سیستم های تهویه

بررسی کندانسینگ یونیت هوایی در ساختمان + قیمت کندانسینگ فن دار

کندانسینگ

کندانسینگ یونیت فن دار همراه با هواساز و کویل آبگرم، یک سیستم دریچه تهویه را ایجاد می کند که بسیار کاربردی است. این دستگاه با استفاده از مبدل های حرارتی، دمای محیط را افزایش می دهد و در روزهای سرد سال گرمایش خوبی را برای شما ایجاد می کند.

اما در حالت کل این سیستم ها بیشتر برای سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد. ابعاد و اندازه های این یونیت ها کوچک و متوسط است و برای نصب در مکان های مختلف بسیار مناسب است. اگر می خواهید اطلاعاتی درباره این دستگاه کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

کندانسینگ یونیت چیست؟

کندانسینگ یونیت (Condensing Unit) دستگاهی است که دارای اجزای کویل کندانسور، کمپرسور، فن، لوله های اتصال دهنده، مدار کنترل الکتریکی و سایر اجزا مانند سوپاپ معکوس کننده سیکل است. بین این اجزا سیال مبرد جریان می یابد و نقطه شروع حرکت مبرد، کمپرسور می باشد. کمپرسور، مبرد را متراکم می کند و به سمت کندانسور می فرستد.

کندانسور معمولا از یک فن تولید می شود که مبرد درون کویل جریان می یابد و فن با دمیدن هوا از اطراف کویل، باعث می شود که گرمای اضافی مبرد را بگیرد و همین امر منجر شده تا مبرد از حالت گاز به مایع تغییر فاز دهد. دلیل انتخاب نام کندانسور به این دلیل است که کندانسور به معنی چگالیده شدن مبرد است.

بررسی اجمالی کندانسینگ فن دار

فرایندی که در این دستگاه وجود دارد، سیکل تبرید است. یونیت ها عملکرد خود را به شکل تراکمی بخار نشان می دهند. به این صورت که بخار سرد از مبرد خروجی به کندانسینگ هوایی وارد می شود و این جریان و بخار سرد به شکل متراکم در می آید. بعد از این مرحله بخار سرد به بخار گرم تبدیل می شود و کندانسور دمای دستگاه را بالا می برد و بخار به شکل مایع داغ از کندانسینگ خارج می شود.

به دلیل این که مبرد در این نوع دستگاه از فن استفاده می کند تا خنک شود به آن کندانسینگ یونیت فن دار گفته می شود. مبرد بعد از تقطیر شدن از یک سوپاپ به نام سوپاپ انبساط عبور می کند. مبرد به دلیل این که در این مرحله منبسط شده دچار افت فشار می شود و در صورتی که مقداری گرما به خود جذب کند، دوباره به حالت گاز تغییر فاز می دهد. بعد از سوپاپ انبساط، مبرد با یک لوله مسی عایق کاری به یونیت داخل ساختمان منتقل می شود. در صورتی که بخواهیم این سیستم عمل گرمایش هوای داخل ساختمان را انجام دهد دو کار می توان انجام داد که به شرح زیر است:

1. معکوس سازی سیکل

با نصب یک سوپاپ معکوس کننده جریان در کندانسینگ فن دار می توانید کاری کنید که مبرد به جای این که بعد از کمپرسور وارد کندانسور شود، به سمت اواپراتور داخل ساختمان انتقال داده شود و گرمای خود را به هوای داخل ساختمان بدهد. این کار را می توان با یک سوپاپ معکوس کننده جریان انجام دهید.

2. کویل آبگرم

در صورتی که کندانسینگ فن دار را می خواهید در مناطقی که سردسیر هستند، نصب کنید استفاده از روش قبلی مناسب نیست. باید بدانید درون هواساز چیست، در واقع یک کویل مخصوص برای آبگرم قرار دهید تا در فصل سرد با ایجاد آبگرم درون کویل و چرخش فن، دمای هوای داخل ساختمان افزایش پیدا کند.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که آبگرم باید توسط آبگرمکن یا پکیج گازسوز موتورخانه تامین شود.

14 غول وابسته به دستگاه کندانسینگ هوایی

دستگاه کندانسینگ هوایی از تعداد قطعات متفاوتی تولید شده که به شرح زیر است:

 1. فن: فن ها در دستگاه وظیفه به گردش درآوردن هوا را برعهده دارند.
 2. کمپرسور: این قطعه وظیفه به گردش درآوردن گاز مبرد را بر عهده دارد.
 3. کندانسور: کندانسور گرمای جذب شده ناشی از کمپرس گازهای مبرد را انتقال می دهد.
 4. تانک رسیور: زمانی که گاز به مایع تبدیل می شود با استفاده از این قطعه جمع آوری می گردد.
 5. کویل گرمایشی: کویل گرمایشی گرمای ایجاد شده را به کمک دریچه هوا، به بیرون منتقل می کند.
 6. کویل سرمایشی: انتقال سرما را با کمک فن های سانتریفیوژ انجام می دهد.
 7. شیر انبساط : وظیفه پایین آوردن فشار مایع مبرد را برعهده دارد.
 8. فیلتراسیون: با استفاده از این قطعه، تمامی ذرات معلق در هوا و آلودگی ها از محیط خارج می شود.
 9. بدنه و استراکچر: برای محفاظت از تمامی قطعات، بدنه ای از جنس ورق گالوانیزه و آلومینیوم ایجاد می کنند.
 10. شاسی: شاسی از جنس فابریک استاندارد یا ورق گالوانیزه ساخته شده است.
 11. رطوبت زن: وظیفه کنترل و تامین رطوبت مورد نیاز محیط دریچه بازدید را برعهده دارد.
 12. ترموستات: برای کنترل دما در این دستگاه نصب می شود.
 13. شیر معکوس کننده: با استفاده از این قطعه اواپراتور و کندانسور جابه جا می شود و حرارت از محیط بیرون به داخل منتقل می گردد.
 14. تابلو برق دستگاه: بر روی این دستگاه تمام کلید های تایمر، چراغ های سیگنال نصب شده است.

تفاوت کندانسینگ یونیت با چیلر هوایی

اجزای استفاده شده در کندانسینگ هوایی با چیلر تراکمی هوا بسیار مشابه است و تنها تفاوتی که با مدار چیلر دارد این است که در چیلر آب وجود دارد اما در مدار این دستگاه آب وجود ندارد. چیلر در یک مبدل حرارتی پوسته و لوله آب را سرد می کند و این آب سرد با پمپ هایی به هواسازها و فن کویل های ساختمان انتقال داده می شود تا سرمایش هوا انجام شود. اما در کندانسینگ دیگر آبی وجود ندارد و مبرد به جای سردسازی آب به صورت مستقیم به هواسازهای داخل ساختمان ارسال می شود تا به طور مستقیم هوا را سرد کند.

دستگاه کندانسینگ یونیت دو پارچه

کندانسینگ

در ساختمان هایی که متراژ زیادی دارند بهترین روش استفاده از چیلر، هواساز و لوله کشی آب سرد است. اما در ساختمان های با متراژ کم به دو دلیل به جای روف تاپ پکیج از کندانسینگ فن دار می توانید استفاده کنید:

1. اگر برای نصب روف تاپ پکیج در انواع سیستم‌ تهویه مطبوع محدودیت دارید، می توانید از سیستم کندانسینگ فن دار استفاده کنید، زیرا می توانید هواساز را در یک قسمت و کندانسینگ را در قسمتی دیگر نصب و با لوله کشی مسی آن ها را به یکدیگر وصل کنید.

2. هنگامی که نیاز باشد هواساز درون ساختمان و کندانسینگ هوایی در بیرون از ساختمان نصب شود. به عنوان مثال در یک سردخانه به جای استفاده از چیلر و پمپاژ آب سرد به بخش های مختلف از یک دستگاه مخصوص کندانسینگ سردخانه می توانید استفاده کنید که در آن از آب استفاده نشود. این مبرد است که با لوله کشی و کندانسینگ جریان پیدا می کند تا عمل سرمایش هوای داخل سردخانه را انجام دهد.

بهتر است در سردخانه های با متراژ بالا از چیلر و دریچه فن کویل استفاده شود، زیرا در متراژهای بالا مبرد دچار افت فشار می شود و راندمان سیستم کاهش پیدا می کند. همچنین به دلیل افزایش مبرد، قیمت سیستم نیز افزایش می یابد.

قیمت کندانسینگ یونیت

کندانسینگ فن دار در شرکت های بسیاری با کیفیت بالا، مطابق با استاندارد و با برندهای مختلفی تولید می شود. این دستگاه ها در ظرفیت های مختلف تولید می شود. از انواع کمپرسورها با توجه به نیاز مشتری مانند کمپرسورهای اسکرال، اسکرو و پیستونی در مدار دستگاه ها استفاده می شود. قیمت این دستگاه به دلیل حذف پمپ آب نسبت به سیستم هواساز و چیلر کمتر است.

قیمت کندانسینگ فن دار علاوه بر کمپرسور و کندانسور فن دار به متراژ لوله کشی بین آن و هواساز نیز بستگی دارد.

نتیجه گیری

برای نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن انواع محصولات برای بسیاری از مشاغل به کندانسینگ یونیت نیاز است. این سیستم ها می توانند دمایی مناسب را برای تجهیزات تهویه مطبوع تامین کنند. پیشنهاد می کنیم به سایت آپادانا کالا که در زمینه فروش دریچه تهویه هوا فعالیت دارد، مراجعه کنید تا با جدیدترین محصولات در این زمینه آشنا شوید. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان متخصص تماس حاصل کنید تا شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

فرایندکاری کندانسینگ فن دار چگونه است؟

فرایندی که در این دستگاه وجود دارد، سیکل تبرید است. یونیت ها عملکرد خود را به شکل تراکمی بخار نشان می دهند. به این صورت که بخار سرد از مبرد خروجی به کندانسینگ هوایی وارد می شود و این جریان و بخار سرد به شکل متراکم در می آید. اطلاعات بیشتر در مقاله برایتان بیان شده است.

چرا کندانسینگ یونیت قیمت پایین تری نسب به دیگر دستگاه ها دارد؟

قیمت این کندانسینگ فن دار به دلیل حذف پمپ آب نسبت به سیستم هواساز و چیلر کمتر است. همچنین قیمت این دستگاه علاوه بر کمپرسور و کندانسور فن دار به متراژ لوله کشی بین آن و هواساز نیز بستگی دارد.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *