرزی هوا را به سطح انتقال داده و باعث تازگی هوا می‌ شود. این دریچه دارای انواع مختلفی از جمله دریچه سقفی چهار گوش یک طرفه، دریچه سقفی چهار گوش دو طرفه، دریچه سقفی چهار گوش سه طرفه و دریچه سقفی چهار گوش چهار طرفه است.

بلوک های زاویه دار دریچه خطی

این دریچه برای دیوار و زیر سقف کاربرد دارد و به ۳ دسته زاویه دار، کله قندی و اسلوت تقسیم‌ بندی می‌ شود. تیغه‌ های دریچه زاویه دار به صورت خطوط موازی با زاویه ۳۰ درجه در کنار هم قرار گرفته‌ اند. دریچه کله قندی تیغه‌ های آن به شکل T است. دریچه خطی اسکوت به شکل تیغه‌ های کله قندی بوده با این تفاوت که تیغه T شکل آن ضخیم‌ تر است.

دریچه آلومینیومی مشبک (لانه زنبوری)

دریچه زنبوری آلومینیومی به صورت ۶ ضلعی و یا لانه زنبوری در شکل‌های مختلف دایره مربع و مثلث است. پره‌های این دریچه قابل تنظیم بوده و اکثر در یک جهت برگشت و یا رفت هوا کاربرد دارد.

دریچه هوا خورشیدی

دریچه هوا خورشیدی

این نوع دریچه‌ ها به شکل دایره و تایل طراحی شده اند صفحه داخلی آن به کمک اشکال مربعی پر شده اند‌ و به صورت فریم دار و بدون فریم تولید می‌ شوند.

دریچه تایلی

این نوع دریچه‌ ها بیشتر برای سقف‌ های کاذب کاربردی هستند و هوا را مطبوع می‌ کنند. دریچه تایلی انواع مختلفی از جمله دریچه هوا مشبک یک طرفه تایلی، دو طرفه تایلی، سه طرفه و چهار طرفه تایلی  دارد و  دریچه هوا گرد تایلی به صورت چهار گوش ترکیبی یک، دو، سه، چهار تایلی است.

کاربرد دریچه هوا آلومینیومی

طراح با در نظر گرفتن فضا و میزان حرارت و تهویه هوا دریچه AL (آلومینیوم) مورد نظر را انتخاب کرده با انتخاب درست طراح، هوا به درستی تهویه شده و هوای تازه به فضای مورد نظر ارسال می‌ شود. کار طراح در انتخاب دریچه هوا آلومینیومی بسیار با اهمیت و دقیق است و با در نظر گرفتن فضای موجود دریچه هوا مورد نیاز را انتخاب می‌کند.

برای مثال سوله با ارتفاع زیاد باید دریچه هوای برای آن در نظر گرفته شود که بتواند هوا را از قسمت‌ های پایین به طرف بالا پرتاب کند. اگر نتواند در تهویه هوا به درستی عمل کند، قطعاً به مشکل جدی برخورد خواهد کرد. بنابراین انتخاب دریچه هوا متناسب با فضای موجود برای تهویه هوا بسیار با اهمیت است.

انواع دریچه آلومینیومی

 1. دریچه هوای رفت
 2. دریچه هوای برگشت
 3. دریچه هوای مکش
 4. دریچه هوای دسترسی

نصب انواع دریچه هوا

فضای بسته برای تهویه هوا نیاز به دریچه هوا دارند با توجه به محیط داخلی می‌ توان از انواع دریچه‌ های سقفی و یا دیواری استفاده کرد.

برای نصب این دریچه‌ها باید به نکاتی توجه کرد:

 • دسترسی آسان به دریچه هوا در فصول مختلف سال
 • دریچه باید جایی نصب شود که بتواند هوای کل محفظه را تهویه کند و به صورت طولی هوا را جا‌به‌جا کند.
 • یک دریچه خوب علاوه بر کارکرد مثبت باید بر زیبایی فضا ساختمانی نیز بیفزاید.
 • دریچه باید در هوای بدون رطوبت نصب شود.

کاربرد دریچه جنس آلومینیومی:

دریچه‌های آلومینیومی بر اساس کاربرد خود دارای انواع مختلفی هستند:

 1. دریچه تنظیم هوا
 2. دریچه تهویه هوا
 3. دریچه هوا ساز
 4. دریچه تأمین هوا

دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار

دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار عمدتاً برای تأسیسات داخلی ساختمان‌ها مانند فن کویل سقفی، شیر آلات و فیوز‌های برقی استفاده می‌ شود. در ادامه به کاربرد هر یک از این دریچه لولا دار می‌ پردازیم.

1. دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل

دریچه بازید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل برای بررسی و عملکرد فن کویل سقفی بکار می‌رود و نباید با دریچه فن کویل این دریچه های هوا را اشتباه گرفت. این دستگاه بر عملکرد فن کویل نظارت دارد و در صورت خرابی فن کویل را تعمیر کرده است.

این سیستم دارای یک فن دمنده و بخش مکنده است. برای عملکرد مکنده این دستگاه باید دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل ایجاد کرده است.

دریچه‌های بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل که فاقد منفذ برروی آن‌ها است و هوا را از طریق محیط پیرامون تغدیه می‌کنند. درب دریچه آلومینیومی جهت فن کویل باید به طور کامل بسته باشد. دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل به دو شکل ۳ و ۵ سانتی تقسیم می‌شود‌ و به دو صورت لولای و وزنه عرضه شده است.

الف) دریچه بازدید آلومینیومی فن کویل (ساده)

درب دریچه بازدید آلومینیوم لولا دار به صورت ورقه و فاقد منفذ و یا شیار می‌باشد و هوا بیرون در قسمت داخلی محفظه فن کویل جریان ندارد. در واقع این درب به وسیله لولا به قسمت فریم متصل شده و به وسیله قفل زیمنسی بسته می‌ شود. دریچه وزن ای متفاوت از لولایی بوده و به صورت کامل باز شده و امکان بازدید و دسترسی فن کویل را ایجاد کرده است و پس از بازدید در جایگاه خود قرار می‌گیرد.

ب) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (شیار دار)

در مواردی که هوا برگشت از طریق قسمت زیر دستگاه تأمین گردد باید شیار‌های بر روی درب فن کویل تعبیه شود. با قرار دادن شیار‌های موازی ۹ و ۱۸ سانتی به صورت پرسی و فابریک بر روی درب دریچه آلومینیومی طراحی شده تا هوای محیط به وسیله فن کویل مکش شود. به همین دلیل به این نوع دریچه، دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل شیار دار گفته می‌ شود. این دریچه در رنگ‌ های مختلف عرضه شده و به ۲ دسته لولادار و وزنه‌ای تقسیم شده است.

پ) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل خطی ۳۰ درجه)

این نوع دریچه نیز بر دستگاه‌ های که به صورت مستقیم هوا را از پایین فن کویل مکش می‌ کنند کاربرد دارد. این سیستم به صورت یک دریچه ۳۰ درجه برروی درب اصلی دریچه بازدید آلومینیومی طراحی شده است. این دریچه قادر به مکش هوای اطراف و هدایت آن به داخل محفظه فن کویل است. دریچه بازدید آلومینیومی فن کویل ۳۰ درجه نیز به دو دسته لولا دار و وزنه‌ ای تقسیم می‌ شود و به وسیله رنگ کوره‌ ای در رنگ‌های مختلف طراحی شده است.

ت) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی)

این دریچه نیز برای دستگاه‌ های که هوا را به صورت مستقیم از پایین فن کویل مکش می‌ کنند قابل استفاده است. دریچه کله قندی بر روی درب اصلی دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل قرار می‌ گیرد. این دریچه وظیفه انتقال و مکش هوای اطراف را به داخل محفظه فن کویل را بر عهده دارد و به دو دسته دریچه لولایی و وزنه‌ای تقسیم می‌ شود و دارای رنگ‌ بندی است. دریچه آلومینیومی را می‌توان به کمک پیچ به صورت مستقیم و یا مخفی بر روی درب دریچه مورد نظر قرار داد.

ث) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل گل سقفی (پله‌ای))

این نوع دریچه‌ ها علاوه بر کاربرد تهویه هوا دارای قدرت زیبایی و نمایشی است و در دو طرح تک گل و دو گل ارائه شده است. این دریچه به وسیله شیار‌هایی که در این نوع دریچه طراحی شده هوا را مکش کرده و به داخل محفظه فن کویل‌ هایی که نیاز به مکش بیشتر دارند، هدایت می کنند. این شیار‌ها به صورت دو قلو در حاشیه درب داخلی فن کویل تعبیه می‌ شوند.

شیار‌های پله‌ ای و یا گل را می‌ توان هم بر روی درب دریچه بازدید فن کویل و هم در قسمت داخلی قرار داد که به زیبایی محل نصب شده می‌ افزاید. دریچه بازید فن کویل گل سقفی به دو صورت لولای و وزنه‌ ای عرضه شده است. این دریچه دارای رنگ‌ بندی بوده و هم به صورت مستقیم بر روی درب دریچه و یا مخفی قابل نصب است.

قیمت و مشخصات خرید دریچه آلومینیوم

شرکت آپادانا کالا توانسته در زمینه دریچه آلومینیومی نسبت به رقبای خود موفقیت بیشتری را کسب کند. این شرکت محصولاتی زیبا و با طراحی دقیق و کاربردی اداره، تجاری، مسکونی و صنعتی را به بازار تقاضا عرضه نموده است.

آپادانا کالا با توجه به نیاز شما در زمینه‌های مختلف تجاری، صنعتی، مسکونی، اداری اقدام به تولید و طراحی دریچه هوا کرده است. این دریچه‌ ها در ابعاد و شکل‌ های مختلف طراحی شده و شما با توجه به نیاز خود می‌ توانید دریچه هوا را انتخاب کنید. این شرکت کارشناسانی برای نصب دریچه برای شما اختصاص داده‌ اند.

با توجه به نوسانات روزانه قیمت آلومینیوم در بازار نمی‌ توان یک قیمت مشخص برای این دریچه تعیین کرد، اما یک سری فاکتور‌ها از جمله جنس کیفیت و رنگ دریچه در تعیین قیمت آن تأثیر‌گذار است. شما از طریق سایت و یا شماره تلفن ثابت آپادانا کالا می‌ توانید از قیمت این محصول آگاه شوید.