دریچه های تهویه

حل معایب فن کویل در سه سوت!

فن کویل (FCU) یکی از انواع سیستم های تهویه مطبوع در منازل و ساختمان ها است که هم برای سرمایش و هم گرمایش هوا از آن ها استفاده می شود. ساختمان و طرز کار دریچه فن کویل ها باعث شده برای بعضی از شرایط، بسیار مطلوب به نظر نرسند. بهتر است مزایا و معایب فن کویل را بدانید تا بتوانید با توجه شرایط موجود، بهترین انتخاب را داشته باشید.

برای آشنایی بیشتر در خصوص عملکرد فن کویل ها بهتر است ابتدا با طرز کار سیستم فن کویل آشنا شوید.

فن کویل چگونه کار می کند؟

فن کویل چگونه کار می کند؟

کار فن کویل ها با ورود هوای داخل محیط به داخل دستگاه آغاز می شود. هوای وارد شده بعد از عبور از فیلتر به وسیله یک فن هوا از داخل کویل ها عبور می کند. عبور از داخل کویل ها باعث تغییر دمای هوا می شود.

سپس هوای مطلوب از دریچه فن کویل به محیط بازگردانده می شود. این عمل آنقدر تکرار می شود که هوای محیط مطلوب شما شود. آب گرم یا سرد از داخل کویل های مسی یا آلومینیومی عبور می کند. این کار باعث می شود آب به صورت غیر مستقیم با هوا در تماس باشد و دستگاه عملکرد بهتری را داشته باشد.

معایب فن کویل (کاستی ها دَم دستی)

قطعا هر سیستمی دارای معایب و مزایایی است. فن کویل ها نیز با توجه به عملکردی که دارد، دارای معایبی هستند. اما شما نباید عیب یابی فن کویل را با تعمیر اشتباه بگیرید. در واقع عیب یابی موضوعی جدا از تعمیر است که هدف اصلی از عیب یابی فن کویل تعمیر و مشکلات عمیق آن بوده است.

1. عدم استفاده از هوای تازه

همان طور که در شیوه عملکرد سیستم فن کویل بیان شد، دریچه فن کویل هم هوای داخل محیط را از کویل های آب سرد و گرم عبور می دهد و باعث افزایش یا کاهش دمای هوا می شود و این هوا به محیط بازگردانده می شود. در این فرآیند، هوای جدید در فن کویل وارد نمی شود و به طور مداوم هوای استفاده شده مجددا در جریان قرار می گیرد و این به معنای نبود اکسیژن کافی خواهد بود.

به عبارت دیگر باید گفت سیستم فن کویل طوری طراحی نشده است که منجر به گرفتن هوای تازه شود. در حالی که در شرایط استاندارد، در یک سیستم مطبوع دریچه تهویه هوا با جریان هوا باید با ورود هوای تازه انجام شود.

راه حل این مشکل چیست؟

1. عدم استفاده از هوای تازه

استفاده از یک دستگاه کمکی، این مشکل را در فن کویل ها حل می کند. دستگاهی که بتواند برای تامین اکسیژن و البته هوای جدید به فن کویل کمک کند.

2. ایجاد قطرات آب روی کویل در فصل تابستان

در فصل گرم این مشکل برای دستگاه فن کویل اتفاق می افتد. علت آن اختلاف دمای بین آب سرد داخل کویل ها و هوای موجود عبوری است.

این تفاوت دمایی باعث تقطیر آب می شود و شاهد قطراتی روی کویل های فن کویل هستیم.

البته که این فرآیند کاملا طبیعی و معمول بر اثر تقطیر یا کندانس آب ایجاد می شود و با خروج این آب از فن کویل مشکل حل می شود.

بناربراین این موضوع، یکی از مهمترین معایب فن کویل است که باید برای رفع آن باید یکبار روش های هواگیری فن کویل را بسته به نوع فن کویل سقفی، زمینی و غیره… انجام بدهید تا از مشکلات پیش آماده در تابستان برای فن کویل جلوگیری کنید.

3. عدم خروج قطرات آب باعث بروز چه مشکلاتی در سیستم می شود؟

این مشکلات به دنبال عدم خروج قطرات آب از فن کویل ایجاد می شود:

  • نشت آب از دستگاه و در مواردی آبریزی
  • تخریب رنگ یا خود دیوار در فن کویل های دیواری
  • زنگ زدگی یا خوردگی اجزای داخلی فن کویل
  • رشد قارچ ها، میکروب ها و دیگر میکرو ارگانیسم ها به علت رطوبت
  • بوی نامطبوع
  • کاهش کارایی دستگاه

خروج آب که از دستگاه فن کویل به چند روش امکان پذیر است: تخلیه ثقلی و لوله درین است. از این رو در استفاده از روش تخلیه ثقلی باید این کار را با دقت و نظارت بالایی انجام دهید، چون اندازه گیری شیب بسیار در این فرآیند مهم است.

سینی درین را می توانید داخل فن کویل نصب کنید. آب داخل سینی جمع می شود. سپس می توان آن را به وسیله یک جریان خارج کرد. همچنین با نصب یک پمپ در کف سینی آب از طریق لوله های درین به محل دفع هدایت خواهد شد. 

این روش برای فن کویل هایی که روکار یا توکار هستند، گزینه مناسبی است.

4. عدم بازدهی مطلوب سیستم

عملکرد مناسب در سیستم فن کویل، به طور گسترده به فیلترهای آن بستگی دارد. عدم تمیزی فیلترهای دستگاه، به طرز چشم گیری بر عملکرد سیستم فن کویل تاثیر می گذارد. پس باید به طور مرتب و مداوم هواگیری کویل داکت اسپلیت را انجام بدهید. عدم انجام این کار، باعث کاهش حجم هوای خروجی و فشار زیاد به فن ها و در نتیجه کاهش بازدهی سیستم سرمایشی یا گرمایشی و کاهش عمر فن می شود.

5. عدم کنترل رطوبت فن کویل

همانطور که می دانید کاربرد دریچه فنکویل چیست، فن کویل نمی تواند رطوبت را کنترل کند، پس اگر در منطقه آب و هوایی شرجی زندگی می کنید، حتما از یک دستگاه مکمل هواساز استفاده کنید. اگر اطلاعات بیشتر می خواهید در زمینه فن کویل به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

6. عدم امکان تغییر در طراحی داخلی آن

6.-عدم-امکان-تغییر-در-طراحی-داخلی-آن

طراحی داخلی دستگاه فن کویل این گونه است که به جای استفاده از کانال، از لوله استفاده می شود و اگر نیاز داشته باشید که جداسازی به وسیله کانال انجام دهید، ساختمان داخلی فن کویل مانع از انجام آن می شود.

7. نیاز فن کویل به تعمیرات و نگهداری زیاد

از انواع دریچه فن کویل در ساختمان هایی با تعداد واحدهای مجزا استفاده می شود. این موضوع باعث می شود تجهیزات بالایی استفاده شود و باتوجه به حساسیت این دستگاه ها، نیاز به تعمیرات و نگهداری زیادی وجود خواد داشت. نیاز به تعمیرات و نگهداری زیاد یکی از معایب فن کویل است. اگر بخواهید دستگاه شما دارای عمر مفید مناسبی باشد، نیاز است به طور مداوم، سرویس و نگهداری و نظارت و تعمیر را برای آنها انجام دهید.

سینی درین و فیلترها دو بخش اصلی هستند که باید به صورت مدام تمیز و بررسی شوند. فیلتر به صورت مستقیم بر عملکرد فن‌ ها تأثیر دارد و پر بودن سینی درین هم در ورود هوا اختلال ایجاد می کند.

8. فیلترهای ضعیف

فیلتراسیون ضعیف هوا در فن کویل ها به دلیل ضعیف بودن فیلتر های آنها است. فیلترهای این دستگاه ها دارای کیفیت بسیار مرغوبی نیستند و به همین دلیل در خرید نوع مرغوب آن باید دقت شود و نگهداری و تعمیرات آن باید به طور مداوم انجام شود.

مزایای دستگاه فن کویل

فن کویل ها دارای مزیت های زیادی هستند. برای اطلاعات از مزیت های بیشتر می توانید کاتالوگ فن کویل را مورد بررسی قرار بدهید. از این رو همین مزایا باعث شده است که بسیاری از کارفرمایان و مهندسان تاسیسات تمایل داشته باشند، ساختمان ها را با فن کویل ها تجهیز کنند.

1. دو کاربره بودن فن کویل (گرمایشی و سرمایشی)

فن کویل ها دو منظوره هستند؛ یعنی هم برای خنک کردن هوا در تابستان و هم برای گرم کردن هوا در زمستان مورد استفاده قرار می گیرند.

2. عدم نیاز به کانال کشی

از آنجایی که برای نصب و استفاده از فن کویل نیاز به کانال کشی نداریم، این موضوع فضای مورد نیاز برای نصب را کاهش می دهد. می تواند یکی از معایب فن کویل به حساب بیاید.

3. کاربری آسان

ترموستات فن کویل، به صورت خودکار دمای اتاق را اندازه گیری می کند. شما می توانید این دستگاه را بر روی دمای مطلوب خود تنظیم کنید و با کمک ترموستات، دمای محیط به شکل اتوماتیک تنظیم خواهد شد. 

4. توزیع مناسب دما

فن به کار گرفته شده در فن کویل ها، باعث توزیع مناسب هوا در تمام فضا می شود. از رو با تولید دریچه فنکویل که روش های ساخت آن متفاوت بوده است می توان تشخیص داد که در دریچه فن کویل شیار موازی لولایی، وزنه ای و مشبک وزنه ای، توزیع مناسب دما در هریک از دریچه ها به چه صورت است. آیا معایب فن کویل در این دریچه ها بیشتر نمایان هست باید چیکار کنیم؟ برای اطلاعات بیشتر به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

5. عدم انتشار آلودگی در بین اتاق های یک ساختمان

توزیع مستقل هوا در اتاق ها باعث عدم انتشار آلودگی در اتاق های مختلف می شود و این موضوع یکی از مهمترین ویژگی ها و مزایای فن کویل می باشد.

نتیجه گیری

آپادانا کالا از مجموعه مراکزی است که در زمینه فروش فن کویل فعالیت خودش را شروع کرده است. از این رو فن کویل ها از جمله سیستم های مطبوع هوا می باشند که در ساختمان ها و فضاهای اداری مختلف به کار گرفته می شوند. اگرچه آن ها دارای سیستم پیچیده ای نیستند و به راحتی می توانیم آن ها را نصب و استفاده کنیم ولی ممکن است با معایب فن کویل نیز برخورد کرده باشید.

عدم بازدهی مطلوب و نشت آب در تابستان از جمله این معایب هستند که برای رفع آن ها راه حل هایی وجود دارد.

سوالات متداول

آیا ایجاد قطرات آب روی کویل از معایب فن کویل به حساب می آید؟

در فصل گرم این مشکل برای دستگاه فن کویل اتفاق می افتد. علت آن اختلاف دمای بین آب سرد داخل کویل ها و هوای موجود عبوری است. این تفاوت دمایی باعث تقطیر آب می شود و شاهد قطراتی روی کویل های فن کویل هستیم. از رو یکی از مهم ترین معایب فن کویل به شمار می آید.

عدم خروج قطرات آب باعث بروز چه مشکلاتی در سیستم می شود؟

نشت آب از دستگاه و در مواردی آبریزی – تخریب رنگ یا خود دیوار در فن کویل های دیواری – زنگ زدگی یا خوردگی اجزای داخلی فن کویل و…

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *