مقالات

همه چیز درمورد انواع سیستم تهویه در صنعت نساجی

سیستم تهویه نساجی

تقریباً می شود گفت که بیشتر کارخانه و سالن های نساجی در محیط خود با مشکل آلودگی هوا که برگرفته از معلق بودن انواع الیاف نساجی در هوا است، درگیر هستند. این آلودگی در قسمت حلاجی کارخانه یک موضوع بسیار مهم و حاد است. همانطور که می دانید انواع مدل دریجه تهویه چیست، سیستم تهویه نساجی هم می تواند هم از طریق دریچه فنکویل تامین شود و هم از طریق دستگاه های مختلف مثل هواسازها.

به طوری که اگر آلودگی ها در محیط باقی بمانند، سلامت دستگاه ها و همین طور سلامت کارکنان آن قسمت و کل کارخانه را به خطر میندازد. چند مورد از مهم ترین مشکلات و درگیری هایی که تأثیر مستقیمی بر روی کارکرد دستگاه ها دارد که باید به طور منظم در سیستم تهویه نساجی مورد بررسی و بازبینی قرار گیرند تا از پارگی و خراب شدن نخ در هنگام تولید جلوگیری کند.

این سیستم همین طور سلامتی را برای دستگاه ها و کارکنان تأمین کند، تنظیم دما، تأمین رطوبت و گردش منظم و درست هوا در کارخانه است که باید همگی در میزان مطلوب و درستی قرار داشته باشند تا همه چیز طبق روال خود به پیش رود.

سیستم تهویه نساجی در کارخانه های نساجی باید به طوری تنظیم و ساخته شود و در کارخانه قرار گیرد که نتیجه راندمان کاری افراد و دستگاه ها را افزایش دهد و همین طور کاری کند تا توقف خط تولید به کمترین میزان خود برسد. سیستم تهویه ای که در صنعت نساجی قرار دارد را می توان از دریچه تهویه صنعتی استفاده کرد.

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که می خواهید سیستم تهویه نساجی را بیشتر بشناسید، این مطلب برای شماست.

دلیل اهمیت سیستم تهویه نساجی در کارخانه های نساجی چیست؟

اهمین سیستم تهویه نساجی

سیستم تهویه نساجی در صنعت ریسندگی به 3 علت مهم که به نوعی در عیب های به وجود آمده در نخ ها سهیم هستند، به کاربردن و استفاده از آن ضروری است که این 3 علت به شرح زیر هستند:

  • الیاف به کاررفته در تولید نخ
  • نامناسب بودن و مشکل دار بودن تهویه سیستم و کارخانه
  • مشکل در عملیات و فرایند تولید نخ

نامناسب بودن سیستم تهویه هوای کارخانه باعث ایجاد مشکلات عدیده ای می شود؛ برای مثال می توان پیچش الیاف ها روی نخ و یا ایجاد توپک در نخ را نام برد که دلیل ایجاد آنها نامناسب بودن سیستم تهویه، کمبود رطوبت هوا، افزایش الکتریسیته ساکن و خارج نشدن گردوغبار و پرز موجود در هوا است.

تنظیم دما و رطوبت در سیستم تهویه کارخانه نساجی

میزان رطوبت را نسبت مقدار بخار آب موجود در مقدار مشخصی از هوا، نسبت به حداکثر میزان نگهداری رطوبت هوا در آن دمای مخصوص می گویند که به صورت درصدی تعریف می شود و مشخصاً هرچه دمای هوا بالاتر باشد، هوا رطوبت بیشتری را می تواند در خود جای دهد. هوای سرد به نسبت هوای گرم بخار آب کمتری را تحمل می کند، پس رطوبت هوا به دما بستگی دارد. هرچه دما بالاتر رود، رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد.

طبیعتاً تنظیم و کنترل دما و رطوبت موجود در کارخانه و سالن های نساجی به افزایش تولید کمک می کند و کیفیت کالای تولید شده را تضمین می کند. رطوبت موجود در هوا یکی از فاکتورهای اصلی در خط تولید نساجی است.

شاید شما هم در ساختمان خود به آن احتیاج داشته باشید؛ دریچه بازدید

شاید بدانید که همه ی منسوجات، این خاصیت را دارند که از محیط و به محیط، به طور 2 طرفه رطوبت دهی و رطوبت گیری کنند. اگر رطوبت محیط خشک تر از رطوبت پارچه باشد، پارچه رطوبت خود را به محیط می دهد و اگر برعکس باشد، محیط رطوبتش را به پارچه می دهد. این امر تأثیر مستقیم و به سزایی بر خواص پارچه همچون مقاومت کششی آن، قطر الیاف تولید شده و خاصیت ارتجاعی آن دارد.

سیستم تهویه نساجی در سالن ها این وظیفه را دارد که میزان رطوبت نسبی هوا را در سالن ها و محیط کارخانه، در تمامی مراحل از تولید و بسته بندی تا انبار و … به طور مطلوبی ثابت نگه دارد تا کیفیت خط تولید و محصولات تولید شده در حد استاندارد بماند.

الیاف در آب و هوای خشک رطوبت را به محیط می دهد و مقاومت خود را در برابر پارگی از دست می دهد. پس اگر رطوبت سالن های نساجی کم شود، موجب می شود که پارگی الیاف بیشتر شد و همین مورد هزینه های اضافی تولید و ازدست رفتن سرمایه و زمان را بر دوش تولیدکننده می گذارد. برای مثال می توان گفت که در الیاف و پارچه های نخی، اگر رطوبت را 10 درصد افزایش دهیم، خاصیت ارتجاعی این محصول به بیش از 15 درصد افزایش می یابد.

همچنین با کنترل رطوبت توسط سیستم تهویه سالن نساجی، کیفیت لغزش قطعات ماشین ریسندگی و بافندگی و بقیه قطعات نیز افزایش و مقاومت اصطکاکی آن کاهش پیدا می کند.

این نکته را باید مدنظر داشت که الیاف و پارچه ها به طور معمول وزنی فروخته می شوند و کاهش رطوبت در محیط کارخانه موجب کاهش وزن محصولات تا 4 درصد وزن کل پارچه و محصول می شود. برای مثال می توان گفت که تنظیم نبودن رطوبت در کارخانه و انبار نساجی که روزانه به طور تقریبی 90 تن پارچه تولید می کند، کاهش 3.6 تنی محصول را در پی دارد که ضرر به حساب می آید.

همچنین در یک سالن که سطح رطوبت پایین باشد، الکتریسیته ساکنی که از نبود رطوبت در هوا ایجاد می شود، می تواند تا 5 اینچ (12 سانتی متر) جهش کند که این خود می تواند ولتاژی چند ده هزار ولتی ایجاد کند و باعث مشکلاتی مثل آتش سوزی و … شود. پس کنترل دما و رطوبت در این زمینه بسیار حیاتی است!

روش های راه اندازی سیستم تهویه نساجی

  • ایستگاه های تهویه مرکزی همراه فن مکنده ی پرز
  • ساخت یونیت های هواساز به صورت نیمه مرکزی تأمین هوا و رطوبت
  • ساخت دستگاه های دریچه آلومینیوم رطوبت ساز موضعی تنها برای تأمین رطوبت به کمک استفاده از دستگاه های رطوبت ساز

انواع سیستم تهویه نساجی

انواع سیستم تهویه نساجی

همان طور که در بالا ذکر شد، کنترل و تنظیم دما و رطوبت موجود در سالن های نساجی، یک امر مهم و ضروری است که در کیفیت محصول نهایی تولید شده، نقش مهمی ایفا می کند. بر همین اساس، سیستم های تهویه مطبوع، سیستم های توزیع و گردش هوا و دستگاه های وابسته به آن باید به درستی انتخاب و جای گذاری شوند.

دستگاه تهویه هوای ایرواشر

دستگاه تهویه هوای ایرواشر یکی از متداول ترین و پرکاربردترین دستگاه ها در جهت کنترل یا افزایش رطوبت سالن های نساجی است که می تواند درصدهای مختلف رطوبت را برای سالن های نساجی و کارخانه ها تولید و کنترل کند. در این ایرواشرها، علاوه بر اینکه رطوبت افزایش و یا کنترل پیدا می کند، می توان سرمایش تبخیری، گرمایش که از طریق کویل آبگرم داخل دستگاه تأمین می شود، فیلتراسیون و بسیاری دیگر از قابلیت هایی که لازم است را از آن درخواست کرد که از ویژگی های این دستگاه های تهویه هوا است.

اجزای دستگاه ایرواشر

قطعات این دستگاه شامل بدنه دستگاه، فن آکسیال، شاسی فن، ایرواشر (که متشکل از لوله های رایزر جنس پلی اتیلن و نازل ها از جنس پلی کربنات با بست استیل است)، اتمایزر، الکتروپمپ، کویل حرارتی (جهت تأمین گرمایش سالن های نساجی که در دو مدل بخار یا آب گرم وجود دارد)، دمپر و تابلو برق است.

طرز کار این دستگاه به این صورت است که هوای تازه از بیرون را با هوای برگشت داده شده از درون سالن با نسبت تنظیم و کنترل شده ترکیب کرده و پس از عبور دادن از فیلترهای متعددی که دارد، آن را تصفیه می کند.

دستگاه رطوبت ساز سالن نساجی

دستگاه رطوبت ساز سالن نساجی

یکی دیگر از انواع سیستم تهویه نساجی که به صورت موضعی در سالن ها به کار برده می شوند، دستگاه های رطوبت ساز هستند که علاوه بر اینکه رطوبت کافی را برای سالن و محیط تولید می کنند، توانایی ایجاد محیط با دمایی متناسب با کارکرد دستگاه های نساجی را دارا است که این دستگاه ها برای سالن هایی با ابعاد کوچک کاربرد دارد و به نوعی صرفه اقتصادی به حساب می آید برای کارخانه هایی که سیستم تهویه مرکزی در خود ندارند.

دستگاه های رطوبت ساز ارتباط نزدیکی با دستگاه های هوا ساز دارند و هر دو در مطبوع کردن محیط نقش دارند. حال اگر می خواهید با انواع هواساز آشنا شوید و اطلاعاتی از قبیل قیمت و کلیت ماهیت هواساز را بدست آورید، می توانید به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

دستگاه رطوبت ساز چه مزایایی دارد؟

  • مدت زمان توقف خط تولید را به دلیل مشکل و خرابی به حداقل می رساند.
  • افزایش کیفیت محصولات نهایی تولید شده را به همراه دارد.
  • محیطی بهداشتی و هوایی سالم را برای کارگران و دستگاه ها ایجاد می کند.
  • وسایل و اپراتورهای آن ها را در برابر تخلیه الکترواستاتیکی محافظت می کند.

سیستم تهویه هوای مطبوع در سالن های نساجی

سیستم تهویه هوای مطبوع در سالن های نساجی

تجربه ها و آزمایش های نشان داده که در این نوع کارخانه ها، سیستم تهویه مطبوع و رطوبت مناسب حرف اول را در کیفیت محصولات نهایی می زند و باعث افزایش راندمان کاری افراد و دستگاه ها می شود؛ پس باید روی سیستم های تهویه هوای نساجی بیشتر سرمایه گذاری کرد. در این صورت هزینه صرف شده برای تجهیزات آن به جیب خود برمی گردد.

جای گذاری درست سیستم هواساز

یکی دیگر از مواردی که در سیستم تهویه هوا و انواع سیستم تهویه نساجی مهم است، محل نصب آن ها است که بایستی در محلی قرار گیرند و خط کشی شوند که گردش هوا در کل کارخانه و سالن به طور منظم و کاملاً استاندارد صورت پذیرد.

علاوه بر اینکه این هواسازها و سیستم های تهویه هوا در جهت کنترل و افزایش رطوبت هوای سالن های نساجی مؤثر هستند و کاربرد دارند، در بسیاری دیگر از شاخه ها در جهت خنک کاری و سردکردن قسمت های مختلف ماشین آلات و ابزار نیز باید از سیستم های تهویه هوا، هواسازها و چیلرهای صنعتی استفاده کرد.

چگونه بهترین سیستم تهویه نساجی را برای کارخانه خود انتخاب کنیم؟

برای اینکه بهترین انتخاب را در بین دستگاه های موجود در تهویه هوا برای خود داشته باشیم، باید به یک سری نکات دقت داشته باشیم. باید دستگاهی انتخاب کرد که علاوه بر تأمین گرمایش و سرمایش سالن های نساجی، هوای محیط را از آلودگی هایی نظیر پرز و گردوغبار موجود پاک کند و همچنین رطوبتی 60 تا 80 درصدی را بسته به قسمت های مختلف سالن فراهم کند که منجر به تولید هرچه بهتر و راندمان تولید بالاتر برای ما شود.

جمع بندی

در این مقاله ما به معرفی سیستم تهویه و انواع سیستم تهویه نساجی پرداختیم و به طور مفصل هرکدام را برای آشنایی بیشتر شما با آن ها توضیح دادیم. همین طور از الزامات وجود یک سیستم تهویه هوای مرکزی در کارخانه های نساجی صحبت کردیم که از ملزومات یک کارخانه به شمار می رود که در مدت زمان صرف شده برای تولید و کیفیت محصول نهایی تأثیر بسزایی دارد. از اینکه وقت خود را در اختیار آپادانا کالا گذاشتید، بسیار سپاس گزاریم.

[faq-schema id=”3048″]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *