مقالات

 هر آنچه لازم است درباره فرق کولر گازی اینورتر با معمولی بدانید!

فرق بین کولر گازی اینورتر با معمولی

امروزه با پیشرفته شدن تکنولوژی نیاز مردم به سمت کالاهایی که کارایی بالا و همچنین کاهش مصرف انرژی دارند در حال افزایش است. تجهیزات داخلی کولرهای گازی در حال به روز شدن هستند و باعث تولید کولرهای گازی اینورتر از کولرهای گازی معمولی شده اند. فرق کولر گازی اینورتر با معمولی که سبب تمایز این دو نوع کولر از هم شده را می توان در نوع کمپرسور به کاررفته، کاهش مصرف انرژی، قابلیت تنظیم خودکار دما دانست. برخی ممکن است داکت اسپلیت ها را نیز با کولر گازی اشتباه بگیرند؛ داکت اسپلیت از طریق دریچه بازدید داکت اسپلیت دما را انتقال می دهند و این با کارکرد کولرهای گازی متفاوت است.

مهم ترین تفاوت های کولر گازی اینورتر با کولر گازی معمولی

کولرهای گازی اینورتر به دلیل استفاده از کمپرسور اینورتر و کولرهای گازی معمولی به دلیل استفاده از کمپرسور معمولی به این اسم نام گذاری شده اند. اما سیستم برودتی و ترمودینامیکی هر دو نوع کولر مشابه هم هستند. در زیر به بررسی مهم ترین فرق کولر گازی اینورتر با معمولی می پردازیم.

1. نوع کمپرسور متغیر و ثابت

در کمپرسورهای اینورتر که کمپرسورهای متغیر هستند، پس از رسیدن به دمای تنظیم شده، دمای خود را کاهش می دهند. در صورتی که کمپرسورهای معمولی که کمپرسورهای دور ثابت هستند پس از رسیدن به دمای محیط خاموش می شوند و با افزایش دما مجدد به حالت اولیه باز می گردند.

2. نوع گاز فریون مصرفی کولر گازی

نوع گاز استفاده شده برای سیستم خنک سازی در کولرهای گازی با هم متفاوت هستند. کولر گازی اینورتر از نوع گاز مبرد R410A ولی کولر گازی معمولی از گاز R22 برای خنک سازی محیط استفاده می کنند. متاسفانه گاز مصرفی کولرهای گازی معمولی آلایندگی بیشتر و نقطه جوش بالایی دارند که سبب افزایش میزان برق مصرفی می شوند.

3. میزان برق مصرفی کولرگازی اینورتر با معمولی

یکی از مهم ترین دلایلی که افراد را تشویق به خریدن کولرهای گازی اینورتر می کند، کاهش میزان برق مصرفی این نوع کولر ها است که دو مزیت اصلی و مهم دارد:

  • فرق کولر گازی اینورتر با معمولی در میزان برق مصرفی این است که در کولرهای گازی که با اینورتر کار می کنند، اینورتر با تبدیل برق متناوب (AC) به برق (DC) و کاهش ولتاژ و فرکانس برق ورودی به کمپرسور، سرعت موتور کولر را کاهش می دهد. در حالی که در هنگام آغاز فعالیت کولرهای گازی معمولی به جریان برق بیشتری نیاز است.
  • کولرهای گازی اینورتر با رسیدن به دمای مورد نظر کمپرسور خاموش نمی شود بلکه دور خودش را کم کرده و هزینه برق مصرفی کاهش پیدا می کند. در حالی که کولرهای گازی معمولی چنین قابلیتی نداشته اند و از تمام توان خود تا لحظه خاموش شدن استفاده می کنند.

4. ادل دمای سرمایشی و گرمایشی کولرهای گازی

 هنگامی که برای کولرهای گازی اینورتر دمایی مشخص می کنید با رسیدن به آن دما خاموش نمی شوند بلکه دمای خود را کاهش داده و دمای محیط بدون نوسان باقی می ماند. ولی در کولرهای گازی معمولی پس از رسیدن به دمای مورد نظر خاموش شده و با افزایش دما دوباره شروع به کار می کنند.

5. استهلاک کمتر کولرهای گازی اینورتر نسبت به کولرهای گازی معمولی

کولرهای گازی معمولی چون بطور دائم در حال خاموش و روشن شدن هستند، باعث استهلاک بالای کمپرسور می شوند. این در حالی است که کولر های گازی اینورتر دما را در حد ثابت نگه می دارند و مداوم در حال خاموش و روشن شدن نیستند و عمر مفید و طولانی تری دارند.

6. آلودگی صوتی فرق کولر گازی اینورتر با معمولی

کولرهای گازی معمولی چون دائما در حال خاموش و روشن شدن هستند، علاوه بر افزایش میزان مصرف برق، آلودگی صوتی نیز به همراه دارند. در کولرهای گازی اینورتر به دلیل عملکرد مناسب کمپرسور، آلودگی صوتی قابل توجهی مشاهده نمی شود.

7. عدم وجود خازن در کولرهای گازی اینورتر

در ساختار داخلی کولرهای گازی اینورتر از سیم پیچ ستاره به جای سیم پیچ استارت استفاده شده است و از خازن استفاده نمی شود. زیرا سیستم اینورتر برق AC متناوب را به DC تبدیل و با کنترل فرکانس، دور کمپرسور را تنظیم می کند. اما در کولرهای گازی معمولی از خازن استفاده می شود که باعث افزایش هزینه برق مصرفی می شود.

8. قیمت کولرهای گازی اینورتر و معمولی

کولرهای گازی اینورتر به دلیل تکنولوژی منحصر به فردی که دارند در میزان مصرف انرژی، نوع تجهیزات به کار رفته، قیمت بالاتری نسبت به کولرهای گازی معمولی دارند که متناسب با موارد زیر قیمت های متفاوتی دارد:

  • برند
  • ابعاد
  • میزان مصرف انرژی

نمای کلی از فرق کولر گازی معمولی با اینورتر

فرق کولر گازی اینورتر با معمولی

در جدول زیر تفاوت های کولر گازی معمولی با اینورتر آمده است:

 

 کولر گازی معمولیکولر گازی اینورتر
نوع کمپرسورکمپرسور ثابتکمپرسور متغیر
نوع گاز مصرفیگازR22گاز مبرد R410A
طول عمر کولر گازیطول عمر کمترطول عمر بیشتر
خازن و سیم پیچوجود خازن و سیم پیچ استارتفاقد خازن و سیم پیچ ستاره
میزان برق مصرفیافزایش میزان برق مصرفیکاهش میزان برق مصرفی
قیمتبه نسبت کولر گازی اینورتر کمترقیمت های بالا
کیفیتپایینبالا

 

کلام آخر، کولر گازی اینورتر یا کولر گازی معمولی بخرم؟

در ساخت کمپرسورهای اینورتر، از تجهیزات پیشرفته که قابلیت تنظیم خودکار دما را دارند استفاده شده است که مهم ترین فرق کولر گازی اینورتر با معمولی به شمار می رود. همچنین کولرهای گازی اینورتر باعث کاهش مصرف انرژی، افزایش عمر دستگاه، کاهش آلودگی های صوتی زیست محیطی می شوند که به نسبت کولرهای گازی معمولی با کیفیت تر هستند. همچنین شما می توانید در کنار کولر گازی از دستگاه های تهویه هوا استفاده کنید و انواع دریچه تهویه را از آپاداناکالا سفارش دهید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *