مقالات

معرفی 0 تا 110 سیستم تهویه مطبوع انبار

سیستم تهویه مطبوع انبار

با دانستن این ماهیت که دریچه تهویه چیست، در این مقاله به اهمیت فوق العاده زیاد سیستم های مختلف تهویه مطبوع در انبار ها می پردازیم. سیستم تهویه مطبوع انبار بسیار ضروری است زیرا بسیاری از محصولات به دما، رطوبت و گرد و غبار حساس می باشند و در صورت نداشتن سیستم تهویه مطبوع ممکن است این محصولات آسیب ببینند. همواره وجود انواع سیستم های تهویه مثل دریچه بازدید و سایر انواع موارد مربوط به تهویه مطبوع، نقش اساسی در صنایع مختلف و زیرساخت های موجود دارد.

انبارها می توانند از سوله های کوچک تا انبارهای بزرگ باشند که دارای چندین سطح ذخیره سازی، برای بسیاری از کالاهایی است که هر روز حمل می شود. اگر می خواهید درباره سیستم تهویه مطبوع انبار اطلاعاتی را کسب کنید تا پایان با ما همراه باشید.

انبارها شامل چه تجهیزاتی است؟

ساخت انبارها ساده است و از نظر ماشین آلات و پیچیدگی تجهیزات زیادی ندارند. در ادامه هم برای وجود گردش هوای مناسب در انبار وجود انواع سیستم های تهویه مطبوع ضروری و کاربردی است. در نتیجه سیستم تهویه مطبوع انبار در طراحی و نگهداری آن ها پیچیده نیستند و اگر با سیستم های تهویه مطبوع ساختمان تجاری مقایسه شود، انبارها ساده تر هستند. سیستم تهویه مطبوع برای انبارها بسیار ضروری است، زیرا بسیاری از محصولات با افزایش دما دچار آسیب می شوند.

·       چیدمان انبار

در انبار بیشتر فضای ذخیره سازی به قفسه ها اختصاص  داده  شده است، اما جنبه های کاربردی دیگری نیز وجود دارد که یک انبار باید آنها را پوشش دهد. مناطق اصلی از نظر طراحی برای سیستم تهویه مطبوع انبار به شرح زیر است:

·       محل حمل و نقل و دریافت

در این مکان کامیون های حمل ونقل بار با مواد بارگیری می شوند. این مکان ها باید قابلیت انعطاف داشته باشند تا بتوانند مواد را از داخل انبار به سمت کامیون ها جابه جا کنند و از ورود هوای آلوده از محیط خارج به محل ذخیره سازی جلوگیری کنند.

·       مناطق ذخیره سازی

مناطق ذخیره سازی به عنوان عملکرد اصلی یک انبار است و جایی است که تمام کارها در آن صورت می گیرد. قفسه های انبار می توانند از 3 تا 12 متر ارتفاع داشته باشند و با چندین لایه انباشته می شود که توسط سیستم های رباتیک به راحتی قابل دسترسی است. امروزه با پیشرفت در اتوماسیون، ارتفاع قفسه های انبار و همچنین انبار روزبه روز در حال افزایش است.

این مشکل به عنوان یک چالش برای طراحان سیستم تهویه مطبوع انبار محسوب می شود. زیرا آن ها باید مقدار مناسب برای چنین ارتفاعات را تأمین کنند. همچنین مناطق ذخیره سازی با توجه به نوع مواد و محصولات ذخیره شده در انبار تفکیک می شوند.

·       منطقه اداری

یک انبار بزرگ که کارمندان بسیاری به صورت شبانه روزی در آن کار می کنند نیاز به یک تیم عملیاتی برای برنامه ریزی و مدیریت دارد؛ بنابراین یک فضای اداری در بیشتر انبارهای بزرگ وجود خواهد داشت و سیستم تهویه مطبوع مربوط به یک محیط اداری معمولی خواهد بود. در این میان استفاده از دریچه فنکویل را از یاد نبرید که نقش مهمی در اتصالات مختلف بخش اداری دارد.

·       امکانات کارکنان

علاوه بر محیط های اداری، کارمندان در انبارها نیاز به امکانات غذاخوری، اتاق های استراحت و فضاهای تفریحی دارند که این محیط دارای شرایط سیستم تهویه مطبوع خاص خود می باشد.

بیشتر انبارهای بزرگ به صورت 24 ساعته در شبانه روز کار می کنند که کارها به صورت شبانه به دلیل جابه جایی کامیون ها بیشتر انجام می شود و معمولاً چندین محل دریافت و ارسال وجود دارد که در محیط باز هستند. بخش عمده ای از نیروی کار در بسته بندی مواد دریافت شده، قراردادن برچسب آدرس، قراردادن مواد در جعبه ها و مهر موم جعبه قبل از ارسال اختصاص داده شده است.

همچنین ماشین های زیادی وجود دارد که در انبار مورد استفاده قرار می گیرند کامیون ها، دستگاه های رباتیک برای جمع آوری وسایل محل های ذخیره سازی، دستگاه های تمیزکننده و سایر دستگاه ها. این ماشین ها خود گرما تولید می کنند که باید در آن مکان سیستم تهویه مطبوع مناسب استفاده شود.

عملکرد سیستم تهویه مطبوع انبار

عملکرد سیستم تهویه مطبوع انبار

عملکرد سیستم تهویه مطبوع انبار دوبرابر است و حفظ رطوبت هوای محیط در سطح مطلوب برای کارکنان بسیار مؤثر است. حفظ کیفیت هوای داخلی فضا طبق استانداردهای قابل قبول، نرخ تهویه انبارها را تعیین می کند که به طور معمول 10 سانتی متر در هر نفر است که به عواملی مانند کیفیت هوای خارج و نوع کار نیز بستگی دارد. دمایی که معمولاً در انبارها حفظ می شود حدود 28 درجه سانتی گراد است.

سیستم تهویه مطبوع انبار به دو قسمت تقسیم بندی  شده است که شامل: بخش ذخیره سازی و بخش غیر انباشت است که بخش غیر باربری دفتر، اتاق های استراحت و مناطق تفریحی را شامل می شود.

بخش ذخیره سازی سیستم تهویه مطبوع انبار

بیشتر انبارها طرح های یک طبقه و جعبه بزرگ دارند که در قفسه های انبار قرار گرفته اند. قفسه ها ممکن است در انبارهای کوچک 2 یا 3 متر ارتفاع داشته باشند اما در یک انبار بزرگ به ارتفاع 20 متر برسند. اگر هیچ کالای خواربار در انبار وجود نداشته باشد، فضا فقط تهویه می شود.

از کاربرد نانو در صنعت تهویه چه می دانید؟ کاربردهایی جالب و کاربردی!

طراحان برای تهویه انبارها از چه روش هایی استفاده می کنند؟

طراحان برای تهویه مناسب انبارها از روش های مختلفی استفاده می کنند که این روش ها عبارت اند از:

  • فن سقفی
  • اگزوز فن
  • سیستم چیلر، بویلر و هواساز
  • دستگاه پکیج یونیت
  • دستگاه زنت
  • دستگاه اکونوپک

فن سقفی

معمولی ترین روش برای سیستم تهویه مطبوع انبار نصب فن های سقفی در سراسر انبار است. این فن ها با سرعت ثابت، هوا را داخل انبار به گردش درمی آورند و به حفظ درجه حرارت یکنواخت در انبار کمک می کنند، هزینه عملیاتی این فن ها پایین است. اما باید به این نکته توجه کنید که فن ها در حفظ رطوبت تأثیر چندانی ندارند و در تابستان که دمای محیط بالا است و هوا گرم است خیلی کارآمد نیست و برای نصب در انبارهای کوچک و ارتفاع کم سقف مناسب است.

اگزوز فن

اگزاست فن در سیستم تهویه مطبوع انبار

وقتی انبار موادی که از آنها بخار می دهد و یا دارای ترکیبات آلی هستند را ذخیره می کند. بهترین روش برای کیفیت خوب هوا در داخل فضا استفاده از فن های خروجی است تا هوای داخلی را بیرون بکشند و هوای بیرون از محل های بارگیری یا سایر روزنه ها وارد می شود. اما باید به این نکته توجه کنید که ممکن است کیفیت هوای خارج خوب نباشد و به فیلتراسیون نیاز باشد.

همچنین اگزوز فن سطح نویز بالاتری دارند که ممکن است بر بهره وری کارکنان تأثیر بگذارد. از مشکلات دیگر فن های اگزوز این است که جریان هوا به دلیل سیستم های انباشت که باعث ایجاد نقاط سردوگرم یا تهویه مناسب در بسیاری از مناطق می شود، محدود است.

سیستم چیلر، بویلر و هواساز

این سیستم علاوه بر تنظیم دمای انبار می تواند رطوبت هوای آن را نیز به طور دقیق تنظیم و کنترل کند و در انبارهایی که نیاز به کنترل دقیق دما، رطوبت و فیلتراسیون هوا برای نگهداری مواد و محصولات نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

چیلر

چیلر دستگاهی است که با استفاده از سیال خنک کننده در سیکل تبرید، سیال دیگر را که معمولاً آب است برای مصارف صنعتی یا تهویه خنک می کند. این آب سرد در چیلر در سیستم های صنعتی برای خنک کردن بخشی از ماشین آلات و در سیستم تهویه مطبوع انبار برای خنک کردن هوا استفاده می شود و هوا را از طریق هواساز و فن کویل قابل استفاده می کند.

بویلر

بویلر دستگاهی است که برای تولید گرما مورداستفاده قرار می گیرد.

هواساز

همانطور که می دانید کاربردهای هواساز چیست، می دانید که هواساز یک مجموعه ای از تجهیزات است که شامل یک یا چند فن و سایر تجهیزات برای انجام یک یا چند کار در گردش، تمیزکردن، گرم کردن، خنک کردن، مرطوب کردن و سایر عملیات است. بسیاری از تکنولوژی های استفاده شده در دستگاه هواساز بدون تغییر بوده است، اما تعدادی از تجهیزات به کاررفته در هواساز جدید است و در صورت استفاده مناسب از آن ها تأثیر خوبی در تهویه مطبوع خواهند داشت.

آب گرم و یا آب سردی که در کویل های هواساز جریان می یابد توسط بویلر برای گرم کردن آب مورداستفاده قرار می گیرد و توسط چیلر برای سردکردن آب تأمین می شود و در تابستان آب سرد و در زمستان آب گرم در کویل ها جاری می شود. هواساز هوا را کنترل می کند و هوا را در داخل ساختمان توزیع می کند.

دستگاه پکیج یونیت

پکیج یونیت پشت بامی ترکیبی از چیلر و هواساز در یک دستگاه است که برای افزودن حالت گرمایشی به آن باید از بویلر یا پکیج گازسوز نیز استفاده شود. این سیستم توانایی تنظیم دقیق دما، رطوبت و فیلتراسیون هوا را دارد.

دستگاه زنت

دستگاه زنت

دستگاه زنت توانایی تأمین هوای تازه به مقدار زیاد برای فیلتر نمودن و خنک کاری هوا را به روش تبخیری دارد برای حالت گرمایش نیز از بویلر یا پکیج استفاده می کند. دستگاه زنت دارای قیمت پایین و مصرف انرژی کمی است.

این دستگاه در مواقعی که به تنظیم دقیق رطوبت نیازی نیست به عنوان مناسب ترین سیستم تهویه مطبوع انبار می توانند، انتخاب شود. دستگاه زنت از کولر آبی بزرگ تر است و در فصل تابستان مانند کولر آبی، هوا را از محیط خارجی دریافت و بعد از عبور از میان پوشال ها فضای داخل را خنک می کند.

دستگاه اکونوپک

دستگاه اکونوپک مشابه دستگاه زنت است تنها تفاوتی که دارد این است که دارای سیستم گرمایشی مجهز به مشعل گازسوز است و برای حالت گرمایش به بویلر یا پکیج نیازی ندارد.

خرید سیستم تهویه مطبوع انبار

برای خرید سیستم تهویه مطبوع انبار می توانید به صورت اینترنتی و حضوری اقدام به خرید کنید که هر روش دارای مزایایی است اما پیشنهاد می کنیم برای خرید اینترنتی سیستم تهویه مطبوع از فروشگاه های معتبر مانند آپادانا کالا اقدام به خرید کنید که به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان در ایران است. همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و انتخاب مناسب ترین دستگاه و نیز استعلام قیمت با کارشناسان فروش تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

نتیجه گیری

طراحی یک سیستم تهویه مطبوع انبار به نظر ساده می رسد اما به تهویه پیچیده ای نیاز دارد و مهم ترین مسئله این است که چه مواد و محصولاتی در انبار نگهداری می شود. در برخی از انبارها برای ذخیره و نگهداری مواد و محصولات به محیط خنک یا گرم، در برخی رطوبت کنترل شده و در برخی نیز متعادل نگه داشتن دما نیاز اصلی یک انبار است.

[faq-schema id=”3180″]

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *