مقالات

سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی چه کاربردی دارد؟

سیستم تهویه در اشپزخانه های صنعتی

وجود تجهیزات گرمایشی در آشپزخانه های صنعتی باعث افزایش دما و ایجاد دود و بخارهای ناشی از پخت و پز می شود. این عوامل علاوه بر ایجاد آلودگی، کیفیت هوای آشپزخانه را کاهش می دهند. به همین دلیل استفاده از سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی، برای ایجاد فضایی مناسب و دلپذیر، از ملزومات اساسی در این اماکن محسوب می شود. برای تهویه اصولی آشپزخانه های صنعتی وجود یک سیستم تهویه مناسب مانند فن مکش، دریچه تامین هوا، کانال کشی و دستگاه های هواساز ضرورت دارد.

تجهیزات مورد نیاز سیستم تهویه آشپزخانه های صنعتی

به منظور ارتقای استانداردهای بهداشتی و امنیتی در آشپزخانه های صنعتی، قوانینی جهت ایجاد یک سیستم تهویه مناسب وضع شده است. بر اساس این قوانین، کاربرد تجهیزات سیستم های تهویه در این مکان ها ضروری است. استفاده از این تجهیزات، علاوه بر ایجاد هوایی پاک، برای حفظ امنیت کارکنان و مشتریان نیز مهم تلقی می شود.

دستگاه هواساز

هواسازها از ملزومات مهم برای سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی هستند. به طور معمول، این سیستم ها در پشت بام ها نصب می شوند. استفاده از این سیستم ها در آشپزخانه های صنعتی دارای مزایای زیر است:

 • جایگزین شدن هوای تازه
 • جلوگیری از منفی شدن فشار داخل آشپزخانه
 • جلوگیری از کاهش عملکرد سیستم هود یا فن تخلیه

فن مکش (اگزاست فن)

اگزاست فن ها از تجهیزات مهم در آشپزخانه های صنعتی برای هدایت هوای داخل هستند. با توجه به حجم بالای دود، بخار و چربی تولید شده توسط تجهیزات آشپزخانه، استفاده از فن های مکش در سیستم تهویه این مکان ضروری است.

 • فن مکش ها جهت تهویه آشپزخانه های صنعتی شامل دو دسته “backward curved” و “forward curved” هستند.
 • نوع فوروارد فن مکش قیمت مناسب تری دارد. اما با توجه به فاصله اندک بالک های پروانه آن، افت کارایی این مدل به دلیل آغشته شدن این بالک ها به چربی و دود، زودتر اتفاق می افتد.
 • فن مکش بک وارد قیمت بالاتری داراست. این مدل به دلیل صرفه جویی در هزینه های جانبی احتمالی، برای استفاده در آشپزخانه های صنعتی بهترین گزینه است.

جنس اتصالات فن های مکش

اتصالات اگزاست فن ها در سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی از دو جنس گالوانیزه و آهنی است. نوع گالوانیزه اتصالات، با ویژگی هایی چون قیمت کمتر و دوام پایین تر شناخته می شوند.

انتخاب جنس اتصالات اگزاست فن ها با توجه به مدت زمان استفاده از این تجهیزات تعیین می شود؛ برای استفاده های کوتاه مدت، اتصالات گالوانیزه و برای بلند مدت، اتصالات آهنی این تجهیزات پیشنهاد می شوند.

فن دمش

 در آشپزخانه های صنعتی، مکش هوا همواره در حال انجام است. در مقابل، باید هوای تازه به داخل محیط مرتبا دمیده شود. برای ورود هوای تازه به داخل فضای آشپزخانه باید از یک فن دمش استفاده شود. استفاده از یک هواکش محوری یا پنجره ای باز می تواند برای تامین این هوای تازه به داخل محیط مفید باشد.

استفاده از هواکش های دمنده به عنوان تجهیزات مناسب در سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی تعریف نمی شوند. مهم ترین دلایل این موضوع عبارتند از:

 • هواکش های دمنده به تجهیزات جانبی زیادی نیاز دارند.
 • باعث ورود حشرات و الودگی ها به داخل فضای آشپزخانه می شوند.
 • این تجهیزات در فصول سرد سال عملکرد مناسبی ندارند.( دمش به خوبی انجام نمی شود)

هود صنعتی، از پرکاربردترین تجهیزات تهویه

هودهای صنعتی از ضروری ترین و پرکاربردترین سیستم های تهویه آشپزخانه های صنعتی محسوب می شوند. برای انتخاب و تهیه هود صنعتی در آشپزخانه فاکتورهایی چون طول، عمق و ارتفاع کانال ها و انشعابات وارد شده به هود مهم تلقی می شوند.

نحوه عملکرد هودهای صنعتی

هودهای صنعتی با به دام انداختن دود، بخار و چربی های تولید شده در محیط آشپزخانه و هدایت آن به سمت اگزاست فن عمل می کنند. در نتیجه فرایند انجام شده، ضمن افزایش کیفیت هوای داخل آشپزخانه، دمای این محیط نیز کاهش پیدا می کند.

نکات مهم استفاده از هودهای صنعتی

 • هودهای صنعتی به دو شکل تک جداره و دو جداره وجود دارند.
 • در صورت استفاده از هودهای دو جداره، استفاده از سانتریفوژ پروانه خم به جلو برای تامین هوای تازه الزامی است.
 • هودهای صنعتی با ورق استنلس استیل بگیر، بهترین نوع برای انتخاب این تحهیزات سیستم تهویه اشپرخانه صنعتی هستند.
 • در انتخاب نوع هود، اتصالات دستگاه اهمیت دارند. اتصالات جوشی دستگاه در مقایسه با نوع پرچی آن از دوام بالاتری برخوردار می باشند.

 داکت، گلوگاه اصلی در سیستم تهویه آشپزخانه صنعتی

کانال ها یا داکت ها به عنوان اصلی ترین بخش در سیستم های تهویه محسوب می شوند. این تجهیزات مهم برای جا بجایی هوا در سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی نقش دارند. کانال ها جهت انتقال هوا از دستگاه های تهویه مطبوع به فضای آشپزخانه مهم تلقی می شوند.

ضرورت کانال کشی در آشپزخانه های صنعتی

سیستم های تهویه در آشپزخانه های صنعتی، در کیفیت کار اهمیت زیادی دارند. طراحی و تجهیز این بخش باید با دقت بالایی انجام شود. کانال کشی با ابعاد نامناسب و یا جنسی بی کیفیت می تواند سیستم تهویه محیط را مختل کند. این اختلال در تهویه، حتی با در اختیار داشتن بهترین دستگاه های هود صنعتی هم قابل جبران نیست.

بهترین جنس کانال برای تهویه آشپزخانه صنعتی

با توجه به اهمیت کانال ها در  سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی، توصیه می شود که ساخت این بخش از تجهیزات سیستم تهویه از جنس های ارزان قیمت و بی کیفیت انجام نشود. بهترین انواع کانال های تهویه برای استفاده در اشپزخانه های صنعتی سه نوع هستند:

کانال گالوانیزه چهارگوش: از نکات مهم در ساخت این کانال ها، دقت در درزبندی جهت جلوگیری از نشت روغن است. علاوه بر این، نصب این کانال ها باید با رعایت شیب 8% انجام شود. در غیر اینصورت، می تواند منجر به تجمع روغن و آتش سوزی گردد.

کانال اسپیرال: اسپیرال ها از پرکاربردترین نوع کانال ها در سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی هستند. اتلاف اندک انرژی، استحکام بالا و اصطکاک اندک جریان هوای داخل این کانال ها، از ویژگی هایی است که کاربری بیشتری برای این مدل تعریف کرده است.

کانال فلزی چهارگوش: این کانال ها از قدیمی ترین کانال های انتقال هوا در محیط های مختلف هستند. معایب این کانال ها اهمیت کاربری آنها را کاهش داده است. در حال حاضر، کانال های اسپیرال گالوانیزه جایگزین این مدل شده اند.

نکات مهم طراحی سیستم های تهویه آشپزخانه صنعتی

سیستم تهویه در اشپزخانه های صنعتی

 • طراحی کانال های انتقال هوا باید با توجه به ابعاد آشپزخانه جهت ایجاد یک توزیع مناسب انجام شود.
 • نصب فیلترهای چربی گیر و اگزوزفن با ظرفیت مناسب در سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی ضروری است.
 • تجهیزات کاربردی در سیستم های تهویه اشپزخانه صنعتی باید قابلیت تخلیه حداقل 80% گرما و آلودگی از این فضا را داشته باشند.
 • هود و اگزوزفن نصب شده باید قابلیت شستشو و مقاومت در برابر حرارت داشته باشد.
 • فیلترهای محافظ داخل هواکش هود باید از نوع آلومینیومی و گالوانیزه باشند.
 • با توجه به حجم زیاد هوای مکش شده و نیاز به هوای تازه در فضای آشپرخانه، استفاده از تجهیزات سرمایشی حائز اهمیت است. به این منظور، تجهیزات سرمایی مانند کولرهای ابی و ایرواشر ،که قابلیت تولید حجم بالای هوای خنک دارند، انتخاب مناسب تری هستند.
 • برای جلوگیری از آلودگی صوتی صدای هواکش صنعتی، نصب هواکش سانتریفوژ در قسمت پشت بام انجام شود.

سخن آخر

برای داشتن یک اشپزخانه صنعتی استاندارد، ایجاد تهویه ای مناسب و اصولی حائز اهمیت است. توجه به این موضوع در کیفیت هوای محیط، پاکی آن از آلاینده های موجود، سلامت خدمات و  جذب مشتریان بیشتر مهم تلقی می شود. ایجاد یک سیستم تهویه مناسب مستلزم استفاده از بهترین انواع تجهیزات این سیستم هاست. افزایش عملکرد انرژی و بهره جویی بالاتر از مهم ترین دلایل اهمیت کاربری این نوع تجهیزات هستند.

جهت انتخاب بهترین تجهیزات سیستم تهویه و کانال کشی در فضای آشپزخانه های صنعتی از کارشناسان مجرب این حوزه کمک بگیرید. برای خرید تجهیزاتی چون انواع دریچه تهویه هوا می توانید به آپاداناکالا مراجعه کنید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *