مقالات

تبدیل رادیاتور به فن کویل (تفاوت ها + مزایای نصب رادیاتور فن کویل)

تبدیل رادیاتور به فن کویل (تفاوت ها + مزایای نصب رادیاتور فن کویل)

فن کویل ها سیستم های گرمایشی و سرمایشی هستند که سرعت تهویه هوای بالایی دارند. تصویه هوا و کنترل رطوبت از دیگر مزایای این دستگاه است. در مقابل، رادیاتورها تنها به عنوان سیستم های گرمایشی عمل می کنند و مزیت دیگری ندارند. با توجه به مزایای فن کویل ها، کاربران زیادی راغبند تا با تبدیل رادیاتور به فن کویل (نصب فن کویل به جای رادیاتور) از تمام قابلیت های این دستگاه به شکلی کامل بهره مند شوند.

البته، دریافت عملکرد بهینه فن کویل ها در این عملیات، مستلزم توجه به نکاتی چون طول مسیر، نحوه اجری لوله کشی ها، بررسی افت فشار، کیفیت ساخت دریچه فن کویل، برند آن و .. است. با توجه به این نکات می توان از مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور بهره مند شد.

رادیاتور فن کویل؟ کدام بهتر است؟

حتما در پاسخ به این پرسش که فن کویل چیست یا رادیاتور چه دستگاهی است، اطلاعات اولیه را دارید. بررسی این موضوع که رادیاتور بهتر است یا فن کویل، را می توان با توجه به میزان مصرف انرژی این دو دستگاه تعیین کرد. در آنالیز این ویژگی در رادیاتور فن کوئل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • عملکرد رادیاتورها جهت تامین جریان آب گرم بر پایه انرژی حاصل از سیستم های حرارت مرکزی (پکیج دیواری و موتورخانه) است.
 • تامین انرژی مورد نیاز فن کویل ها از طریق جریان الکتریکی و برق می باشد.
 • تامین آب گرم مورد نیاز در فن کویل ها از طریق مورتورخانه و پکیج و تامین آب سرد در این تجهیزات از طریق چیلرها انجام می شود.

به طور کلی، فن کویل ها در مقایسه با رادیاتورها مزایای بیشتری دارند. ساختار باکیفیت، توان گرمایشی بالاتر، تنوع در محل نصب و درصد بالای اکسیژن تولید شده در فن کویل ها، استفاده از این تجهیزات را برای مصرف کنندگان در اولویت قرار می دهد.

آیا امکان تبدیل رادیاتور به فن کویل وجود دارد؟

برای پاسخ به این پرسش که آیا امکان تبدیل رادیاتور به فن کویل وجود دارد یا خیر، بررسی ساختار داخلی، عملکرد و تفاوت های این دو سیستم تهویه مطبوع ضرورت دارد.

عملکرد رادیاتور فن کوئل

از نظر عملکرد، فن کویل ها سیستم هایی چند منظوره محسوب می شوند. کارکرد اصلی فن کویل ها، تامین سرمایش و گرمایش ساختمان و تهویه مطبوع محیط است. این تجهیزات، به طور گسترده ای در پروژه های تجای، مسکونی و فضاهای تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

در مکانیزم عملکرد فن کویل ها، ترموستات به عنوان تنظیم کننده درجه حرارت دستگاه عمل می کند. در این تجهیزات، انتقال جریان آب گرم و سرد از طریق لوله های کویل دستگاه انجام می گردد. در کاهش دمای آب، سه فاکتور مکش هوا، تماس با لوله های مسی و کارکرد فن دمنده نقش دارند. با کاهش دمای آب، با استفاده از دمنده های فن کویل، هوای تولید شده به محیط مورد نظر ارسال می شود.

کارکرد رادیاتورها به صورت تامین گرمایش مورد نیاز محیط تعریف می شود. در موتورخانه ها، انتقال حرارت به سیال (آب) از طریق تجهیزات نصب شده در این بخش (مشعل، دیگ و …) صورت می گیرد. آب گرم ایجاد شده از طریق پمپ موتورخانه ها و لوله کشی به داخل فضای مورد نظر منتقل شده و در رادیاتورهای نصب شده در محیط وارد می شود. در نتیجه، گرما به محیط منتقل می گردد.

ساختار داخلی رادیاتور فن کویل

از نکات مهم برای بررسی امکان تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کوئل)، توجه به ساختار داخلی این دو دستگاه است. فن کویل ها، ساختاری متشکل از کویل حرارتی ( لوله های مسی و پروه های آلومینیومی) و فن دمنده دارند. ساختار رادیاتورها از شیر رادیاتور، شیر هواگیری، زانوی قفلی، واشر آب بندی تشکیل شده است.

تفاوت های فن کویل و رادیاتور

تفاوت های فن کویل و رادیاتور

با توجه به اهمیت سیستم تهویه در سبک زندگی امروزی، با شناخت نسبی فن کویل ها و رادیاتورها، به راحتی می توان بر اساس نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب کرد.

فن کویل ها، تجهیزاتی متشکل از یک یک فن و مبدل حرارتی سرمایشی و گرمایشی (کویل) هستند. رادیاتورها نیز از سیستم های متداول گرمایشی در محیط محسوب می شوند.

عملکرد

برای پاسخ به این پرسش که آیا امکان تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کویل) وجود دارد، بررسی تفاوت عملکرد این دو دستگاه مهم است. مهم ترین تفاوت این دو سیستم عبارت است از:

 • فن کویل، دستگاهی چند عملکردی و رادیاتور تک عملکردی است.
 • فن کویل ها جهت تامین سرمایش، گرمایش و تهویه محیط مورد استفاده قرار می گیرند. در حالیکه، رادیاتورها به عنوان یک مبدل حرارتی با هدف گرمایش کاربرد دارند.
 • فن کویل ها به همراه تجهیزاتی چون چیلر و پکیج کاربرد دارند.

ساختار

در ساختار فن کویل ها از متریال ها و آلیاژهای باکیفیت استفاده می شود. از این رو، در مقایسه با رادیاتورها، مقاومت بالاتری در برابر زنگ زدگی، خوردگی و پوسیدگی دارند. البته، بهترین برند فن کویل نیز در کیفیت و دوام کاربرد این دستگاه نقش دارد.

سرعت انتقال گرما

سرعت انتقال گرما در فن کویل ها بیشتر از رادیاتورهاست. این ویژگی در رادیاتورها به صورت تدریجی و ملایم انجام می شود. در حالیکه، در فن کویل ها سریع تر است.

تنظیم و کنترل دستگاه

تفاوت در نحوه تنظیم و کنترل فن کویل و رادیاتورها، از دیگر نکاتی است که در بررسی تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کوئل)باید مد نظر قرار داد. تفاوت این دو دستگاه از لحاظ ویژگی ذکر شده عبارت است از:

 • در فن کویل ها، فعالیت همزمان سیستم کنترل دستی و دیجیتال، امکان تنظیم سرعت فن و جریان ورودی و خروجی را مهیا می کند.
 • در رادیاتورها، کنترل جریان آب گرم ورودی فقط به صورت دستی وجود دارد.

اشکال نصب

با توجه به نوع طراحی و تولید فن کویل ها، این تجهیزات به اشکال متنوعی قابل نصب هستند. محل نصب رادیاتورها و فن کویل ها به اشکال زیر است:

 • فن کویل ها: قابلیت نصب به صورت زمینی، سقفی، دیواری و کاستی
 • رادیاتورها: قابلتی نصب به صورت زمینی و قرنیزی

یکی از مزایای فن کویل ها در مقایسه با رادیاتورها، عدم اشغال فضای اضافی و صرفه جویی در فضای نصب است. جهت تبدیل رادیاتور به فن کویل و ایجاد رادیاتور فن کویل، این ویژگی به عنوان مزیت محسوب می شود.

جذب رطوبت محیط

عملکرد سرمایشی فن کویل ها، امکان جذب رطوبت محیط و کاهش آن را فراهم می کند. در حالیکه، این ویژگی در رادیاتورها به علت تک عملکرد بودن آنها وجود ندارد.

مصرف انرژی

از نظر مصرف انرژی، رادیاتورها در رتبه پایین تری از فن کویل ها قرار دارند. وجود فن در فن کویل ها، در افزایش مصرف انرژی نقش دارد. بنابراین، برای تبدیل رادیاتور به فن کویل این ویژگی باید مد نظر قرار گیرد.

توان حرارتی و قدرت تولید گرمایش در فن کویل ها به مراتب از رادیاتورها بیشتر است.

درصد اکسیژن تولید شده

از دیگر تفاوت های رادیاتور فن کویل، درصد اکسیژنی است که این تجهیزات در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. از این حیث، فن کویل ها به دلیل قابلیت متصل شدن به هوای تازه، درصد اکسیژن بالاتر و در نتیجه، هوایی سالم تر در محیط ایجاد می کنند.

هزینه خرید

برای تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کوئل) باید تفاوت این تجهیزات را از نظر هزینه خرید و استفاده از آنها مد نظر قرار داد. فن کویل ها، به دلیل بهره مندی از تکنولوژی به روزتر و برخورداری از اجزایی چون فن، فیلتر از قیمت بالاتری برخوردارند. هزینه استفاده از فن کویل ها به دلیل وجود فن در ساختار آنها بالاتر است.

مهم ترین مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور

مهم ترین مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور

با بررسی مزایای این دو تجهیزات تهویه مطبوع، بهتر می توان به این پرسش که فن کویل بهتر است یا رادیاتور، پاسخ داد. مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • فن کویل ها سادگی و انعطاف پذیری بیشتری در نصب دارند.
 • قابلیت نصب فن کویل ها با توجه به نیاز کاربر و معماری بنا به اشکال مختلف وجود دارد. (زمینی، سقفی، دیواری و کاستی). در حالیکه رادیاتورها از نظر محل نصب منعطف نیستند.
 • فن کویل ها در زمان کمتر و با سرعت بالاتری گرمایش و سرمایش محیط را انجام می دهند.
 • فن کویل ها عملکرد دو منظوره دارند.

دریافت بازدهی مناسب در رادیاتورها مستلرم دقت در محل نصب آنهاست. بیشترین بازدهی در این تجهیزات گرمایشی، با نصب آنها روی زمین و نزدیک پنجره بدست می آید.

نکات مهم برای تبدیل کردن رادیاتور به فن کویل

 • محاسبه افت فشار حاصل از طول مسیر و نحوه اجرای لوله کشی ها، مهم ترین نکته جهت تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کوئل) است.
 • تنها در مواردی که از پکیج های زمینی با سیرکولاتور قدرتمند استفاده می شود، انجام این محاسبات چندان ضرورت ندارد.

سخن آخر، فن کویل بهتر است یا رادیاتور؟

با توجه به مزایای دستگاه فن کویل نسبت به رادیاتور، کاربران زیادی استفاده از این سیستم تهویه مطبوع را ترجیح می دهند. تنوع در مدل ساخت و طراحی فن کویل ها، باز بودن دست مصرف کننده جهت انتخاب مدلی مناسب و مطابق با سلیقه خود، نیز از دیگر ویژگی هایی است که تبدیل رادیاتور به فن کویل را در اولویت قرار می دهد. گرچه فن کویل ها قیمت تمام شده بیشتری دارند، اما، تامین آسایش گرمایشی و سرمایشی مصرف کننده را به بهترین شکل انجام می دهند.

اگر شما هم از کاربران علاقمند به استفاده از این سیستم های تهویه مطبوع هستید، بهترین و باکیفیت ترین این سیستم ها را می توانید در گروه تولیدی صنعتی آپادانا کالا خریداری کنید.

سؤالات متداول

مهم ترین مزایای نصب فن کویل به جای رادیاتور کدامند؟

عملکرد دو منظوره، سادگی و انعطاف پذیری در نصب، تنوع در موقعیت نصب و توان قدرتی بالاتر گرمایش و سرمایش از مزایای مهم نصب فن کوئل به جای رادیاتور است.

برای تبدیل رادیاتور به فن کویل چه نکاتی باید مد نظر قرار گیرد؟

محاسبه افت فشار حاصل از طول مسیر و نحوه اجرای لوله کشی ها، مهم ترین نکته جهت تبدیل رادیاتور به فن کویل (رادیاتور فن کوئل) است. در موارد استفاده از پکیج های زمینی با سیرکولاتور قدرتمند، انجام این محاسبات چندان ضرورت ندارد.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

1 دیدگاه در “تبدیل رادیاتور به فن کویل (تفاوت ها + مزایای نصب رادیاتور فن کویل)

 1. آواتار میثم میثم گفت:

  سلام
  آیا امکان تعویض رادیاتور با فن کویل وجود دارد؟منظورم بدون تغییر در سیستم گرمایشی که پکیج هست می باشد یعنی فقط بتوان یک یا دو عدد از رادیاتور های منزل رو با فن کویل زمینی تعویض کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *