دریچه های تهویه

دریچه آلومینیوم چیست؟ | معرفی انواع دریچه آلومینیوم

دریچه آلومینیوم چیست

همواره داشتن هوای سالم و عاری از آلودگی از استانداردهای اولیه هر خانه و ساختمانی است. با توجه با‌ آلودگی های بسیاری که امروزه در کنار ما وجود دارد، استفاده از دریچه های تهویه نقش مهم و اساسی دارد. اینجاست که متوجه می شویم که نقش دریچه آلومینیوم چیست و چه اهمیتی در مطبوع کردن هوای ساختمان دارد.

دریچه آلومینیوم چیست؟

دریچه آلومینیوم یکی از کاربردی ترین اجزا برای تهویه هوا در ساختمان های امروز است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد آلومینیوم، دریچه آلومینیوم و محصولاتی که از این عنصر ساخته شده اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم. در ابتدا به معرفی خود آلومینیوم و نحوه تشکیل آن می‌پردازیم. شاید برای شما هم سؤال پیش آمده باشد که بخواهید بدانید آلومینیوم از چه چیزی و یا به چه صورت درست شده است. و همچنین از قیمت و مشخصات دریچه آلومینیوم اطلاعاتی به دست بیاوریم.

آلومینیوم جز عناصر شیمیایی به رنگ سفید مایل به آبی (نقره‌ای)، کانی نرم و چکش‌پذیر است. این عنصر در رتبه سوم از نظر فراوانی می‌باشد. در ابتدا مردم یونان به خواص این عنصر پی برده‌اند. و برای ساخت تجهیزات جنگی خود از آن استفاده می‌کردند. البته با گذشت زمان یونان توانست به درجه خلوص بیشتری از این کانی دست یابد.

دریچه هوا

دریچه هوا

دریچه تهویه هوا به عنوان کانال و یا راهی برای جا‌به‌جای هوا می‌باشد. با کمک دریچه، هوای داخل محفظه بسته تازه می‌شود انتخاب دریچه به خاطر اهمیت و کاربردی که دارد بسیار مهم بوده زیرا هوا داخل فضای بسته به دریچه و سیستم به کار رفته در داخل آن مربوط می‌شود و اگر چه در ظاهر مهم نیست. در اصل بسیار مهم بوده و هوای داخلی محفظه دریچه بستگی دارد.

انواع دریچه آلومینیوم

فلزی (آلومینیوم، آهن)

این نوع دریچه مربوط به صنعت بوده که خود به بخش‌های مختلف تقسیم می‌شود.

پلاستیکی

این نوع برای مصارف خانگی بیشتر کاربرد دارد برای مثال برای تهویه هوا سرویس بهداشتی و یا کولر از آن استفاده می‌شود.

چوبی(MDF)

این نوع دریچه بیشتر برای زیبایی و نما از آن استفاده می‌شود. دریچه چوبی در فضای داخلی خانه بیشتر کاربرد دارد.

دسته بندی دریچه هوای آلومینیومی:

 1. آلومینیوم دیواری
 2. آلومینیوم خطی
 3. آلومینیوم سقفی
 4. آلومینیوم مشبک
 5. آلومینیوم قوس دار
 6. آلومینیوم گرد
 7. آلومینیوم تایلی

دریچه هوا فلزی آلومینیومی

دریچه هوا فلزی آلومینیومی

برای داشتن هوای مطبوع بیشتر از دریچه فلزی استفاده می‌کنند. در واقع جنس پره‌های این دریچه از آلومینیوم است. دریچه هوا آلومینیومی خود شامل: دریچه تایلی، دریچه هوا سقفی، دریچه خورشیدی، دریچه دیواری، دریچه مشبک، دریچه هوا خطی می‌باشد.

شبکه دمپر کمک یار دریچه هوا دیواری

دریچه هوا دیواری در واقع مانند یک دیوار دارای چهار ضلع بوده که با استفاده از شبکه دمپر که در پشت آن طراحی شده و دارای پره‌های می‌باشد که کمک می کند هوای داخلی را به بیرون هدایت کرده و هوای تازه بیرون را به داخل می‌کشد. جهت این پره‌ها قابل تنظیم می‌باشد.

سرعت بی حد و مرز با دریچه هوا سقفی

همان طور که از اسم این دریچه مشخص است این دریچه بر روی سقف متصل شده و با سرعت بی حد و مرزی هوا را به سطح انتقال داده و باعث تازگی هوا می‌شود. این دریچه دارای انواع مختلفی از جمله دریچه سقفی چهار گوش یک طرفه، دریچه سقفی چهار گوش دو طرفه، دریچه سقفی چهار گوش سه طرفه و دریچه سقفی چهار گوش چهار طرفه می‌باشد.

بلوک های زاویه دار دریچه خطی

این دریچه برای دیوار و زیر سقف کاربرد دارد. به ۳ دسته زاویه دار، کله قندی و اسلوت تقسیم‌بندی می‌شود. تیغه‌های دریچه زاویه دار به صورت خطوط موازی با زاویه ۳۰ درجه در کنار هم قرار گرفته‌اند. دریچه کله قندی تیغه‌های آن به شکل T می‌باشد. دریچه خطی اسکوت به شکل تیغه‌های کله قندی بوده با این تفاوت که تیغه T شکل آن ضخیم‌تر است.

دریچه آلومینیومی مشبک (لانه زنبوری)

دریچه زنبوری آلومینیومی به صورت ۶ ضلعی و یا لانه زنبوری در شکل‌های مختلف دایره مربع و مثلث می‌باشد. پره‌های این دریچه قابل تنظیم بوده و اکثر در یک جهت برگشت و یا رفت هوا کاربرد دارد.

دریچه هوا خورشیدی

دریچه هوا خورشیدی

این نوع دریچه‌ها به شکل دایره بوده که صفحه داخلی آن به کمک اشکال مربعی پر شده اند‌. این نوع دریچه‌ها به دو شکل دایره (خورشیدی) و تایل طراحی شده‌اند. و به صورت فریم دار و بدون فریم تولید می‌شوند.

دریچه تایلی

این نوع دریچه‌ها بیشتر برای سقف‌های کاذب کاربردی هستند و هوا را مطبوع می‌کند. این نوع دریچه انواع مختلفی از جمله دریچه هوا مشبک یک طرفه تایلی، دو طرفه تایلی، سه طرفه و چهار طرفه تایلی و همچنین دریچه هوا گرد تایلی به صورت چهار گوش ترکیبی یک، دو، سه، چهار تایلی می‌باشد.

کاربرد دریچه هوا آلومینیومی

طراح با در نظر گرفتن فضا و میزان حرارت و تهویه هوا دریچه AL (آلومینیوم) مورد نظر را انتخاب کرده با انتخاب درست طراح، هوا به درستی تهویه شده و هوای تازه به فضای مورد نظر ارسال می‌شود. کار طراح در انتخاب دریچه هوا آلومینیومی بسیار با اهمیت و دقیق می‌باشد با در نظر گرفتن فضای موجود دریچه هوا مورد نیاز را انتخاب می‌کند.

برای مثال سوله با ارتفاع زیاد باید دریچه هوای برای آن در نظر گرفته شود که بتواند هوا را از قسمت‌های پایین به طرف بالا پرتاب کند. اگر نتواند در تهویه هوا به درستی عمل کند قطعاً به مشکل جدی برخورد خواهد کرد. بنابراین انتخاب دریچه هوا متناسب با فضای موجود برای تهویه هوا بسیار با اهمیت است.

انواع دریچه آلومینیومی

 1. دریچه هوای رفت
 2. دریچه هوای برگشت
 3. دریچه هوای مکش
 4. دریچه هوای دسترسی

نصب انواع دریچه هوا

فضا بسته برای تهویه هوا نیاز به دریچه هوا دارن با توجه به محیط داخلی می‌توان از انواع دریچه‌های سقفی و یا دیواری استفاده کرد.

برای نصب این دریچه‌ها باید به نکاتی توجه کرد:

 • دسترسی آسان به دریچه هوا در فصول مختلف سال
 • دریچه باید جایی نصب شود که بتواند هوای کل محفظه را تهویه کند و به صورت طولی هوا را جا‌به‌جا کند.
 • یک دریچه خوب علاوه بر کارکرد مثبت باید بر زیبایی فضا ساختمانی نیز بیفزاید.
 • دریچه باید در هوای بدون رطوبت نصب شود.

قیمت مشخصات خرید دریچه آلومینیوم

شرکت آپادانا کالا توانسته در زمینه دریچه آلومینیومی نسبت به رقبای خود موفقیت بیشتری را کسب کند این عمر به کمک دانش و فناوری به روز کسب شده. این شرکت محصولاتی زیبا و با طراحی دقیق و کاربردی اداره، تجاری، مسکونی و صنعتی را به بازار تقاضا عرضه نموده.

آپادانا کالا با توجه به نیاز شما در زمینه‌های مختلف تجاری، صنعتی، مسکونی، اداری اقدام به تولید و طراحی دریچه هوا نموده. این دریچه‌ها در ابعاد و شکل‌های مختلف طراحی شده و شما با توجه به نیاز خود می‌توانید دریچه هوا را انتخاب کنید این شرکت کارشناسانی برای نصب دریچه برای شما اختصاص داده‌اند.

با توجه به نوسانات روزانه قیمت آلومینیوم در بازار نمی‌توان یک قیمت مشخص برای این دریچه تعیین کرد، اما یک سری فاکتور‌ها از جمله جنس کیفیت و رنگ دریچه در تعیین قیمت آن تأثیر‌گذار است. شما از طریق سایت و یا شماره تلفن ثابت آپادانا کالا می‌توانید از قیمت این محصول آگاه شوید.

دریچه هوا از نظر جنس به سه دسته آلومینیومی چوب و پلاستیک تقسیم‌بندی شده. دریچه هوای که از جنس چوب (MDF) درست شده نسبت به آلومینیومی و پلاستیکی دارای قیمت بیشتر است و پس از آن آلومینیوم و پلاستیکی قرار دارند.

عامل دیگر در تعیین قیمت این دریچه متریال و کیفیت جنس آن است. هرچه برای ساخت یک دریچه با چنس AL زمان و متریال بیشتری مصرف شود قطعاً قیمت دریچه بیشتر خواهد بود. به طور مثال قیمت دریچه مشبک (لانه زنبوری) با دریچه چهارچوب ساده یکی نیست.

کاربرد دریچه جنس آلومینیومی:

دریچه‌های آلومینیومی بر اساس کاربرد خود دارای انواع مختلفی هستند:

 1. دریچه تنظیم هوا
 2. دریچه تهویه هوا
 3. دریچه هوا ساز
 4. دریچه تأمین هوا

دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار

دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار عمدتاً برای تأسیسات داخلی ساختمان‌ها مانند فن کویل سقفی، شیر آلات و فیوز‌های برقی استفاده می‌شود. در ادامه به کاربرد هر یک از این دریچه لولا دار می‌پردازیم.

1. دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل

دریچه بازید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل برای بررسی و عملکرد فن کویل سقفی بکار می‌رود و نباید با دریچه فن کویل این دریچه های هوا را اشتباه گرفت. این دستگاه بر عملکرد فن کویل نظارت دارد و در صورت خرابی فن کویل را تعمیر کرده است.

این سیستم دارای یک فن دمنده و بخش مکنده است. برای عملکرد مکنده این دستگاه باید دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل ایجاد کرده است.

دریچه‌های بازدید آلومینیومی لولا دار جهت فن کویل که فاقد منفذ برروی آن‌ها است و هوا را از طریق محیط پیرامون تغدیه می‌کنند. درب دریچه آلومینیوم جهت فن کویل باید به طور کامل بسته باشد. دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل به دو شکل ۳ و ۵ سانتی تقسیم می‌شود‌. و به دو صورت لولای و وزنه عرضه شده.

الف) دریچه بازدید آلومینیومی فن کویل (ساده)

درب دریچه بازدید آلومینیوم لولا دار به صورت ورقه و فاقد منفذ و یا شیار می‌باشد و هوا بیرون در قسمت داخلی محفظه فن کویل جریان ندارد. در واقع این درب به وسیله لولا به قسمت فریم متصل شده و به وسیله قفل زیمنسی بسته می‌شود. دریچه وزن ای متفاوت از لولایی بوده و به صورت کامل باز شده و امکان بازدید و دسترسی فن کویل را ایجاد کرده. و پس از بازدید در جایگاه خود قرار می‌گیرد.

ب) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (شیار دار)

در مواردی که هوا برگشت از طریق قسمت زیر دستگاه تأمین گردد باید شیار‌های بر روی درب فن کویل تعبیه شود. با قرار دادن شیار‌های موازی ۹ و ۱۸ سانتی به صورت پرسی و فابریک بر روی درب دریچه آلومینیومی طراحی شده تا هوای محیط به وسیله فن کویل مکش شود. به همین دلیل به این نوع دریچه، دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل شیار دار گفته می‌شود. این دریچه در رنگ‌های مختلف عرضه شده و به ۲ دسته لولادار و وزنه‌ای تقسیم شده.

پ) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل خطی ۳۰ درجه)

این نوع دریچه نیز بر دستگاه‌های که به صورت مستقیم هوا را از پایین فن کویل مکش می‌کنند کاربرد دارد. این سیستم به صورت یک دریچه ۳۰ درجه برروی درب اصلی دریچه بازدید آلومینیومی طراحی شده است. این دریچه قادر به مکش هوای اطراف و هدایت آن به داخل محفظه فن کویل می‌ باشد. دریچه بازدید آلومینیومی فن کویل ۳۰ درجه نیز به دو دسته لولا دار و وزنه‌ای تقسیم می‌شود. به وسیله رنگ کوره‌ای در رنگ‌های مختلف طراحی شده

ت) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی)

این دریچه نیز برای دستگاه‌های که هوا را به صورت مستقیم از پایین فن کویل مکش می‌کنند قابل استفاده است. دریچه کله قندی بر روی درب اصلی دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار فن کویل قرار می‌گیرد. این دریچه وظیفه انتقال و مکش هوای اطراف را به داخل محفظه فن کویل را بر عهده دارد. این دریچه به دو دسته دریچه لولایی و وزنه‌ای تقسیم می‌شود و دارای رنگ‌بندی می‌باشد. این دریچه را می‌توان به کمک پیچ به صورت مستقیم و یا مخفی بر روی درب دریچه مورد نظر قرار داد.

ث) دریچه بازدید آلومینیومی لولا دار (دریچه بازدید فن کویل گل سقفی (پله‌ای))

این نوع دریچه‌ها علاوه بر کاربردی تهویه هوا دارای قدرت زیبایی و نمایشی نیز کاربرد دارد. و در دو طرح تک گل و دوگل ارائه شده. به وسیله شیار‌هایی که در این نوع دریچه طراحی شده هوا را مکش کرده و به داخل محفظه فن کویل هدایت می‌کند. فن کویل‌ های که نیاز به مکش بیشتر دارند این شیار‌ها به صورت دو قلو در حاشیه درب داخلی فن کویل تعبیه می‌شود.

این شیار‌های پله‌ای و یا گل را می‌توان هم بر روی درب دریچه بازدید فن کویل و هم در قسمت داخلی قرار داد که به زیبایی محل نصب شده می‌فزاید. دریچه بازید فن کویل گل سقفی به دو صورت لولای و وزنه‌ای عرضه شده. دارای رنگ‌بندی بوده و هم به صورت مستقیم بر روی درب دریچه و یا مخفی قابل نصب بوده. حال که با انواع دریچه آلومینیوم آشنا شدید، می توانید با انواع دریچه فن کویل هم آشنا شوید.

نتیجه گیری

در کلام آخر آلومینیوم خود جز عناصر نرم و چکش‌پذیر می‌باشد این خواص آلومینیوم باعث استفاده از این عنصر در زمینه دریچه، درب و پنجره شده است هرچه درجه خلوص این عنصر بیشتر باشد زیبایی و رنگ بهتری را عرضه می‌کند. در ساخت دریچه هوا از آلومینیوم استفاده شده که باعث جا‌به‌جایی هوا در داخل محفظه شده و هوای تازه را به ارمغان می‌اورد. در نتیجه متوجه شدید نقش دریچه آلومینیوم چیست و چه نقش حیاتی در مطبوع کردن هوای ساختمان ایفا می کند.

البته باید در انتخاب دریچه دقت کافی داشت تا با توجه به محیط مد نظر دریچه را انتخاب کرد زیرا دارای انواع مختلف و با کارایی‌های متفاوت بوده این دریچه آلومینیوم را باید در جای خشک و بدون رطوبت نصب کرد.

سوالات متداول

دریچه آلومینیوم چیست؟

آلومینیوم جز عناصر شیمیایی به رنگ سفید مایل به آبی (نقره‌ای)، کانی نرم و چکش‌پذیر است. این عنصر در رتبه سوم از نظر فراوانی می‌ باشد. در ابتدا مردم یونان به خواص این عنصر پی برده‌اند. اطلاعات بیشتر در مقاله برایتان بیان شده است.

دریچه بازدید فن کویل خطی کله قندی چه وظیفه ای دارد؟

این دریچه وظیفه انتقال و مکش هوای اطراف را به داخل محفظه فن کویل را بر عهده دارد. این دریچه به دو دسته دریچه لولایی و وزنه‌ ای تقسیم می‌شود و دارای رنگ‌بندی می‌ باشد. این دریچه را می‌توان به کمک پیچ به صورت مستقیم و یا مخفی بر روی درب دریچه مورد نظر قرار داد.

5/5 - (1 امتیاز)
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *