سیستم های تهویه

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت + راه خلاص شدن از شرِ یخ زدگی

یخ زدن داکت اسپیلت

اگر برای گرمایش و سرمایش منزل یا محل کار خود از کولر گازی استفاده می کنید، احتمالا با علت یخ زدن کولر گازی رو به رو شده اید. این مشکل، بیشتر در فصل تابستان رخ می دهد. قطعا وجود چنین مشکلی به کل سیستم داکت اسپلیت اثر می گذارد. در ادامه نکاتی را در خصوص علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت بیان می کنیم تا بتوانید با آگاهی از این مشکل و رفع به موقع آن، از آسیب های جدی تر به دستگاه جلوگیری کنید.

علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت

دلایل زیادی وجود دارد که این مشکل برای دستگاه شما ایجاد شود. در نظر داشته باشید نوع کولر گازی تاثیری در بروز این مشکل ندارد. از این رو یخ زدگی دریچه تهویه هوا می تواند باعث شود که هوای ورودی و خروجی دچار مشکل شود. در ادامه به این موضوع می پردازیم که علت یخ زدن لوله برگشت کولر گازی چیست؟

1. اختلال در جریان هوا در کویل اواپراتور

یکی از مهمترین علت یخ زدن لوله بزرگ کولر اسپلیت، عدم جریان هوا در کویل اواپراتور یا همان قسمت مشبکی پنل است. اگر سیستم تهویه نتواند به درستی جریان هوا را جریان دهد و باعث تخلیه هوا شود، گاز فریون داخل دستگاه، نمی تواند گرما را به صورت کامل و درست خارج کند. در نتیجه کاهش دمای لوله، سبب یخ زدن پنل داخلی کولر اسپلیت می شود.

2. عدم عملکرد درست فن بلوور یا فن داخلی

در کولر گازی، هوای گرم توسط فن بلوور به سمت پنل فرستاده می شود. هوای گرم با تماس به کویل اواپراتور سرد، به هوای سرد تبدیل می شود و به محیط باز می گردد. اگر فن بلوور به درستی کار نکند و نتواند هوای سرد را به طور کامل از اواپراتور به محیط خارج تخلیه کند، باعث سرد شدن هوای داخل پنل می شود و در نتیجه با یخ زدن کولر گازی مواجه می شوید. از این رو باید نسبت به درستی عملکرد فن بلوور مطئن شوید.

دلایل قاراشمیش شدن عملکرد فن بلوور

کثیفی فیلتر ها: این مشکل از متداول ترین دلایل خرابی فن بلوور است که وجود ذرات گرد و غبار و کثیفی باعث ایجاد این مشکل می شود.

مشکل در فن ها: این اختلال هم یکی از دلایل عدم تخلیه هوای سرد است.

سوختگی: آتش سوزی موتور فن ها یا دستگاهی که فن بلوور را راه می اندازد.

3. نصب دستگاه در محلی با سرمای زیاد

نصب دستگاه در سرمای زیاد

گاهی این مشکل ممکن است در سردخانه آمونیاکی پیش بیاد و دستگاه در محلی که خیلی سرد است، نصب می شود و همین علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت ب به وجود می آید. البته احتمال ایجاد این مشکل زیاد نیست ولی در صورت اتفاق، باعث می شود کل سیستم دچار اختلال یا یخ زدگی شود.

4. نبود گاز کافی

نبود گاز کافی نیز  علت یخ زدن لوله برگشت کولر گازی محسوب می شود. این مشکل ممکن است با جابه جایی دستگاه یا نشتی گاز فریون برای دستگاه ایجاد شود و آن را دچار کمبود گاز کند و باعث یخ زدن پنل داخلی کولر اسپلیت یا لوله رفت و همچنین مشکلاتی مانند نشت آب در دستگاه شود که با شارژ گاز این مشکل برطرف می شود.

10 روش فنی هواگیری کویل داکت اسپلیت را اینجا بیاموزید.

علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت

علت یخ زدن لوله برگشت کولر اسپلیت می تواند با توجه به استفاده بیش از حد این دستگاه باشد که در درازمدت سبب گرفتگی لوله ها می شود که قطعات کولر اسپلیت را دچار مشکل می کند. در ادامه توضحیحاتی در مورد علت برفک زدن کولر گازی بیان می کنیم.

1. استفاده بیش از حد و بدون خاموشی کمپرسور

اگر قطعاتی مانند کنتاکتور و کمپرسور کولر گازی و داکت اسپلیت بیش از اندازه استفاده شود باعث اختلال در برد فرمان، سنسورهای اسپلیت، کمپرسور می شود و احتمال یخ زدن پنل داخلی وجود دارد. 

به طور میانگین فشار در هنگام کار کمپرسور باید بین 50 تا 60 PSI باشد تا دستگاه دچار مشکل نشود.

2. ایجاد گرفتگی لوله ها یا قطعات داخلی داکت اسپلیت

باید دقت شود که لوله مویی یا قطعاتی مانند شیر برقی یا لوله های ارتباطی دچار گرفتگی نشوند چون این اتفاق دلیل یخ زدن کولر گازی را بیشتر می کند.

3. عدم کارکرد درست قطعات کولر گازی

عملکرد قطعات داخلی دستگاه باید به صورت دوره ای بررسی شود. در صورت وجود مشکل در این قطعات، یخ زدن کولر گازی، یکی از مشکلات محتمل خواهد بود.

4. عدم استفاده شبانه روزی از کولر اسپلیت

بعضی از دستگاه های اسپلیت برای کار در محدوده دمای خاصی هستند اگر در خارج از محدوده دمایی، از آن برای مدت طولانی استفاده کنید، برفک زدن کولر گازی در این دستگاه ها ایجاد می شود. پس اگر دمای هوای بیرون به نسبت سرد است، سعی شود از حالت فن دستگاه استفاده شود. در واقع استفاده شبانه روزی می تواند علت گرم نکردن داکت اسپلیت را به مرور زمان نشان دهد که سرویس قطعات و شست و شو دریچه داکت سبب جلوگیری از این مشکل می شود.

خلاص شدن از شرِ یخ زدگی لوله داکت اسپلیت

در قسمت قبل به دلیل یخ زدن لوله برگشت کولر گازی پرداختیم. بررسی مواردی که بیان شد می تواند برای رفع این مشکل کمک کننده باشد. به طور کلی باید فعالیت هایی را برای خلاص شدن از شرِ یخ زدگی لوله برگشت دستگاه اسپلیت انجام دهیم.

  • تمیز کردن کویل اواپراتور
  • چکاپ فن بلوور و تعویض آن در صورت نیاز
  • تعویض دوره ای فیلترهای هوای دستگاه
  • بررسی جریان هوا و اطمینان از عدم بسته بودن جریان هوا

راه میانبر به هنگام یخ زدگی لوله برگشت داکت کولر گازی

برای راه میانبر در هنگام یخ زدگی، باید نسبت به آب شدن یخ ها و بعد از آن نسبت به خشکی دستگاه اقدام کنید.

آب شدن یخ ها

یخ زدن لوله داکت اسپلیت

با مشاهده وجود یخ در دستگاه، از استفاده مجدد آن تا قبل از رفع مشکل خودداری کنید. این کار به کمپرسور دستگاه فشار می آورد. در ابتدا نسبت به قطعی برق در دستگاه اقدام کنید. پس از قطع فیوز مربوط به اسپلیت، باید صبر کنید تا یخ ها آب شوند. احتمال دارد این اتفاق یک روز طول بکشد. اجازه دهید یخ های ایجاد شده به مرور، آب شوند و از وسایل نوک تیز برای جدا کردن یخ پرهیز کنید.

خشک کردن

بعد از ذوب کامل یخ، اواپراتور را خشک کنید. برای این کار حتما از حوله های کاغذی استفاده کنید. پس از اطمینان از خشکی دستگاه، فیوز را وصل کنید. بعد از انجام این مرحله دستگاه آماده روشن کردن است.

بهتر است برای مدتی از حالت فن دستگاه استفاده کنید. این کار باعث به گردش درآوردن هوا توسط سیم پیچ ها می شود و باعث خشک شدن آن می شود.

نتیجه گیری

اگر از انواع کولرهای گازی برای گرمایش و سرمایش محیط کار یا منزل خود استفاده می کنید، احتمالا با مشکل یخ زدگی لوله کولر گازی مواجه شده اید و دنبال علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت بوده اید. این مشکل به دلایل متفاوتی اتفاق می افتد. اختلال در جریان هوا در کویل اواپراتور، نبود گاز کافی یا مشکل در عملکرد فن بلوور از جمله مواردی است که می توان از آن ها به عنوان علت یخ زدن لوله بازگشت داکت اسپلیت اشاره کرد.

برای جلوگیری از این مشکل باید به طور مداوم و دوره ای نسبت به عملکرد درست بخش های داخلی دستگاه اسپلیت خود مطمئن شوید. از این رو مجموعه آپادانا کالا به شما توصیه می کند برای چکاپ دستگاه خود از تکنسین های حرفه ای در این حوزه کمک بگیرید.

سوالات متداول

به هنگام یخ زدگی لوله برگشت داکت کولر گازی چیکار کنیم؟

1. با مشاهده وجود یخ در دستگاه، از استفاده مجدد آن تا قبل از رفع مشکل خودداری کنیم. 2. بعد از ذوب کامل یخ، اواپراتور را خشک کنیم.

برای خلاص شدن از شرِ یخ زدگی لوله داکت اسپلیت چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

تمیز کردن کویل اواپراتور – چکاپ فن بلوور و تعویض آن در صورت نیاز – تعویض دوره ای فیلترهای هوای دستگاه و…

4.6/5 - (7 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

1 دیدگاه در “علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت + راه خلاص شدن از شرِ یخ زدگی

  1. آواتار سارا فتاحیان سارا فتاحیان گفت:

    چقدر جالب بود این مطلب. ممنون. آیا این مشکل ممکنه برای هر کسی ایجاد بشه یا میشه با سرویس کردن دستگاه جلوی این اتفاق رو گرفت؟ و اینکه بفرمایید خدمات پس از فروش شامل حل این مشکل هستش یا نه؟ در مورد نحوه خرید و قیمت داکت اسپلیت تاپ تهویه هم لطفا راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *