دریچه های تهویه

سیستم VRF چیست؟ همه چیز درمورد وی آر اف

سیستم VRF

سیستم VRF یک دستگاه تهویه مطبوع جدید و مدرن است که برای اولین بار در کشور ژاپن مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم دارای قابلیت انجام هر دو نوع عمل سرمایش و گرمایش می باشد و همچنین دریچه تهویه هم به عنوان کانال و یا راهی برای جا به جایی هوا استفاده می شود و می تواند در تمام فصول سال مورد استفاده قرار گیرد. اگر می خواهید با سیستم VRF بیشتر آشنا شوید تا پایان با ما همراه باشید.

سیستم VRFچیست؟

سیستم VRFچیست

سیستم VRF از دو بخش ساخته شده، یعنی از چند یونیت داخلی و یک یونیت خارجی تشکیل شده است که این دو قسمت توسط لوله کشی مسی که محتوی گاز فرئون است، به هم متصل می گردد. یونیت خارجی معمولا در فضای آزاد مثل پشت بام منازل و یا در حیاط نصب شده و به چند عدد یونیت داخلی به طور مرکزی اتصال پیدا می کند و عملیات سرمایش یا گرمایش را انجام می دهد.

یونیت خارجی وی آر اف دارای اجزای مختلفی مانند کمپرسور، شیر انبساط الکترونیک، موتور و غیره است که در بیشتر ساختمان ها بر روی پشت بام قرار داده می شود. یونیت های داخلی نیز از دریچه فنکویل که دارای فن هستند استفاده می کنند و این که در انواع دیواری، زمینی و همچنین سقفی در فضای درونی سازه نصب می گردند.

همه چیز درمورد وی آر اف

همه چیز درمورد وی آر اف

این دستگاه بسیار شبیه به چیلر تراکمی می باشد، البته در مدار خود دارای آب نیست و گاز فرئون وظیفه انتقال گرما بین یونیت های داخلی و خارجی را عهده دار است. تفاوت چیلر با سیستم وی آر اف این است که در چیلر، آب در داخل مبدل آن، سرد شده و توسط پمپ مخصوص به فن کویل های فضای داخلی سازه فرستاده می شود، اما در سیستم وی آر اف، گاز فرئون به طور مستقیم به یونیت های داخلی ارسال می گردد، با این کار در فصل تابستان عمل سرمایش و در فصل زمستان عمل گرمایش صورت می پذیرد.

وظیفه سیستم وی آر اف این است که گرمایش و سرمایش منازل را تأمین نماید.

عملکرد وی آر اف بسیار شبیه کولرگازی است، همان طور که می دانید، در کولرگازی، گاز فرئون ما بین یونیت های داخلی و خارجی ساختمان جریان پیدا می کند و به این ترتیب موجب خنک شدن هوای داخل ساختمان می گردد. سیستم وی آر اف نیز به همین صورت عملیات سرمایش و گرمایش هوای داخل منازل را انجام می دهد.

انواع سیستم وی آر اف از نظر منبع تغذیه

سیستم وی آر اف شامل دو دسته است:

 1. EHP: این دسته با انرژی برق کار می کند.
 2. GHP: با انرژی گاز شهری کار می کند.

1. سیستم وی آر اف نوع EHP

سیستم وی آر اف نوع EHP

سیستم وی آر اف نوع EHP، در قسمت یونیت خارجی خود، دارای الکتروموتور است، اما یونیت خارجی نوع GHP، مجهز به یک موتور داخلی می باشد که گازسوز است.

یکی از مزیت های مهم این سیستم تهویه vrf این است که علاوه بر دارا بودن قابلیت سرمایشی، می تواند عمل گرمایش را هم انجام دهد، این ویژگی بارز در مدل GHP که یک موتور احتراق داخلی دارد، برجسته است. انرژی گرمایی که به کمک این موتور تولید می شود، توسط مبدل حرارتی به سیستم وی آر اف اضافه می گردد و عملکرد دستگاه را به مقدار قابل ملاحظه ای بالا می برد.

2. سیستم وی آر اف GHP

سیستم وی آر اف GHP

معمولا در سازه هایی که هر دو نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز هستند، توصیه می شود که سیستم وی آر اف GHP استفاده شود، زیرا عملکرد مطلوب تری را داراست. یکی دیگر از مزیت های وی آر اف مدل GHP این است که میزان مصرف برق در آن بسیار پائین است و می تواند، هزینه های ناشی از مصرف برق را به شدت کاهش دهد.

این دستگاه در فصول گرم سال به کمک گاز طبیعی عملیات سرمایش ساختمان را انجام می دهد، از این رو مقدار مصرف برق در حد چشمگیری کاهش پیدا کرده و موجب صرفه جویی در هزینه های جانبی خانوار می گردد.

3 نوع سیستمVRF از لحاظ کارکرد

3 نوع سیستمVRF از لحاظ کارکرد

به طور کلی سیستم های وی آر اف از نظر نوع کارکرد در سه دسته جای می گیرند:

1. سیستمVRF سرمایشی

این مدل در واقع یکی از ساده ترین انواع وی آر اف می باشد که فقط دارای قابلیت سرمایش است و می تواند، کلیه قسمت های داخلی ساختمان را که به هم ارتباط دارند،از طریق استفاده از دریچه فلزی فضای ساختمان خنک می کند.

2. سیستمVRF گرمایشی و سرمایشی

در ساخت این سیستم نسبت به سیستمVRF سرمایشی، از تکنولوژی پیشرفته تری استفاده شده است. دستگاه vrf یک پمپ گرمایشی مخصوص دارد که توانایی گرم کردن محیط داخلی ساختمان را دارد.

قابلیت ویژه این وسیله این است که علاوه بر گرمایش، قادر است تمام محیط داخلی ساختمان را نیز خنک کند.

لازم به ذکر است این نوع سیستم توانایی این را ندارد که در آن واحد هم عمل گرمایشی را انجام دهد و هم عمل سرمایشی؛ بلکه طوری طراحی شده است که فقط قابلیت انجام یکی از این موارد را در یک زمان خاص دارا می باشد.

3. سیستمVRF بازیافت گرما

این نوع سیستم در مقایسه با دو مورد قبلی، ساختار مجهزتر و پیشرفته تری را داراست، به نحوی که قادر است عملیات سرمایش و گرمایش را به طور همزمان انجام دهد.

ممکن است در فضای داخلی ساختمان نیاز باشد که یک قسمت خنک و ناحیه دیگر گرم باشد، در این موارد سیستمVRF بازیافت گرما، با عملکردی بی نظیر می تواند عملیات سرمایش و گرمایش را در هر کدام از قسمت ها متناسب با نیاز کاربر انجام دهد.

آیا استفاده از سیستم VRF در ساختمان به صرفه است؟

استفاده از سیستمVRF در ساختمان

دستگاه vrf در مقایسه با سیستم های قدیمی که برای گرم کردن یا سرد نمودن ساختمان به کار می رفتند، مزایای زیادی دارد. در این سیستم ها میزان راندمان انرژی بسیار بالا است و برای نصب به فضای کمتری احتیاج دارند.

این ویژگی ها سبب شده که این سیستم به یک گزینه مناسب برای استفاده در اماکنی نظیر ساختمان های مسکونی، ساختمان های اداری، هتل ها و مراکز درمانی که از کاربرد نانو در صنعت تهویه خود استفاده می کنند تبدیل شود.

راه اندازی سیستمVRF در ابتدای امر کمی گران قیمت است، اما با توجه به امکانات گسترده این سیستم و ماندگاری و طول عمر بالای آن، در طولانی مدت کاملا اقتصادی است و خریدار را از پرداخت هزینه های جانبی در آینده بی نیاز می کند. هزینه ی تعمیرات و نگهداری این سیستم بسیار پائین است و به همین دلیل موجب صرفه جویی در بودجه خریدار می گردد.

فوائد استفاده از سیستم تهویه مطبوع وی آر اف

سیستم  تهویه مطبوع وی آر اف

سیستم وی آر اف نسبت به سیستم های گرمایشی و سرمایشی که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفتند، مزایای منحصربه فردی دارد، به همین دلیل امروزه افراد بسیاری خواهان نصب و استفاده از این سیستم در منازل یا محل کار خود هستند.

18 مزیت خاص سیستم وی آر اف

 1. مقرون به صرفه و ارزان بودن
 2. کاهش هزینه های جانبی
 3. میزان مصرف انرژی برق کمتر در مقایسه با سیستم های قدیمی
 4. استفاده همزمان از هر دو نوع قابلیت گرمایش و سرمایش دستگاه
 5. قابلیت کاربرد همزمان و در آن واحد در چند فضای مختلف
 6. کاربری ساده و راحت
 7. شکل ظاهری زیبا و مدرن
 8. امکان استفاده از این وسیله برای ایجاد گرمایش در فصول سرد سال
 9. ماندگاری و طول عمر بالای کمپرسور
 10. عرضه انواع مختلف یونیت داخلی مانند: یونیت کاستی، سقفی توکار، دیواری و کانالی در بازار مصرف
 11. هزینه تعمیر بسیار پائین
 12. به کار بردن گازهای بی ضرر برای لایه ازن در این دستگاه
 13. امکان انجام لوله کشی مبرد در مساحت زیاد
 14. قابلیت کنترل نمودن هر کدام از یونیت داخلی به شکل مجزا از هم
 15. ایجاد سروصدای کمتر به خاطر اینورتر بودن فن دستگاه
 16. دقت زیاد در ایجاد گرما و سرما
 17. استفاده مطلوب از فضا با به کار بردن یک یونیت خارجی برای چندین یونیت داخلی
 18. عدم وابستگی بخش ها به هم، یعنی چنانچه بخشی از سیستم آسیب ببیند، اختلالی در عملکرد بقیه ی قسمت ها به وجود نمی آید و این بخش ها بدون هیچ مشکلی عمل گرمایش یا سرمایش را انجام می دهند.

معایب سیستم وی آر اف

سیستم وی آر اف در کنار مزایای فراوانی که به خود اختصاص داده است، یکسری معایب نیز دارد که به چند مورد آن در این مبحث اشاره می شود.

کاربردی نبودن در سازه هایی با ارتفاع خیلی زیاد

در سیستم وی آر اف یونیت های داخلی و خارجی دستگاه توسط لوله های عمودی به هم اتصال پیدا می کنند، از آنجا که لوله هایی که در بازار مصرف وجود دارند، از نظر طولی دچار محدودیت هستند، لذا نصب دستگاه vrf در ساختمان های مرتفع با مشکل مواجه می گردد.

نصب تخصصی دستگاه vrf

نصب تخصصی VRF

یکی دیگر از عیب های این دستگاه اهمیت سیستم تهویه بوده که نصب آن نیازمند حضور اپراتور مجرب است.

گران بودن نشت گاز مبرد

چنانچه گاز مبرد در سیستم وی آر اف دچار نشتی شود، شارژ مجدد این گاز هزینه زیادی را به خریدار تحمیل می کند.

میزان گرمایش ناکافی در نواحی سردسیر

در مناطق سردسیر در کنار استفاده از این دستگاه، باید وسیله گرمایشی دیگری نیز وجود داشته باشد، زیرا برخی از انواع این سیستم که با انرژی برق کار می کنند، به خاطر توان پایین و گران بودن هزینه برق برای ایجاد گرمایش در مناطق سردسیر مناسب نیستند.

قیمت سیستم vrf

فاکتورهای مختلفی بر قیمت سیستم vrf تاثیر دارند که از جمله آن ها می توان به برند سازنده دستگاه، تعداد یونیت ها، دارا بودن اینورتر یا فقدان اینورتر و غیره اشاره کرد. برندهای نام آشنا و معتبر اغلب کالاهای تولید خود را با نرخی گران تر به فروش می رسانند، زیرا این شرکت های معتبر مشتریان زیادی دارند، از این رو قیمت بالاتری را برای سیستم تهویه vrf در نظر می گیرند.

از جمله برندهای گران قیمت سیستم VRF می توان به مارک های ژاپنی، کره ای، آلمانی و چینی اشاره کرد. برای اطلاع از قیمت سیستم وی آر اف می توانید به واحد فروش سایت آپادانا کالا مراجعه کنید، زیرا نرخ ها در این سایت همه روزه آپدیت می گردد.

جمع بندی

همان طور که در بالا گفته شد، مولفه های بسیاری بر نرخ فروش سیستم VRF مؤثر هستند، نوسانات نرخ ارز یکی از این عوامل است. سیستم وی آر اف جزء کالاهای وارداتی کشور است و قیمت آن به شدت تحت تاثیر نوسانات ارزی قرار می گیرد. مساحت محیطی که برای نصب این سیستم در نظر گرفته شده نیز بر قیمت این دستگاه اثرگذار می باشد.

انواع سیستم‌ تهویه مطبوع وی آر اف در سایت فروشگاهی آپادانا کالا آماده عرضه به مشتریان عزیز است. برای ساخت این دستگاه های تهویه از بهترین متریال اولیه استفاده شده، درنتیجه شبکه های لوله کشی آن دچار آسیب هایی نظیر خوردگی نمی شوند و نسبت به سایر سیستم های تهویه گرمایشی و سرمایشی هزینه نگهداری بسیار کمتری دارند.

رضایت خاطر مشتریان، اولویت اول مجموعه آپادانا کالا می باشد، لذا تمام سعی این فروشگاه بر این است که سیستم VRF را با نازل ترین قیمت و بالاترین کیفیت در اختیار خریداران محترم قرار دهد، تا این عزیزان بتوانند خریدی رضایت بخش را انجام دهند.

سوالات متداول

انواع سیستم وی آر اف از نظر منبع تغذیه چیست؟

سیستم وی آر اف نوع EHP – سیستم وی آر اف GHP

سیستم وی آر اف سرمایشی چیست؟

این مدل در واقع یکی از ساده ترین انواع وی آر اف می باشد که فقط دارای قابلیت سرمایش است و می تواند، کلیه قسمت های داخلی ساختمان را که به هم ارتباط دارند.

4.9/5 - (7 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *