مقالات

نحوه نصب فن کویل زمینی

نصب فن کویل زمینی

فن کویل زمینی یکی از پرکاربردترین دستگاه های تهویه مطبوع است که افراد زیادی از آن استفاده می کنند. این وسیله را می توان در تمام فصول استفاده کرد و در هنگام سرما و گرما، هوای مطبوع را مهمان خانه کرد. اگرچه هنگام نصب فن کویل زمینی نیازی به کانال کشی و دریچه فن کویل نیست؛ اما به هر حال نیاز به رعایت نکاتی هستید تا بتوانید عملکرد صحیحی را شاهد باشید.

آموزش نصب فن کویل زمینی

نصب فن کویل زمینی کار سختی نیست و می توانید به راحتی این کار را انجام دهید؛ البته بهتر است این کار را به متخصصین حرفه ای واگذار کنید که دچار مشکل نشوید و در صورت عدم داشتن دانش و تجربه از این کار بپرهیزید. در ادامه به نکاتی که باید هنگام نصب فن کوبل زمینی به آن توجه کنید، می پردازیم.

محل قرارگیری فن کویل

انتخاب محل مناسب فن کویل، اولین اقدامی است که هنگام نصب باید انجام دهید تا شاهد راندمان بالایی از دستگاه باشید. در انتخاب محل باید به این نکات توجه داشته باشید:

 • دستگاه در معرض نور خورشید نباشد.
 • از نصب دستگاه در کنار دیگر دستگاه های گرمایشی خودداری کنید.
 • از نصب دستگاه در محل هایی که امکان گردش هوا وجود ندارد خودداری کنید.
 • مکان هایی که دارای رطوبت یا بخارات گرم هستند، را برای نصب انتخاب نکنید.

آماده سازی فن کویل

تنظیم فن کویل

پس از انتخاب محل مناسب، برای آماده سازی فن کویل اقدام کنید. دستگاه را از جعبه خارج کنید و مواظب باشید به آن آسیبی نرسد. همچنین از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. در مرحله بعد باید کابینت فن کویل را جدا کرده و اول بخش داخلی آن را نصب نمایید. این کار باید با دقت بالایی صورت بگیرد تا به دستگاه آسیبی وارد نشود.

تنظیم فن کویل

نصب فن کویل با اتصال پایه های آن شروع می شود و دستگاه روی زمین استقرار پیدا می کند. همچنین باید فن کویل را با پیچ به دیوار متصل کنید. اتصالات آب نیز باید با دقت و حوصله زیادی انجام شود و پس از آن سراغ اتصالات برقی بروید. چگونگی اتصال در کاتالوگ هر دستگاه به صورت کامل توضیح داده شده است و برای هر دستگاه باید توضیحات خاص آن را بخوانید.

لوله کشی آب ورودی و خروجی

یکی دیگر از نکاتی که هنگام نصب فن کویل زمینی باید به آن توجه کنید، لوله کشی آب ورودی و خروجی است. این لوله کشی ها از روی زمین به دستگاه متصل می شود. مواردی که باید در هنگام لوله کشی آب ورودی و خروجی به آن توجه کنید شامل این موارد است:

 • اتصال درست لوله ها به دستگاه به گونه ای که فشار اضافی به آن ها وارد نشود.
 • توجه به محل اتصالات جهت جلوگیری از نشتی آب و درزگیری مناسب
 • عایق کردن مسیر لوله کشی جهت جلوگیری از هدر رفت انرژی و حفظ ایمنی لوله ها
 • میزان دما و فشار مورد تحمل لوله ها را بررسی کنید و توجه داشته باشید که میزان دما و فشار دستگاه با هم هم خوانی داشته باشد.

روش نصب فن کویل زمینی توکار

فن کویل زمینی توکار که با نام دکوراتیو نیز شناخته می شود، یکی از مدل های دستگاهی است که در صورت نبود فضای کافی روی زمین و موجود بودن شرایط برای نصب داخل دیوار از آن استفاده می شود. طریقه نصب این نوع دستگاه مانند زمینی روکار است و همه مراحل لازم است با همان دقت انجام شود. توجه به جهت لوله کشی و نیز عایق سازی مناسب دارای اهمیت زیادی است.

هزینه نصب فن کویل زمینی

فن کویل

هزینه نصب فن کویل زمینی به عوامل مختلفی بستگی دارد و نمی توان قیمت دقیقی برای آن مشخص کرد. مهمترین شاخص در بررسی هزینه فن کویل، نوع لوله کشی هایی که صورت می گیرد. این بخش از نصب فن کویل، بیشترین زمان را از نصاب گرفته و به نوع فن کویل و شرایط ساختمان بستگی دارد. نصب این دستگاه نسبت به نصب فن کویل سقفی هزینه کمتری دارد.

نصب دستگاه های توکار نیز نسبت به دستگاه هیا رو کار دارای هزینه بیشتری است. ظرفیت دستگاه فن کویل، مدت زمان راه اندازی دستگاه و شرکت تولید کننده فن کویل، عوامل تاثیر گذار در قیمت نصب فن کویل زمینی است.

نکات مهم در زمان نصب فن کویل زمینی

پیش از راه اندازی فن کویل لازم است به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • نصب این دستگاه کار حساسی است و برای آن از یک نصاب حرفه ای کمک بگیرید.
 • پیش از نصب فن کویل، باید از سلامت همه قطعات مطمئن شوید تا در صورت بروز مشکل بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید.
 • ولتاژ فن کویل روی آن درج شده و لازم است هنگام نصب به همخوانی ولتاژ با میزان ورودی دستگاه دقت شود.
 • نصب فن کویل دیواری را پس از جوشکاری های لازم در بنا انجام دهید. زیرا مواد مذاب ممکن است به بدنه دستگاه آسیب برسانند.
 • از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید.

سخن آخر

فن کویل یکی از سیستم های تهویه مطبوع است که در دو نوع سقفی و زمینی وجود دارد. در نوع سقفی با کانال کشی و دریچه، هوا به داخل ساختمان راه پیدا می کند که می توانید دریچه آن را از آپاداناکالا سفارش دهید. نوع زمینی نصب راحت تری دارد؛ اما در حال باید موارد ایمنی را رعایت کنید تا دچار مشکل نشوید.

سوالات متداول

محل مناسب برای نصب فن کویل زمینی کجاست؟

محل مناسب باید دور از تابش آفتاب، گرما و رطوبت باشد. همچنین باید فضای کافی برای آن وجود داشته باشد.

هزینه نصب فن کویل زمینی چقدر است؟

هزینه نصب به عواملی مانند زمانی که از نصاب می گیرد، مدل دستگاه، شرایط ساختمان و… بستگی دارد.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *