مقالات

دلیل سوختن موتور کولر آبی

سوختن موتور کولر آبی

یکی از مشکلاتی که مردم در استفاده از وسایل برقی با آن مواجه می شوند، سوختن آن ها است. کولرهای آبی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و ممکن است موتور آن ها بسوزد یا خراب شود. یکی از نشانه های خرابی موتور کولر، باد گرم از دریچه کولر آبی است.  سوختن موتور کولر آبی به چه دلیلی رخ می دهد و چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟

دلایل سوختن موتور کولر آبی

موارد زیادی باعث می شود موتور کولر آبی بسوزد و کولر کار نکند که اکثر آن ها با سرویس کولر آبی در تابستان قابل پیشگیری است و می توان جلو آن را گرفت. برخی از دلایل سوختن موتور کولر آبی شامل موارد زیر هستند:

خرابی پمپ آب

پمپ آب کولر آبی

واترپمپ یکی از قطعات مهم در کولر آبی محسوب می شود که وظیفه آن پمپ آب به تمامی قسمت های پوشال است؛ بنابراین کارنکردن پمپ آب باعث می شود پوشال ها خشک بمانند و محیط کولر خنک نشود. با فعالیت موتور، گرمای داخلی کولر از قبل بیشتر می شود و در نهایت شاهد سوختن موتور کولر خواهید بود.

عدم وجود آب در کولر

گاهی اوقات پمپ کولر سالم است؛ اما دلیل خشک بودن پوشال ها و باد گرم کولر، عدم وجود آب در داخل آن است. مهمترین مواردی که باعث عدم وجود آب در کولر می شود به شرح زیر است:

  • قطع بودن آب شهری
  • وجود آشغال در کفی کولر
  • پارگی و نشتی شیلنگ ورودی آب
  • گرفتگی شیلنگ ورودی آب

خرابی شناور کولر آبی

شناور کولر آبی

شناور، یکی از قطعاتی است که در کف کولر قرار دارد و وظیفه تنظیم میزان آب ورودی به داخل کولر را بر عهده دارد. خرابی این قطعه باعث جلوگیری از ورود آب به میزان کافی به کولر می شود و در نهایت آب به پوشال ها نمی رسد.

سفت یا شل بودن تسمه

تسمه کولر یک کمربند V شکل است که وظیفه آن انتقال نیروی مکانیکی از موتور به کمپرسور کولر آبی است. شل یا سفت بودن تسمه باعث ایجاد مشکل در خنک سازی هوا شده و به موتور کولر فشار وارد می شود.  تسمه باید کشش صحیح داشته باشد و زیر نظر متخصص نصب شود. کشش درست تسمه، دارای شلی یک اینچی یا 25 میلیمتری است. صدای جیرجیر و گرمای باد کولر جزو مهمترین نشانه ایراد در تسمه کولر است.

فرسودگی پوشال ها

خیس بودن پوشال ها باعث پایین آمدن دمای داخل کولر می شود و فرسودگی آن ها می تواند هوای خنک را به بیرون منتقل کند. شوره های موجود در پوشال ها مانع مرطوب بودن آن ها می شود و هوای داخل کولر گرم می شود. از این رو توصیه می شود پوشال های کولر به صورت سالیانه تعویض شوند.

عدم روغن کاری قطعات

قطعات متحرک و مفاصل کولر آبی دائما در حال فعالیت و حرکت هستند؛ بنابراین به روغن کاری سالیانه نیاز دارند. اگر قطعات روغن کاری نشوند، دچار اصطحکاک شده و به سرعت داغ می شوند. این مسئله فشار زیادی به موتور وارد کرده و باعث سوختن آن می شود.

عدم نصب صحیح فن

اگر فن کولر به درستی نصب نشود، خطر داغ کردن و ایجاد بوی سوختگی وجود دارد. فن کولر اگر به درستی نصب شود، حجم کاری زیادی را بدون گرم شدن بیش از حد تحمل می کند. هنگام سرویس کولر باید فن را نیز بررسی کنید که مشکلی نداشته باشد.

قرار گرفتن کولر در آفتاب مستقیم

سایه بان برای کولر

یکی دیگر از دلایل سوختن موتور کولر آبی، قرار گرفتن آن در گرمای بشی از حد هوا است. برای حل این مشکل می توانید از سایبان های مخصوص استفاده کرده و جلو سوختن موتور کولر آبی را بگیرید.

اتصال ناقص سیم ها

سیم کشی و برق در کولر آبی، جزو مهمترین بخش های آن است؛ از این رو وجود مشکل در سیم کشی یا اتصالات، باعث گرم شدن موتور کولر و خراب شدن آن می شود. پیش از روشن کردن کولر از اتصالات و سیم ها مطمئن شوید.

ولتاژ بیش از حد

موتورها در کولرهای آبی با با یکدیگر تفاوت دارند و تنظیم ولتاژ آن ها نیز متفاوت خواهد بود. دانستن ولتاژ صحیح کولر از اهمیت بالایی برخوردار است. ولتاژ بالا در کولر باعث گرمای بیش از حد آن می شود. برای جلوگیری از آسیب موتور، ولتاژ دستگاه باید حدود 60 درصد باشد و ولتاژ بیشتر باعث به وجود آمدن مشکل برای کولر می شود.

علائم خرابی موتور کولر آبی

علائم خرابی موتور کولر آبی به شرح زیر است:

  • پریدن فیوز کولر آبی
  • باد گرم دادن
  • کار نکردن کولر با وجود صدا دادن

سخن آخر

کولر آبی یکی از وسایل محبوب سرمایشی است که بیشتر در مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. کولرها ممکن است مانند هر وسیله برقی دچار مشکل شوند و موتور آن ها بسوزد. سوختم موتور کولر آبی به دلایل مختلفی رخ می دهد که مهمترین آن ها خرابی پمپ آب، فرسودگی پوشال ها، سفت یا شل بودن تسمه و… است. با سرویس سالانه کولر می توانید از وقوع این مشکل جلوگیری نمایید.

همچنین با توجه به نیاز کولرهای آبی به دریچه، می توانید انواع دریچه کولر را از آپاداناکالا سفارش دهید.

سوالات متداول

سوختن کولر آبی به چه دلیلی رخ می دهد؟

مهمترین دلایل سوهتن کولر آبی، خرابی پمپ آب، شل یا سفت بودن تسمه، عدم وجود آب کافی و.. است.

چگونه جلو سوختن کولر آبی را بگیریم؟

با سرویس سالانه کولر و چک کردن مرتب آب آن می توانید از سوختن موتور جلوگیری کنید. همچنین در صورت وجود علائم گرما یا صدای عجیب برای رفع مشکل اقدام نمایید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *