مقالات

تهویه سالن زیبایی و 4 مزیت استفاده از آن

تهویه سالن زیبایی

تهویه سالن زیبایی 

بسیاری از آرایشگران به دلیل تنفس بخارات ناشی از مواد شیمیایی که در سالن های زیبایی استفاده می شود و یا ذرات ناشی از سوهان کشیدن ناخن و اسپری ها و … دچار درجات مختلفی از بیماری های تنفسی می شوند. اگر شما نیز جزو آرایشگران زیبایی هستید، لازم است برای حفظ سلامتی خود از انواع بیماری ها مانند آسم، برونشیت و … از تجمع آلودگی های تنفسی در محیط کار خود جلوگیری به عمل آورید، این کار را می توانید با استفاده از سیستم تهویه مخصوص سالن های زیبایی انجام دهید. 

 امروزه دستگاه های مختلفی به این منظور وارد بازار شده اند که بدون نیاز به پرداخت هزینه های اضافی برای کانال کشی می توانید آن ها تهیه کرده و هوای سالن آرایش را تصفیه کنید. این دستگاه یک دریچه تنظیم هوا است که در زمان کار برای مشتری و استفاده از مواد شیمیایی می توانید آن را روشن کرده و آلودگی ها و ذرات مواد شیمیایی را پیش از ورود به دستگاه تنفسی خود از محیط حذف نمایید.

اهمیت تهویه سالن زیبایی

تهویه سالن زیبایی

تمام مواد به کار رفته در سالن های زیبایی مانند رنگ مو، مواد کراتین، مواد کاشت ناخن و… از مواد شیمیایی ساخته شده اند که در حین استفاده، بخاراتی از خود متصاعد می کنند و به مرور زمان تاثیرات مخربی بر روی دستگاه تنفسی آرایشگران و مشتریان می گذارد. در نتیجه اگر تهویه سالن زیبایی به درستی انجام نشود و هوای آلوده از محیط تخلیه نگردد، تجمع این بخارات باعث ایجاد تهوع، سرگیجه، حساسیت و ایجاد بیماری های جدی تنفسی می شود. 

از طرفی اگر سیستم تهویه مطبوع استاندارد در آرایشگاه وجود نداشته باشد، رطوبت و بخارات موجود در محیط، باعث عرق کردن پنجره ها و ایجاد کپک و سایر آلودگی ها گشته و ممکن است در دراز مدت خساراتی را ایجاد کند که هزینه تعمیرات سنگینی را بر جای بگذارد.

در کار ناخن، ذرات و پودرهایی که از تراشیدن و سوهان کشیدن ناخن ایجاد می شود به دلیل اینکه سطحی ترین لایه از سلول های بدن هستند، حاوی انواع قارچ ها، باکتری ها و میکروب های محیطی بوده و در صورتی که وارد دستگاه تنفسی شوند، می توانند بیماری های جدی و خطرناک دستگاه تنفسی را ایجاد کنند.

تهویه میز ناخن کاران

برای جلوگیری از ورود این مواد به دستگاه تنفسی، از میزهای مخصوص ناخن کاران باید استفاده گردد. طراحی این میز به گونه ای است که در روی آن یک هود تعبیه شده و قابلیت جذب ذرات گرد و غبار ناشی از سوهان کشی و مواد شیمیایی به کار رفته در حین کاشت ناخن را دارد. این هود در زیر میز قرار گرفته و ضمن رعایت تمام اصول ارگونومیک، به دلیل دیده نشدن آن، ظاهر زیبای میز حفظ می گردد.

هود به کار رفته در میزهای مخصوص ناخن کاران از سه مرحله فیلتراسیون استفاده می کند و به این وسیله تمام آلاینده ها و ذرات مضر را جذب کرده و هوای تمیز را به محیط می دهد. در داخل این هود از لامپ های میکروب کش UV برای از بین بردن عوامل بیماری زا استفاده شده است.

تصفیه هوای آرایشگاه

تصفیه هوای داخل سالن زیبایی به دو روش طبیعی و مکانیکی انجام می شود که در زیر به توضیح آن ها می پردازیم:

تهویه طبیعی هوا

در این روش هوای تمیز و پاک از طریق شکاف درب ها و پنجره ها وارد سالن می شود. در سالن هایی که از تهویه مناسبی برخوردار نیستند و یا آرایشگاه در زیر زمین واقع شده است، می توان با باز گذاشتن درب و پنجره در قسمت های مختلف، اقدام به تهویه هوای داخل سالن نمود.

این شیوه تهویه ممکن است با مشکلاتی مانند سرماخوردن مشتریان و پرسنل در فصل های سرد سال، افزایش هزینه برای گرم کردن سالن در فصل زمستان و سرد کردن آن در فصل تابستان و … مواجه شود. از همه مهم تر ممکن است سالن درب و پنجره کافی نداشته باشد.

تهویه مکانیکی هوا

در این شیوه، تصفیه مکانیکی یا اجباری هوای داخل سالن با استفاده از دستگاه ها و تاسیسات تهویه انجام می گیرد. 

بهترین دستگاه تهویه مکانیکی سالن زیبایی

سیستم تهویه مطبوع

انواع سیستم تهویه عبارتند از :

 • اگزاست فن
 • هواساز سالن زیبایی و هایژنیک
 • دستگاه تهویه کراتین
 • فن تهویه بخارات کراتینه و رنگ مو 
 • هواکش ذرات ناخن و گازهای لاک مانیکور وپدیکور
 • داکت اسپلیت 
 • چیلر تراکمی
 • فن کویل و ….

4 مزیت استفاده از دستگاه تهویه سالن زیبایی مناسب

استفاده از دستگاه های تصفیه هوای استاندارد در سالن های زیبایی مزیت های زیر برای سالنداران و آرایشگران به همراه دارد:

 1. تصفیه هوای سالن و افزایش رضایت مشتریان
 2. رفع حساسیت تنفسی با تهویه هوا
 3. جلوگیری از پیری زودرس پوست و ایجاد چروک با گازهای VOC آرایشگاه
 4. جلوگیری از ایجاد بیماری های تنفسی

انتخاب سیستم تهویه مناسب

دریچه تنظیم هوا

برخی از سیستم های تهویه به راحتی قابل انتقال به محل تولید آلودگی بوده و بدون ایجاد مزاحمت برای آرایشگر و مشتریان، آلاینده ها را جذب کرده و محیط را پاکسازی می کنند. این دستگاه ها که اغلب دارای بازوهای منعطف و قابل حرکت هستند، می توانند حجم زیادی از آلاینده را به خود جذب کنند. اما هود های موضعی که در یکجا ثابت هستند، اغلب حجم هوای آلوده کمتری را می توانند از محیط خارج کنند.

باید با توجه به حجم هوای آلوده، بخارات موجود در محیط و میزان نیاز به تصفیه، هود مناسب را انتخاب کرده و در صورت لزوم با کانال کشی، هوای آلوده را به بیرون منتقل کرد. در صورتی که امکان کانال کشی در محیط وجود نداشته باشد و یا هزینه انجام این کار برای مالک مقرون به صرفه نباشد، می توان از هود های متحرک، هودهای بازویی و منعطف و یا مکنده های متحرک و فیلتردار استفاده کرد.

5 پارامتر اساسی در طراحی سیستم تهویه سالن زیبایی

زمانی که بخواهید برای یک سالن زیبایی سیستم تهویه طراحی کنید باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

 1. برنامه ریزی اتاق یعنی سالن در چه جایی قرار رگفته؟ نور محیط چقدر است؟ تعداد اتاق ها چند عدد است؟ و هدف عملیاتی سالن جهت جلوگیری از جریان بو به سمت اتاق های دیگر و سالن انتظار چیست و غلظت مواد مضر چقدر است؟
 2. تعداد کارکنان و مشتریان که با توجه به آن باید قدرت دستگاه تهویه جهت تبادل بهینه هوا انتخاب شود.
 3. تجهیزات داخلی مانند سشوار، دستگاه اپیلاسیون،سوهان برقی، دستگاه های UV، لامپ و غیره استفاده شود.
 4. به مساحت کابین و موقعیت اتاق توجه شود.
 5. نوع خدمات قابل ارائه و درصد تمیزی و تهویه مورد نیاز، به طور مثال برای آرایشگاه به هود های بزرگتری نیاز است و برای اتاق اپیلاسیون باید محیطی پاک و استریل داشته باشیم.

استاندارد تهویه سالن های زیبایی 

سیستم تهویه مطبوع

استاندارد انتخاب تهویه مناسب در سالن های زیبایی برای محیط های مختلف متفاوت است که طبق فرمول زیر محاسبه می شود:

مساحت* ارتفاع* تعداد کارکنان= استاندارد تهویه مناسب آرایشگاه

 موارد الزام به استفاده از تهویه مکانیکی

در صورت وجود شرایط زیر، سالنداران موظف به استفاده از تهویه اجباری در فضا هستند تا هوای آلوده را خارج کرده و از ایجاد بیماری برای افراد جلوگیری به عمل آورند.

 1. در صورتی که بیش از 5 نفر در محیط حضور داشته باشند. 
 2.  همزمان از چند دستگاه مختلف استفاده شود.
 3.  مواد شیمیایی مختلف به صورت همزمان در سالن به کار رود.
 4. دمای محیط به علت استفاده از سشوار، اتو مو و سایر لوازم حرارت زا بالا رود.
 5. اگر مواد آئروسل یا هواپخش به کار گرفته شود که برای پاکسازی هوا باید از سیستم تهویه مناسب استفاده کرد.
 6. در زمان انجام کوتاهی ، شنیون و حالت دادن به مو و سایر کارهایی که در این زمینه هستند نیاز به پاکسازی هوا از آلودگی داریم در اینجا نیز لازم است از دستگاه های تهویه مکانیکی استفاده شود.
 7. در زمان کوتاه کردن ناخن و سوهان کشی و سایر کارها و خدمات مربوط به آن، باید مواد زائد و سلول های پوستی به درستی و به شکلی استاندارد از محیط حذف شود.

در تمام این موارد اصلا اهمیتی ندارد که افراد حاضر در محیط چقد دوستانه باشند و یا از چه مواد و تجهیزات به روز و جدیدی برای کار خود استفاده می کنید. در هر صورت باید هوا تهویه شده و آلاینده ها از محیط خارج گردد تا بتوانید با بدنی سالم و به دور از بیماری ها به کار خود ادامه دهید.

سخن پایانی

تهویه سالن زیبایی یکی از موارد مهم برای حفظ سلامت آرایشگران و مشتریان محسوب شده و جلوی پیری زودرس پوست، حساسیت ها و بیماری های تنفسی را می گیرید. در سالن هایی که بیش از 5 نفر پرسنل داشته، همزمان از چند دستگاه استفاده شده و کارهای مختلفی مانند کوتاهی، سوهان کشی ناخن و … انجام می گیرد، همچنین مواد شیمیایی مختلف مانند انواع اسپری ها، کراتین و رنگ مو در آن ها به کار می رود، نیاز به سیستم تهویه مطبوع بیشتر احساس خواهد شد.

برای طراحی سیستم تهویه سالن زیبایی باید پارامترهایی مانند منطقه، نور، تعداد اتاق ها، تعداد پرسنل، مساحت سالن، تجهیزات مورد استفاده در سالن و … را مورد بررسی قرار داده تا بتوانید دستگاه تهویه با قدرت مناسب را انتخاب کنید. جهت تهیه دریچه تنظیم هوا مورد نیاز برای دستگاه های تهویه، می توانید به سایت آپاداناکالا مراجعه نمایید.

سوالات متداول

تهویه در سالن زیبایی به چند طریق می تواند انجام شود؟

تصفیه هوای داخل سالن های زیبایی به دو صورت طبیعی و مکانیکی صورت می گیرد. تهویه طبیعی با باز گذاشتن درب ها و پنجره ها و تصفیه مکانیکی با استفاده از سیستم های تهویه مطبوع انجام می شود.

مناسب ترین دستگاه های تهویه هوای آرایشگاه ها کدامند؟

بهترین دستگاه ها برای تهویه هوا شامل اگزاست فن، هواساز سالن زیبایی و هایژنیک، هواکش ذرات ناخن و گازهای لاک مانیکور وپدیکور، فن تهویه بخارات کراتینه و رنگ مو و… هستند.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *