دریچه های تهویه

سیستم داکت اسپلیت چیست؟ 8 مزیت کلیدی

سیستم داکت اسپلیت چیست؟ 8 مزیت کلیدی

داكت اسپليت چيست؟ به سیستم های گرمایشی و سرمایشی سیستم داکت اسپلیت گفته می شود. در واقع نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که در فصل سرد محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می کند. همچنین در فصل گرما می توانید از دریچه تهویه به عنوان کانال و یا راهی برای جا به جایی هوا در محیط خانگی و تجاری استفاده کنید.

این سیستم از دو بخش کندانسور و هواساز تشکیل می شود. کندانسور شامل چند قطعه پروانه، کمپرسور، دینام، فین است و هواساز نیز شامل فیلتر، سینی، کویل، دینام، اوپراتور و پروانه است. اگر می خواهید درباره این که سیستم داکت اسپلیت چیست و درباره انواع و مزایای آن اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

داکت اسپلیت چیست و چگونه کار می کند؟

هواساز در انواع سیستم های تهویه مطبوع به صورت توکار درون سقف وصل می شود و با استفاده از کانال کشی هوا را به سایر مکان ها انتقال می دهد. داکت اسپلیت برای خنک کردن محیطی شبیه به اسپلیت و کولر گازی دارد، اما برای گرم کردن محیط با گردش آب گرم درون آن محیط را گرم می کند.

انواع داکت اسپلیت

سیستم داکت اسپیلت دارای دو نوع اینورتر و معمولی است. در نوع اینورتر موتور الکتریکی به صورت متغیر کار می کند و سرعت بالایی دارد که باعث سرعت در کار کردن می شود، همچنین در مصرف انرژی هم صرفه جویی می کند.

دور الکتریکی متغیر به این معنی است که زمانی که محیط خنک است دور متغیر کم می شود و زمانی که دمای هوا گرم می شود دور متغیر زیاد می گردد. همین امر باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در این سیستم نوع معمولی، دور موتور ثابت است و موتور به صورت ثابت کار می کند و تا زمانی که شما نخواهید کم یا زیاد نمی شود.

8 مزیت کلیدی داکت اسپلیت

8 مزیت کلیدی داکت اسپلیت

مزایای سیستم داکت اسپیلت به شرح زیر است:

1. قیمت اولیه پایین

سیستم داکت اسپلیت قیمت مناسبی نسبت به سیستم تهویه مطبوع کارخانه که یکی از پرکاربردترین اجزا برای تهویه هوا در کارخانه است، در بازار امروزی دارد. بنابراین دلیل برای فروش و کاربرد این سیستم، قیمت اولیه کمتر آن نسبت به سایر سیستم ها است.

اما هزینه اجرای داکت اسپلیت نسبت به برخی از سیستم ها مانند چیلر و فن کویل بیشتر است و در صورتی که از دمپر نیز در هر شاخه از کانال های آن استفاده شود، قیمت آن بیشتر می شود.

2. تامین هوای تازه

در سیستم داکت اسپلیت هوای تازه مورد نیاز با اکسیژن کافی هم در فصل زمستان و هم در فصل تابستان از بیرون ساختمان تامین می شود.

3. استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر

انواع داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر و نوع معمولی وجود دارند که نوع اینورتر باعث می شود که سیستم با حداکثر توان کار نکند و متناسب با نیاز درخواستی با کم و زیاد شدن دور موتور تهویه مطبوع را تامین کند. در این دستگاه معمولا از کمپرسور اسکرال استفاده می شود که نسبت به دیگر کمپرسورها دارای قیمت پایین تری است و به دلیل وجود کمترین تعداد قطعات متحرک، مزایای زیادی نسبت به سایر کمپرسورها دارد.

4. فیلتر نمودن هوا

سیستم داکت اسپلیت هوایی را که می خواهد به محیط انتقال دهد، فیلتر می کند و هوای مطبوعی به محیط می دهد.

5. مجزا شدن هزینه شارژ هر واحد از کل ساختمان

در سیستم داکت اسپلیت بر خلاف سیستم های مرکزی، هزینه مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش هر واحد از یک آپارتمان از هزینه شارژ عمومی آپارتمان مجزا است. هر واحد این قابلیت را دارد که بر مقدار مصرف خود کنترل داشته باشد.

6. استفاده از یک اسپلیت به جای چند اسپلیت

استفاده از یک دستگاه داکت اسپلیت به جای چند اسپلیت باعث کاهش هزینه بهره برداری، تعمیر و نگهداری می شود.

7. کاهش رطوبت هوا

در داکت اسپلیت، نیز مانند سیستم های دیگری که بر پایه سیکل تبرید کار می کنند در فصل تابستان برای پاکسازی هوای خانه، مقدار رطوب هوای عبوری از دستگاه به علت تقطیر بخار آب موجود در هوا توسط کویل سرمایشی، کاهش می یابد.

10 روش فنی هواگیری کویل داکت اسپلیت را اینجا بیاموزید!

8. گرمایش مطبوع و قدرتمند داکت اسپلیت

8. گرمایش مطبوع و قدرتمند داکت اسپلیت

داکت اسپلیت مانند اسپلیت می تواند در سیکل گرمایشی کار کند و با مصرف برق گرمایش مورد نیاز را مانند سیکل سرمایش فراهم آورد. از این رو دانستن این که علت گرم نکردن داکت اسپلیت می تواند چه چیزی باشد حائز اهمیت است. در کشور ما استفاده از گاز به جای برق برای گرمایش ارزانتر است و در مناطق سردسیر و نیمه سردسیر کشور برای گرمایش از یک کویل آبگرم که در یونیت داخلی دستگاه جاسازی شده استفاده می گردد.

در نتیجه با سرد شدن هوا مسیر آبگرم ورودی به یونیت داخلی دستگاه باز شده و آبگرم وارد کویل می شود و با چرخش فن دستگاه، هوای گرم وارد محیط می شود. از مهمترین مزایایی که استفاده از کویل آبگرم و فن دارد این است که در لحظه شروع کار سریع دمای هوای داخل افزایش می یابد.

برخی دیگر از مزایای داکت اسپلیت این است که از کانال های کوچک تری نسبت به کانال های کولر آبی برای اسپلیت استفاده می کنند؛ زیرا کیفیت هوای آن ها از کولرهای آبی بهتر است. همچنین به تنهایی می تواند گرما و سرمای یک محیط را تامین کند و کاملا مستقل است.

راندمان سرمایشی و گرمایشی داکت اسپلیت در مقایسه با سایر سیستم های تهویه در طراحی سیستم تهویه مطبوع متفاوت است. در زمان خریداری اسپلیت اینورتر از نوع معمولی گران تر است، اما اینورتر از نظر نوع مصرف انرژی، سرعت خنک و یا گرم کردن از نوع معمولی سریع تر عمل می کند و کارایی بهتری دارد.

معایب داکت اسپلیت

معایب داکت اسپلیت

معایب سیستم داکت اسپلیت شامل است:

  • یکی از معایب که سیستم داکت اسپلیت دارد این است که ترموستاتی که روی آن قرار دارد فقط دمای بزرگترین محیط را اندازه گیری می کند و با توجه به آن محیط میزان دمای سایر مکان ها تعیین می شود، همین امر به عنوان یکی از بزرگترین معایب داکت اسپلیت است.
  • یکی دیگر از معایب داکت اسپلیت ها این است که دارای سیستم گرمایشی ضعیفی است و باید از یک سیستم گرمایشی دیگری نیز استفاده کنید.
  • از دیگر معایب این دستگاه این است که به دلیل اینکه در سقف کاذب نصب می شود سر و صدای زیادی ایجاد می کند. اما امروزه چند راه حل برای آن به وجود آمده است که علاوه بر کم کردن صدای دستگاه طول عمر اسپلیت را می توانید، افزایش دهید.

تفاوت اسپلیت با کولر گازی

تفاوت اسپلیت با کولر گازی فقط در نام آن ها است زیرا اسپلیت نام لاتین کولر گازی است و تفاوت زیادی با هم ندارند. نام کولر آبی بر این اساس نام گذاری شده است که برای خنک سازی محیط از آب استفاده می کند و برای کولر گازی هم به این صورت است، زیرا از گازهای 22R برای خنک سازی با استفاده از اسپلیت معمولی و 410R برای خنک سازی به وسیله اینورتر استفاده می شود.

دو قطعه کندانسور و هواساز با یک لوله مسی به یکدیگر وصل می شوند و هوای خنک را به هواساز انتقال می دهد سپس با استفاده از فیلترهای درون دریچه توزیع هوا تمیز شده را از طریق کانال به محیط انتقال خواهد داد.

نحوه نصب داکت اسپلیت

نحوه نصب داکت اسپلیت

برای نصب داکت اسپلیت لازم است مراحل زیر را طی کیند:

  • در قدم اول باید یک مکان مناسب برای قرار دادن انواع کندانسور در نظر بگیرید، زیرا در صورت قرار دادن کندانسور در مقابل آفتاب و یا زمین باعث اختلال در عملکرد آن خواهد شد. در نتیجه بهتر است نصب هواساز اسپلیت را در قسمتی از سقف کاذب که درون راه رو و یا یک مکان که نیاز به آرامش ندارد، قرار دهید و آن را درون سقف جا گیر کنید.
  • پس از آن باید کانال کشی به سایر مکان های دیگر انجام شود. کندانسور و هواساز با استفاده از لوله های مسی و پلاستیکی به یکدیگر وصل می شوند.
  • در مرحله بعدی باید به درستی برق آن را وصل و آن را امتحان کنید. در صورتی که دستگاه به درستی کار کند و صدای عجیبی را نشنوید، نصب به درستی صورت گرفته است.

خرید داکت اسپلیت

برای خرید سیستم داکت اسپلیت باید قبل از هرچیز با کارشناسان تماس برقرار کنید و برای بررسی وضعیت خانه یا اداره قراری بگذارید. کارشناس همه موارد را بررسی می کند و نوع دستگاه و ظرفیتی که احتیاج دارید را به همراه قیمتی حدودی به شما می دهد. همچنین خرید می تواند به صورت حضوری و اینترنتی باشد که هر یک دارای مزایایی است.

پیشنهاد می کنیم سیستمی را خریداری کنید که دارای گارانتی باشد تا در صورت آسیب به دستگاه توسط متخصصان در سریعترین زمان مشکل را رفع کنند.

نصب، تعمیر و سرویس داکت اسپلیت

نصب، تعمیر و سرویس داکت اسپلیت

نصب، تعمیر و سرویس سیستم داکت اسپلیت یک کار تخصصی است و هر کسی نمی تواند به راحتی این کار را انجام دهد و نیاز به تجربه و تخصص دارد، افراد بی تجربه نمی توانند علت یخ زدن لوله برگشت داکت اسپلیت شما را متوجه شوند و باعث می شود به دستگاه تان آسیب برسانند. تعمیر سیستم داکت اسپلیت باید زمانی انجام شود که با مشکل جدی مانند خنک نکردن، گرم نکردن، ایجاد صدای زیاد رو به رو شوید.

همچنین باید به این نکته توجه کنید که سرویس این دستگاه باید هر شش ماه یک بار انجام شود زیرا در صورت ایجاد اختلال در آن زمان باید با هزینه بیشتری تعمیر انجام شود.

سرویس داکت اسپلیت شامل تعویض فیلترها، روغن کاری قطعات متحرک و پاک کردن گرد و غبار از روی کویل ها است.

قیمت داکت اسپلیت چیست؟

قیمت سیستم داکت اسپلیت به عوامل زیادی مانند برند، ظرفیت و قدرت بستگی دارد. در نتیجه هر چه شما ابعاد بزرگ و قوی از این دستگاه بخواهید باید پول بیشتری را بپردازید. این سیستم ها دارای دو نوع اینورتر و غیر اینورتر می باشد که نوع اینورتر به دلیل تکنولوژی پیشرفته تری که در موتور وجود دارد، دارای قیمت بالاتری است اما در طول زمان به دلیل کم مصرف بودن آن قیمت بالایش جبران می شود.

در کشور ما برای گرمایش ساختمان ها در زمستان اکثر ساختمان ها از درب بخاری استفاده می کنند. بخاری دارای معایبی است، علاوه بر اینکه محیط را کم کم گرم می کند، هر ساله جان تعدادی از هموطنان مان را می گیرد. در صورتی که سیستم های تهویه مطبوع این مشکلات را ندارد و بسیار ایمن هستند.

سوالات متداول

تفاوت اسپلیت با کولر گازی چیست؟

تفاوت اسپلیت با کولر گازی فقط در نام آن ها است زیرا اسپلیت نام لاتین کولر گازی است.

داكت اسپليت چيست؟

به سیستم های گرمایشی و سرمایشی داکت اسپلیت گفته می شود. در واقع نوعی سیستم سرمایشی گرمایشی است که در فصل سرد محیط را گرم و در فصل گرم تابستان محیط را خنک می کند.

4.9/5 - (7 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *