سیستم های تهویه

معرفی 0 تا 100دستگاه زنت

دستگاه زنت

در فصول گرم و سرد سال به تجهیزاتی نیاز داریم که بتوانیم دمای ساختمان را متعادل کنیم. در زمان قدیم تجهیزات متنوعی برای متعادل کردن دما وجود نداشت، اما امروزه تجهیزات گوناگونی طراحی شده اند. این تجهیزات می توانند فضای ساختمان را به راحتی توسط دریچه تهویه گرم یا سرد کنند. از جمله دستگاه های کاربردی که سال های اخیر تولید شده و بسیار پربازده است می توان به دستگاه زنت اشاره کرد. با ما همراه باشید تا ویژگی های این محصول را به طور کامل برای شما بررسی کنیم.

دستگاه زنت چیست؟

دستگاه زنت

این محصول در سیستم مطبوع کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد. از این محصول در هر چهار فصل می توان استفاده کرد. قسمت سرمایشی این دستگاه شبیه کولر آبی می باشد؛ اما برای گرمایش به آن یک دریچه برای آب گرم زمستانی به آن اضافه شده است. این محصول نیاز به آب گرم دارد که این آب می تواند از راه یک دیگ آب گرم یا پکیج حرارت مرکزی تامین شود.

 نام دستگاه زنت از حروف اول سه کلمه زمستان نیمه و تابستان ساخته شده است. معنی نام این دستگاه این موضوع را منتقل می کند که زنت وسیله ای چهار فصل است. طراحی این محصول بسیار ساده بوده اما بازده و کارایی بالایی دارد. شما کمتر محصولی را می توانید بیابید که عملکرد سرمایشی و گرمایشی را با هم داشته باشد. می توانید از این دستگاه در کل طول سال به خوبی استفاده کنید.

انواع دستگاه زنت

انواع دستگاه زنت

اگر شما قصد خرید دستگاه تهویه زنت را دارید می توانید این محصول را در انواع متنوعی خریداری کنید. جالب است که بدانید طراحی این محصول به شکلی است که در سه نوع مختلف ساخته شده است. نوع ایستاده، زنت افقی و زنت سقفی انواع این محصول هستند، اما می توان گفت تفاوت انواع این محصول فقط در ظاهر آن ها است و از نظر عملکرد با یکدیگر تفاوت ندارد و فقط این تفاوت مختص شکل ظاهری این دستگاه می باشد. با توجه به راحتی و محیط نصب شما می توانید نوع آن را تعیین کنید.

عملکرد سرمایشی دستگاه تهویه زنت

این محصول یک سیستم دو عملکردی سرمایشی و گرمایشی است. قسمت سرمایشی محصول همانند کولر آبی سرمایش تبخیری دارد. سرمایش تبخیری این گونه است که آب از طریق سیستم لوله کشی به این دستگاه متصل شده و وارد تشک می شود. بعد از آن به وسیله یک پمپ سیرکولاتور یا همان پمپ کولر آبی از تشک مکش شده و به کولکتور نازل ها می رسد. آب به صورت مساوی و یکنواخت توسط نازل ها بر روی پد سلولزی جاری شده و به صورت لایه های نازک در سطح های آن پخش می شود.

سیستم HVAC چیست و اجزای اساسی سیستم تهویه مطبوع را در یک نگاه بشناسید!

همین عوامل باعث شده هوای تازه توسط فن داخل سیستم تهویه مطبوع زنت از محیط اطراف دستگاه مکش شود. این هوای تازه با عبور از پد سلولزی وارد محفظه دستگاه خواهد شد. عبور هوا از بین لایه های نازک پد سلولزی که به وسیله آب مرطوب شده اند موجب خواهد شد هوای ورودی در طی فرایند سرمایش تبخیری گرمای خود را از دست دهد و دما به حد چشمگیری کاهش یابد.

عملکرد گرمایشی دستگاه زنت

دریچه ورود هوای تازه در فصل زمستان کاملا بسته خواهد شد و هوای برگشتی توسط کانال برگشت وارد محفظه دستگاه می شود. آبگرم مورد نیاز این محصول از طریق موتور خانه وارد کویل گرمایشی دستگاه تهویه زنت شده. با عبور هوا از بین فن های کویل گرمایشی دمای هوا به حد چشم گیری بالا رفته و هوای گرم وارد کانال رفت می شود. از این رو باید بدانید که هواساز چیست و در صورت لازم بودن می توان در فصول سرد از هوای تازه نیز استفاده کرد.

برای اهمیت سیستم تهویه هوای ورودی می توانید از فیلترهایی برای این محصول استفاده کنید. معمولاً فیلترهای فلزی گزینه مناسب تری هستند. در صورت نیاز می توانید از سیستم رطوبت زنت نیز برای این دستگاه استفاده کنید. عملکرد گرمایشی این محصول نیز بسیار بالا است و بازده قابل توجهی دارد.

11 مزیت مهم دستگاه تهویه زنت

قبل از خرید دستگاه تهویه زنت از ویژگی های این محصول و مزایا آن به طور دقیق اطلاع داشته باشید. مزایا این دستگاه گرمایشی و سرمایشی بسیار زیاد است. اکنون به مهم ترین این مزایا می پردازیم. آن ها را مطالعه کنید و با توجه به نیازتان این محصول را خریداری کنید.

 1. این دستگاه نسبت به دیگر سیستم های مشابه از قیمت مناسب تری برخوردار است.
 2. چهار فصل بودن این محصول از مزیت های مهم آن به حساب می آید.
 3. برای افرادی که به دنبال محصولی با وزن کم و عملکرد بالا هستند پیشنهاد خوبی است.
 4. نصب و راه اندازی آن بسیار آسان است.
 5. امکان حذف لوله کشی برای رادیاتور یا فن کویل
 6. ایجاد فشار مثبت
 7. تامین هوای تازه
 8. جریان ملایم هوا
 9. قابلیت رطوبت زنت در زمستان
 10. مصرف انرژی به نسبت پایین
 11. مصرف میزان برق بسیار کم

نکات ضروری برای استفاده از دستگاه تهویه زنت

بهتر است قبل از استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی نکاتی را بدانید. با توجه به این نکات شما می توانید آن را بهتر نگهداری و از آن بهره بگیرید. توجه داشته باشید.

رعایت این نکات در افزایش طول عمر مفید این محصول بسیار تاثیر گذار است.

 • با توجه به سیستم سرمایشی این محصول که از نوع اقلیمی می باشد بهتر است از آن در شرایط اقلیمی مرطوب استفاده نکنید.
 • بهتر است این دستگاه را در مکان های استفاده کنید که نیاز به گرمایش و سرمایش خیلی زیادی نداشته باشد.
 • متأسفانه این دستگاه قابلیت کنترل دما را ندارد. پس در محیط هایی که نیاز به تعیین دما است از این محصول استفاده نکنید.

مصرف برق سیستم تهویه مطبوع زنت

از جمله نکات قابل توجه که قبل از خرید وسایل برقی باید به آن ها دقت کرد مصرف برق این محصولات است.

خوشبختانه مصرف برق دستگاه تهویه زنت به نسبت دیگر سیستم های مشابه بسیار پایین است.

در ساختار این دستگاه از کمپرسور و سیکل تبرید تراکمی استفاده نمی شود. همین امر مصرف برق آن را به حد چشم گیری کاهش می دهد. مصرف برق در این محصول در حد یک فن یا یک پمپ آب است.

دستگاه تهویه زنت در چه اماکنی استفاده می شود؟

دستگاه زنت

اگر شما نیاز به تجهیزات سرمایشی و گرمایشی زیادی در یک پروژه یا یک مکان دارید با توجه به ارزان بودن این محصول گزینه مناسب برای شما به حساب می آید. از این محصول در ساختمان های مسکونی، صنعتی و مراکز اداری استفاده می شود. شما می توانید دستگاه تهویه زنت را در هوای آزاد نصب کنید.

بهترین محیط برای دستگاه پشت بام یا گوشه حیاط است. همچنین از این دستگاه در مقیاس های صنعتی نیز استفاده می شود.

قیمت دستگاه زنت

عوامل بسیاری در قیمت دستگاه زنت تاثیر گذار هستند. از جمله این عوامل می توان به نوع آن، قدرت محصول، نوع کاربری و مرکزی که شما آن محصول را از آنجا خریداری می کنید و … اشاره کرد. بهتر است که دستگاه را از مراکز معتبر خریداری کنید تا از اصل بودن و قیمت آن اطمینان خاطر داشته باشید.

بر کسی پوشیده نیست که قیمت یک محصول از عوامل مهم خرید آن به حساب می آید.

سخن پایانی

دستگاه زنت از جمله بهترین تجهیزات گرمایشی و سرمایشی به حساب می آید. با توجه به عملکرد چهار فصل این محصول می تواند بازدهی بسیار بالایی برای شما داشته باشد. پس این کالا از ارزش خرید بالایی برخوردار است. با توجه به اهمیت این محصول باید آن را از مرکز معتبر خریداری کنید آپادانا کالا از جمله مراکزی است که به فروش این محصول با قیمتی مقرون به صرفه می پردازد. با توجه به سابقه درخشان این مرکز که سال هاست به فروش محصولات تهویه هوا مشغول است می توانید این محصول را با اطمینان خاطر خریداری کنید.

سوالات متداول

انواع دستگاه زنت کدامند؟

زنت سقفی – زنت ایستاده و…

دستگاه تهویه زنت در چه اماکنی استفاده می شود؟

از این محصول در ساختمان های مسکونی، صنعتی و مراکز اداری استفاده می شود. شما می توانید دستگاه تهویه زنت را در هوای آزاد نصب کنید.

5/5 - (5 امتیاز)

من محمد حسین حسینی با مدرک هنرستانی در رشته ماشین ابزار موسس شرکت آپادانا کالا از سال 1399 در عرصه‌ی تولید دریچه‌های تهویه و تنظیم هوا  فعالیت می‌ کنم. سعی می کنم تجربیات و مطالعات خودم رو در حیطه تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارم تا هوای خوب رو با هم تجربه کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *