سیستم های تهویه

حقایقی سرراست در مورد داکت فن کویل

حقایقی-سرراست-در-مورد-داکت-فن-کویل

فن کویل دستگاهی است که از دو بخش فن و کویل (مبدل حرارتی) تشکیل شده است. شیوه کار دستگاه فن کویل به این صورت است که هوای محیط را از طریق دریچه فن کویل گرفته و به کمک فن آن را از میان لوله های حاوی آب گرم یا سرد (بسته به گرم یا سرد بودن فصل) عبور می دهد.
برخورد هوا با آب باعث می شود سرما یا گرما آن را دریافت کند. در نهایت دمای هوا تغییر یافته و دوباره وارد محیط می شود. یکی از انواع فن کویل ها داکت فن کویل است که شباهت زیادی به فن کویل های سقفی دارد. در ادامه با ویژگی های انواع فن کویل داکتی آشنا خواهید شد.

داکت فن کویل چیست؟

فن کویل داکتی یا کانالی یک نوع فن کویل است که شبیه فن کویل سقفی است و بیشتر به صورت توکار نصب می شود. در این نوع از فن کویل ها، هوای ورودی و خروجی از طریق کانال های جداگانه ای رد و بدل می شوند. در واقع هدف فن کویل داکتی مانند فن کویل های دیگر، ایجاد هوای گرم یا سرد از طریق گرفتن هوای محیط و تغییر دما روی آن است.

طرز کار فن کویل داکتی

طرز-کار-فن-کویل-داکتی

وقتی هوا اتاق از طریق فن های موجود در دستگاه وارد کانال فن کویل داکتی می شود، ترموستات دمای هوا را می سنجد و متناسب با آن به کویل فرمان می دهد. سپس هوای وارد شده از میان لوله های دارای آب گرم یا سرد عبور می کند و بعد از تغییر دما دوباره از طریق کانال خروجی وارد محیط اتاق می شود.

اجزاء فن کویل داکتی

فن کویل ها از قطعات و تجهیزات نسبتا ساده ای تشکیل می شوند. برای این که مفهوم دقیق تری از کار داکت فن کویل داشته باشید بهتر است با اجزاء اصلی آن آشنا شوید.

کویل (مبدل حرارتی)

کویل های گرمایشی و سرمایشی دارای 2 یا 4 لوله هستند. جنس لوله ها از مس و پره های آن ها از آلومینیوم ساخته شده اند.

جنب و جوش فن کویل داکتی

فن ها معمولا از جنس فلز هستند. وظیفه آن ها به جریان انداختن هوا می باشد که قدرت خود را از الکترو موتور می گیرند.

موتور فن کویل

موتور-فن-کویل

موتور فن کویل ها در دو نوع dc ، ac وجود دارند. در نوع dc برق به طور مستقیم به فن کویل وصل است اما در نوع ac سرعت فن با نیروی الکتریکی تغییر می کند.

 سینی تخلیه

این سینی معمولا در زیر دستگاه قرار می گیرد و وظیفه آن جمع آوری آب های تقطیر شده درون چرخه می باشد.

نهایت سرعت تهویه با وصل کردن فیلتر

فیلتر های فن کویل ها معمولا از جنس آلومینیوم یا پلاستیک هستند و باید قابلیت شستشو داشته باشند. وظیفه آن ها فیلتر کردن هوای ورودی است. نکته مهمی که وجود دارد این است که بازدهی و سرعت تهویه تحت تاثیر عملکرد فیلتر است.

ترموستات کنترل کننده هوا محیط

ترموستات-کنترل-کننده-هوا-محیط

ابزاری است که دمای محیط را تشخیص می دهد و با توجه به نیاز کاربر به کویل فرمان می دهد تا دمای محیط را گرم یا سرد کند.

شیر تعدیل سد معبر ورود آب

شیر کنترل در مسیر خروجی قرار می گیرند تا به سیستم اجازه ندهند بیش از مقدار لازم آب برداشت کند.

شیر سه راهه برقی

از شیرهای برقی به منظور کنترل آب در زمانی که سیستم خاموش می شود یا دمای محیط متناسب می شود، استفاده می کنند.

معرفی انواع داکت فن کویل

فن کویل داکتی یا کانالی بر اساس انواع سیستم لوله کشی فن کویل و نوع نصب به 4 دسته تقسیم بندی می شوند. این دستگاه ها حجم بسیار کمی از محیط را اشغال می کنند و به خاطر صدای کمی که دارد برای فضاهای کاری، منازل و هتل ها خیلی پرکاربرد هستند.

فن کویل داکتی روکار

این نوع از فن کویل های داکتی همان طور که از نام آن ها پیداست به صورت آشکار در محیط نصب می شوند آن ها بخش کوچکی از محیط را اشغال می کنند و در حالت ایستاده قابل نصب هستند.

فن کویل های کانالی توکار (مخفی)

فن-کویل-های-کانالی-توکار-(مخفی)

فن کویل های کانالی توکار (مخفی) در داخل سقف اتاق ها نصب می شوند و چون حجمی از محیط را اشغال نمی کنند و در مکان هایی که فضا کم است به راحتی نصب می شوند. فن کویل های کانالی بسته به نوعی که دارند برای سرمایش و گرمایش استفاده می شوند و ممکن است به خوبی عمل نکنند. در این صورت شما باید پیگیر عیب یابی فن کویل باشید و دلایل سرد نکردن یا گرم نکردن فن کویل یا ایرادهای دیگر آن را برطرف کنید.

 فن کویل های داکتی دو لوله

در این نوع از داکت فن کویل دو لوله وجود دارد. یک لوله برای ورود آب است که اگر گرم باشد از منبع آب گرم و اگر سرد باشد از چیلر گرفته می شود. لوله دیگر جهت خروج آب سرد یا گرم است.

داکت فن کویل چهار لوله

این مدل از داکت فن کویل ها به گونه ای طراحی شده اند که 4 لوله در مسیر آن ها وجود دارد. از دو لوله برای ورود آب گرم و سرد و از دو لوله دیگر برای خروج آب ها استفاده می شود. علت این ساختار این است که در بعضی مکان ها مانند بیمارستان نیاز داریم همزمان درون اتاقی هوای گرم و درون اتاق دیگری هوای سرد داشته باشیم.

مزایا فن کویل داکتی

مزایا فن کویل داکتی

فن کویل ها با دو هدف تهویه هوا و تنظیم دمای محیط مورد استفاده قرار می گیرد اما اغلب از آن برای سرمایش و گرمایش استفاده می کنند و برای تهویه هوا از هواساز کمک می گیرند که وظیفه دریچه تهویه رد و بدل کردن هوای ساختمان می باشد.

نکته ای که وجود دارد این است که داکت فن کویل علاوه بر تغییر دما می تواند فرایند تهویه هوا را نیز انجام می دهد.

یکی از مزیت های فن کویل داکتی این است که در هنگام استفاده از آن دیگر به هواساز نیازی نیست و خود کار تهویه هوا را انجام می دهد. در ادامه چند مورد از مزایای فن کویل داکتی آورده شده است.

  • تفکیک هوای هر اتاق و جلوگیری از انتقال آلودگی
  • داشتن فن قوی
  • داشتن فیلتر
  • طول عمر بالا
  • نصب آسان
  • امکان نصب در فضاهای کم حجم
  • قیمت مناسب و به صرفه

معایب فن کویل داکتی

بیشترین ایرادی که می توان به فن کویل های داکتی گرفت این است که آن ها هوای تازه ایجاد نمی کنند، بلکه همان هوای محیط را می گیرند، تغییرات دمایی را روی آن اعمال می کنند و در نهایت آن را دوباره به محیط برمی گردانند. در فصل تابستان هم ایجاد قطرات آب روی فن کویل های داکتی باعث درست کار نکردن آن می شود. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد علل معایب فن کویل را در مقاله مربوطه بخوانید.
عیب های دیگری وجود دارد که به شرح زیر است:

  • شستشوی دائم فیلتر
  • سختی تمیزکردن کویل ها
  • تنظیم مداوم سینی های تقطیر آن

جمع بندی

امروزه فن کویل ها کاربرد بیشتری نسبت به تجهیزات گرمایشی و سرمایشی دیگر دارند. چون همزمان می توان با داشتن آنها با یک تیر دو نشان زد. با نصب آن ها در هر مکانی می توان در فصل گرما برای خنک کردن محیط و در زمستان جهت گرم کردن فضا استفاده کرد. حال نکته ای که وجود دارد این است که داکت فن کویل ها به دلیل مزایایی که دارند یکی از بهترین گزینه ها در میان انواع فن کویل های موجود هستند. آپادانا کالا از مجموعه فروشگاه هایی است که در زمینه فروش فن کویل فعالیت خودش را شروع کرده است. برای خرید و مشاوره رایگان می توانید با کارشناسان ما در راتباط 09138890465 باشید.

سوالات متداول

فن کویل داکتی چگونه عمل می کند؟

وقتی هوا اتاق از طریق فن های موجود در دستگاه وارد کانال فن کویل داکتی می شود، ترموستات دمای هوا را می سنجد و متناسب با آن به کویل فرمان می دهد. اطلاعات بیشتر در مقاله برایتان بیان شده است.

فیلتر های فن کویل ها از چه جنسی ساخته شده اند؟

فیلتر های فن کویل ها معمولا از جنس آلومینیوم یا پلاستیک هستند و باید قابلیت شستشو داشته باشند. وظیفه آن ها فیلتر کردن هوای ورودی است. نکته مهمی که وجود دارد این است که بازدهی و سرعت تهویه تحت تاثیر عملکرد فیلتر است.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *