مقالات

علت نشتی گاز کولرگازی چیست؟

نشتی گاز کولرگازی

با شروع فصل گرمای تابستان، داشتن یک کولرگازی در هر محیطی لازم است. کولرگازی مانند هر دستگاهی نیاز به سرویس و تعمیرات دارد که در صورت عدم توجه منجر به خرابی آن می شود. گاز کولرگازی در بین لوله ها و اتصالات در حال گردش است. اگر این لوله ها و اتصالات دچار شکستگی یا فرسودگی شوند و یا کولر شما توسط افراد غیر متخصص نصب شود به نشتی گاز کولرگازی منجر می شود که با افزایش هزینه برق مصرفی، وجود یخ های برفی روی لوله ها و اتصالات، کاهش میزان سرما روبه رو می شوید.

شما با استفاده از آزمون شعله، استنشاق بو، وجود لکه های روغنی می توانید محل نشت گاز را پیدا کرده و از خطراتی که برای سلامتی شما به وجود می آورد، جلوگیری کنید. همچنین با دریچه بازدید داکت اسپلیت می توان از نشتی گاز اطلاعات پیدا کرد.

اثرات نشتی گاز مبرد کولرگازی

نشتی گاز کولرگازی می تواند خسارت و صدمه های جبران ناپذیری هم به خود دستگاه و هم به انسان وارد کند.

 • اگر نشت گاز را برطرف نکنید، به دلیل فشار افزاینده ای که به کمپرسور وارد می کند باعث گرم شدن کمپرسور و خراب شدن آن می شود. در این صورت شما مجبور هستید کل دستگاه را تعمیر کنید.
 • نشتی گاز کولر، سلامتی افراد را به خطر می اندازد و سبب حالت تهوع، خفگی، بیهوشی، سرطان پوست و آب مروارید در انسان ها می شود.

علائم نشتی و کاهش گاز کولرگازی

کمبود گاز کولرگازی، خبر از نشتی گاز کولرگازی به بیرون می دهد. وقتی گاز کولرگازی کم می شود با علاِئمی ظاهر می شود که در زیر به آن ها اشاره شده است.

 1. افزایش هزینه برق مصرفی نسبت به ماه های اخیر

وقتی گاز کولر کم می شود، فشار بیشتری به موتور جهت خنک کردن وارد می کند. فشار وارد شده به موتور باعث افزایش برق مصرفی می شود.

 1. کاهش میزان سرمای کولرگازی

اگر در هوای گرم تابستان، کولرگازی خود را روشن کردید و کاهش دمایی در محیط احساس نکردید حتما گاز کولر کم شده یا به بیرون نشت داده است.

 1. استشمام بوی بد و مسمومیت ناشی از نشتی گاز کولرگازی

اگر ناگهان متوجه بویی شبیه استون شدید، فورا کولرگازی خود را خاموش کرده و پنجره ها را باز کنید.

استشمام بوی گاز کولرگازی باعث مسمومیت می شود و علائمی چون سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس و تشکیل مایع در ریه را به همراه دارد.

 1. تشکیل یخ برفی روی لوله ها و پنل های مسی
 2. شنیدن صدایی مانند قلپ قلپ از کولرگازی
 3. تغییر رنگ لوله های داخلی کولرگازی

7 دلیل اصلی نشتی گاز کولرگازی

کولرگازی که درمحیط منزل یا محل کار استفاده می کنید ممکن است به دلایلی که شما اطلاع ندارید گاز را به بیرون نشت دهد. شما می توانید با مطالعه دلایل نشت گاز کولرگازی از بروز این حادثه جلوگیری کنید.

 1. نصب ناصحیح کولرگازی توسط افراد غیرمتخصص

بعد از خریدن کولرگازی از افراد متخصص که آموزش های لازم را کسب کرده اند کمک بگیرید. نصب توسط افراد بی تجربه ممکن است هزینه های جبران ناپذیری چون نشت گاز کولر و.. به همراه داشته باشد.

 1. فرسوده و قدیمی شدن کولرگازی

برای هر دستگاهی عمر مفیدی تعریف شده است که اگر در طی استفاده از آن به درستی نگهداری و سرویس نشود، به آهستگی دچار فرسودگی می شود و باید با خراب شدن آن اقدام به تعویض نمایید.

 1. وارد شدن ضربه به بدنه کولرگازی

این دستگاه حساسیت بالایی به ضربه دارد. پس باید با نگهداری صحیح از آن مراقبت کرد، چون با وارد شدن ضربه ممکن است بدنه آن و لوله های انتقال گاز شکسته و منجر به نشت گاز شود.

 1. ضربه به کویل های اواپراتور و لوله های مسی کندانسور

در کولرگازی، گازمبرد میان کویل های اواپراتور و لوله های مسی کندانسور در جریان است. این لوله های مسی به اندازه ای نازک هستند که هرگونه ضربه به آن باعث شکستگی لوله ها و نشت گاز به بیرون می شود.

 1. خرید دستگاه دارای نقض فنی

ممکن است کولرگازی خریداری شده از زمان تولید در کارخانه دچار نقض باشد و شما با استفاده از گارانتی که برای دستگاه تعریف شده می توانید دستگاه را تعویض کنید.

 1. کثیف شدن فیلترهای هوا

همانطور که می دانید یکی از وظیفه فیلترهای هوا جمع آوری گرد وغبار و جلوگیری از ورود آن به موتور کولر است. اگر فیلترهای هوا را بطور مرتب تمیز نکنید کویل ‌های تبخیر کننده کولر گازی شما یخ می زنند، آنگاه به آب بیش از حد منتهی می‌شود و نشتی گاز کولر را به همراه دارد.

 1. رخ دادن مشکل در اتصالات

گازمبرد از لوله ها واتصالات زیادی در حال عبور است. ایجاد شکستگی، ضربه در لوله ها و اتصالات باعث نشت گاز کولرگازی به بیرون می شود.

 

معرفی ۵ روش خارق العاده برای تشخیص محل نشتی گاز کولرگازی

نشتی کولرگازی

روش های تشخیص نشتی گاز شامل موارد زیر است:

1 . بوی گاز کولرگازی

گازمبرد، دارای بوی تندی می باشد و بوی گاز فریون بویی شبیه بوی استون است. با حس بویایی خود تمام نقاط را بررسی کنید.

2 . استفاده از روش آزمون شعله

شعله آبی رنگ آتش را در نقاطی که از نظر شما محل نشت گاز است نزدیک کنید. اگر رنگ آن به سبز تغییر دهد، آن نقطه محل نشت گاز است.

3 . بررسی یخ زدگی لوله های انتقال گاز

لوله های انتقال گاز را بررسی کنید. اگر وجود برفک یخی را روی لوله ها مشاهده کردید آن نقطه محل نشت گاز است.

4 . وجود لکه های روغنی در لوله های انتقال گاز مبرد

وجود لکه های روغنی در اطراف لوله های انتقال گاز، از نشتی گاز شما را آگاه می کند. شما می توانید از یک متخصص با تجربه در این زمینه کمک بگیرید.

5 . احساس صدایی شبیه به زوزه یا شبیه سوت کشیدن در اطراف مجاری ترموستات کولر

سریع ترین راه حل رفع نشتی گاز کولرگازی

بهترین و سریع ترین راه حل، تماس با یک فرد متخصص و با تجربه است. اگر شما بدون هیچ بررسی اقدام به شارژ مجدد گاز کولرگازی کنید، به دلیل سوراخ های ریزی که در لوله ها و اتصالات وجود دارد دوباره مجبور می شوید که هزینه های زیادی را بپردازید. فرد متخصص پس از بررسی لوله ها و اتصالات محل نشت گاز را پیدا می کند و اقدام به تعمیر آن ها می کند.

نتیجه گیری

اگر به تازگی کولر گازی خریده اید، حتما از افراد متخصص جهت نصب کولرگازی کمک بگیرید. نشانه هایی چون افزایش هزینه برق، وجود یخ و برفک ها روی لوله واتصالات، بوی گازی شبیه استون ناشی از نشتی گاز کولرگازی شما هستند. با روش آزمون شعله و تغییر رنگ به سبز، وجود لکه های روغنی در اطراف لوله و اتصالات می توانید محل نشت گاز لوله را تشخیص دهید. با این کار ازخرابی کولرگازی و از خطراتی که برای شما دارد مانند مسمومیت، تپش قلب و حالت تهوع جلوگیری می کنید. با آپاداناکالا می توانید انواع دریچه های تهویه را خریداری کرده و هوایی مطبوع را به خانه ببرید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *