مقالات

نقش تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ چیست؟

تهویه مطبوع برای رستوران

رستوران ها و کافی شاپ ها جزو مکان هایی هستند که روزانه افراد زیادی وقت خود را در آنجا سپری می کنند. از این رو این مکان ها در تلاشند تا بهترین ها را برای مشتریان خود فراهم سازند تا آن ها لحظات خوبی را داشته باشند. یکی از نکاتی که باید رستوران ها و کافی شاپ ها به آن توجه کنند تا مشتریان خود را راضی نگه دارند، داشتن تهویه مطبوع است. این امر علاوه بر مشتریان، برای سلامت کارکنان و بهداشت مواد غذایی ضروری است؛ اما نقش سیستم تهویه مطبوع چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

علت نیاز رستوران ها به تهویه مطبوع

چرا تهویه مطبوع برای رستوران و کافی شاپ امری ضروری است؟ استفاده از این سیستم دلایل زیادی دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

نیاز به خنک کاری آشپزخانه

تهویه آشپزخانه

قلب هر رستورانی، آشپزخانه آن است که بیشتر از همه نیاز به تهویه دارد. اکثر رستوران ها از چندین واحد پخت و پز و تجهیزات شست و شو بهره می برند که به صورت فشرده در یک مکان کوچک قرار گرفته اند. این عامل باعث می شود درجه حرارت محیط تا حد غیرقابل تنفس بالا رود. حرارت بالای آشپزخانه علاوه بر اینکه برای سلامت کارکنان ضرر دارد، در سودآوری رستوران نیز تاثیر منفی می گذارد. همچنین تجهیزاتی مانند فریزرها و کمپرسورهای یخچال، در محیط های گرم باید بیشتر کار کنند که باعث افزایش هزینه های انرژی می شوند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در OSHA Standard، راندمان کاری کارکنان یک مجموعه در درمای 21 درجه به اوج خود می رسد و پس از 25 درجه کاهش پیدا می کند. بنابراین دمای لازم در هر مجموعه چیزی بین 21 تا 25 درجه است. با توجه به اینکه دمای آشپزخانه با سایر نقاط رستوران متفاوت است، بهتر است از یک سیستم تهویه مجزا برای آن استفاده شود.

بهبود کیفیت هوای اشپزخانه

به علت فرایند پخت و پز، دود، روغن و ذرات معلق در هوا پراکنده می شود که برای سلامت افراد و تمیزی محیط مضر است. این اماکن علاوه بر نیاز به سیستم تهویه مطبوع، به هودهای دارای فیلتر روغن نیز نیاز دارند.

تامین هوای کافی

در سیستم تهویه مطبوع برای رستوران ها، هوایی که از بیرون جایگزین هوای خروجی می شود، دارای اهمیت بالایی است؛ زیرا اگر هوای تازه به اندازه کافی فراهم نشود، فشار منفی در رستوران یا کافی شاپ به وجود خواهد آمد. این اتفاق باعث بروز مشکلات زیر می شود:

  • ایجاد هوای خفه کننده
  • بسته شدن شدید درها و ایجاد صداهای ناهنجار
  • کاهش کیفیت هوا
  • بازگشت دود و بخار به فضای رستوران
  • کاهش راندمان مجموعه

همچنین نباید هوای ورودی یا خروجی بیشتر از حد استاندارد باشد. اگر با این مشکلات مواجه شدید، لازم است حتما با کارشناسان تهویه مشورت نمایید.

تهویه مطبوع سالن غذاخوری

در سالن غذاخوری رستوران باید شرایط رطوبت، آسایش دمایی و سرعت جریان هوا به طور هوشمند تنظیم شود. با کم و زیاد شدن مشتریان، بار نهان نیز افزایش یا کاهش پیدا می کند؛ سیستم تهویه، باید آن را شناسایی کرده و به صورت اتوماتیک، شرایط تهویه را تغییر دهد. همچنین نباید دود و بخار آشپزخانه وارد سالن غذاخوری شود. این امر به صحیح بودن جهت ورود و خروج هوا و جداسازی منطقه ای نیاز دارد.

موارد پر اهمیت در انتخاب تهویه مطبوع برای رستوران

نکاتی که لازم است برای سیستم تهویه مطبوع رستوران و کافی شاپ، به آن توجه شود، شامل موارد زیر است:

  • صدای وسایل تهویه نباید بالا باشد تا مشتریان آسایش شنیداری داشته باشند و از غذای خود لذت ببرند.
  • سیستم تهویه نباید در معرض دید باشد تا به زیبایی نمای رستوران لطمه وارد کند.
  • به علت اینکه ساعات کاری رستوران ها یا کافی شاپ ها زیاد است، باید از منابع انرژی که قیمت مناسب و مصرف کمی دارند، استفاده شود.

دستگاه های تهویه مطبوع برای کافی شاپ و رستوران

انواع دستگاه تهویه

 

 

سیستم های تهویه مطبوع انواع زیادی را شامل می شوند که در ادامه به آن ها اشاره کرده و ویژگی های هرکدام را بیان می کنیم.

چیلر، بویلر و هواساز (تنظیم سرمایش، گرمایش و رطوبت)

دستگاه های چیلر و بولر در مقیاس های بزرگ یا مینی چیلر و پیکیج در مقیاس های کوچک به همراه فن کویل، هواساز و فن های اگزاست هوا، مناسب ترین دستگاه ها برای تامین نیازهای اصلی تهویه رستوران هستند.

دستگاه چیلر برای سرمایش و دستگاه بویلر جهت گرمایش به کار می رود. هوا ساز نیز همان طور که از نام آن مشخص است نقش توزیع هوای سرد و گرم را با تنظیم رطوبت بر عهده دارد. همچنین با فن کویل می توان دمای هر قسمت را به صورت موضعی تنظیم کرد.

استفاده از سیستم GHP

سیستم تهویه مطبوع GHP به همراه هواساز و فن کویل می تواند نیازهای رستوران و کافی شاپ را برای تامین هوای کافی، گرمایش، سرمایش و تنظیم رطوبت قسمت های مختلف برآورده کند. منبع انرژی این سیستم برای گرمایش و سرمایش، گاز شهری است که باعث می شود یک دستگاه کم هزینه باشد. این دستگاه به برق فشار قوی نیازی ندارد و مصرف برق آن بسیار پایین است.

استفاده از دستگاه های زنت یا ایرواشر

به صورت کلی استفاده از زنت و ایرواشر برای رستوران یا کافی شاپ توصیه نمی شود؛ زیرا توان خنک کاری این دستگاه ها بسیار محدود است و در حد یک کولر آبی بزرگ عمل می کنند و نمی توانند دما را تا حد 21 درجه کاهش دهند. تنها در صورتی می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید که پروژه شما بودجه کمی دارد یا محیط رستوران و کافی شاپ شما خیلی کوچک است.

سخن آخر

یکی از موارد ضروری برای رستوران ها و کافی شاپ ها، سیستم تهویه مطبوع است. این سیستم هوای مطبوع را بر اساس استانداردهای موجود، برای این محیط ها فراهم کرده تا مشتریان احساس آرامش داشته باشند. استفاده از سیستم تهویه مطبوع برای رستوران و باعث می شود دمای هوای آشپزخانه به محیط منتقل نشود و مشتریان احساس راحتی داشته باشند.

با توجه به اینکه توزیع هوا در سیستم های تهویه مطبوع به وسیله کانال کشی و دریچه انجام می شود، شما می توانید انواع دریچه تهویه را متناسب با دکوراسیون خود، از آپاداناکالا تهیه نمایید.

سوالات متداول

چرا در رستوران ها و کافی شاپ ها باید از تهویه مطبوع استفاده شود؟

به دلیل گرمای زیاد و وجود ذرات غبار و روغن در رستوران ها و کافی شاپ ها وجود تهویه مطبوع ضروری است.

چه نوع دستگاه های تهویه مطبوعی برای رستوران ها بهتر است؟

با توجه به ابعاد رستوران یا کافی شاپ و نیاز بیشتر رستوران به هرکدام از آن ها می توانید از چیلر، بویلر، هواساز و GHP استفاده کنید.

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *