سیستم های تهویه

کندانسور چیست؟ + معرفی انواع سابکولینگ کندانسور

کندانسور چیست

کندانسور یا چگالنده (Condenser) لوله ای بلندی است که یک سمت آن به لوله رفت و بخش انتها آن به فیلتر وصل است. یعنی مبردی که با فشار و گرم از لوله رفت این محصول خارج می شود بر اثر حرارت با محیط، گاز را خنک می کند و به مایع تبدیل می شود، از این رو به عنوان یک سیستم تهویه کاربرد دارد.

دریچه تهویه توانایی کنترل هوای ورودی و خروجی را دارد و می تواند به محیط های مسکونی و صنعتی کمک بسزایی کند.

اما در مقابل دمای دستگاه چگالنده از دمای هوای اطراف بیشتر است و حرارت خود را به محیط انتقال می دهد، بخار ورودی تقطیر و به مایع تبدیل می شود. اگر می خواهید درباره این موضوع اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

کندانسور چیست؟

کندانسور که به آن به چگالنده نیز گفته می شود یک مبدل حرارتی است. مبدل حرارتی حرارت را بین دو سیال انتقال می دهد. طراحی مدل برودتی طوری است که مبرد در سیستم که به واسطه جذب گرما تبدیل به گاز شده است با سیال دیگری مایع می شود یا گرما را دفع می کند.

در نتیجه فشار مبرد در دمای هوای محیط مایع می شود. برای استفاده بهینه باید اطمینان داشته باشید که تمام مبرد به مایع تبدیل خواهد شد. این محصول را طوری طراحی می کنند که دمای خروجی از آن از دمای میعان گاز کمتر باشد که به آن سابکولینگ کندانسور می گویند.

مجهزترین مدل های چگالنده

کندانسور چیست

1. چگالنده هوایی (برقراری جریان هوا)

در این نوع چگالنده مبرد با استفاده از جریان هوا سرد می شود. ساختار آن شامل یک کویل است که از میان پره ها عبور و یک فن جریان هوا را برقرار می کند. مبرد گازی با عبور از مسیر لوله ها با جریان فن سرد و به مایع تبدیل می گردد. در سیستم هایی که نیاز به دستگاه بزرگتر با تعداد فن بیشتر دارند، این محصول را طوری طراحی می کنند تا فضای کمتری را اشغال کند و از تعداد کمی فن استفاده شود. همچنین با توجه به اینکه در این نوع دستگاه از آب استفاده نمی شود دیگر با مشکلاتی مانند خوردگی و زنگ زدگی رو به رو نخواهد شد.

اجزای اصلی ساختار این مدل شامل لوله های مسی و آلومینیومی است. برای داشتن یک بازدهی بالا  در کویل، از فن همراه با کویل استفاده می ‎شود. عملکرد فن در این محصول هوایی باعث می شود گردش هوا را در سطح دریچه فن کویل بهتر کند به همین دلیل در تولید برخی از این مدل ها از لوله‏ های آلومینیومی و فین مسی استفاده می کنند.

مدل هوایی این دستگاه کاربرد بسیاری در سیستم تهویه نساجی دارد از مهم ترین کاربردهای این دستگاه می توان به استفاده آن ها در چلیرهایی با ظرفیت سرمایشی کم و ظرفیت سرمایشی بالایی دارند، اشاره کرد. مدل هوایی بیشتر مناسب مناطقی است که دارای رطوبت بالایی هستند. در نتیجه در مناطق بسیار مرطوب استفاده از نوع هوایی بهترین جایگزین برای نوع آبی است.

2. چگالنده هوایی فن دار | چگالنده های خوابیده

در این مدل تبادل حرارت با استفاده از فن صورت می گیرد به این مدل چگالنده های خوابیده نیز می گویند. نوع ایستاده در پشت یخچال یا در داخل بدنه نصب می شوند. مدل هوایی فن دار براساس محل نصب به دو دسته نصب شده همراه با کمپرسور روی شاسی و مدل نصب شده دور از کمپرسور تقسیم بندی می شود.

3. چگالنده آبی (راهی برای خنک کردن گاز مبرد)

در این مدل از آب برای خنک کردن گاز مبرد استفاده می شود نام دیگر این مدل پوسته لوله ای است و به این صورت عمل می کند که دسته ای از لوله از داخل پوسته عبور می کنند که داخل آن آب وجود دارد. با عبور از پوسته، گرمای آن با استفاده از آب داخل لوله ها جذب و باعث میعان می شود. از معایب این نوع از مبدل  می توان به مشکل خوردگی و رسوب گرفتگی اشاره کرد.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که آب داخل پوسته که بعد از جذب گرمای مبرد خود گرم شده، باید توسط دستگاه دیگری که برج خنک  کن نام دارد، سرد  شود.

باتوجه به ساختار این مدل از  دستگاه می توان در مناطق خشک و معتدل استفاده کرد. استفاده از این مدل در مناطق مرطوب غیرممکن است، زیرا فشار کاری مبرد در مدل آبی کمتر از نوع هوایی است. پایین بودن فشار کاری مبرد در این مدل باعث ایجاد تبادل حرارتی و تقطیر مطلوبی می شود.

4. چگالنده دو لوله

کندانسور

یکی دیگر از طراحی های چگالنده های آب خنک نوع دولوله است، که ساختار آن ساده تر از نوع پوسته  لوله ای می باشد. طراحی آن به این صورت است که یک لوله با قطر کمتر داخل یک لوله با قطر بیشتر قرار می گیرد. در داخل لوله  کوچک تر آب و در مجرای بین دو لوله مبرد جریان دارد. در نتیجه با جذب حرارت مبرد توسط آب میعان انجام می شود.

5. چگالنده تبخیری

در این مدل از دو فاکتور مهم آب و هوا برای خنک سازی دریچه بازدید استفاده می کنند که بسیار شبیه نوع هوایی است. تنها تفاوتی که دارد این است که علاوه بر جریان هوا، آب بر روی لوله ها نیز پاشیده می شود. در این حالت با عبور مبرد از لوله ها فن، جریانی از هوا را بر روی آن ها می دمد و به طور هم زمان آبی که توسط برج خنک کننده سرد شده است با مجراهایی بر روی لوله ها پاشیده و مجموعه این آب و هوا باعث میعان مبرد می شوند.

در مدل تبخیری عمل تقطیر آب در دماهای پایین تر از مدل های هوایی و سیستم های سرمایشی، انجام می شود. اما در مدل هوایی دمای خشک محیط، دمای تقطیر را تعیین می کند. ولی در مدل تبخیری دمای مرطوب محیط، دمای تقطیر را مشخص می کند.

6. چگالنده استاتیک

این مدل به این صورت عمل می کند که لوله ها بدون اجزای دیگری در مجاورت هوا قرار  می گیرند و باعث میعان می شوند. مدل استاتیک کاربردهای بسیاری دارد از موارد کاربرد آن می توان به یخچال های خانگی اشاره کرد.

قیمت کندانسور

کندانسور یکی از اجزای اصلی چیلر است که دارای قیمت بالایی می باشد و جز گران ترین اجزا چیلر محسوب می شود. قیمت این محصول به عوامل مختلفی مانند نوع، ظرفیت و ابعاد دستگاه بستگی دارد. این محصول در انواع مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی تولید و هر نوع، عملکرد خاصی دارند در نتیجه قیمت آن ها با یکدیگر متفاوت است.

به عنوان مثال مدل هوایی و تبخیری گران تر از نوع آبی است. با گرم بودن دمای محیط، تبادل حرارتی در مدل هوایی بیشتر می شود، در نتیجه قیمت این مدل نسبت به سایر مدل ها بالاتر خواهد بود. دقت نداشتن در انتخاب این دستگاه و ناهماهنگی آن با شرایط محیطی، می تواند باعث ایجاد آسیب های جدی شود و در صورت انتخاب نادرست هزینه های سنگینی به بار خواهد  آورد.

نگهداری از کندانسور

هر مدل از چگالنده مطابق با ساختار بدنه ای که دارند به نگهداری متفاوتی نیاز دارد. از این رو ورودی دستگاه بیشتر با خطر نشتی مواجه می شود. فشار کاری در مدل هوایی بیشتر از آبی است در نتیجه خطر نشتی در نوع هوایی بالاتر از آبی می باشد. نگهداری به موقع باعث جلوگیری از آسیب ها و هزینه خواهد شد. از آن جایی که این دستگاه از اجزای اصلی چیلر است، افزایش طول عمر آن باعث افزایش طول عمر چیلر می شود. پس برای نگهداری صحیح از چیلر، باید نگهداری دقیقی از این محصول صورت گیرد.

نتیجه گیری

همانطور که به بررسی چگالنده یا کندانسور پرداختیم. شما می توانید برای انتخاب مناسب ترین دستگاه با کارشناسان فنی آپادانا کالا که در زمینه فروش دریچه تهویه هوا فعالیت دارد، تماس بگیرید. هدف این فروشگاه ارائه محصولات با کیفیت و با قیمت مناسب است و به صورت تخصصی در زمینه فروش دریچه های تهویه هوا و … فعالیت دارد. برای آشنایی بیشتر با محصولات این مجموعه و خرید آن ها می توانید به وب سایت آپادانا کالا مراجعه کنید.

سوالات متداول

چگالنده استاتیک چگونه عمل می کند؟

این مدل به این صورت عمل می کند که لوله ها بدون اجزای دیگری در مجاورت هوا قرار  می گیرند و باعث میعان می شوند. مدل استاتیک کاربردهای بسیاری دارد از موارد کاربرد آن می توان به یخچال های خانگی اشاره کرد.

چگالنده هوایی فن دار به چند دسته تقسیم می شوند؟

مدل هوایی فن دار براساس محل نصب به دو دسته نصب شده همراه با کمپرسور روی شاسی و مدل نصب شده دور از کمپرسور تقسیم بندی می شود.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *