مقالات

تهویه دستگاه جوجه کشی چه اهمیتی دارد؟

تهویه دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی یک محفظه استاندارد و ایزوله است که در آن شرایطی مانند پرنده مادر ایجاد شده تا تخم نطفه دار به جوجه تبدیل شود. رعایت اصول و مواردی برای درست کار کردن دستگاه و تبدیل تخم به جوجه، ضروری است. یکی از این شرایط، تهویه دستگاه جوجه کشی است که اهمیت فوق العاده ای دارد و نبود آن باعث از بین رفتن جنین می شود.

اهمیت تهویه دستگاه جوجه کشی

یکی از نکات بسیار مهم در دستگاه جوجه کشی، تامین اکسیژن کافی برای تنفس جنین در زمان رشد و تکامل داخل تخم است. جنین داخل تخم، همه موارد مورد نیاز برای رشد به غیر از اکسیژن را در اختیار دارد که آن را از خارج و از راه منافذ پوسته تخم دریافت می نماید. این منافذ راهی برای تبادلات گازی جنین مانند اکسیژن و دی اکسید کربن است. دی اکسید کربن یک گاز خطرناک است که اگر غلظت آن بالا باشد، در میزان جوجه دهی تاثیر منفی دارد و ممکن است منجر به مرگ جنین شود. بنابراین باید در دستگاه جوجه کشی سیستم تهویه مطبوع برقرار باشد تا از افزایش این گاز و مرگ جنین جلوگیری شود.

 اکسیژن لازم برای رشد جنین

به طور معمول هوای ماشین های جوجه کشی باید حاوی 21 درصد اکسیژن باشد. این میزان به قدری اهمیت دارد که در ازای یک درصد افزایش اکسیژن در دستگاه جوجه کشی، جوجه دهی نیز افزایش یک درصدی خواهد داشت. هر یک درصد کاهش اکسیژن نیز باعث کاهش 5 درصدی در میزان جوجه دهی می شود. جنین در روزهای اول به اکسیژن کمتری نیاز دارد؛ اما به تدریج و با افزایش رشد، به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا خواهد کرد. تهویه در روزهای پایانی جوجه کشی مخصوصا دو یا سه روز آخر که جوجه ها از تخم خارج می شوند بسیار مهم و اساسی است.

نسبت تهویه دستگاه جوجه کشی و جوجه دهی

افزایش ارتفاع به دلیل کاهش فشار اکسیژن، درصد جوجه دهی را کاهش می دهد. بر اساس گزارشات صورت گرفته، میزان جوجه دهی در ارتفاع 240 پا، تقریبا 85 درصد است. اگر میزان ارتفاع 7160 باشد، 64 درصد کاهش می یابد. رشد جنین از هنگام تخم گذاری آغاز می شود؛ بنابراین از زمان چیدن تخم مرغ ها در دستگاه جوجه کشی، به تهویه نیاز خواهد بود.

انواع سیستم تهویه دستگاه جوجه کشی

تهویه دستگاه جوجه کشی

دستگاه های جوجه کشی انواع مختلفی دارند که سیستم تهویه در هرکدام متفاوت عمل خواهد کرد:

سیستم تهویه دستگاه جوجه کشی دست ساز

سیستم تهویه در این دستگاه، به وسیله فن های کوچک و دائم الکار انجام می شود. البته عملکرد این سیستم به ابعاد و کیفیت دستگاه جوجه کشی نیز بستگی دارد. به صورت کلی فن های کوچک دائم الکار، نیاز این دستگاه ها را برآورده می کنند.

سیستم تهویه دستگاه جوجه کشی خانگی

سیستم تهویه در این نوع، بر اساس بزرگی محصول انتخاب می شود. هرچه دستگاه کوچک تر باشد، به فن کوچکتری نیاز است. اگر دستگاه به صورت اصولی طراحی شده باشد، به 2 الی 3 فن نیاز خواهد بود که هرکدام وظیفه مخصوصی خواهند داشت.

سیستم تهویه دستگاه جوجه کشی صنعتی

در این نوع دستگاه، 3 فن وجود دارد:

  • فنی که وظیفه سیرکولاسیون داخلی را بر عهده دارد و بزرگتر و قوی تر از سایر فن ها است.
  • فن اضطراری که هنگام گرمای بیش از حد محیط یا دستگاه فعال می شود.
  • فنی که وظیفه تهویه و ورود هوای تازه را بر عهده دارد.

ویژگی تهویه دستگاه جوجه کشی

سیستم تهویه دستگاه جوجه کشی باید به صورت منطقی و اصولی طراحی شود؛ زیرا اگر سیستم تهویه ضعیف عمل کند، گاز co2 از دستگاه بیرون نمی رود و اکسیژن لازم به جوجه ها نمی رسد؛ این اتفاق باعث خفگی در داخل تخم ها می شود. همچنین اگر فن تهویه بیش از اندازه استاندارد کار کند دما و رطوبت داخل دستگاه به بیرون انتقال پیدا می کند و در این حالت نیز سلامت جنین به خطر می افتد.

نحوه کار تهویه دستگاه جوجه کشی

در یک دستگاه جوجه کشی استاندارد، از چند فن استفاده می شود. این فن ها عمل سیرکولاسیون (گردش هوا در داخل دستگاه)، عمل تهویه و تخلیه دمای اضافه داخل دستگاه ها را انجام می دهند. فن سیرکولاسیون، به یکنواخت کردن رطوبت و دما می پردازد. این فن به صورت 24 ساعته کار می کند. فن تهویه در بالای دستگاه نصب شده و وظایف زیر را بر عهده دارد:

  • بیرون کردن دی اکسید کربن موجود در دستگاه
  • تامین اکسیژن کافی
  • گردش هوا و رطوبت داخل دستگاه

دریچه تهویه دستگاه جوجه کشی بر چه اساسی تنظیم می شود؟

تهویه دستگاه جوجه کشی، تنها باز گذاشتن دریچه ها نیست و باید بر اساس شرایط خاصی تنظیم شود. میزان تهویه مورد نیاز در زمان ستر (دوره اول جوجه کشی) با هچر (دوره پایانی جوجه کشی) متفاوت است. همچنین در صورت عدم استفاده از ظرفیت کامل دستگاه، باید دریچه ها را بر اساس تخم های نطفه دار تنظیم کنید. علاوه بر این موارد، اگر شرایط اطراف دستگاه جوجه کشی مناسب نباشد، میزان تهویه باید تغییر کند.

مشکلات دستگاه جوجه کشی به علت تهویه نامناسب

تهویه دستگاه جوجه کشی

سه پارامتر اساسی در دستگاه های جوجه کشی، رطوبت، دما و تهویه مناسب است. دستگاه تهویه تاثیر مستقیمی بر دما، رطوبت و میزان راندمان جوجه کشی دارد. اگر دستگاه، تهویه مناسبی نداشته باشد، باعث ورود ناگهانی هوای گرم یا سرد به آن می شود که مشکلات زیر را در بر خواهد داشت:

  •  شوک دمایی شدیدی به تخم نطفه دار وارد می شود.
  •  کاهش رطوبت شدیدی رخ خواهد داد.
  • اگر تعادل شرایط دستگاه بر هم بخورد، نطفه ها تلف می شوند.

نتیجه گیری

یکی از نیازهای اساسی دستگاه های جوجه کشی، سیستم تهویه است که عدم وجود آن، باعث مرگ نطفه ها می شود. با توجه به انواع مختلف دستگاه های جوجه کشی، فن های تهویه متفاوتی استفاده می شود و کارایی آن ها نیز با یکدیگر فرق دارد. در صورت نیاز به دریچه تهوبه می توانید آن را از آپادانا کالا سفارش دهید.

سوالات متداول

تهویه در دستگاه جوجه کشی چه کاربردی دارد؟

تهویه باعث رساندن اکسیژن به جنین می شود و نبود آن باعث از بین رفتن نطفه ها خواهد شد.

نحوه کار دستگاه جوجه کشی چگونه است؟

در دستگاه جوجه کشی از چند فن استفاده می شود که وظیفه تامین اکسیژن، بیرون کردن دی اکسید کربن و گردش هوا را بر عهده دارند.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *