مقالات

نحوه تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان

تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان

تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان یکی از مراحل مهم نگهداری و بهینه سازی سیستم گرمایش و سرمایش محسوب می شود. در فصل زمستان، سیستم گرمایشی فعال شده و لوله های آب گرم به کار می روند، در حالی که در فصل تابستان، سیستم سرمایشی فعال گردیده و از لوله های آب سرد استفاده می شود.

در هر شرایط آب وهوایی، باید دریچه تنظیم هوای مربوط به آن فصل را باز و بسته کرد. تخلیه هوای اضافه از داخل لوله های آب گرم و سرد، وظیفه دریچه تنظیم هوا یا Air Vent Valve است. همچنین می توانید با تغییر فصل موتورخانه، سطح آب داخل مخزن را چک و تنظیم کنید؛ این کار باعث تنظیم فشار آب و جلوگیری از نشت آن می شود. پس با تغییر فصل، عملکرد بهتر سیستم گرمایشی و سرمایشی نیروگاه را تضمین کرده و هزینه های نگهداری و تعمیرات را کاهش می دهید.

چرا تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان؟

تغییر فصل موتورخانه

سیستم های تاسیساتی با تغییر دما و سرد و گرم شدن هوا، ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند؛ بنابراین باید سالانه سرویس گردند. تغییر فصل، نقش مهمی در عملکرد آن به خصوص در فصل زمستان دارد. با عوض شدن فصل، دما تغییر کرده و تاثیراتی در کارکرد اجزای موتورخانه می گذارد، به همین علت می بایست راهکارهایی را در پیش گرفت تا دما تاثیری بر راندمان کاری و اجزای نیروگاه نداشته باشد. یکی از این راهکارها سرویس دوره ای و سالانه سیستم های گرمایشی و سرمایشی و بررسی دریچه بازدید داکت اسپلیت و سایر قسمت هاست.

6 مزیت تغییر فصل موتورخانه 

از جمله مزیت های تغییر فصل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. با تنظیم دمای مناسب، سیستم گرمایش و سرمایش با عملکرد بهتر کار می کند.
 2. موجب صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش مبلغ قبض برق و گاز می شود.
 3. طول عمر و پایداری سیستم گرمایش و سرمایش را افزایش می دهد.
 4. از خراب شدن قطعات حساس و گران قیمت موتورخانه جلوگیری می شود.
 5. هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.
 6. از رطوبت بالا یا پایین، گرد و غبار، بوی نامطبوع، دود، باکتری و قارچ در هوای خانه جلوگیری کرده و کیفیت هوا را بهبود می بخشد.

6 قدم مهم برای سرویس کردن موتورخانه

موتورخانه

سرویس کردن نیروگاه در فصل های مختلف، یکی از راه های افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی و سوخت است؛ به طور کلی هنگام تغییر فصل باید راه کارهای زیر را برای سرویس کردن موتور خانه انجام داد.

 1. عایق کاری دیگ، منبع انبساط باز، منابع آب گرم و لوله های موتورخانه تا اندازه 5 سانتی متر
 2. اسید شویی منبع کویلی و مخزن منابع
 3. پاک کردن دوده ها از دیواره های داخلی دیگ و پره های چدنی
 4. تمیز سازی نازل مشعل
 5. روغن کاری و تعویض پمپ سیرکوله در صورت نیاز
 6. کنترل و تعویض ترموستات های گرمایشی و تنظیم دمای آن ها

تغییر فصل موتورخانه از فصل گرم به سرد

تغییر فصل از گرم به سرد، یک اقدام ضروری برای حفظ عملکرد موتور خانه در فصول مختلف بوده و برای این منظور باید نیروگاه، منبع دوجداره و منابع کویلی سرویس شوند. 

 • دمای ترموستات را باید در پاییز بین 50 تا 65 و در زمستان بین 65 تا 80 درجه سانتی گراد تنظیم کرد.
 • برای تنظیم سیستم گرمایشی، موتورخانه، منابع دوجداره و کویلی باید سرویس شود.
 • در صورت داشتن چیلر، شیر فلکه های رفت و برگشت مشترک بسته شود.
 • شیر رفت و برگشت آب گرم از دیگ به سمت شوفاژها یا فن کویل باز شود.

تغییر فصل موتورخانه از فصل سرد به گرم

در فصول گرم سال دیگر لازم نیست رادیاتورها یا فن کویل ها، گرم شوند؛ اما به منظور کاهش هزینه، استهلاک و مصرف انرژی، باید تغییر دما را به میزان مورد نیاز برای تابستان انجام دهید. برای این کار باید موارد زیر را به درستی انجام دهید:

 • باز کردن شیر فلکه چیلر به سمت ساختمان
 • تنها برای گرم کردن آب مصرفی، منبع کویل فعال شود.
 • خاموش کردن پمپ شوفاژ 
 • بستن شیر فلکه آب گرم به سمت پمپ شوفاژ

نکات مهم برای تغییر فصل نیروگاه که باید بدانید!

سرویس موتورخانه

تغییر فصل نیروگاه را حداقل یک هفته قبل از شروع فصل جدید انجام دهید. این کار به شما فرصت می دهد که در صورت بروز هرگونه مشکل، آن را برطرف کرده و از آمادگی سیستم گرمایش و سرمایش خانه در روزهای سرد یا گرم سال مطمئن شوید. بهتر است این اقدام را به عنوان یک بخش از برنامه ریزی و نگهداری منظم خانه در نظر بگیرید، زیرا این کار باعث عملکرد بهینه و پایدار شده و هزینه های ناشی از تعمیرات اضطراری را برای بروز کردن قطعات را کاهش می دهد.

تغییر فصل موتورخانه را با استفاده از یک شرکت خدماتی معتبر و مجاز انجام دهید، تا تغییر فصل، با رعایت استانداردهای فنی و ایمنی صورت گرفته و در صورت بروز هرگونه خسارت، شرکت مورد نظر موظف به جبران آن خواهد بود.

کلام آخر 

تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان یک اقدام ضروری است، زیرا باعث صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود. برای سرویس کردن آن، انجام کارهایی مانند عایق کاری دیگ، منبع انبساط باز، منابع آب گرم و لوله های موتورخانه تا اندازه 5 سانتی متر، اسید شویی منبع کویلی، پاک کردن دوده ها از دیواره های داخلی دیگ و پره های چدنی، تمیز سازی نازل مشعل روغن کاری و… ضروری است. 

در تغییر فصل موتور از گرم به سرد باید درجه و لوله های آن را چک کنیم و در تغییر فصل از سرد به گرم، رادیاتورها را خاموش کنید. قبل از شروع فصل جدید، قطعات و عملکرد موتور خانه را بررسی، تنظیم و در صورت لزوم تعویض کنید و از خدمات یک شرکت معتبر و مجاز استفاده کنید. برای خرید دریچه تنظیم هوا مورد نیاز برای موتورخانه می توانید به سایت آپاداناکالا مراجعه نمایید.

سوالات متداول

چرا تغییر فصل موتورخانه از زمستان به تابستان ضروری است؟

تغییر فصل باعث عملکرد بهتر موتورخانه به خصوص در فصل زمستان شده، مصرف انرژی را کاهش داده، از خراب شدن قطعات و دستگاه ها جلوگیری کرده و باعث افزایش طول عمر قطعات حساس و گران قیمت موتورخانه می شود؛ در نتیجه هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.

برای سرویس کردن موتورخانه باید چه کارهایی انجام دهیم؟

برای تنظیم موتورخانه باید اقداماتی مانند عایق کاری لوله ها و موتورها، اسیدشویی قسمت های مورد نیاز، تمیز کردن مشعل، روغن کاری، تعمیر و تعویض قسمت های آسیب دیده و در نهایت تنظیم دما را انجام داد.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *